Veterán z americké občanské války, který jezdí po celé zemi a přináší lidem zprávy ze světa, se vydá na nebezpečnou cestu přes Texas, aby osiřelé dívce našel nový domov. (Netflix)

D.Moore

Krásný film plný důležitých myšlenek. Tom Hanks to ani jinak neumí, a tak zase hraje na jedničku a westernové prostředí mu velmi padne, Paul Greengrass se tak trochu vzdal Paula Greengrasse a připomene se jen několikrát, ale vůbec to nevadí, protože příběh vypráví stoprocentně zručně a jakkoliv se dala například závěrečná čtvrthodina předvídat, stejně na mě zapůsobila přesně tak, jak to všichni plánovali. Jestli se vám (ne)líbil o něco melancholičtější The Homesman s Tommym Lee Jonesem, čekejte totéž od Zpráv ze světa. ()

gogo76

Priznávam, že som sa na film veľmi tešil. Mám rád tieto netypické westerny, také road movie cez divoký západ. Naposledy niečo veľmi podobné natočil T.Lee Jones - Síla života. Nový film skúseného Greengrassa so skvelým Hanksom sľuboval v traileri veľa, ale nakoniec priznávam mierne sklamanie. Zamýšľal som sa nad tým, kde udělali soudruzi z NDR chybu, ale tá sa hľadá ťažko. Skvelá výprava, herci, réžia, hudba, malo by to klapať, ale nejde to na plný plyn. Filmu chýbajú emócie...Malá Johanna bola skvelá voľba. Mladučká nemecká herečka, na ktorú len tak nezabudnete pokiaľ ste videli film Narušiteľ systému, svoj part odohrala bezchybne, rovnako Hanks, ale akosi nedokázali medzi sebou vytvoriť to puto, vďaka, ktorému by ste boli ochotní veriť, že pôjdu jeden za druhým na koniec sveta. Na vine sú pravdepodobne dialógy, ktoré sú často povrchné, občas trochu o ničom. Chýbala mi tam ešte nejaká dobrodružná scéna, nemusela by to byť práve prestrelka. Jednoducho niečo, čo by hlavnú dvojicu naozaj citovo zblížilo. Film si plynie svojím tempom, pod kožu sa nezažerie, emócie nevytlačí, ale stále je to kvalitné remeslo. Určite si to dám ešte raz, ale na viac ako slabé štyri hviezdy to nevidím. 70%. ()

Davies182

Myslím, že úplná absence hudby by z News of the World udělala zcela jiný film. K westernům se mi holt až na výjimečné případy podobně koncipovaný orchestrální soundtrack nehodí, nemůžu si pomoci. Jinak to nebylo špatné, ale jak již psáno výše, postrádal jsem citelnější naléhavost, která většinou bývá se žánrem neodmyslitelně spjata. [Netflix] ()

pepo

Viac festivalovka nez mainstream. Greengrass si skusil nieco uplne ine a je to fakt dobre (aj ked to ide tvrdo proti ocakavaniam tradicnej ackovej vystavby filmu). Velmi pekny film, ktoreho sila buble pod povrchom, nez aby vystrelila do vysin. Sadlo mi to ale vela ludi to asi uspi. 8/10 ()

LiVentura

Příjemné, první westernová role pana Hanxe se nějak nevymykala z jeho repertoáru, chrabrý bojovník za demokracii a spravedlnost s dobráckým výrazem se opět ukázal v plné parádě s kolty nabitými ostrou municí.. ()

