Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina a zoufale se snaží svou představu štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem, jeho děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti a jeho sliby a plány už je předem přivádějí k zoufalství. Stejné je to, když se Clark rozhodne naplnit představu ideální dovolené v rekreačním ráji Valley World. Ellen a děti by raději letěly, jenže Clark je odhodlán ukázat svým milým nádheru americké krajiny z automobilu. První rozčarování nastane, když místo objednaného sporťáku dorazí stará rachotina. Spoustu komplikací způsobí rodině nejen Clark, ale také mrtvá teta, kterou je třeba dopravit k bratranci Eddiemu. Clarkovi chybějí peníze, hotely jsou moc drahé a uprostřed pouště vypustí auto duši definitivně. (TV Nova)

sharky

Naprosto dokonalá parodie na dokonalou americkou rodinu, jak mohl v USA tento film uspět je pro mě dodnes záhadou, ale podívaná je to neuvěřitelně vtipná, hlavně díky skvělým vedlejším postavičkám Randy Quaidovi, Johnu Candymu a nepřekonatelné tetě Edně:) " Nechceš vést tetičku na střeše, že ne?" "Ale vždyť se ji nic nestane, ledaže by začalo pršet." ()

anais

Clark Griswold cestuje přes Ameriku do svého oblíbeného zábavního parku Na začátku devadesátých let jedna z prvních videokazet, které jsme si přinesli z půjčovny. Když to tedy po letech vidím, vskutku se směju, i když humor je to spíš pro děti. Tak nějak to vnímám pořád stejně, i když jsem o dost starší. ()

Ivoshek

Nejlepší je část cesty s mrtvou tetou na střeše, ale i hromada drobných gagů průběžně. Třeba "Podívejte, městská chudina!" ()

MM11

Jedinečná komedie s Americké produkce dokáže i s odstupem času výborně pobavit. Jednoduchý a účinný nápad, do sledu vtipných epizod namontovat typického človíčka, kterého hraje (v té době na vrcholu se vyskytující) Chevy Chase, se tvůrům náramně vyplatil. S komedií let osmdesátých se jedná o jednu z těch nejpovedenějších, a k dobru jí navíc přeje i fakt, že se ani po více shlédnutích neokouká. ()

eraserhead666

Je to fajn, zábavné, úsměvné, komické, s mě vždy příjemným odérem osmdesátek. Ale možná je problém, že jsem letošní Bláznivou dovolenou viděl před pár dny. přišla mi ještě zábavnější. ()

topesto

Chevy Chase se rozhodl přiblížit průměrnému divákovi a podařilo se mu to. Není to sice veledílo, na které nezapomenete do konce života, ale vtipných hlášek, které si zapamatujete, je v téhle rodinné komedii víc než dost. ()

ancientone

Ramis aj Hughes sú nadčasoví géniovia. Ich rodinka cestuje do zábavného parku, a celý film je zároveň ako zábavný park vystavaný. Princíp je úplne jendnoduchý a zároveň otvorený rade komplexných riešení. Ramis predbieha dobu najmä v tom, že snímka dosahuje bezmála Tiktokové tempo v obraznom "scrollovaní" jedného skečového segmentu za druhým. Každá minúta filmu je vtipná (predstavuje novú atrakciu v tomto pomyselnom filme-zábavnom parku) a drží pozornosť, ba čo viac, Ramis stíha v jednotlivých skečoch striedať filmové žánre, paródovať stredostavovské rodinné návyky aj filmový jazyk. Film z prvej polovice 80tok, z ktorého dostanete veľmi súčasný pocit. ()

PROROK14

Veľmi dobre som sa pobavil. Takýto druh humoru mám rád a som rád že som to videl. V celku to je výborná rodinná komédia, na ktorej sa poriadne zasmejete. ()

BoPo

Griswold. Clark Griswold. Je treba ešte niečo dodávať? Toto meno je v našich končinách veľmi dobre známe. Americké komédie kedysi dokázali byť zábavné a nie trápne, a nudné, ako tomu je vo väčšine prípadov dnes. ()

moviesfan

Já jsem se nikdy u toho tolik nebavil. Ono mi to ani moc vtipný nepřišlo. Za suchara se nepovažuju, tak snad nebude chyba u mě. Nevzalo mě to. Hodnocení: 60% ()

corpsy

Chaseova klasika, ten chlapík má naozaj charizmu na rozdávanie. Podobne celá jeho rodinka akoby vypadla so šlabikára dokonalej trhlej americkej rodiny. ()

F.man

Hold, když jsem dneska viděl Bláznivou dovolenou po tolika letech, zub času se na ni podepsal docela silně. Bylo by zajímavé pozorovat změnu humoru u rodinných filmů, protože mám pocit že tam je to nejpatrnější. Každopádně Chevy Chase funguje pořád skvěle. Jen ty fóry už dneska nezasáhnout tolik. Takže nějaký ten kompromis tzn. za tři. Why aren't we flying? Because getting there is half the fun. You know that. ()

Kryton

Po tomto si rozhodně rozmyslíte jed s rodinou na výlet. A co by na vaše nekalé praktiky řekl šerif? Já jsem šerif! ()

Johanka

Neuvěřitelně ztřeštěná komedie o rodině Griswoldových na cestách, u které se budete popadat za bříška. Super hlášky a super nápady Clarka, rozhodně nenechají nikoho v klidu. ()