Co by dělali tajní agenti, kdyby se z nich stali náboráři? Odpověď nabízí komedie o takzvaném vědeckém získávání pracovních sil, která se odehrává v době, kdy český člověk ještě neznal slovo nezaměstnanost. Jejími hrdiny jsou dva náboráři podniku Pragokov, Láďa Pitras a Oto Vacák. Pečlivě si zjišťují vše o soukromém životě osob, které si vyhlédli jako potenciální oběti, a těchto informací zneužívají k jejich přetahování do Pragokovu. Jejich vědecká metoda je postavena na využití spolehlivé páky, kterou je manželská žárlivost a hrozby prozrazení intimních tajemství jednoho nebo obou partnerů. Tímto způsobem se jim podaří získat do podniku trpícího neustálým nedostatkem pracovníků nejen svářeče Aloise Niederleho, ale také dva topiče pro nepřetržitý provoz, manžele Nyklíčkovy, kteří spolu z malicherného důvodu nemluví. Komplikace nastanou v okamžiku, kdy se v zájmu vystěhování nepohodlné babičky rozhodne Pitrasova manželka zůstat v domácnosti a potřebuje za sebe najít náhradu. Pitras najde jakousi Myriam Hornovou, tím však roztočí neuvěřitelný kolotoč problémů, v jehož středu se nakonec ocitne on a jeho kolega Vacák, když se stanou obětí vlastních metod. (TV Nova)

wosho

Asi nejvíce poplatný film tehdejšímu režimu režiséra Schulhoffa, který opět drží nad vodou naši přední herci a jen díky nim, se film dožil dneška. ()

Paity

Mám rád české(o-slovenské) komedie a když v nich hraje Luděk sobota a Petr Nárožný, vůbec nepochybuju, že to bude super prda. Tady ovšem trošku přibrzdili a někdy to ani tak vtipné není, jak si asi tvůrci mysleli. Pořád to ale patří to lepší a dívat se na to rozhodně dá, zvlášť se podívají znovu asi ti, co v té době žili. ()

F.W.Colqhoun

Film z časů, kdy personalistika byla [nebo kdy se chtěla tvářit jako] jiný sport. Vlastně docela zajímavý film. Vší tou propagandou o 15-ti milionech nezaměstnaných na Západě prosvítá jakýsi úšklebek - jako když dojatý nárožný vrthává na poradu vedení podniku, aby řediteli slavnostně sdělil, že sehnal mzdovou účetní. Schulhoffovi se povedla zjímavá věc - scéna jde vykládat jako svěděctví o ráji, kde se u dělnických profesí podniky předhánějí s nabídkami platů a kupóny na benefity, ale i jako čehosi perverzního. Mezi oběma headhuntery to jiskří přinejmenším stejně, jako mezi Sobotou a Janžurovou, což je v rámci Sobotova obvyklého rejstříku docela dost. Luděk si většinou jede svého obvyklého ňoumu, ale když se vymlouvá z nevěry v Popradu slovensky [já naozaj...], jeden si ten skvost nemůže nepustit víckrát za sebou. Nejpřekvapivější je ale zjištění, že personalisté jsou i ve filmu nejspíš kurvy [psychologické metody] jaksi nutně - ať už pracují pro kohokoliv. ()

Adramelech

Je pravdou, že za socialismu bylo víc pracovních míst než lidí. Proto podniky nabízely lidem náborové příspěvky plus další výhody včetně bytů. Když se člověk podniku „upsal“, že tam bude pracovat určitý počet let, tak prostě dostal byt – ne do osobního vlastnictví, ale s nájemní smlouvou na dobu neurčitou, takže tam potom klidně mohl žít až do smrti. Nájemné tehdy bylo oproti dnešku směšně nízké. Tento film je míněn jako satirická komedie pojatá s obrovskou nadsázkou. Tehdejším divákům to bylo naprosto jasné, současným mladým divákům to může přijít jako báchorka o něčem, co snad ani nemohlo existovat. Kvůli těsné spjatosti s dobou svého vzniku dnes už toto filmové dílo ztratilo aktuálnost. Co na hodnotě neztratilo, jsou dobré herecké výkony Ivy Janžurové a dalších. ()

