Na americké základně na Kubě dojde k napadení a následné smrti vojína Santiaga. O případ se vážně zajímá kapitánka JoAnne Gallowayová, vojenská prokuratura však obhajobou obviněných pověří mladého ambiciózního právníka,  poručíka Kaffeeho. Gallowayová je pověřena alespoň dohledem nad celým případem a je také Kaffeeho nadřízenou.Danielovi Kaffeemu se zdá případ obviněných vojáků Downeyho a Dawsona naprosto jasný a nehodlá se jím podrobněji zabývat – chce svým klientům doporučit, aby se přiznali, a vymoci jim co nejnižší trest. Svým přístupem ovšem vzbudí silnou nelibost Gallowayové, která má na celou tragickou událost jiný názor. Domnívá se, že oba obvinění pouze provedli rozkaz svého velícího důstojníka a že za tím je skrytá šikana, kterou nazývají „rudý zákon“… Gallowayové se nakonec podaří přesvědčit Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné – dokázat nevinu obžalovaných. Společně a ještě s asistentem Samem Weinbergem začnou shánět potřebné důkazy. Je to ovšem velice nesnadný úkol, zvlášť když časem zjistí, že stopy vedou do vyšších míst, než si původně mysleli… (TV Prima)

subic

Tak na tomhle jsem byl v kině ještě na střední a myslím, že to tenkrát bylo dokonce od 15i (stejně jako Terminátor). A teď na to koukám fakt po x letech na Primě v takovém docela sračkovatém dabingu, Alois Švěhlík jako Nicholson skvělý, ale u Cruise jsem zvyklý na Gustava Bubníka a zbytek je fakt divočina. ()

mrclTV

Najprv som si pomyslel, uuuuu celkom zaujímavý film. Ale ako čas plynul, nejako môj záujem postupne vyprchal. Film stráca na švungu pomerne rýchlo a stáva sa z neho nevýrazná óda na mariňácky život, akokoľvek tvrdý, či až nepochopiteľný je. Rozsudok je teda nasledovný - 3 hviezdičky za i tak solídnu neoficiálnu pilotnú časť JAGu, ktorá sa previnila zbytočne objemnou dĺžkou (dobrá tretina hodnotenia ide na vrub Jacka Nicholsona, vie zahrať aj zle?). ()

Mistr_Moon

Asi není žádná věc od Sorkina, která by se mi nelíbila. Ve své prvotině se navíc mohl opřít o bezchybnou režii a Toma Cruise. Je docela škoda, že už se na stará kolena nevěnuje občas i takovýmto dramatům, protože právě v těchto filmech může ukázat svůj obrovský herecký rejstřík a talent. ()

ostravak30

Já mám velmi rád soudní dramata. Toto je navíc okořeněno velkou dávkou vlastenectví a hlavně vynikajícím Jackem Nicholsonem ačkoli se objeví na začátku a pak na konci. Jenže i díky dalším hercům se vyplatí na něj počkat. Celý případ je založený na šikaně nejslabších v armádě. Nic nového. Šikana v armádě byla, je a bude. Zelený mozek totiž neumí uvažovat o ničem jiném než válce a boji. Kdyby toho nebylo, vojáci by byli zbyteční. Ti američtí to mají zakořeněno ještě v sobě ještě víc. Na jedné straně velící důstojník, který absolutně nechápe svou vinu ani důvod nepochopení ostatních. Šikanu považuje za nutnou, aby před úlohou chránit zemi stáli ti nejlepší, ale s tím nekoresponduje fakt, že ten nejslabší chtěl odejít, aby jednotku nepoškodil. Na druhé flákač, kterému stačí, že pro své klienty zařizuje dohody. Přes jeho pohodový život nejede vlak. Oběma soud změní život. Snímek otvírá otázku, která vyvstala ještě i později. Kde začíná a končí právo mučit, týrat či drsněji vyslýchat vězně, aby bylo možné zajistit ochranu obyvatel? Takové případy se objevily po teroristických útocích 11. září. Jenže to šlo o potencionální vězně, zde jde pořád jen o jednoho z nich, o vojáka. Mladého, nezkušeného a nezapadajícího. ()