DJ_bart

[VIDĚNO 16.2.] "See all those words printed in a line one after the other? Put 'em all together and you have a story." ____ Název 'News of the World' ve mě zpočátku spíš evokoval zpravodajskou stanici, než westernovou šmakuládu s Tomem Hanksem. Nejedná se avšak o klasický western s archaicky romantizovanou reflexí Divokého západu - i když nelze popřít, že se režisér Paul Greengrass se svým nejnovějším celovečerákem snažil nostalgicky oprášit tento emeritní žánr. Vzhledem ke konceptuálním konotacím lze 'Zprávy ze světa' kategorizovat spíš do hybridního subžánru anti-western, potažmo ho definovat jako prérijní road-movie, které staví na relativně banální premise - protagonisté se společně vydávají na trnitou pouť napříč nebezpečenstvím rurálního Texasu, jímž zmítá pachuť z porážky Konfederace, a krom toho že informačně vzdělávají jižanské rednecky, zároveň pátrají po kolonii německých imigrantů, kteří se ve vyprahlém americkém vnitrozemí snaží vybudovat nový domov - celkem solidní kanonáda dějových témat.... Snímek tak elementárně staví na dvojici Hanks - Zengel. Hankse není nutno představovat - naopak s hysterkou Helenou Zengel - která ve filmové branži působí jako hotové zjevení (jsem s ní obeznámen již od jejího hereckého debutu ve famózním psychologickém dramatu 'Systemsprenger', takže mám ponětí, o čem mluvím), Hanksovi perfektně sekunduje - Helena se totiž opět velmi kompulzivně uchopila role osiřelé neurotické dívenky - přičemž její herecká jedinečnost spočívá ve velice specifické emocionální expresi - jen málokdo z dětských herců dokáže uhranout svým talentem prostřednictvím obličeje - takže nominace na Zlatý Glóbus je zcela oprávněná, bohužel neproměněná.... Je ale nutno podotknout, že ačkoliv snímek primárně tkví na kontrastu jejich dynamického vztahu a pasivní interakce, Greengrassova těkavá režie degraduje veškeré kvality snímku na chatrné béčko točené primárně na efekt - což se také normativně týká celkové formy, jmenovitě černobíle pojatých dobových reálií přitažené za vlasy a doslova vycucané z prstu - nemluvě o patologických, repetetivních, a neuvěřitelně předvídatelných dějových aluzích - jednotlivě amplifikované zvraty tudíž působí zcela nahodile, až absurdně (viz. přestřelka, havárka, písečná bouře, etc.).... Přes veskrze průměrnou kvalitativní laťku, jistou frenetičnost, monotónní tempo, a pluralitu klišé ovšem nelze snímku kvůli relativitě historického kontextu - v němž obyvatelé čelí konsekvencím Občanské války a polarizované společnosti - upřít paralelu ke společenskému a politickému dění současných Spojených států Banánových - dezinformovanost, nevzdělanost, despotismus, trivializace sociálních problémů, rasismus, apod. Každopádně Tom Hanks je stále neskutečnej sympoš, a Helena Zengel je herecká atomovka. Přes míru negace bych se ale vůbec nestyděl za pokračování - v resumé jsou 'Zprávy ze světa' totiž důvtipná, byť lehce polopatická, podívaná, kterou je nutno brát s výraznou rezervou.... // VERDIKT: 7,3 kravích zpravodajů z 10 // () (méně) (více)

lamps

Ano, News of the World rozhodně je zajímavý snímek a NE, určitě to není western v tom pravém slova smyslu. Westernem nebylo ani Tenkrát na západě, které rozložilo klasický svět drsných kovbojů divokého západu zapojením modernity na úrovni tématu i filmové formy - Greengrassův snímek je oproti tomu opět rychle sestříhán a vzbuzuje dojem o dost dravějšího tempa, než jaké příběh skýtá. A jestliže 'westerny' většinou cílí na jasný cliffhanger a vedlejší témata okolo soužití s indiány či železnice se podřizují vyprávění, zde se jede po kružnici, kde se vzájemně dohání jen zdánlivě oddělené historické etapy (oddělené Občanskou válkou, během níž se otroctví sice zrušilo, ale v myslích hlavně jižanských občanů se nic nezměnilo) a z níž se ústřední dvojice snaží uniknout - posunout se dále. A v mých očích posouvá tenhle snímek dále také možnost přemýšlení o 'westernu', který už dávno není striktně etablovaným žánrem, nýbrž spíše jakýmsi svobodným projevem nadaných režisérů, kteří v něm spojují vlastní historickou reflexi a autorské formální uchopení, v tomto případě určitě ozvláštňující a podnětné. Je to dílo, které se nepodřizuje (podobně jako svého času Tenkrát na západě), ale které konceptuálně přepisuje. A má můj plný obdiv. 90% ()

