Stillwater sleduje amerického drsňáka z Oklahomy, který cestuje do Marseille navštívit svou dceru ve vězení za vraždu, o které tvrdí, že ji nespáchala. Konfrontován jazykovou bariérou, kulturními odlišnostmi a komplikovaným právním systémem si Bill Baker ve Francii buduje nový život s jediným cílem – osvobodit svou dceru. (Magic Box)

HellFire

Režisér Tom McCarthy natočil pecky jako The Station Agent a The Visitor, a ačkoliv jsem zmíněné filmy hodně chválil, kdybyste se mě teď zeptali, kdo je režíroval, nenajdu správnou odpověď. Později natočil oskarové Spotlight, které jsem prozíval a Stillwater zapadá do stejné škatulky. Matt Damon se snaží prokázat, že jeho dcera nezabila svou spolubydlící a přítelkyni, takže běhá po Marseille a bojuje s právním systémem. Jenže způsob, jakým je film natočen, není vůbec ničím zajímavý, takže za týden nebudu vědět, na co že jsem se to vůbec díval. Častokrát jsem si při sledování říkal, že takový typ filmu bez invence by natočil každý slušný student filmařiny. Hodně promrhaný je taky název filmu, který neznalému divákovi vůbec nic neřekne a nemá prakticky nic společného s dějem. Není divu, že film propadl v kinech, kde při velmi nízkém rozpočtu 20 mil. USD vydělal necelých 17 mil. USD, což znamená velmi červená čísla (tržby v kinech je nutné zkrouhnout cca o polovinu, kterou si seberou kinaři a navíc je nutné přičíst náklady za reklamu, které určo nějaký ten milion taky spolkly). SPOILER: Vůbec jsem nepochopil, proč Damon prostě nesebral tu plechovku, ze které pil borec podezřelý z vraždy. Podle ní by se určitě dalo určit DNA a jeho dohledání by bylo jen otázkou času. Navíc konec je zcela neuzavřený. Borec je sice na svobodě, ale když ho chytí, tak jim vykecá, že ho Damon zavřel do sklepa a může jít do vězení. ()

TheEvilTwin

Stillwater se v první hodině tváří jako velmi slušná detektivka se záživným tempem a pěknou krimi zápletkou, kdy otec sbírá důkazy, které by jeho dceru vysvobodily z vězení, jen aby v celé druhé části sklouzla zpět do stereotypního rodinného dramatu bez sebemenší snahy vypovědět onu rozehranou kriminální hru. Výsledek je mix ala “trochu od každého”, jenž rozhodně není špatný, nenudí a Matt Damon na plátně dokáže šikovně zabavit, ale pořád se neubráním dojmu, že ačkoliv sledování bylo stravitelné, závěrečná třetina mi na cestu, kterou si tvůrci zvolili, přišla málo úderná a procítěná. Vlastně jako by už jen tak doplula do finálních titulek. Na jednu stranu škoda, na druhou stranu čekal jsem o dost nudnější záležitost. ()

ARI50

Slabší na takovýho skvělého herce, je škoda že to nemělo větší nářez otce při záchraně. Ale příběh působivý. ()

JASON_X

Musím říct, že tenhle bezelstnej, rovnej, ale zároveň i jednoduchej dělňas z Oklahomy, je jedna z nejlepších filmovejch postav, kterou jsem v poslední době ve filmu viděl. No, jestli ono to nebude taky tím, že furt čumím jenom na mozkovýplachový béčka, že jo. Každopádně ale jak Dejmona příliš nemusím, tak tahle role se mu fakt povedla. A zdatně mu sekunduje jeho oplácaná lesbická dcera a hlavně jedno roztomiloušký arabský škvrně. Teda vlastně francouzský skvrně, pardon, abych nevypadal jako rasista, protože ve filmu mě několikrát poučili, že rasismus je fuj, teda myšleno jako rasismus bílejch domorodců proti barevnejm přistěhovalcům, teda aspoň to říkala ta Dejmonova francouzská bič s hubenou prdelí. A taky jsem se po roce rád podíval do Marseille. I když loni jsem popravdě viděl úplně jinou Marseille, než tu ve filmu, respektive jiný čtvrti v Marseille. Ještě relativně nedávno (v minulým století) bych si nikdy nepomyslel, že jednou budu moc rád, že nežiju ani v nějakým bigotním prdelákově jako je Oklahoma, ani v multikulturní Francii, ale v tý naší poklidný monokulturní Čechárně. ()

luka4615

Hutné komorní drama s plíživou atmosférou, které místo uspěchaného děje sází na pomalé budování atmosféry ve dvou příběhových obloucích. Tak asi nějak takto lze v několika slovech popsat snímek režiséra Toma McCarhyho Stillwater, který se vyjma těchto atributů může opřít i o spolehlivé herecké výkony (excelentní Matt Damon) či o neotřelý přístup k látce. Ve finále tedy dostaneme nekompromisně vyladěný snímek o síle lásky a morálních dilemat, který ve Vás svým pojetím bude rezonovat ještě hodně dlouho. Tohle se zkrátka vážně moc povedlo. Skvělá práce! „Life is brutal.” ()