Disease

Na to, že se jednalo o socialistickou satiru, velmi zábavné. I když jsem to neviděl v aktuální době, jako pamětník poměrů jsem se bavil. Babička Marie Rosůlkové byla geniální. ()

spiritus

Podrpůměrný film, z podprůměrnými hereckými výkony. Na to že to je komedie, tak jsem se moc nesmál, spíše dost často nudil. Ovšem je jasné že kvalita filmu je poplatná době svého vzniku.Možná že tehdy toto téma přišlo někomu vtipné, ovšem dnes silně pochybuji o tom že se u toho někdo střízlivě baví. ()

Brejlil

Exemplární příklad komunální satiry 70. let. Vhodné jen pro historiky a nostalgické vzpomínálky na "lepší" doby. Soudě podle výskytu v programové nabídce jich musí být hodně. ()

Hepy13

Vynikající komedie o tehdejším náboru pracovních sil do velkých podniků. A také o žárlivosti, na které se dá přímo budovat, jak se dozvíte z filmu. Pánové Sobota a Nárožný pobaví spoustou hlášek a vtipných situací. Doby kdy bylo spousta volných pracovních míst , a málo lidí na práci, je už dávno minulostí. ()

RadimFišer

Tvrdá náborářská práce. Tvrdá náborařina, kde si přebírají lidi rovnou před podniky, aby oni splnili pětiletku a více pomohli lidem a to prosím bez jakýchkoli větších požadavků, jen proto že je to komunismus a celá skupina musí táhnout dopředu. Komunistický manifest a všechno je postavené na hlavu, protože tomu chybí zařazení do skutečné psychologie člověka. Marx byl myslitel, ale nedomyslel to. A to vidíme i v této komedii. Dostanete novou škodu...je neuvěřitelné, jak vás tento film dokáže přenést do těch tajemných let nazpátek, kdy v kancelářích byla taková zvláštní atmosféra. Nevím, připomíná mi to mládí. Já jsem byl příjemně potěšen, i když jsem se na to díval nemocen. Dávám s hrdostí 3. Ale v to nepočítám zábavu, nýbrž, že jsem na to téměř zapomněl. Kromě toho konce. ()

Jeremiah

Film je brán jako nadsázka, protože takhle to skutečně nefungovalo. Že byl zvýšený zájem o některé profese, to ano. Ale do takových extrémů to nešlo. Smutné je to především ve srovnání s dnešním dění, kde ani fundovaného a zkušeného praktika nezaměstnají pokud nemá známé na správných místech, nebo mu není do 30 let a nemá alespoň trojky. Smutné .. . Jinak film, jako většina podobných kde vystupuje L.Sobota, slabší průměr. ()

Woodstock

Pánové a dámy z Hollywoodu, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?! Kultovní komedii, natočenou za pár šupů, s jednou lacinou károu Škoda 120 plus pár metry (náborového) lana v jejím kufru. Víc jak deset let se u ní válelo smíchy několik milionů našich (jako) pracujících a již pětadvacet let u ní skřípe zuby víc jak půl milionů našich (doopravdy) nezaměstnaných. Lidí, kterým do jejich žadonících rukou nikdo žádné náborové laso neháže ani omylem, takže se, ke vší té bídě, ani nemají na čem oběsit! Shrnuto: Kdysi socialisticky vytlemená a nahláškovaná komedie, dnes pro část národa už jen nasírací srandička. Pro někoho komické, pro jiného tragické. „Zjistili jsme si o vás několik informaci.“„Vy jste od policie?“ „Nikoli, z Pragokovu. Nábor pracovních sil. Dáme vám platové zařazení A2, navíc odlučné, čtvrtletní prémie a ubytování hotelového typu. Dále nabízíme výkonnostní příplatek, tisíc korun náborové prémie, a rekreaci u moře v Jugoslávii.“ No neberte to! :-) ()

