Prázdniny studenta zemědělské školy Vinci Adámka v rodné vesnici na jižní Moravě jsou ryze pracovní. Natolik si oblíbí práci zootechnika, že zřejmě odmítne asistentské místo na vysoké škole... (oficiální text distributora)

farmnf

Hynek Bočan trpí podle mě nějakou úchylkou k hnoji (viz Druhý dech) I já trpím mnoha úchylkami, tedy bych mu to odpustil. Toto je ale vážně průser, velmi amatérsky zvládnutý, nezáživný a nanicovatý. Na rozdíl od Dietla je tlačeno na pilu Hovna, krmení, krávy, bejci, koně. Pramálo se scénář věnuje osobním dramatům hrdinů. A přitom tolik příležitostí! Ten smrad v kravíně mohl být pouze kulisou pro příběhy obyčejných jezedáků. Je však hlavním tématem, stejně jako smradlavý kozel v rodině. Na úkor toho je opomíjená voňavá a sexy Jana Švandová. Není ten Bočan gay a fekalista? To by vše vysvětlovalo. ()

Svata

Opět Ivánek ne-překvapil. Herecký výkon v té době ještě dobrý. Dneska by měl brát léky. Vláďa Dlouhý excelentní jako vždy. ()

Master19

Reklama na znormalizovaný vesnický život: je to tam sice kruté a těžké, ale i krásné a klidné a hlavně, nejste tam nikdo, nýbrž "někdo", po kom i něco může zůstat (třeba zvelebené pole). Jde o víceméně naivní báchorku, dokreslenou mnoha "zásadními" okamžiky (smrt Olina), ve které si nějakou tu roli střihlo spousta hereckých hvězd té doby. Bohužel pro dnešek víceméně vyčpělé téma, ačkoliv pár světlejších okamžíků by se našlo. ()

PatoP

Začiatok úspešnej spolupráce režiséra Hynka Bočana s moravským spisovateľom Janom Kostrhunom. Jeden z najkrajších filmov aké som kedy videl. Nádherné prostredie južnej Moravy, výborné herecké výkony popredných českých hercov a do toho pekná hudba Zdeňka Lišku. Zaujímavé je, ako si Jiří Sovák vo svojej knihe zaspomínal na scénu s býkom. To už bolo na zastúpenie kaskadérom. ()

vitekpe

Ono to neni ani spatne natoceny ani spatne obsazeny, ale moje nizky hodnoceni je dany jen rozpakama zpusobenyma nejakou podivnou naladou (nebo naivitou), ktera je tam obsazena. Obvykle s tim socialistickym naivismem problemy nemam, ale tady me to proste nejak nesedlo. Pozitivem je pohled na nase mlade krasky Machackovou a Svandovou. 2+ ()

brooklyn73

Herecke obsazeni s hereckymi vykony je na jednicku.Hudba od Zdenka Lisky se dokonale hodi k filmu.Jedine co mi pokulhava je pribeh.Nemohu se szit s hlavnim hrdinou a vcitit do jeho osudu - role,jeho pribeh je mi cizi. ()

ViktorD

Na filmu neshledávám vcelku nic, v čem by šel režisér Hynek Bočan bolševikům na ruku. Prostředí JZD? Pah! Vždyť takto to funguje i dnes, pokud jde o práci se zvířaty, na tom se nic nemění, a jestliže to někomu připadá tendenční, je to jeho problém. Film proto obstojí bez uzardění i v dnešní době. A propos, hudba Zdeňka Lišky... je to již podruhé (lépe řečeno: vím jen o dvou případech, může jich být samozřejmě víc), kdy použil naprosto stejnou hudbu do dvou zcela odlišných filmů zároveň. V tomto případě se jedná o 17. díl majora Zemana Prokleté dědictví – ten samý motiv zaznívá hned na začátku. ()

Paity

Ivan Vyskočil si zahrál milovníka zemědělství, který nakonec přispěchá na pomoc své rodné vesničce. ()

ArthasKarfa

Hezký letní film o návratu domů, kde si Vás pamatují jako malého chlapce a to, že jste pan Ing. si musíte zasloužit na vesnici víc, než na fakultě. ()

waits

Tolik dobrých herců a nic z toho. Autorem předlohy je Jan Kostrhun, kteý psal 70.letech romány, popisující socialistickou vesnici a Bočan je bůhvíproč natáčel. Po revoluci se stal poslancem, nejprve za Zemědělskou stranu, později za ČSSD (1996-2002) a členem Rady pro rozhlasové a teltvizní vysílání Scénář není žádná sláva, ale ani propadák, někdo šikovnej by z něho doved vytvořit zapamatovatelný snímek, kdyby ovšem vyhodil písně (zpěváka jsem nepoznal). Bočanovi se to nepovedlo, od půlky můj zájem rychle opadal. ()

