Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1965 vznikl podle scénáře Václava Nývlta (zároveň autor předlohy „Dva miliony svědků“) a pod režijním vedením Evy Sadkové kriminální snímek, kde vyšetřovatelé Suda (R. Lukavský) a Koval (J. Tříska) stojí tváří v tvář případu vraždy, která se udála doslova v přímém přenosu. Při premiéře původní televizní detektivky „Případ pro tři vrahy“ dramatika Petra Tarantíka (M. Macháček) je ve studiu zabit elektrickým proudem před očima miliónů diváků, celého štábu i ostatních účinkujících herec starší generace Faltys. Každý z mnoha přítomných může být pachatelem. Motiv však měli jen někteří. Například architekt Balabán (R. Hrušínský), milenec Faltysovy ženy (I. Kačírková), asistent režie Číž (V. Olmer), jenž stál o jeho chráněnku Jindřišku (J. Břežková), nebo herec Ajm (J. Holý), jehož k zavražděnému pojilo silné nepřátelství… (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

Terva 

všechny recenze uživatele

CITÁT - Můžete si vybrat smrt jakou chcete......... Omluvte poruchu ve vysílání. Natočeno podle literární předlohy Václava Nývlta. Úvodní píseň, jejíž části nás doprovázejí celým příběhem, zpívá Pavlína Filipovská....kdo bude vrah??.....kdo bude vrah!! Před televizní obrazovkou a před pěti miliony diváků umře herec. Byl zavražděn, nebo to byla nehoda, nebo snad sebevražda? Radovan Lukavský a Jan Tříska to musí vyřešit. Důležitý je motiv. Kdo ho měl? Hlavní usmrcený měl talent dělat si nepřátele, bude to složitý příběh. CITÁT - Já jsem ho nezabil a nevím, kdo to mohl udělat........ Jedna věc mě vadila, celé představení "Tří vrahů" se odehrává před kamerou a je natáčeno, přesto se na kompromitující materiál naši hlavní detektivové (soudruzi) podívají skoro až na konci příběhu.... Jinak celkem slušná Československá detektivka z filmového prostředí nemá moc povedený zvukový doprovod (krom hlavní písně) a ani kamera není moc přesvědčivá. Naopak má příběh povedený scénář a kvalitní herecké obsazení. CITÁT - O zavíracích hodinách pražských hospod se nechám poučit jindy, teď vyšetřuju..............a já hodnotím za tři. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Můžete si vybrat svého vraha i svou smrt." Vyšetřování smrti v přímým přenosu mě bavilo. Usvědčení vraha mě zarmoutilo. Obávám se, že z týhle důkazní nouze by ho vysekal i tesař večerně studující práva. To je škoda, protože postavičky podezřelejch mě dost bavily. Zejména dramaturg Vorlíček to s dudlíkem docela rozjel, ale i poklidnej architekt Balabán byl hodně zábavnej a nejpodezřelejší byl osvětlovač Haukvic, protože seděl daleko a neměl motiv. Tohle bych prostě nechtěl vyšetřovat, ale soudruh kapitán Suda pojal tu rekonstrukci činu po Herculovsku a za mě to bylo docela dobrý. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Stylový a vskutku originální krimifilm, kterému by možná slušel mnohem víc elegantní Exner, než odměřený Lukavský, ale budiž. Televize jako fascinující médium, kde vražda znamená senzaci. Filmaři jako spolek ambiciózních dravců, kde nikdo nezná bratra. Doba, kdy se odvážně a směle rylo do socialismu s (ne)lidskou tváří. Škoda, že příběh sám je překombinovaný tak, že divák v tom plave jak špunt na rozbouřeném moři. Eva Sadková naštěstí vsadila na tváře populárních herců, kteří nad tím vším rychle získávají převahu a válí to na nás mistrovsky. Vynikající Hrušínský, uhrančivý Macháček, Munzar, Olmer, Kačírková a především neodolatelný Tříska jako zbrklý začínající kriminalista. A ten bigbeat! ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Jednou z předností je výborný scénář Václava Nývlta originálního kriminálního příběhu a zajímavé prostředí počátků televize, kdy se vysílalo živě a kde do hry vstupují spousta lidí zajímavých profesí kolem umění i techniky. Snímek nabízí zdařilé herecké výkony, mezi nimiž vyčnívá zejména Radovan Lukavský jako detektiv, Miroslav Macháček jako experimentující autor detektivní hry a Luděk Munzar jako opilý svědek-umělec. Úvod a závěr rámcuje skvělá hudební skladba, bigbít v podání skupiny Mefisto zpívaný Pavlinou Filipovskou... Leč jako celek to dokonale není, působí to v celovečerním formátu roztahaně, spomaleně a hluchých míst se najde dost. Uměl bych si 5 miliónů svědků představit třeba jako špičkovou televizní inscenaci, které Eva Sadková bezpochyby uměla, jen stopáž by musela být o něco kratší a nesměl by tam být Vít Olmer a mladý Tříska v roli kriminalisty (nic proti němu...). 70% ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Škoda toho uspěchaného konce, některých nedovysvětlených pasáží (léky, sv. Jiří), ale herecké výkony, atmosféra, podání tehdejších televizních přenosů, hudba, dokonalost sama. Snad jen Tříska mi vadil, nedokázal emoce mladého a nadšeného eléva dát dostatečně najevo, takže jeho dialogy s Lukavským někdy nedávají ten smysl, který by měly. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého…

Reklama

Reklama