filmfanouch

Režisér Paul Greengrass patří mezi nejvýraznější filmaře Hollywoodu, Tom Hanks zase nadále mezi nejlepší herce Hollywoodu. Když se tyhle dva v roce 2013 spojili, stálo to jednoduše za to. Jejich Kapitán Phillips byl byla adrenalinová thrillerová jízda u které nutně nevadilo, že jsou karty předem rozdány a Greengrassovi se veškerou tu atmosféru přesto podařilo prodat. Hanks zde navíc klasicky předvedl silný výkon a tahle dvojice si očividně sedla. Platí to i díky faktu, že jsme se dočkali jejich druhé spolupráce s názvem News of the World. Po letech dabování kovboje Woodyho v sérii Toy Story se tak Tom Hanks definitivně přesunul na Divoký západ a zahrál si hlavní roli ve stejnojmenné adaptaci knihy Paulette Jilesové. Greengrassova novinka je poté v rámci jeho kariéry něco zcela nového a natočil film, který na rozdíl od Bourneova mýtu, Letu číslo 93, Bourneova ultimáta, Kapitána Phillipse a Jasona Bournea sází na trochu pomalejší tempo a v rámci své kariéry neobvykle nevsadil na kameru z ruky, kterou tolik vynikli právě jeho Bourneové nebo Let číslo 93. Dává to ale v tomto ohledu smysl, protože kameramanem filmu se stal Dariusz Wolski a jeho obrazová kompozice a hrátky s vizuálem (kterými například tolik vynikli původní tři díly ze série Piráti z Karibiku) jsou i nadále jednoduše masáží pro oči. Nový Greengrass je tak vizuálně strhující a i přesto, že absencí ruční efektivní práce s kamerou víceméně přichází Greengrass ve svém novém filmu o to co ho dělalo v rámci Holywoodu tak specifickým a jeho filmy to dělalo tolik stylové, díky té jednoduše překrásné vizuální stránce se to dá naprosto jednoduše odpustit. A o to více zamrzí, že kvůli době COVIDOVÉ nebude mít mnoho diváků tenhle film vidět na velkém plátně. Většinu času je totiž zcela očividné, že nový Greengrass vznikl cíleně pro kina. a mohl v nich působit ještě skvostněji. James Newton Howard složil jeden ze svých nejlepších soundtracků v uplynulých 10 let. Nejenom, že dokonale sedí k atmosféře Divokého západu, zároveň ale v divákovi probouzí ty adekvátní emoce, které by v něm zrovna měli probíhat a společně se soundtrackem k Duši a Tenetu patří soundtrack tohoto filmu do TOP 3 nejlepších soundtracků uplynulého roku. Nový Greengrass nepostrádá akční pasáže, při kterých má Hanks šanci ukázat, že nehraje typický typ role ´´hodného strejdy´´, jinak jde ale skutečně o pomalu plynoucí dobrodružství při kterém se funkčně buduje vztah Hanksova Kidda a dívky Johanny. Hanks je klasicky super a zároveň mu film umožní zkusit tak trochu jinou polohu, ještě výraznější je ale Helena Zengel. Její výkon je naprosto famózní a Zengel je důkazem, že se nadále dá najít schopný dětský herec a Zengel ve finále předvádí dost možná i jeden z nejsilnějších hereckých výkonů v rámci uplynulého roku. Greengrassova novinka sází na trochu pomalejší vyprávění s pomalejším tempem. Někde uprostřed je i přes snesitelnou délku (téměř 2 hodiny) poznat, že si dramaturg možná přece jen vzal během služby pár minut šlofíka, jeho finále má ale to správný náboj a ve finále jde v rámci Greengrassovy kariéry o další trefu do černého. Na první pohled sice postrádá jeho klasické trademarky a navíc se nejedná o zásadní filmový milník, který by přepisoval zavedené pořádky, pořád je ale mnoho důvodů k tomu si nový Greengrassův film zamilovat. Je vizuálně skvostný, má velice příjemnou komorní atmosféru, sympaticky buduje vztah dvou hlavních postav a svojí myšlenku prodává se ctí. Je předvídatelný, chvílemi přece jen tempově zbrzděný, jinak jde ale skutečně o vysokou filmařinu, která svou komorností a víceméně jednoduchostí bude dost možná pro dost diváků trnem v oku. Jinak si ale jednoduše nejde nového Greengrasse (alespoň trochu) nezamilovat.......... () (méně) (více)

