Reklama

Reklama

Obsahy(1)

S kapitánem Exnerem, pověstným elegánem mezi českými kriminalisty, se mohou diváci setkat opět, a sice ve filmu Smrt talentovaného ševce. Přepisu detektivního románu Václava Erbena se v roce 1982 chopil režisér Jan Schmidt a roli šaramantního a inteligentního vyšetřovatele svěřil Jiřímu Kodetovi. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. Řeší však celou řadu záhad, k nimž dochází na starém zámku. Postupně odhaluje přediva vztahů v městečku Opolná, kde právě tráví dovolenou. Exteriéry filmu se natáčely v krásném okolí zámku Opočno. Vedle Jiřího Kodeta ve filmu uvidíte Antonína Hardta, Janu Bouškovou, Miroslava Zounara, Vladimíra Kratinu a Karla Augustu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (126)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Promiňte, doktore, patrně rozumíte výtvarnictví, ale jako psycholog jste tele !!" ;) Tak copak to tu máme ?? Neslaný nemastný elegán Kodet, který je však k nepoznání, když neztvárňuje svého typického frajírka či cholerika, jako kapitán Exner v případu talentovaného ševce, který kdyby se držel svého kopyta, mohl být ještě naživu !! To bychom však přišli o jednu (ne)zajímavou detektivku podle předlohy Václava Erbena, která však ve srovnání s Pokladem byzantského kupce dopadá stejně mizerně jako právě Jiří Kodet.. Prostě jedna, i přes kratší stopáž, příjemně barevná, leč velká nevýrazná nuda !! Kodetův Exner vypadá unaveně, a když se s plachýma očima snaží mladičké a již tehdy naprosto asexuální příšeře Janě Bouškové těmi romantickými plky vykecat díru do hlavy, začínám se v této ničím neoslovující detektivce, která má k těm typickým a divácky nejvděčnějším zástupcům klasického českého žánru zatraceně daleko, ztrácet při zoufalém hledání alespoň náznaku atmosféry.. K nejzajímavějším momentům patří snad jen původně vystřižená scéna, kdy pánové z Veřejné bezpečnosti kosí louku pod zámkem..;) Takže pokud jste si někdy přáli vidět herecky zoufalého Jiřího Kodeta, či téhož pouze ve slipech, pak je tato Schmidtova křeč jasnou volbou..;) ()

Peabody 

všechny recenze uživatele

Dodnes považuji sérii detektivek s Michalem Exnerem za jednu z nejlepších, která v české literatuře vůbec vznikla. Filmový osud je docela zvláštní, ačkoli to volá po sérii, nikdo nikdy nehrál Exnera dvakrát. Celkem vím o pěti zpracování s pěti herci ani v TV nevznikl seriál Exner (Oprava, v tomto století ano, v Michalem Dlouhým, který není špatný Exner). Jiří Vala to začal docela slušně v Pokladu byzantského kupce (1966, režie Ivo Novák), sice mu trochu podle mne schází Exnerova elegance, ale jinak jde a Gabi Vránová tam střihla rozkošnou blběnku a mezi ní a Exnerem to jiskří slušně, to se v šedesátých smělo. Následovala televizní Bláznova smrt, kde Exnera hraje typově podle mne také dobře Petr Kostka, elegance by být mohla, ale pan režiisér Zdeněk Kubeček z toho udělal neuvěřitelně utahanou záležitost, která navíc v roce 1973, velmi tuhé normalizace, nemohla mít žádné sexuální náznaky (ostatně nápadně elegantní oblečení taky ne), že by soudruh kapitán vyjížděl po Táně Fischeorvé nepřipadalo v úvahu a Regina Rázlová taky nic nezachránila. Navíc obsazení nejtužšího stranického jádra Prokoš Vicena Švorc poněkud sráží atmosféru. Pak je opět filmový Čas pracuje pro vraha, 1979, kde herecky skvěle i typově slušně (jenom mu chybí exnerovská chuť po hezkých dívkách) Exnera zahrál František Němec, ovšem jednak režíroval Jiří Hanibal, což nedává mnoho šanci, ale zejména Exner se ze zcela nepochopitelných důvodů jmenuje Marha (také kapitán). Asi by to chtělo nějakého pamětníka, protože to je zjevný produkt schvalovacích barrandovských šibřinek té doby. Zřejmě se Exner nehodil (ostatně on nikdy nebyl dost socialisticko kriminalistický jako hoši příslušníci ze seriálů nebo jako Slávek Jandák. Jiří Kodet mi osobně sedí jako Exner nejlépe (zejména elegance, tak ty dívenky, to se obojí v roce 1982 už mohlo), ale režijně je to utahané až běda a hlavně kolem Kodeta chybí herci partneři. Jan Schmidt obsadil sice stranicky ukázněnou partu (Zounar, Čáp, Mareš, Hardt), jenže oni šmrnc nemají. Karel Augusta už to nezachrání, Nicméně exnerovské hlášky tu jsou "Panebože, on to našel! To s ním zase nebude k vydržení!" "Tak si to shrneme". Poslední mně známý Exner pak je Karel Heřmánek v režii Jana Prokopa, 1985, ale to je zatím někde v TV archivech, moc sháním Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí. No sehnal jsem je a je to hrozně špatné, jakkoli KH by mohl být Exner docela zajímavý. ()