LuccinyFilmy

Existuje film s koňmi, který není zároveň totální debilita? Zahraniční i česká kinematografie mě neustále udržují v přesvědčení, že asi ne. Těžko říct, co tento normalizační kousek chtěl vůbec sdělit, protože na jednu stranu hospodářská zvířata až démonizuje (skoro-absolvent zemědělky se bojí býka jako čert kříže, jednu z postav kopne kůň tak, že už se nezvedne), na stranu druhou se tu pořád omílá, že Praha je jen pro zhýčkané, tak jsem z hlediska výchovnosti filmu byla spíš zmatená. ()

GIK

Půvabná rolička Miroslava Homoly v úloze naoko nerudného učitele jezdectví na VŠ. Perfektní hudba Zdeňka Lišky. Somra bych ovšem vystřihl. Hezké role Vyskočila a Macháčkové. Chceš Vanilku? Klidně si jí vem. ()

Schlierkamp

Československý film natočený podle povídky J. Kostrhuna vyprávějící o studentovi pražské Vysoké školy zemědělské Vincentu Adámkovi (I. Vyskočil), který po složení poslední zkoušky odjíždí domů na jižní Moravu. Váhá nad důležitým životním rozhodnutím, zda pokračovat v práci v Praze na fakultě či se trvale vrátit domů a tam působit jako místní zootechnik. K trvalému usazení v hlavním městě ho tlačí jeho přítelkyně půvabná J. Švandová, s níž, jak bylo ze snímku patrno, ho pojí poněkud nestandartní vztah a jeho city k ní nebyly nejvřelejší. Velmi výraznou postavu tohoto filmu tvoří Vyskočilův otec, zemitý venkovan, jehož představoval výjimečný J. Sovák, který svou osobností a humorem oživil a pozvedl nejeden snímek. Film H. Bočana se mi zpočátku zdál přilíš poplatný nelehké normalizační době, v průběhu snímku se však tento pocit vytratil a naopak jsem vnímal dilema mladého člověka před závažným životním krokem. Snímek se věnuje v převážné míře chovu a péči o koně a také je zde velmi výrazně kladen důraz na zobrazení jihomoravské krajiny s jejími vinohrady. Venkovskou a lidovou atmosféru vhodně doplňuje hudební doprovod místní folklorní hudby, obzvláště mě zaujala melancholická lidová píseň doprovázená hrou na cimbál. Ve vedlejší roli se ukázal i V. Menšík, který divoce vyváděl, když od něho odešla jeho žena J. Třebická s novým mužem J. Babkou. V dalších menších rolích se objevil správce V. Brodský, zvěrolékař J. Somr, vysokoškolský profesor M. Nedbal a mladý jezdec V. Dlouhý, který nešťastně skonal po kopnutí koněm. Podmanivý J. Sovák se často dostává do sporů s M. Myslíkovou, manželkou zvěrolékaře. Velmi příjemný dojem na mě udělala mladá K. Macháčková, Vyskočilova spolužačka z Vysoké školy, která ho přijela navštívit do jeho domova, kde na jeho rodiče výborně zapůsobila a výrazně pomohla Vincovi s jeho rozhodováním. Vyskočilova volba o své budoucnosti nebyla ve snímku jasně vyřknuta, avšak i tak byla dost zřejmá. Panu Bočanovi se podařilo natočit příjemný snímek z venkovského prostředí, přičemž mě velmi zaujaly herecké výkony I. Vyskočila a především J. Sováka, bohužel k zařazení mezi nadprůměrné filmy mi něco chybí. ()

Pitryx

Mně se zdálo, že film jaksi postrádá děj a zápletku. Ne že bych se vysloveně nudil, ale to jen protože jsem na vesnici strávil dětství. Jinak film nepřinesl nic, co by mne mohlo nějak obohatit. "Kozla kvůli babě???"(podříznout)/37/:-). Pro hodnocení zvolím zlatou střední cestu. 171120118506/8512///** a půl ()

sharka.68

Jak já brečela, když po ráně bleskem a ohlušujícím rachotu vykopla kobylka zadníma a zabila Vláďu Dlouhého, jak moc jsem obdivovala Ivana Vyskočila, že na ni dokázal sednout a zbavit jí puncu vraha...s napětím jsem sledovala,jak dopadne předvádění plemenného býka - vždycky blbě. A smradlavej umečenej kozel Vincek v chlívku...co nevadil Kateřině Macháčkové...i když měl s hlavním hrdinou stejné jméno...Snad se taky dostane na levná DVD.Protože těch 299 kaček za něj fakt Bontonu nedám. ()

V4nd4l

Už ta vlezlá písnička na začátku mě měla varovat, že to není film pro mě, stejně tak jako scéna s jízdárnou, která patří ke škole stejně jako.... Bohužel jsem se rozhodl svoje instinkty neposlechnout a za odměnu jsem se po pracně dokoukaném filmu dočkal té samé otřesné písničky jako na začátku. ()

Phex

Další ukázka toho, jak normalizační filmy čerpají od těch z let předchozích. Nerozhodnost frajera Vyskočila jak naložit se svou budoucností (kariéra asáka na ČZU + život v paneláku vs. návrat do rodné vsi a zaměstnání zootechnika JZD) je jak okopírovaná z mnohem lepšího filmu Pouta (1961) s Lukavským a Švorcovou. ()