Big Bear

Forrest Gump ve westernu? Proč ne, německé vlčí smečky ponorek jako kapitán amerického torpédoborce v Greyhoundu také skvěle rozháněl. Řeknu vám, že Hanks by mohl klidně hrát i prázdnou konzervu od sardinek a já už teď rovnou říkám, že by ji zahrál skvěle. Opět byl nekompromisní. Celý příběh byl skvělý a neskutečně syrový. Takhle to já rád. A taková Amerika tehdy byla.  Z koho jsem byl paf byla malá Helena Zengel. Tedy ten kdo vybíral herce do této role by zasloužil pochvalu! Typově naprosto úžasné stvoření! Řadu zdejších film nudil. Asi málo přestřelek, možná jim tam chybělo jako ve správný kombojce přepadení vlaku s poštou, přivázání Hankse k indiánskému kůlu smrti a jeho záchrana Oldšetrhendem. Asi. Jenže tohle spíše než western byla psychologická roadmovie. Nechci spojlerovat, ale já tedy nevim. Přežít asi slušně krvavej masakr celý rodiny a pak se učit žvejkat kůže a ve volnu dělat lapače snů z vás asi moc pozitivního človíčka neudělá. Jet pak s někým, kdy vás veze někam a vy nevíte kam a komu vlastně nerozumíte... Jak měla mít proboha Johana k němu nějaké silnější pouto? To se logicky objevuje až ve chvílích společného nebezpečí a boje o život. A já říkám prostě super. Právě to, že to nebyl Poklad na Stříbrném jezeře, ale pomalu plynoucí film o putování zemí zdevastovanou občanskou válkou, zemí, kterou táhnou přeživší zbytky indiánských kmenů do předem určených rezevací kde nebude co lovit ani jíst... Zemí, kde zastřelit někoho jen tak, uvázat někoho za nohu na provaz k zatlučenýmu kůlu, nebo alespoň znásilnit malou holku nebyl zas pro tehdejší lidičky zas až takovej morální problém... Skrze nekonečné míle prétiemi, kdy obzor nemá hranici a je jen stále stejnou čarou... Právě to dělá z tohohle filmu skvělou záležitost! Já dávám za 5 novinových článků ! * * * * * ()

HAL

Short stories of the wild west. Greengras má režii v malíku a Hanks je pan herec, a spolu by dokázali prodat i čtení telefonního seznamu, takže jeho soubor příhod cestujícího předčítače nenudí vůbec. Ale taky v něm není nic víc, ani ty ambice na něco výraznějšího. Jen pár vyloženě random příhod z Texasu vzpamatovávajícího se z občanské války, rámovaných okoukaným příběhem smutného dědy který se sbližuje s antisociálním děckem. Takže docela příjemně odpočinkový western, ale zároveň asi nejslabší Greengrassův film - ne proto že by byl jakkoli špatně natočený, ale proto že není ani trochu zajímavý, a to je od jednoho z nejlepších režisérů současnosti docela zklamání. 7/10 ()

misterz

Natočené to bolo výborne, to sa musí nechať. Problémom bol hlavne Tom Hanks, ktorého filmové postavy už pomaly začínajú nudiť. Vždy ide o ultra altruistického pánka, sršiaceho dobrácky pohľad na všetky strany a blahosklonne čeliaceho aj najmenšiemu zlu. Neochvejného ochrancu slabých, starých, detí, žien a všetkých ublížených. Vždy neohrozene na strane dobra a neobmedzenej lásky. Tomu zodpovedá aj obsahová stránka, ktorá divákovi vlastne nič nepovie. Je to len o Hanksovi a jeho moralizovaní. A samozrejme, všetko vždy vyrieši a stane sa dobráckym polobohom medzi ostatnými, pričom samozrejme ide o skromnosť samu o sebe. Akoby sa nič nestalo, veď to je povinnosťou každého. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

mzss1

(55%) Zprávy ze světa, coby takový dobrodružný western či co? To je jedno, jak to žánrově zařadíme, tak jako tak je to celkem nuda. Nic výrazného se ve filmu neděje, nic extra zapamatovatelného až na jednu výbornou scénu – přestřelku – ta se povedla. Hanks zde hraje svůj standart, začal mě víc bavit až v druhé polovině filmu a ve finále. Ta malá holka mě moc nebavila a zpočátku mě i dost otravovala. Ostatní herci bez připomínek. Hudba – taková obyčejná. Jako určitě jsem v tomto filmu nenašel hlubší zápory. Rozpočet není zřejmě nejvyšší, ale ty kulisy, prostředí té doby – to bylo celkem fajn. Jen mi spíš chybělo to osudové, emocionální propojení mezi Hanksem a tou holkou. Ve finální scéně tu máme jakýsi pokus a dojemný kontext, ale jinak nic moc. Snímek byl dlouhý, chvílemi kolísalo tempo, ale přežil jsem to. Obyčejný průměr, nic horšího tedy. ()

dr.horrible

Všeobecné sklamanie mi pripravilo hromadu príjemných prekvapení. Pekný príbeh o priateľstve, starosvetský, nenudivý. So zaujímavými vedľajšími linkami. Keby hral popri Hanksovi hlavnú rolu chlapec, nie dievčatko, hádal by som to na Spielberga. Silné 4* a ten záver milujem. ()

