Student práv z Yalu se vrací do rodného města v Appalačském pohoří, vzpomíná na minulost svojí rodiny a přemýšlí o vlastní budoucnosti. (Netflix)

tnp101

Myslím si, že nebudu daleko od skutečnosti, když konstatuji, že si film/kniha tu celou „hillbillytu“ dramatizuje daleko za hranicí reality, na diváckém zážitku to ovšem nijak neubírá. Film není hlubokomyslný, ani se o to nijak moc nesnaží, postavy jsou víceméně obyčejné a nezajímavé, ale o to snadněji se s nimi divák ztotožní. Emoční všehochuť scénáře poskytuje přehršel prostoru pro skvělé herecké výkony, a v čele stojí Amy Adams, které z toho velmi pravděpodobně kápne soška. Zasloužená. 80% ()

elanius

(51/2021) / Áno, stokrát natočené a videné, ale neprišiel mi tento film zbytočný. Mám proste rád sociálne drámy. Zaujímavo zvolený štýl rozprávania, keď hlavná dejová línia zahŕňa krátky časový úsek a flasbacky pokrývajú desaťročia. Mne to vyhovovalo, film získal zaujímavú dynamiku. Navyše aj herecky tu máme výrazné výkony, casting na jednotku. Asi záleží čo divák očakáva, ťažko tu hľadať originalitu, či prekvapenie, jednoznačne ale Hillbilly Elegy ponúka silný príbeh a kvalitné spracovanie. (7/10) ()

Pavlínka9

Film má pro mě velice poutavých prvních 10minut, kdy jsem seděla jak opařená, protože přechody mezi generacemi mě totálně vtáhli a zatáhli do situace. Zároveň hudba, má v tomhle filmu významné místo. Tenhle film má něco do sebe, protože jsem u něj velice neobvykle - dělám to opravdu málokdy - chytla totálního nerva, protože se tam děly situace, které absolutně nesnáším a nedokážu vystát a snad poprvé jsem si přála, aby měl film šťastný konec, protože by mě to extrémně na*ralo a dokonce jsem to pomalu, když se schylovalo k nejhoršímu, nechtěla ani dokoukat, protože Amy Adams byla v té roli tak skvěle strašná.....Netušila jsem, že je to na základě knižní předlohy podle skutečnmé události... ()

ondraondra

Chápu, že se film nelíbil "profesionálním" kritikům, kvůli tomu že je moc přímočarý, jednoduchý a nepřináší nic nového. S tím souhlasím, ale přesto se mi to z nějakého důvodu strašně líbilo. Záleží taky na tom, jestli máte rádi Amy Adams a taky jestli vám sedne hlavní mužská postava. No a já si nemůžu stěžovat. Děj sice není nijak zvlášť originální a konec je dost předvídatelný, ale vadí to? Každý film přece nemusí být přelomový a jiný. Prostě mě to bavilo od začátku do konce a bylo to i celkem inspirativní. A takové filmy jsou potřeba. 7/10. ()

vyfuk

Ron Howard přichází s něčím nečekaným a něčím zvláštním. Pro mnoho lidí rozporuplný film, který asi nic moc nenabídne. Asi nic nového. Za mě však v celku zajímavé překvapení roku, ve kterém herci ať už veteráni nebo nováčci dělají skvělé výkony a scénář spolu s tím koexistuje skvěle. Především je asi nutnost vypíchnout um pana režiséra, který nám zde nastolil jasné fungování děje, který je zcela přirozeně natočený i s něčím navíc v rámci vymazlených záběrech, které nám více zpříjemňují sledování tohoto filmu. Asi králem všeho je Zimmer, který nám poskytuje opět dosti originální hudbu, která perfektně sedí na atmosféru i prostředí filmu. V tomto je to nepřekonatelné. Asi je to dosti subjektivní, ale já film neberu jako progresivní a úžasný počin měnící veškerý chod, ale jde o film, na který se radostně koukalo a rozhodně nelituji jeho zhlédnutí. Dokonce si myslím, že by nemusel být opomenut při vyhlášení toho nejlepšího za minulý rok. ()

andalin

Nechápu, že má tento film taková nízká hodnocení! Drama se mě drželo od začátku do konce a brečela jsem prakticky v jednom kuse. Na film mě nalákal už soundtrack od Zimmera a obsazení hlavních rolí. Asi by filmu neuškodila kratší stopáž, ale nedá se říct, že by to bylo vysloveně zdlouhavé. Překvapilo mě, že je to natočené dle skutečné autobiografie, nikdy jsem o knížce neslyšela. Zjevně u nás nesklidila až takový úspěch, ale to se není čemu divit, když pozadí je vysloveně americké. Z filmu jsem fakt nadšená, dala bych mu nejradši 5*, ale to ze mě spíš mluví aktuální euforie, nechám to chvilku vsáknout. :) ()

jefff

Herecky skvělé. Příběh se mi trochu protivil, ale sdělení je ve výsledku kvůli tomu silné a zřetelné. ()

Tejkina

Filmů s podobným námětem je hodně a tak mě zdejší hodnocení moc nepřekvapuje. Děj není ničím originální, jiný. Chudých rodin ze sociálních vrstev je hodně a nejen v Americe. Zde ale předvádějí herci opravdu nadstandartní výkony, a i když je film dlouhý, tak nenudí. Konec mě příjemně překvapil. Film je podle skutečných událostí a kdo má rád sledování těžkých lidských osudů, určitě si zde přijde na své. ()

sedm.1

Americká elegie je naprosto excelentní podívaná, která mě prakticky ve všech směrech dokázala strhnout, a ihned jsem tento filmový zážitek zařadil k těm opravdu vůbec nejsilnějším dramatům, co jsem měl tu čest kdy vidět. Už jen to, že se odehrává ve dvou časových rovinách, což je jedno z mých nejoblíbenějších zpracování, jsem velmi ocenil, a to ani nemluvě, jak obě tyto roviny jsou vážně neuvěřitelně výrazné a působivé. Celá zápletka se pak odehrává ve vyváženém tempu, příběh rodiny Vanceových disponuje téměř až lavinovitým množstvím nehorázně silných a vyhrocených scén, které vesměs nemohu označit jinak, než za strhující, perfektní, prostě zcela bezchybné, atmosféra je jednoduše dokonalá, neskutečně výstižná a naprosto mě vtáhla do veškerého dění a nechybělo ani napětí, v podobě nepředvídatelného vývoje děje, kde jsem čekal především na závěrečné rozuzlení, které mě též absolutně uspokojilo a jen potvrdilo maximální kvalitu celého filmu. Nad všemi těmito pozitivy ovšem vyčnívají ještě emoce, které mnou doslova lomcovali od první do poslední minuty a samozřejmě úžasné a neskutečně výrazné postavy, v nichž navíc excelovali veškerý herci, co se ve filmu objevili, takhle silnou sestavu ani nepamatuji, a především Amy Adams a Glenn Close okatě pomrkávají po filmových cenách, které by v případě jejich udělení byly více než zasloužené, ovšem jak jsem již zmiňoval, casting tohoto snímku je celkově zkrátka dokonalý, a to ať už opravdu sympatický Gabriel Basso, tak nadpozemsky krásná Freida Pinto, i talentovaná Haley Bennett, ti všichni tu podávají nezapomenutelné výkony. Americká elegie je tak zkrátka vážně dokonalá, silná, emoční pecka, podpořená strhujícím příběhem, dech beroucími hereckými výkony, prostě poklona a potlesk ve stoje. ()

Rudinsky

Veľká americká melodráma z čias American beauty, ľúbivá Albertiovej kamerou, Zimmerovými sláčikmi a perfektnými hereckými výkonmi (bezchybný, najmä ženský casting). Problémom filmu ale je, že aj napriek veľmi silnej téme nereže do hĺbky a teda dotkne sa vás iba v špecifických prípadoch (najmä, ak ste niečo podobné zažili na vlastnej koži). Je to škoda, pretože tieto ženy (vrátane Haley Bennet) by bez problémov utiahli aj oveľa väčší hardcore. ()

Michelle75

U tohoto filmu nechápu některá záporná hodnocení. Podle mě je v tomhle příběhu hodně co k přemýšlení. Navíc ty herecké výkony byly vážně nad průměrem a to hodně. U Amy Adams nebo Glenn Close se to dá předpokládat, ale že zase uvidím tak hezký teenage výkon od Owen Astalos a dojme mě několikrát, že mám fakt na krajíčku, tak tohle mě moc baví a těší. Film samotný je depresivní,ale krásný. ()

woodsman

uzasny film Amy neuveritelne vie zahrat velky respekt pred babkou ta vedela co treba robyt inak by chalan skoncil zle pekne sa vypracoval ()

nonick1

Velmi působivá a zároveň velmi živoucí sonda do života americké white trash rodiny. Tohle Ron Howard opravdu umí - vtáhnout diváka do děje a odvyprávět pravdivý  příběh filmařsky poutavým způsobem, který vnímavého diváka nemůže nechat chladným - tím jak filmově dokonale hází příslovečné vidle do růžových přeludů amerického snu. Po zhlédnutí filmu celkem chápu onu (politicky motivovanou) podrážděnost kritiky zpoza velké louže, včetně hodnocení magazínu The Atlantic, který dokonce snímek označil za nejhorší film roku. Inu, pravda odjakživa popuzuje a onen americký způsob života "American way of life" začíná dostávat čím dál větší trhliny - viz podobně kritické snímky "Za každou cenu"(2012), "Fighter", "Za každou cenu" (2016),  či "Florida projekt". Skvělé herecké výkony podávají zejména Amy Adams a Glenn Close - kdyby jejich role nebyly vůči systému tak nemilosrdně kritické, oskarové pocty by je jistě neminuly. ()

barteca

Podle mně oscarový film. Silný příběh ze života, dobře natočený, s hereckým koncertem všech stars. Glenn Close dostala top roli v závěru své kariéry. Rozhodně doporučuji. Hodnocení možná napovídá o tom, že tupá doba obrousila i empatii diváků.... ()

anatheman

Za mě velmi dobré. Poutavý příběh z prostředí amerických rednecků, které bylo vykresleno (asi) dosti přesvědčivě. Film stojí na řemeslně dobře provedené práci R. Howarda a na skvělých hereckých výkonech. Myslím si, že Amy Adams si jde pro Oscara. Její výkon byl vskutku přesvědčivý. Potěší i soundtrack od dua Fleming - Zimmer. Na závěr však musím podotknout, že mi z nějakého důvodu vadí to, že na konci amerických biografických filmů je nutné prezentovat pasáž s autentickými fotografiemi a videi skutečných aktérů. Jako jo, ocenil jsem podobnost mezi nimi a herci. S tím nemám problém. Spíše tento přístup vnímám jako kýč. Filmu tedy uděluji 4 dávky heroinu z 5. ()

oli009

Očividně mám slabost pro sociální dramata o dysfunkčních rodinách, v nichž se sice často nenávidí, ale ještě častěji odpouští, protože pokrevní pouto nezmizí zavřením dveří. Těžko se mi chápou všechny ty negativní kritiky, a že jich není málo, ale nejspíš mi Hillbilly Elegy prostě zabrnkalo na tu správnou strunu, která je, jak se zdá, plná subjektivních pocitů. P.S. Pokud Amy Adams nevyhraje Oscara, jsem ochotná to překousnout jen v případě, že ho získá Glenn Close. ()

CaptainCzech

Velký potlesk pro Netflix a jeho tvorbu dramat. Pravdivý příběh, který je natočen s brutální realističností vás nenechá jen tak během sledování vydechnout. Je to především reálný náhled do rodiny bez peněz, s těžkou problematikou drog a nejspíš i psychických poruch. Trojlístek hlavních postav, je výborně napsaný a zahraný (především Amy Adams je kolikrát až brutální a nechutná fetka, za to palec nahoru). Totálně jsem uznal postavu babči, která byla těžce nespokojená. S hlavním hrdinou nejde jinak než soucítit i když v průběhu filmu několikrát škobrtne. Herci jsou skvěle vybraní, páč ta jejich podoba s reálnými postavami je hlavně u Adams a Close až neuvěřitelná. Jediná výtka že hudba i přesto že ji složil Zimmer není tak výrazná jako v jiných filmech. Za mě tento film jasný kandidát na Oscary a nechápu tady to podhodnocení. ()

ještěžiju

Tak neviděl jsem za poslední rok tak silný a emotivní film. Ano, není to příběhově nic nového, ale herecké výkony snad všech na jedničku. Od Close se asi nedalo čekat něco míň, ale ta role babičky ji vážně sedla. Právě díky těm hereckým výkonům mě ten film absolutně nenudil a ani díky zcela předvídatelnému příběhu. Ještě stojí za zmínku, že konečně film podle skutečnosti, kde byli herci somatotypem věrní svým skutečným předlohám. ()

Nominace na Zlaté maliny 2021

Nominace na Zlaté maliny 2021

13.03.2021

Ron Howard a atentát na Castra

Ron Howard a atentát na Castra

05.02.2020

Režisér Ron Howard (Solo: Star Wars Story, Rivalové) si jako svůj příští projekt zvolil snímek The Fixer pro Paramount Pictures a Imagine Entertainment. Scénář k filmu napsal Tyler Hisel (seriál… (více)