JosefTomas

Zařazení filmů podle kvalit je nejen sporné, ale hlavně nemožné v nich určit dokonalost. Na jedné straně máme odvážnou vizi, která si upravuje zavedené postupy, kombinuje je, či je přímo porušuje. Ty snímky jsou tak výrazné díky svému odhodlání a odvaze být jiné. Jenže jsou filmy, které nic z toho dělat nemusí a stejně jsou obecně chápany jako skvělé, protože jsou udělány precizně dobře a s tím "běžným" pracují tak, jak se sluší a patří. Pár správných chlapů je to tradiční, avšak jen v tom nejlepším slova smyslu, neboť díky ukázkové režii, střihu a hereckého obsazení může ten dialogy povznášející scénář fungovat zrovna tak, jak funguje tady. ()

Mkartaylas56

Opravdu skvěle napsané, zábavné a divácky přívětivé soudní drama. První scénář Aarona Sorkina a on hned ukázal svůj obrovský talent, k čemuž dopomohla i solidní režie Roba Reinera. Co ovšem upoutalo mou pozornost nejvíce, byly herecké výkony, především tedy všemi zmiňované dvojice Tom Cruise a Jack Nicholson. Oba totiž podali naprosto fenomenální výkon, kdy Tom touto rolí s naprostým přehledem dokázal, že i komorní role mimo akční filmy mu setsakra sluší no a Jack Nicholson, sic po krátkou dobu, tady naprosto září a v (nejen) tom ikonickém závěrečném dialogu v soudní síni ukázal svou naprostou genialitu. Zkrátka herecký koncert jak se patří, no a když jej podpírá skvělý scénář a příběh, jenž hlavně na konci donutí k přemýšlení, tak jsem nemohl být nic jiného, než spokojený. A i když věřím, že v rámci žánru se určitě najdou ještě lepší a komplexnější kousky, tak tenhle mi po emoční stránce sedl více, než spousta jiných a je tak možné, že časem hodnocení zvednu na plný počet. ()

hrumsrt

Další představení dirigované vždy poctivým Robem Reinerem.. Nepříliš podle jména známý režisér, za kterého ale hlasitě mluví jeho práce a věčnou připomínkou na ni vyrytá hvězda na Hollywoodském chodníku slávy. Rodák z nejmultikulturnější části New Yorku, jaká navíc nemá tu nejlepší pověst, z věčného Bronxu.. V porfóliu tolik žánrových pokusů, tolik kultovních snímků, kde za za těžko volit jeden ten nejlepší. Ale přece jen to udělám.. Jsou to totiž právě Pár správných chlapů. I když Reiner tady sklízí především genialitu Sorkinovy původně divadelní předlohy a mistrovské herecké umění zdejšího osazenstva, tak tu vlastní pečeť a jmenovitý podpis zde bude mít navždy.. Případ záhadného úmrtí vojína Santiaga jde před vojenský soud a je na nezkušeném ale ambiciózním poručíku Kafeem, coby Tomu Cruisovi v jedné ze svých ikonických rolí, aby došel spravedlnosti.. Možná jen takový spin-off Top Gunu, který nakonec není tak cool, ale jinak je lepší úplně ve všem. Nebo dokonce rutinní epizoda JAGa, akorát že tenhle americký seriál s tématem vojenských soudů je tu až díky tomuhle filmu.. Zdánlivě jasný případ vraždy, který jen potřebuje advokáta, aby všechno mělo náležitou formu. Jenže skutečnost je daleko zamotanější a dává nakouknout do nečestných procesů v americké armádě. Což je ideálně možnost pro mladého energického právního zástupce, aby dokázal sypat argumenty a námitky, jen aby došel spravedlnosti a roznesl Kevina Bacona, jehož pořád nemůžu kvůli Spáčům snést.. A jak jsem již někde říkal, americký soudní proces je vtip, který je ale ve filmové podobě vrcholem atraktivnosti, což se tady zase potvrzuje.. A v partě se snaživým a drzým Cruisem, ještě krásnou Moore je radost trávit čas. I když proti stojí fantastický Jack Nicholson, jehož finální řeč instantně konkuruje té Costnerově z taky skvělého JFK.. Kromě pomalejšího rozjezdu to už jen graduje.. Solidní námět ve správných rukách, jakých žánrově moc není. P.S. Po skončení filmu mi zůstávala jen myšlenka "Cruise se asi pos*al!" 85% ()

