Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina a zoufale se snaží svou představu štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem, jeho děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti a jeho sliby a plány už je předem přivádějí k zoufalství. Stejné je to, když se Clark rozhodne naplnit představu ideální dovolené v rekreačním ráji Valley World. Ellen a děti by raději letěly, jenže Clark je odhodlán ukázat svým milým nádheru americké krajiny z automobilu. První rozčarování nastane, když místo objednaného sporťáku dorazí stará rachotina. Spoustu komplikací způsobí rodině nejen Clark, ale také mrtvá teta, kterou je třeba dopravit k bratranci Eddiemu. Clarkovi chybějí peníze, hotely jsou moc drahé a uprostřed pouště vypustí auto duši definitivně. (TV Nova)

P1tr

Chevy Chase v nejsilnější formě na dovolené se svojí rodinkou. Upřímně řečeno, takovouto hlavu rodiny bych vedle sebe déle než jednu dovolenou nesnesl. Na televizních obrazovkách se ale jeho eskapádám můžeme v klidu zasmát a po dokoukání jednoho dílu se vrhnout na další. Vánoční eskapádu Griswoldových ale žádná jiná dovolená nepřekonala. ()

spikey1

Dříve než se Chevy Chase úplně zbláznil a začal sázet několikery dovolené do roka, natočil s Haroldem Ramisem první a nejlepší díl této ságy. Vtipy nejsou trapné(minimálně na hraně únosnosti). A na film se prostě dobře dívá ()

zsn

Jeden z mála opravdu kvalitních komediálních herců (s perfektním dabingem). Jeho filmy u nás na svátky zdomácněly podobně jako již tradiční set Sám doma. ()

Cejny

Komické a zábavné to asi kdysi před už téměř 30 lety bylo. Dnes už mi to přišlo spíš bláznivě ulítlé, místy kruté až morbidní - viz teta Edna. 30 % ()

PALINO

Film pôsobí najmä vďaka sympatickej rodine Griswoldovcov celkom príjemným dojmom, ale skutočne vtipných momentov obsahuje iba niekoľko. Myslím si, že potenciál Griswoldovcov a ich príbuzných najlepšie využili až ich vianočné dobrodružstvá. ()

klúčik

Dobrá americká komédia o cestovaní rodiny Griswoldov za svojím snom .. Výborné gegy ( teta na streche, kúpanie v bazéne a pod. ) Výborný výkon Ch.Chaseho. Dávam 80%. ()

Loki_Six

"I think you're all fucked in the head. We're ten hours from the fucking fun park and you want to bail out. Well I'll tell you something. This is no longer a vacation. It's a quest. It's a quest for fun. You're gonna have fun, and I'm gonna have fun... We're all gonna have so much fucking fun we're gonna need plastic surgery to remove our goddamn smiles! You'll be whistling 'Zip-A-Dee Doo-Dah' out of your assholes! I must be crazy! I'm on a pilgrimage to see a moose. Praise Marty Moose! Holy Shit!" ()

KoRner

Prvý diel zo života bláznivej rodinky Grisswoldovcov nie je taký vtipný ako jeho nástupcovia, avšak práve tu ukazal svoj potencial na pokracovania. Poteší vsak priaznivcov drsnejsieho humoru, ktory by u vela ludi nepresiel ako napríklad mrtvy pes, či dievčenská marihuana. ()

Hopper

National Lampoon ako priblblý Američan na dovolenke v Amerike. Neuveriteľné stupidity, ale roztomilý Chase posúvajú túto komédiu preč od paškvilov typu Blbý a blbší. Príjemný film na večer. ()

Holina

Víceméně srdeční záležitost ještě z dob, kdy se u nás začaly rozmáhat videopůjčovny. Chevy Chase byl v té době skoro král komiků. ()

cab

Pul na pul. Stridaji se trapne momenty s temi povedenejsimi, ale malo bych jich nazyval vtipnymi. 60% ()

pipapaja

Docela vtipná komedie, která však nemá zas až tolik dobrých nápadů a scénář také pokulhává. Jinak herci jsou dobří a zábavných vtipů je spousta zasměje se každý. ()

Junglista

Buď sem už moc starej a nebo mám jinej smysl pro humor. Ve dvanácti letech bych se asi řezal do kolen, dneska sem to musel dokoukávat natřikrát, jak mě to nudilo. Hodnocení dávám spíš z milosti, protože i když sem se nezasmál, tak pár scén se o to aspoň pokusilo. Ale zdá se mi to celkově strašně křečovitý a nezábavný. Buď mám strašně špatnou náladu anebo tady ten humor neni dost černej na to, aby mě dostal. ()

Paity

Je zajímavé, jak se člověka proměňují během let filmové chutě. Tuhle sérii jsem jako malý docela mohl, hlavně díky Chevy Chasovi, dnes po dvaceti letech už se na to dívám jinak a celková trapnost rodinné "ságy" už mi nepřijde příliš vtipná. ()

Hanys_

Griswoldovi na svém prvním výletě baví tak napůl. Zastávka u Randyho Quaida a potkávání smyslné buchty je ale hodně fain. Navíc Chevy Chaseovi stačí přiblble koukat do kamery a člověk se už musí smát ()