Reklama

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

ZLOČIN V OPOLNÉ Mimochodem, co tady chtěla ta důra Medková? / Mluvilo se něco o prodeji obrazů... Jan Schmidt vyrobil na motivy úspěšné knihy Václava Erbena nevzrušivou televizní detektivku, spojující vše, co český divák od produktu očekává: 'nastavování zrcadla', tepání přežitků, kšefty, drby, závist, frekventované smilnění a vraždu nečekaně úspěšného naivního malíře, to vše v kulisách dovolené (diváka i ústředního kriminalisty) na Opočnu. Koukavý Jiří Kodet servíruje kapitána JUDr. Exnera s šarmem sobě vlastním, ale jaksi mimoděk dokládá, že mu ve vzácném souladu s kádrovým posudkem svědčily menší záporné role. Víš že ten Rambousek byl velmi úspěšnej člověk? A to se v Čechách nikomu neodpouští... / [Exner-Kodet] Mně to vyprávěj, člověče, mně to vyprávěj... ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý kriminální film podle románu V. Erbena, v němž vystupuje elegantní kriminalista kapitán Exner v nejslavnějším podání J. Kodeta. V zámeckém parku byla nalezena mrtvola tamějšího ševce Rambouska, který pracoval na zámku jako údržbář, a který se v poslední době věnoval malování obrazů a měl neobyčejný talent. Nad jeho nadáním žasli jak kunsthistorik a sběratel obrazů K. Augusta, tak akademický malíř a Rambouskův učitel B. Čáp. Ačkoli se kapitán Exner ocitá v roli vyšetřovatele vraždy náhodou, neboť v tamějších končinách tráví dovolenou, velmi brzy se mu podaří infiltrovat mezi podezřelé, kteří všichni pocházeli z okolí zámku. K odhalení pachatele bylo potřeba především přijít na motiv činu, což nebylo až tak složité. Jedná se o často reprízovanou kriminálku, jejíž obliba zřejmě spočívá v jasném a jednoduchém příběhu, atmosféře zámeckého prostředí a zajímavému hereckému obsazení. Významnou úlohu ztvárnila J. Boušková v roli průvodkyně, která se z nepochopitelných důvodů nechala krátkodobě milostně oblouznit elegancí pana Kodeta a její obsazení mi jako jediné nějak nesedí. V dalších rolích se představili pražský poručík A. Hardt, místní velitel veřejné bezpečnosti M. Zounar, správkyně zámku J. Gýrová či další průvodkyně M. Steinmasslová. U hodnocení tohoto filmu režiséra J. Schmidta jsem se poněkud zarazil, neboť jeho notorická známost a tedy i předvídatelný děj mi ztěžuje objektivně posoudit jeho kvalitu, avšak nakonec se přikláním k průměrnému hodnocení. ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Jako vždy výborný Jiří Kodet, ten je pořád stejný. Dalším hvězdným okamžikem je hudba Oty Petřiny, včetně skvělé závěrečné písně. Bohužel jinak dobře natočený film doplácí na slabý a špatně postavený scénář. Detektivka je silně průměrná a ani vydatná týmová spolupráce ji nepozvedne na hranici, kdy by stálo za to se na film podívat znovu. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (11)

  • Scéna, ve které jdou policisté s kosami a hráběmi kosit louku, byla zcenzurovaná, protože prý zostuzovala Veřejnou bezpečnost. [Zdroj: Aha] (carott)
  • Pan režisér vzpomíná, jak se měl točit pohřeb. Jenže den před natáčením nebyl na hřbitově ani jeden hrob vykopaný a tak přes noc požádal kolegy ze štábu a za flašku rumu mu ten hrob vykopali. (cariada)
  • Natáčeno v Opočně. (M.B)

Reklama

Reklama