RafaKrakal

Filmy z právnického prostředí miluju a Pár správných chlapů je na tomto poli jedním z nejlepších i díky skvělým hereckým výkonům Toma Cruise a Jacka Nicholsona. ()

CrazyMarty

Jistě si všichni vzpomenete na tyto filmy, když se řekne americké akčňáky 80. a 90. let. Pro spoustu lidí je to definice Top Gunu nebo Mission: Impossible. Mnoho tehdejších blockbusterů má totiž velice podobné kouzlo, jako má právě tento snímek. Určitou dravost, silná herecká jména a hlavně Toma Cruise v hlavní roli. Rob Reiner se tedy rozhodl nadělit nám jeden takový devadesátkový snímek, jen ne tak akční, jako spíše dramatický. Dílo je natočeno na motivy divadelní hry scénáristy Aarona Sorkina a o kameru se postaral skvělý Robert Richardson (Prokletý ostrov, Nespoutaný Django, Četa), dvorní kameraman pro Quentina Tarantina. Drama ohledně soudního procesu se zabývá dvěma vojáky z americké základny Guantanamo Bay na Kubě, kteří čelí obvinění z vraždy svého kolegy, vojína Santiaga. Vojenská prokuratura svěří obhajobu mladému poručíku Kaffeemu (Tom Cruise) s asistentem Samem Weinbergem (Kevin Pollak). Kaffee klientům doporučuje, aby se přiznali a dostali tak co nejnižší trest. Do toho ale vstupuje kapitánka Gallowayová (Demi Moore), která dohlíží na případ a má jiný názor. Podle ní, oba obvinění pouze vykonali rozkaz svého velícího důstojníka - takzvaný rudý zákon. Přesvědčování Gallowayové, donutí Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné. Rozhodne se dokázat nevinu obžalovaných. Vypíchnout se rozhodně musí herecké výkony jak Cruise, Demi Moore, tak Jacka Nicholsona (kterého jsem chtěl ve výsledku snad trochu déle) podpořené ještě dobrým soundtrackem. Hrdiny si tak okamžitě zamilujete a nebo je hned začnete patřičně nesnášet. Filmu rozhodně nechybí napětí. Je velice skvělé sledovat, jak Kaffee musí sehnat důkazy a především se postavit veliteli základny, plukovníkovi Jessepovi (Jack Nicholson), člověku s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. Jejich konfrontace na konci filmu, kdy se snaží Kaffee přinutit plukovníka k přiznání, je dnes již naprosto ikonická. Věčné předhánění Kevina Bacona u soudu s Cruisem patří k nejlepším částem filmu a finále s plukovníkem je pak jen třešničkou na armádním dortu. Je pravda, že není tak velkolepý nebo silný jako novější soudní spor Aarona Sorkina Chicagský tribunál, i tak se ale jedná o nadprůměrnou záležitost. Snímek vidím na 4/5. ()

Bilky

Slusny casting z ktoreho sa vymyka len modelkovsky vyfintena Demi MOORE dava hned na zaciatku vediet o xarakterox jednotlivyx postav. Trosku zamotana sudna drama ale postavena len na blafovani CRUIZa strhava moje hodnotenie nizsie. Je to len detail ale postavit svoju karieru a osudy svojix klientov len na blafovacom haciku, ci sa mu podari vytocit svedka aby sa priznal bez jedine dokazu je dost pritiahnute za vlasy. Ale ocenujem slusne vykony a absenciu US patriotizmu, ktory tu samozrejme je ale v ovela mensej miere ako maju podobne filmy. Vynikajuca hudba a rezia radia tento film do nadpriemeru. U mna peknyx 70% ()

Zodiak

Pro me po vsech strankach prumerny film. Naprosto tragicky (rozumnej neveril jsem mu ani ň) Cruise byl nastesti vyvazen solidnim Jackem N. 60% ()

calculus

Patetické klišé, které nezachrání dokonce ani Jack Nicholson. Tom Cruise mě s tou jeho přiblblou pózou celý film pěkně sral. Hvězdička navíc za typově přesné duté hlavy v zelených maskáčích:-) ()