Morholt

Damon ztvárnil oklahomského balíka snažícího se zorientova v multikulturním a vlastně i kulturním francouzském bordelu přesvědčivě, ačkoliv mu k tomu stačil jeden výraz. Problém je, že já v tom příběhu neviděl nic extra. Těch chlapů a ženskejch, kteří se snaží dostat z kriminálu osobu blízkou už tu bylo hafo a ještě hafo bude. A nic na tom nemění ani závěr, který tomu všemu dal trošku jiný rozměr. Chyběly i emoce zejména co se problematického vztahu otce a dcery týče. A uvítal bych  trochu víc nějaké kriminální linky, která tu je jen naznačená. Celkově je na mě film příliš chladný. Čekal jsem víc. 55% ()

Lacike

Film o chlapíkovi, ktorý je ochotný kvôli svojej dcére urobiť čokoľvek, aby ju dostal z basy. Matt Damon toho otca - jednoduchého a neraz chybujúceho američana so srdcom na správnom mieste, zahral dokonale. Ale samotný film je nekonečný. Aj keby to malo len 90 minút, tak by to vďaka  pomalému tempo pôsobilo dvojnásobne dlhšie. No a pri tak dlhej stopáži to je doslova na zdochnutie. Pomaličky pátra a popritom sa tam zoznámi s osamelou matkou a celý čas čakáme na šokujúcu pointu, ktorú by vzhľadom na to jak je tá dcéra neznesiteľná, nečakal asi málokto. Naviac tu Abigail Breslinová vyzerá fakt hnusne. Z roztomilého dievčatka žiadna kráska teda nevyrástla. Výsledkom je nekonečná nuda, ktorú ani solídny Damonov výkon nezachráni. Možno by bolo lepšie si pozrieť film o skutočnej mrche, ktorou sa tento film inšpiroval. 4/10. ()

Padme_Anakin

Matt Damon mě velice příjemně překvapil, zvládl roli prostého, dokonale obyčejného muže, k tomu milujícího otce skvěle.. Pomalé tempo vyprávění mi nevadilo, rozehraný příběh o snaze dostat dceru z vězení mě vtáhnul a morální dilema mě nenechalo chladnou.. Snímek se dotýká i několika jiných témat, v dnešní době poměrně dost ožehavých, a dělá to poctivě, snaží se o reálný pohled, toho si vážím.. Drobné výtky si nechám od cesty, nejsou podstatné.. ()

maddy

Tom McCarthy, režisér skvelého Spotlight, natočil také dramatické nič. Príbeh Billyho Bakera síce nepoznám, ale po prečítaní obsahu som sa tešil na hutnú drámu kríženú s thrillerom o tom ako sa otec snaží z väzenia dostať svoju dcéru, v krajine v ktorej nerozumie jazyku a ako typický sedlák z amerického zapadákova ani jej kultúre. Márne. Žáner thriller je totiž uvedený úplne zbytočne, no ono sa tu nedeje ani nič vyslovene dramatické. Od polovice sa film ani počas robustnej vyše dvojhodinovej stopáži nikam neposúva, neskutočne dlhú dobu venuje vzťahu medzi titulnou postavou, ktorú stvárňuje Matt Damon s akousi začínajúcou francúzskou herečkou a na akúkoľvek kriminálnu líniu sa tu kašle. Zabudnite tak, že Mat Damon sa tu pokúša akokoľvek dostať svoju dcéru z väzenia (o čom by asi mal rozprávať tento príbeh) alebo poriadne objasňovať prečo sa tam vlastne ocitla. Celá táto rovina je okresná na úplne minimum a pár scén rozhovorov vo väzení. A ani tá kvázi romantická línia nijako nestrhne, pretože sa jednoducho zmôže iba na jednoduché klišé kde "kultivovaná francúzska herečka učí amerického sedláka rodinným hodnotám", aj s pár vyslovene komediálnymi vsuvkami. Akoby si Tom McCarthy tentoraz povedal, že všetko potenciálne zaujímavé (kultúrne rozdiely, politický komentár, krimi líniu s dcérou) oseká na absolútne minimum a bude sa venovať tým líniam ktoré diváka najmenej zaujímajú. Navyše to celé v závere nikam nevygraduje a aj jediná potenciálne zaujímavá emotívna scéna (s "adoptívnou" dcérou) v závere je prakticky utnutá hneď ako začne. Ako taká oddychovka v televízii počas nedeľného obeda neškodný film, ktorý nemá koho čím uraziť, ale ani si neviem predstaviť čím by mal zaujať. Okrem tradične skvelého hereckého výkonu Matta Damona, akurát škoda, že ho predvádza v tak banálnej dráme. CELKOVO: 5/10 ()

