Max Cady opouští vězení, kam byl před čtrnácti lety odsouzen za znásilnění. Je odhodlán pomstít se svému tehdejšímu obhájci Samu Bowdenovi, který ve snaze potrestat zločin, zatajil soudu důležitý důkaz svědčící v Maxův prospěch. Jeho plán je nelítostný a promyšlený. Nejprve Samovi, jeho ženě Leigh a patnáctileté dceři Danielle znepříjemní návštěvu kina, potom za ně zaplatí v cukrárně a teprve na druhý den Sama osloví a připomene mu minulost. S každým dalším Maxovým objevením atmosféra nejistoty stále více přerůstá v napětí a strach. Sam sice nechá Maxe zatknout, protože jim otrávil psa, policejní komisař však nemá důvod držet muže ve vazbě a propustí jej. A Max pokračuje v naplánované pomstě, zraní Samovu milenku Lori a začne svádět Danielle. Samem najaté násilníky zmlátí a pak si zaplatí nejlepšího právníka ve městě a obžaluje Sama za ublížení na zdraví. Jeho útoky se stupňují. Když vnikne do Samova domu, kde zabije služebnou a soukromého detektiva Kerseka, kterého si Sam najal, uprchne rodina z města a na své obytné lodi se vydá na Cape Fear. Max je však pronásleduje i sem, odhodlán znásilnit Samovi ženu i dceru a jeho samotného zabít. (Nova Cinema)

Ještěřák

CAPE FEAR, ač smrdí béčkem, skoro líže všech ***** a to a) protože vypadá, jako by na moment Hitchcock vstal z rakve, b) střihači a kameramani byli prostě machři a c) De Niro je machr defaultně, bez mrknutí oka schopný "udělat" jakoukoli postavu či film. Ale jsou to i velice přesvědčivé Jesicca Lange a Juliette Lewis, kdo posouvá CAPE FEAR na úroveň takových peckovních strašilek, jako jsou MISERY nebo SHINING. 80% s tím, že konec měl trvat míň dlouho - ta De Nirova nesmrtelnost byla směšná, úplně to jeho postavu degradovalo, a značná a přehraná courovitost Lange též. ()

ThomasL

Tak tohle je opravdu hodně hustý thriller. Ze začátku jsem si myslel, že ten poškozený je Nolte (což, jak se později ukázalo nebyla tak úplně pravda). To ale nemění nic na faktu, že De Niro hrál násilníka, psychopata a vraha, který byl sice odsouzený právem, ale mohl to mít za méně než 14 let. Myslím, že herci v tomhle filmu ze sebe vydali, co mohli a hlavně De Niro. Nechtěl bych,aby moji rodinu otravoval parchant s jeho ksichtem. Jen mi přišlo divné, že ať dělali, co dělali, ne a ne toho zmetka zabít. ()

Anderas

Paráda. Nečekal bych, že Alfreda Hitchcocka půjde "vykrádat" tak originálním a ohleduplným způsobem. Nejvíc mě bavili ty lehce mystické momenty s přesahem, kdy byste v normálním filmu čekali nějakou lekačku, nebo aspoň dějový zlom, zatímco tady jen zlověstně buší hudba a filtry překreslují onu předtuchu do nových a nových podob. A pak, celé záběry (sestup do divadla), které jakoby někdo vystřihl z neznámého Hitchcockova filmu ... tady prostě nemůžu zůstat objektivní :-) O to víc mě ale mrzí přesně opačně explicitní závěr, který aspoň v mých očích není kompatibilní se zbytkem filmu. De Niro hraje fajn a to samé platí i o ostatních, takže to je vážně asi scénářem, že film vyzní dost obyčejně, zatímco měl vlastně potenciál výrazného přesahu, který se v průběhu filmu zdárně rýsuje, jen aby byl na konci doslova utopen. ()