Gortyna

Výborná oddychová podívaná na sobotní večer, hvězda dolů za klišé vztah Cruise - Moor. Nicholson byl tak zlý, špatný, démonický, lampasácký, namyšlený, zrůdný, bestiální, zákeřný, prolhaný, nedobrý, šeredný, ošklivý člověk, až to bouchalo dveřmi. ()

Karlos8

Páni, to byl příběh. Nemá cenu se rozepisovat o jednotlivých postavách, ale co, pojďme udělat výjimku. V hlavní roli advokáta se nám představil trochu naivní a se smyslem pro zlehčování herec Tom Cruise. Kluk, co si myslí, že případ dokáže vyřešit beze svědků a bez dalšího rozsáhlejšího zajímání se o případ. Pravý opak reprezentuje Demi Moore. Ambiciózní žena, která je pečlivá, svědomitá a z lidí se snaží dostat maximum, bez ohledu na to, jak moc je daný případ nereálný. Trojici uzavírá Jack Nicholson se svým vyhřátým místečkem poblíž Kuby. Zkušený armádní příslušník, který má své pevné názory a na ty se mu nesmí sáhnout, jinak bude zle. A právě tato trojice si spolu pěkně zatančí u soudu. Celou dobu jsem nahlížel na film takovým způsobem, že jsem se zastával pachatelů, kteří jen plnili rozkaz. Stejný názor mám i po skončení filmu ale přidal se k němu ještě jeden. A ten plyne z jedné z řečí posledně předvolaného svědka. My, co ráno vstaneme a máme kolem sebe všechno potřebné, my co se večer přikryjeme teplou přikrývkou, my co jsme bídu, strach a válku nezažili, si hodláme hodnotit ostatní, co se s takovým terorem jako je válka setkávají každý den. Přijde mi to zkreslené. Nicméně spravedlnost musí být za každých okolností. Tento film se vyznačuje spoustou dialogů, ale ani o jednom nemohu říci, že bych se při něm nudil nebo snad neposlouchal. Vrcholem je jednoznačně závěr s velkým Z. ()

holka218

Tenhle film je naprosto úžasný. Nejlepší film z právnického a soudního prostředí. Hned na začátku mě chytil a nepustil. Bála jsem se, že to bude nuda, ale to jsem se ohromně spletla. Ve filmu se objevují i vtipné hlášky a i když je docela dlouhý, tak ubíhá velice rychle. Příběh je zajímavý a líbí se mi jeho vývoj. Herecké obsazení je dokonalé. Tom Cruise jako mladý, hezký a drzý právník nemá chybu a opět nezklamal. Jacku Nicholsonovi tento typ rolí sedí a byl skvělý. Demi Moore byla také velice dobrá, ale úplně mi tady nesedla. 131 minut není na film úplně málo, ale ani jedné minuty strávené tohoto filmu nelituji a ráda se na něj podívám znovu. ()

AndrewNewman

Solídne spracovaná dráma z prostredia súdnej siene, tentokrát sa sústrediaca na mariňákov a celkovo armádu spojených štátov. Z priemeru ju vyťahuje finálne vyústenie medzi Cruiseom a Nicholsonom, ktorému sa prakticky nedá nič vytknúť. Na plnú paľbu nechýbalo veľa, ale postava Demi Moore je vyložene otravná. Až som Cruisea v niektorých scénach kvôli nej ľutoval. ()

fimler

Právoplatně jedna z dalších velkých devadesátkových klasik, ke které jsem se dostal až po letech. Věděl jsem, co od filmu čekat a to se naplnilo. Bavila mě Demi Moore, protože sama o sobě moc kvalitních rolí nemá a rád ji uvidím v něčem, kde jí role bude takhle lichotit. Jinak musím pochválit senzační režii už klasika Roba Reinera. I přesto dávám 4 hvězdy, protože mi film nějakým zvláštním způsobem na těch 5 ještě nepřijde, zda třeba názor po druhém zhlédnutí změním, to ukáže čas. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (více)