Student práv z Yalu se vrací do rodného města v Appalačském pohoří, vzpomíná na minulost svojí rodiny a přemýšlí o vlastní budoucnosti. (Netflix)

kobejn odpad!

69% pro takto špatný film? Je něco shnilého v hlavách lidí, kteří toto "velký špatný" hodnotí více jak jednou hvězdou. ()

Laxik

Docela obyčejný, ale zato procítěný a velmi dobře zahraný příběh tří disfunkčních vidláckých generací. Přidávám se k chvále na Glenn Close, ale vyzdvihuju i ústředního Gabriela Basso, kterého jsem dodnes neznal, ale už se nemůžu dočkat, až ho někde uvidím znovu. ()

slord

Dosť dobrý film, musím uznať, že som nečakal, že ma bude tak baviť. Howard ukázal veľmi dobré remeslo a herecky to bol koncert Amy Adams a Glenn Close, ktoré boli skvelé. Možno tento film nie je pre každého, ale mne celkom sadol a tento príbeh o jednej svojskej americkej rodine som si užil. 8/10 ()

ABLABLABLA

Pardon, ale námět filmu - pomalu každá desátá domácnost kdekoliv na světě, která zažívá stejné/obdobné či podobně těžké problémy. Pointa filmu? Žádná. Prostě se z toho nějak někdo vyškrábe, někdo ne. Celé to byla relativní nuda. Jediné pozitivum celého filmu, díky kterému dávám alespoň 2*, jsou herecké výkony. Ty byly bravurní! Jak Amy Adams, tak Glenn Close, ale i ostatní herci. Každopádně s postavami jako takovými člověk absolutně nic nesoucítil. Hezky to napsal AppleCore. ()

Kaluž

Moc nerozumím tomu nízkému mezinárodnímu ratingu. Předlohu jsem nečetl, takže nedokážu plně docenit kvality sepsaných memoárů, ale adaptace je to po herecké stránce epesní, výprava s režií více než obstojná, po narativní stránce je to možná mírně kostrbatá mozaika flashbacků s lehce tendenčními postranními úmysly, ovšem na slabší čtyři je to určitě. ()

BoredSeal

Rutinně natočený příběh jedné jižanské rodiny. Večeře na začátku mylně navozuje dojem, že film se pokusí vysvětlit, proč neburani z velkých měst pohrdají burany, nebo proč jsou burani burany, ale k ničemu takovému nedojde. Je to typický manifest chudoby, kdy jede kamera v autě a snímá obyčejné lidi někde na venkově a máte si říkat "jé, tady je to v prdeli.", ale o nic víc se autoři nesnaží a chtějí vás nadchnout (spíš v poslední třetině) příběhem drsné babičky, co se rozhodla nemít z vnuka agresivního feťáka, jako je jeho matka. Dá se to přežít, ale je to moc dlouhé a ani se to nesnaží o nějaké postřehy. Dobře obsazená nuda. ()

M.i.k.e

knížku už mám nějaký pátek v knihovně a i když sem se k ní ještě nedostal,počítám,že oproti filmu bude trochu jiná.Minimálně proto,že podle toho co jsem o ní slyšel (a proč sem si jí koupil) se krom autobiografické části,snaží uvádět do širších souvislostí to,proč se Amerika v posledních desetiletích dostala od země neomezených možností do solidních sraček a nakonec si byla - mimo jiné - schopna zvolit někoho jako Trump.Film touhle cestou nejde a zaměřuje se primárně na tu autobiografickou část a příběh jedné ne úplně normální rodiny.Příběh plný deprese,zmaru a beznaděje,který je ale i tak nakonec schopný předat i pozitivní poselství.Osobně si myslím,že to mohlo být ještě o něco drsnější,protože jak už tu padlo v jednom komentáři,Howardovo dílo (jak už bývá jeho dobrým zvykem) je i přes všechny ty negativní věci co se v něm dějí hodně user friendly a to i ve chvílích kdy vyvolává negativní emoce.A že jich vyvolává hodně hlavně ve spojení s postavou matky.Tu fantasticky vystřihla Amy Adams a ačkoliv sem nikdy nepochyboval o tom,že je dobrá herečka,tady zatím ukázala ze svého rejstříku nejvíc.Smůlu má trošku v tom,že krom ní je tu ještě Glenn Close,která je ještě o fous lepší a když je na scéně,komplet si ji krade pro sebe...80% ale tu pátou hvězdu přidám čistě proto,že nejen že Vidllácká elegie splnila to co jsem od ní čekal,ale primárně proto že si myslím,že si nezaslouží tolik nízkých hodnocení a v letošním filmové suchu se jedná o jeden z nejlepších filmů. ()

Martin741

Reziser Ron Howard /Rivalove, Cista Dusa/ nam ukazal, ze i USA ma smerom dovnutra vyvoj. Jo, bohatstvo je v USA rozdelene brutalne nerovnomerne : 69 % ()

Aljak

Tak to bola riadna elégia. Chlapec to mal v živote veru ťažké, no napriek všetkým okolnostiam si dokázal ísť za svojim snom. Ak niekto nadáva, aké to má v živote ťažké, a preto nemôže dosiahnuť svojich cieľov, spomeňte si na J.D.ho. Aj keď ten mal tiež svojim spôsobom šťastie, že v zlomové okamihy tu bol tiež niekto, kto ho podržal a podporil. Bez toho by možno skončil obdobne ako jeho maniodepresívna maminka, ktorú mimochodom vynikajúco zahrala Amy Adams (jednoznačne najlepší herecké výkon celého filmu). Páčila sa mi tá retrospektíva, realistické podanie a neustála nádej na lepšie zajtrajšky, ktorá sprevádzala celý príbeh. Hodnotím kdesi na rozhraní 3 a 4 hviezd, ale predsa len je to o kúsok lepšie ako tie filmy, ktorým dávam bežne 3*. ()