Vxxx

Výborné drama. Matt Damon předvedl skvělý výkon a film si rozhodně zaslouží nějaké to ocenění. Jediné mínus bych asi dala stopáži. Mohlo to být o chlup kratší, jelikož ke konci už se to trošku táhlo, ale jinak nemám co vyčíst. Stylově mi to hodně připomnělo Erin Brockovich. 5* ()

italka63

Ač dlouhý film, pomalý vyprávěním, vryl se mi neobyčejně do paměti. Ten úplně obyčejný, málomluvný, slušný, ba až skoro vidlák, týpek z obyčejného domku v Americe, přiletí do Marseille, aby bránil svoji dceru ve výkonu trestu. Asi deset minut před koncem mě pojalo prozření, kterému jsem se bránila. Takže, milý Matte, byl jsi skvělý. Co ran ti život dal a tys je přelezl a na konci zůstala rodičovská láska, zabalená šálem smutku a poznání. ()

Trevor

Netflixovsky zdĺhavé, so zbytočnými pasážami a podnecovaním rasizmu, koniec koncov najlepšou odpoveďou na fantazmagórie liberálov o systémovom rasizme sú výtržnosti v Marseille po rutinnej kontrole pri ktorej bol zastrelený ďalší sfetovaný prisťahovalecký sopľoš. Je úplne bežné že keď Vás zastaví polícajná hliadka začnete utekať. Veď nemáte pri sebe pol kila kokainu, nelegálne držanú strelnú zbraň, prípadne ste skombinovali drogy s alkoholom :-D. A presne preto tento film vyzneje ešte trápnejšie, aj keď atmosféru mu v niektorých momentoch uprieť nemožno. Za dĺžku a Netflixovský rasistický podtext o zlých belochoch o hviezdu menej. ()

IceQueen

Bill "áno madam a nie pane" Baker, jednoduchý pracant z USA a úplne obyčajný chlap, pravidelne prichádza do Marseille za svojou dcérou do väzenia, aby od nej schytal značnú dávku opovrhnutia. O jej nevine nemá pochýb a my môžeme len hádať. Modlenie akosi nepomáha, francúzsky súdny systém, napriek novým stopám, o jej oslobodenie nejaví záujem, tak sa do boja pustí na vlastnú päsť. V krajine plnej ignorantov, ktorí sa ešte všetci nenaučili hovoriť americky, je nútený požiadať o pomoc. Myslím, že Stillwater je viac dráma o strete dvoch opozitných kultúr a nečakaných vzťahoch, ako thriller s vraždou v hlavnej úlohe. Mattovi toho burana verím, Camille je ako voľnomyšlienkárska Francúzka tiež fajn, ale výber Abigail Breslin je masívnym krokom vedľa. Herečka by mala byť minimálne buď krásna alebo talentovaná, prípadne krásna aj talentovaná... no a potom je tu ešte Breslin. ()

M.i.k.e

příběh otce,jehož dcera byla odsouzena za vraždu o které tvrdí že jí nespáchala svádí k tomu,že půjde o další z filmů,kdy se hlavní hrdina změní v superhrdinu a při pátrání na vlastní pěst nakonec vybije polovinu města a ve finále prokáže její nevinu.Tak přesně takový Stillwater není.Damon jakožto otec s pohnutou minulostí je sice zoufalý a ve chvíli kdy zjistí,že by byla naděje na propuštění se snaží své dceři pomoci,ale není to žádný superman.Naopak je to obyčejný,přímý chlap,který si je dobře vědom svých limitů a chová se tak jak by se pravděpodobně chovala většina lidí v jeho situaci.Díky seznámení s místní herečkou Virginií a její dcerou Mayou (skvělá Lilou Siauvaud) postupně překonává jazykovou barieru cizí země a alespoň takhle se snaží své dceři zůstat na blízku (jakkoliv je jeho dcera solidně na pěst).Vše pak postupně vykrystalizuje a dojde ke konci,který se nedá nazvat úplně happyendem a je to tak vlastně dobře,protože jak pronese Bill na konci - Life is brutal.Stopáž je sice vzhledem k velmi rozvážnému tempu lehce vražedná a jsou tu i hlušší místa,ale není jich tolik,režie Toma McCartyho je jistá a nakonec sem se nenudil ani minutu...80% ()

Figu

Akci nečekejte, je to vyloženě drama podložený nějakou tou "skutečnou" událostí. Každopádně, i když jsou na to negativní ohlasy zdejších uživatelů, mě ta story celkem vtáhla a byl jsem v očekávání, jak se vyvrbí závěr. No a ten stál opravdu za hovno... Navíc cesta k němu byla dlouhá... Ovšem chválím Damona, páč i skrz moje obrovský nesympatie k jeho osobě musím uznat, že je to herec velkých kvalit a i zde si poradil skvěle... V podstatě je to jen jeho film. Nicméně jednou a dost. 60% ()

bourec

Není to příliš záživný drama. Děj unylej, dějový linky mizej v mlze, a konec na hovno. Dost otřesně natočený. 30%. ()

C0r0ner

Herci, režie, kamera a vlastně i ten příběh jako takový byl fajn, ale bylo to strašlivě rozvleklé a natahané, že kdyby se z filmu ustříhla klidně tři čtvrtě hodina, vůbec nic by se nestalo. Od McCarthyho jsem tedy po jeho předchozích filmech čekal víc. 50% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD