Bathsheba Everdene je mladá, celkom zámožná statkárka, ktorá je stále slobodná a tak o nápadníkov nemá núdzu. Postupne ju oslovia traja osudoví muži - chudobný chovateľ oviec Gabriel, nesmelý starší farmár William a pohľadný dôstojník Frank. Bathseba kvôli svojej ľahkomyseľnosti zažije mnoho sklamaní, kým si spomedzi troch nápadníkov vyberie toho pravého. Adaptácia literárnej predlohy Thomasa Hardyho. (RTVS)

Eleanor05

Neuvěřitelně natahované nic, kde se hned v několika scénách zjevně ubližovalo zvířatům (ovce padají ze skály, chlapi hážou ovce bezohledně do vody, v pohodě je natáčen kohoutí zápas, kde je jeden z účastníků uklován apod.). Kvůli tomu bych nejradši dala odpad! A ačkoli padla zvířata za oběť téhle slátanině, nepříjemné a neskutečně otravné hlavní představitelce se nestalo nic. Tomu říkám nespravedlnost... ()

VanTom

Mladá a hezká, ale hrdá a trošku ješitná statkářka si pošetile zahrává s city mužů, aby nakonec sama namísto rozumných nabídek k sňatku podlehla lichotkám a předvádění šarmantního prostopášníka. Bezmála 3hodinová (včetně předehry a přestávky) romance si stejně půdu pro některá citová hnutí pořádně nepřipraví a dosti nenadále a neplynule je vyloží na stůl; vypadá však krásně - autenticky (anglický venkov) a své slabší 4* si tvrdě odpracuje. ()

jitrnic

Krásné záběry krajiny a života v ní, krásná Julie Christie a skvělý Terence Stamp. Na druhou stranu přemrštěná délka, ne ůplně věrohodné motivace jednání postav a problém ztotožnit se s hlavní hrdinkou (často mě napadalo, jestli není tak trochu blbá). ()

Autogram

Film o farmárčení, odmietaní nápadníkov a o ženskej márnivosti. Veľkolepo natočený, ale aj príliš dlhý na to, čo chcel povedať. Výborné scény sa striedajú so zbytočnými a záver je potom ako z rýchlika. Za mňa tri hviezdy, ale s veľkými výhradami ako ku klasickej červenej knižnici. ()

Han22

Jestli nějaký žánr nesnáším, tak jsou tyhle rádoby historické červené knihovny alias adaptace "klasických" románů. Anglie 19. století, dámy štěbetají, pánové se jim dvoří a je to všechno povrchní, kýčovité a bez jediné reálné emoce. Přidejte k tomu sice známé, ale nijak skvělé herce, neúnosné natahování filmu nekonečnými bály, cirkusy, zábavami a zpíváním a nijaké postavy. Hrdinka si vybírá ze tří mužů, jejichž charakterizace je "krásný ale zlý"; "bohatý ale starý"; "hodný ale chudý". Schlesinger to navíc celé natáhl na nesnesitelné tři hodiny; přičemž to podstatné se stane během posledních 10 minut. Hvězdičky za krásnou Christie, krásnou přírodu, ovečky a venkovskou atmosféru, jinak nic pro mě. ()

boro123

příběh ženy, která se rozhoduje mezi třemi muži... hezký film, jen ta délka mu trochu ubírá na kvalitě. zápletka se příliš vleče a konec je lehce překombinovaný...jinak úchvatné záběry krajiny a Julie Christie je neuvěřitelně krásná v každém záběru ()

lemonova

Veľmi kvalitná adaptácia Hardyho klasiky, avšak verzia z roku 2015 u mňa predsalen vyhráva. Obe narábajú s predlohou poctivo, v oboch som zamilovaná do Gabriela Oaka (Alan Bates je skrátka krásny chlap vyžarujúci vnútornú silu), avšak postavu Bathsheby si predstavujem presne ako Carey Mulligan, nie ako Julie Christie... každopádne krásne natočený film. ()

IdaHutt

Srovnávám tuto Schlesingerovu verzi jak s románovou předlohou, tak s TV filmem z r. 1998. Domnívám se, že Schlesinger je blíže duchu ani ne tak tohoto Hardyho románu, jako duchu Hardyho díla jako celku. Román totiž Hardy - údajně na nátlak nakladatele - opatřil happyendem, což je v rozporu s jeho pojetím světa vyjádřeným v ostatních dílech. Schlesinger vystihl právě onu syrovou, krutou, nelítostnou stránku lidských osudů, jak je ukazoval Hardy. Typické je proto srovnání scény "cvičení s mečem" - zde surové, skoro sadistické, válečnicky nepříčetné, zatímco v mladším snímku v podstatě jenom romantické, fanfarónské. A pak je nezbytné srovnat i závěry obou filmových verzí: Schlesinger dodává maličkou, ale velevýznamnou, očividně ironickou tečku, zatímco televizní dílo se drží opět čisté romantického vyústění. V obou případech se však jedná o silné filmové zážitky. ()

mira.l

Filmařina je to poctivá, ale ta stopáž... ty skoro tři hodiny jsou prostě strašně moc. Chvílema tam byly pasáže, který se neuvěřitelně vlekly, úplný úvod s jedním statickým obrazem by se dal taky asi o dvě a půl minuty zkrátit, švenkování kamerou sem a zase tam bylo občas taky otravné. Celkově se mi o něco víc líbila verze z roku 2015, "zkomprimovaná" do dvou hodin, která obsahově obnáší totéž a byla přece jenom stravitelnější. Tu jsem hodnotil za čtyři, tady tedy v rámci objektivity dávám o jednu míň, protože ač je to určitě film, který svojí hodnotu má a je to krásně natočené (výprava, kosýmy, hudba), tak ta délka je fakt ubíjející. Jednou mi to myslím úplně stačilo. ()

Smrtholka

Tenhle film nemá chybu, hraje tu moje oblíbená herečka Julie Christie, jejíž tvář je naprosto nádherná a oduševnělá a Alan Bates, pod jehož pohledem se mi podlamovala kolena :-))), atmosféra filmu věrně vykresluje be´útěšnost, dravost a syrovost anglického venkova 19.století, ale i tu utajenou romantiku, kterou je třeba hledat pod povrchem a závan něčeho, co uplynulo a nelze již vrátit... ()

Yahey

Pozor, spoilery! Krásně zpracovaný historický román (romantismus sychravé přírody, půdy a uplývajícího času) z prostředí anglického venkova 19. století o tom, jak se tři muži (záporný ale pohledný voják, bohatý ale starý lord a moudrý, ale chudý pastýř) dvoří ženě biblického jména Bathseba - a o tom, jak si její srdce vybírá. Prvního by si vzala z nerozumné lásky, druhého z rozumu, ale bez srdce, a třetí se dostane k lizu, až když jsou první dva z kola ven (lord v afektu zastřelí vojáka, jde sedět a ještě k tomu mu z toho hrábne) a Besethba už je dost stará, aby zmoudřela a její srdce konečně vidělo správně. Pak přijdou titulky. Oak (Dub) je muž charakterní a spravedlivý už od začátku a jen čeká, až to nezralé a naivní Bathsebě doteče také (ona samozřejmě není zlá, jen se jako většina žen řídí romantizujícím afektem, který se musí vybouřit životními zkušenostmi). Bathseba vlastně hledá dobro, ale na nepravém místě, řekl by Sokrates. Nejdřív osvalené tělo - pak prachy - a nakonec charakter. Říkám to cynicky (kdybych měl být ještě cyničtější, řekl bych, že na Batshebu už nikdo jiný z nápadníků nezbyl - ale mezi řádky si můžeme domýšlet Bathsebino pomyslné "zmoudření" a naplnění Oakovy trpělivé, charakterní lásky). //////////////// Vzdáleně mi to připomínalo Boženu Němcovou v Anglickém prostředí nebo ruskou klasiku. Jen se mírně liší písně, vzezření lidu, jejich sídel, řeč, přítomnost moře, krajina, v jejíž nesmírnosti se jednotlivec ztrácí, pastviny pro ovce a další románový kolorit a folklór. Ale erót (láska, touha, vášeň, osamělost jednotlivce) versus étos (svědomí, moudrost, víra, dobové konvence, tlak očekávání) jako hlavní prvek napětí dramatu je všude stejný. Proč nedávám 5? Líbilo se mi to, ale nebyl jsem úplně strhnut nebo dojat, je to moc poklidné. ()

mac000

Film jsem viděl dvakrát - poprvé poměrně nedlouho po jeho natočení v panoramatickém kině (70 mm projekce), s ohromujícími herci, příběhem i exteriéry, podruhé před pár měsíci. A hodnocení stále vysoké. Dobří režiséři umí natočit příběh způsobem, který je koukatelný i po více než 40 letech. Herecké výkony britských hvězd 70. let také nezestárly. Doporučuji pro všechny , kteří neznají románovou předlohu (a asi si ji už ani v dnešní uspěchané době nepřečtou). ()

Akvidizerp

pocit pohasínajícího ohně s tu a tam zableknuvšímse plamenem, nejlepší z nich je pohled opilého vozky Josefa, bez těchto záblesků je vyprávění vyhaslé, ale stále ještě zahřívající. ()

blondboss

Britská romantická klasická dráma zo 60-tych rokov, ktorá zožala slušný úspech hlavne vďaka knižnej predlohe, ktorú verne zobrazila. Trošku mi to skôr prišlo miestami ako divadelné predstavenie - nebyť externých kulís. Avšak herecké výkony slušné a Julie Christie bola v najlepších rokoch naozaj nádherná žena. Pre romantikov je to kvalitný snímok, ale neostane vám v hlave dlho. 60 % ()

Chandra

Podle jednoho z bonmotů mého oblíbeného Oscara Wilda "ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou". Bathsheba je dokonalým ztělesněním takovéhoto typu ženy, na který milý Oscar narážel zřejmě dost často. Předlohu jsem nečetla, žádnou jinou adaptaci neviděla, každopádně na tu nejnovější s Carey Mulligan jsem docela zvědavá. Tahle z roku 1967 mi přišla svým stylem vyprávění poněkud zastaralá, utahaná a na celkovém (pro mě ne úplně dobrém) dojmu se podepsalo i to, že zvuk nebyl dobře sesynchronizovaný s obrazem - v televizi kupodivu dávali verzi v původním znění s titulky. Co se mi ale opravdu hodně líbilo, byla nádherná krajina a dokonale znázorněné prostředí anglického venkova se všemi těmi stodolami, senem, blátem, ovcemi a ušmudlanými a tak trochu tupě vyhlížejícími vesničany. Vypadá to tak autenticky! Příběh samotný je taková klasika - hodnej kluk se zamiluje do krávy, která (nějakým pro mě nepochopitelným kouzlem osobnosti) poplete hlavu hned několika dalším a nakonec si vybere mizeru nabitého testosteronem, který ji přivede do problémů a nakonec ji stejně opustí. Někdy ta dotyčná pochopí, kdo je ten pravý, někdy ne a někdy to pochopí, až když je pozdě. Každopádně ten hodnej kluk by udělal nejlíp, kdyby se rychle odmiloval a zavčas někam zmizel. Příběh starý jako lidstvo samo, pravdivý a v různých drobných obměnách se neustále opakující. ()