Streeper

Chvílemi se mi ani nechtělo věřit, že tohle je natočené podle skutečné události. Ale myslím, že je to typ filmu, který dokáže dát naději dalším osobám vyrůstající v takových rodinách. Líbil se mi styl, jak je to natočené, vcelku hezky to utíká, i když je tam pár momentů, kdy jsem měla chuť něco přeskočit, protože mi to přišlo zbytečné, nudné nebo ukecané. Naštěstí těch momentů tam není moc. Film je silný hlavně herecky. Amy Adams a Glenn Close jsou dokonalé a ve vzduchu pro ně cítím nominace v nadcházející Awards Season a budou zasloužené. ()

C0r0ner

Připomnělo mi to Sidneyho Halla, ale ten měl pořádný příběh. Americká elegie je sice skvěle natočená a zahraná (jak se dalo od Howarda čekat), ale obsahově hodně pustá a o ničem. Amy Adams navíc celou dobu napřesdržku, takže dohromady tedy žádná sláva. 55% ()

Martrix

Aby jste tento typ filmu ocenili, musíte mít zkušenost nebo prožitek, který vám pomůže osudy této rodinky aspoň částečně sdílet. Nebo být trpělivý a počkat si, jestli vám aspoň v závěru naskočí, co se tvůrci snažili předat dál. Za mě to byl příběh o tom, že i když krev není voda a rodina a prostředí mají zásadní vliv na to čím a kým se stanete, lze toto "prokletí" prolomit. Ale nezvládnete to sami a může to být cesta plná obětí a bolesti. Příběh je to podle memoárů člověka, který si tím prošel a v závěrečných titulcích se dozvíme nejen jak všichni vypadali, ale také jak ve skutečnosti dopadli. Nepochybuji o tom, že tvůrci si příběh upravili, ale to mu na autentičnosti neubírá. Naopak působí i díky vynikajícím hercům velmi civilně. Ze začátku to může diváka i odradit. Zvlášť pokud ho nebude zajímat, jak to s Vancem dopadne. Překvapivě nespočívá síla tohoto počinu v nějaké zásadní scéně, nebo události, ale právě v tom sdělení. Disfunkční rodina je fenomen, který se velmi často dědí; děti z takových rodin mají blízko k opakování podobného vzorce. A ne z každého takového "letadla", se dá vystoupit. ()

campix

Už jsem se tak nějak smířil, že každý velký režisér si jednou za pár let řekne, že by mohl natočit i něco pro akademickou obec a dostat se tak k nějakým filmovým cenám. Letos to padlo na Rona Howarda, který normálně točí hodně divácké filmy pro masy a tohle je diametrálně jinde. Americká elegie sleduje vynucený návrat mladíka, který se z vidlákova dostal až na Yale, ale dohání ho jeho rodinná minulost a přítomnost. Rozpolcení mezi současným životem a snahou postarat se o rodinu z nejchudších poměrů amerického venkova, je zřejmá. Chudoba, drogy a násilí. Je tu všechno. Hodně se křičí, hodně se přehrává. U Amy Adams je to hodně otravné, ale Glenn Close si zaslouží uznání. Celkově mě tohle nebaví a vlastně ani nezajímá. ()

rizek2

Když Donald Trump nečekaně vyhrál americké prezidentské volby, stal se z čerstvě vydané knihy Americká elegie od debutujícího autora J. D. Vance nečekaný bestseller – čtivě, působivě a výstižně totiž líčí prostředí, z něhož se rekrutovala velká část Trumpových voličů. Tedy prostředí bílé americké chudiny. Příběh s reálným základem pak jednu z takových rodin sleduje napříč několika lety. Týrání, chudoba, napjaté vztahy a démoni minulosti jsou tu na denním pořádku a Vance popisuje rodinu, z jejíhož vlivu se vymanil a uprchl na studia, zatímco jeho matka se dopracovala od léků na bolest až k heroinu. A právě výkon a postupný přerod Amy Adams společně s její filmovou matkou Glenn Close dodává snímku režiséra Rona Howarda (Apollo 13, Čistá duše) neuvěřitelnou sílu. ()

UhLee

(7/10). Skutečnost, že se tohle děje ve více amerických rodinách a není to až tak zajímavý příběh, tak si myslím, že Ron Howard tuhle látku vyšťavil na maximum. Je zde vidět jeho parádní režie. Nejvíce ze začátku, kdy děj parádně odsýpal a já se na tu nádheru nemohl vynadívat. Do toho hraje parádní hudba s nápaditými zvuky. Zhruba v půlce se film jakoby zastaví a vy začnete kontrolovat, jak jste daleko se sledováním. Teprve půlka? Uff... Naštěstí to docela uteklo a vznikl z toho krásný, ovšem docela průměrný film. Zdobí ho vynikající herecké výkony, kdy by jste na konci skoro nepoznali herce od skutečných osobností. Amy Adams, která si zopakovala roli trosky z Ostrých předmětů, tady cílí na Oscary a Glenn Close jí krásně sekunduje. Film stojí za shlédnutí už jen kvůli Howardově režii, tyhle filmy on umí. Ovšem natočil už i lepší, ale to mu dokážu odpustit. ()

Nominace na Zlaté maliny 2021

Nominace na Zlaté maliny 2021

13.03.2021

Ron Howard a atentát na Castra

Ron Howard a atentát na Castra

05.02.2020

Režisér Ron Howard (Solo: Star Wars Story, Rivalové) si jako svůj příští projekt zvolil snímek The Fixer pro Paramount Pictures a Imagine Entertainment. Scénář k filmu napsal Tyler Hisel (seriál… (více)