InJo

Nikoliv zásadní či výjimečné, ale rozhodně příjemné, poutavé, chvílemi vyloženě skvělé (návštěva "bizoního" městečka je až mccarthyovsky temná a deziluzivní). Nezvykle umírněný Greengrass v pro něj nezvyklém žánru, koncept a zápletka jsou sázkou na jistotu, ale jestli pro tuhle (anti)westernovou road-movie o sbližování dvou osiřelých lidí existuje cílovka, já do ní nepochybně patřím. Hanks hraje přesně to, co čekáte, ale dělá to (opět) dokonale, a Helena Zengel uhraje většinu svých scén jen prostřednictvím subtilní mimiky a gest. Jejich zásluhou je snadné přilnout nejen k jejich postavám, ale i k filmu samotnému. 70 % ()

Anderton

Kvalitne nakrútený western s kvalitným scenárom a dobrými hereckými výkonmi, kedy herci hrajú skutočne svoje postavy a napríklad po chvíli zabudnete na to, že sledujete Hanksa. Čisto subjektívne ale musím skonštatovať, že som sa westernov už pred dávnejšou dobou prehltil (najmä tých klasických) a nemám príliš chuť objavovať nové. Napriek obdivu ku Greengrassovej poctivej práci musím dať nižšie hodnotenie. Ale News of the World obsahuje určitú formu reflexie súčasnosti, kedy máme v spoločnosti tiež problém vo výbere toho, čo čítať, a čo nie. Nehovoriac o dobovom rasistickom zmýšľaní v Texase tesne po prehratej vojne, tam ale súčasnú situáciu ohodnotiť nedokážem. Helena Zengel bude asi už raz a navždy narušovať systém... ()

DwayneJohnson

Nejvíc jsem zklamán z faktu, jakou roli dostala nakonec Helena Zengel, na kterou jsem se asi těšil nejvíc. Je to jakýsi mix mezi "Narušitelkou systému" a něčím, co sám ani nevím, jak lépe popsat. Přitom na to evidentně má, ty její pichlavé oči na konci to byla nádhera, ale tady jsem si ji bohužel moc neužil. Tom Hanks a vlastně i celý film působí převážně přesvědčivě a jede to přesně v těch kolejích, jaké jsem zhruba po dvaceti minutách tipoval. Solidně, lehce předvídatelně, prostě westernově se všemi klady a zápory, které jednou za čas určitě neuškodí. Tři na něco málo pod půl vzhledem k tomu, co jsem napsal na začátku a také k faktu, že Paul Greengrass natočil už mnohem lepší filmy. ()

silentname

"News Of The World" sa konečne dostali aj k nám tak si môžeme vypočuť, čo nám Tom Hanks v tejto role povie za novinky. Myslím si, že film reálne môžem označiť slovom - fungujúci. Nie je nič v čom by reálne pôsobil nudne, má dobrý spád, príbeh sa dá celkom ľahko sledovať, stretávame sa s postavami aby sme sa od nich postupne posunuli ďalej a podobne. Reálne je to film o dvoch ľuďoch, ktorí však počas svojej cesty niekoľko ďalších zaujímavých osobností môžu stretnúť. Máme tu akčnejšie momentky, máme tu tichšie momentky a film to medzi sebou strieda. Aspoň teda spočiatku. Ku koncu už sa z toho stane vyslovene dramatická jazda. No film ma nenudil najmä vďaka tomu, že priateľstvo medzi Kiddom a Johannou je spracované veľmi dobre a páči sa mi ako sa učia jeden druhému rozumieť, komunikovať spolu a podobne. Vďaka tomu pre mňa aj vynikol záverečný moment a odkaz filmu. No na druhú stranu je treba potvrdiť, že film nemá žiadny moment, kde by som ho ohodnotil ako vynikajúci. Pre mňa je to fungujúci dobrý film, ktorý som si pozrel rád. Len tento mesiac som ale videl niekoľko filmov, ktoré na mňa mali oveľa silnejší efekt. Tom Hanks je majster charizmy a vie vždy svoje role skvele predať. No neočakávajte od toho nový filmový trhák. Hodnotenie: B+ ()

Happens

Tak tenhle neotřelý western určitě nese inovativní zápletku. Hanksovi ta role zprávaře bezvadně sedla, všechno jsem věřil, takřka bez síly krásně odehrané řemeslo. Mala Johana skvěle předvedla zmatení mysli indiánskou výchovou, následnou převýchovou od Hankse, celý její těžký úděl vyvraždění původní rodiny, ujmutí indiánů, celá ta krvavá vřava divokého západu v jejím kratičkém životě byla vepsána do její tváře. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

13.11.2020

Přestože letos Marvel do kin neposlal žádný nový film, fanoušci komiksů už na nové příběhy z MCU nebudou muset čekat příliš dlouho. WandaVision, první seriál z tohoto univerza, totiž dorazí na… (více)