Brtniik

No jo, hercové dělali, co se dalo (bylo jim dovoleno), ale chechtali jsme se, ne že ne. Dlužno poznamenat, že nyní se točí daleko větší exkrementoidy a čučí se na ně stejně. Mimochodem, nejsme na tom stran pracovní síly dost podobně? ()

zdeny99

Podle dějové linky bych řekl, že je to klasický Schulhoff. Děj se točí kolem domácího prostředí v sedmdesátých letech. Všechno je to tak socialistické. Jenže tentokrát ještě mnohem víc než v jeho jiných filmech. A to právě přidaným druhým dějem, který asi měl film obohatit. Ten výmysl s hledáním nových zaměstnavatelům je dost zvláštní a ještě divnější ho uvést v praxi. Tohle že bylo za socialismu? Že ženská dostala byt jen za to, že přijme místo sekretářky? Dneska je boj o zaměstnance, ale tohle za komunismu nebylo. A ještě jak je to podané Sobotou s Nárožným. Fakt dost divný. Schulhoff měl zůstat u toho, co mu jde nejlépe. U filmů, které se týkají jen rodinného prostředí a nejít do takové smyšlené bejkárny. [6558. hodnocení, 126. komentář, 58%] ()

agassi68

Štandardne natočená komédia z čias, ktoré už dnešnej mládeži nič nehovoria. Ja si to naopak ešte slušne pamätám a pred 89tym to bola sranda možno aj za 5*. Zub času však aj u mňa zapôsobil.. ()

Fawkes

U filmů tohoto typu jsem téměř vždy nadšený, zvlášť když před kamerou zaujímají místo slavní herci, z nichž většina už bohužel nežije. Avšak bohužel, v případě tohoto snímku jsem se nějak nedokázal tak moc vcítit jako do těch ostatních, přitom když se podívám na seznam hereckého obsazení měl bych být nadmíru spokojen. Tentokrát se mi hrozně líbil řečnický talent Petra Nárožného, nevím jak to dělá, ale ten jeho způsob mluvy mě vždycky dostane. Když ale hodnotím film z celkového pohledu děje, tak ho vidím pouze jako průměrný snímek. (55%) ()

rekkky

Tuctový námět s nesourodým příběhem, který je zasazený do přespříliš nesympatického prostředí podniku z dob socialistického Československa. Z filmu nevychází nějaké stěžejní sdělení, ale i tak si lze odvodit některé hrozné skutečnosti, které zapříčinily vznik takovéto rádoby komedie. Zábava žádná a přítomnost vtipu žádná i přesto nelze odepřít snahu v podobě nápaditých propletenců ve vztazích. ()

brumbrum

Mila oddychovka ;-). Ta sceny z budky 'kopyto!.. nekopytujte-to-do-kopyta!.. vite???-nevite???... strc-prst-skrz-krk... dekujeme!' - to sme sa fakt kosili jak mali :----))! Nebolo to cele take, ale par fakt podarenych scenok to malo. Pekne. ()

gombarix

Kdysi hodnoceno za 2*, po opětovném zhlédnutí zvyšuju, je to sice komedie průměrná, držící se v intencích povolené normalizační šatijy, ale vcelku příjemná, s dobrými herci, a párkrát jsem se fakt zasmál. - A v jeden moment mě napadlo, že Lubomír Lipský tady vypadá trochu jako James Stewart :-O - - - Alena Vránová se dělá kvůli žárlivému manželovi "nehezkou" prostřednictvím brýlí a usedlého účesu, ovšem ve své "atraktivní" poloze vypadá jako zkušená šlapka. Nicméně, skutečně a výjimečně smysluplné použití rekvizitních nulových "popelníků"! ()