Itar

Jeden z nejslabších Scorseseho filmů, které jsem měl tu čest videt. Řemeslně sice dobře odvedená práce, zejména kamera si mě hodně získala, nicméně když pominu velmi dobré herecké výkony hlavních představitelů, zbyde zvláštní, místy temná, místy zase až úsměvná atmosféra, které nepomáhá ani překombinovaný scénář. Čistý průměr... to je ale na režiséra takovýchto kvalit skutečně málo. ()

santiamén

Od Scorseseho jsem čekala víc. Až na tradičně strhující výkon De Nira, který by si zasloužil charismatičtější protějšek do role kladného hrdiny, je film typicky devadesátkový od hudby a kamery až po otřesný béčkový scénář a nelogický, nenavazující a tudíž rušivý střih. Největší škoda je, že v první polovině se tísnivá atmosféra úspěšně buduje, aby ji nemilosrdně pohřbilo několik natahovaných konců, které film posunuly až do roviny sci-fi. Slabé, hvězda navíc za herecký koncert ve společné scéně De Nira a Lewis. ()

Lefty86

De Niro je ďábel, dokáže zahrát opravdu cokoli a to stylem že vám bude běhat mráz po zádech, navíc tahle role mu sedí o to víc a je vidět jak se při ní vyřádil. film který stojí za to. ()

Piškotka

Mys hrůzy je plný stupňujícího se napětí, tomu odpovídá i psychologie postav. Robert de Niro jako dokonalý psychopat, proměna jeho vizáže a převleků zdařilá. Jeho boj se světem byl manipulativní, promyšlený, on tady vystupuje jako ten nevinný, nezničitelný, moralizující. On otevírá diskuzi o tenké hranici mezi spravedlností a zamlčením polehčující okolnosti. On Sama a jeho rodinu posunuje tam, kam chce, provokuje jejich zranitelnost a neuvážené kroky ve svůj prospěch. Krutá byla scéna v kajutě lodi, kdy se Niro objeví s popáleným obličejem a chce své dílo dokončit. Konec by mohl vést k pokračování, kterak Max vystoupil z bezedných vod. ()

vander19

Mys Hrôzy je už od samého začiatku mrazivým thrillerom. Dominuje mu hlavne De Niro v postave práve prepusteného odsúdenca Maxa Cadyho. Šialenca, ktorý ako negramotný vošiel do basy a vyšiel z nej ako vyšinutý intelektuál. Práve tá skutočnosť a mazanosť z neho robila to pravé orechové vďaka čomu je divák prikovaný ku obrazovke a užíva si výborne napísaný scenár. Výborne mu sekundujú Nick Nolte a Jessica Lange. Obaja tvoria manželský pár, ktorý sa práve vďaka Nolteho "chybe" (je právnik) dostáva do konfiliktu s De Nirom. Hlavne to, že De Niro používa skôr psychycký teror robí z tohto thrilleru až do jeho záveru vzrušujúci zážitok. Bol som napevno rozhodnutý udeliť maximálne hodnotenie. Ale záver Scoresese mierne povedané prestrelil. Hlavne pre mňa. Film sa mal končiť v inej atmosfére a prostredí ako nám to zobrazili tvorcovia. Atmosféra veľkého domu bola pre mňa mrazivejšia a napínavejšia ako ten nepodarený záver. Inak opäť skvelá spolupráca dvoch výnimočný postáv filmu Scorseseho a De Nira. Vyšinutých bláznov proste Robert vie podať fakt na výbornú. Naposledy som mal z neho takýto pocit pri sledovaní Zúriaceho Býka. ()

Paldiny

De Niro mal ísť do nominácie na Vedľajšieho herca, tam by určite uspel, fakt skvostný výkon. Rovnako skvostná je aj práca s napätím a to z filmu robí parádny thriller. Ten má tu a tam kazy, občas nepochopiteľné konanie jeho protagonistov a to nielen v tínedžerskom veku, tiež som sa pozastavoval nad neuveriteľnou pasivitou polície, pri ktorej máte pocit, že vás môže ktokoľvek vystrašiť, ohroziť, zahlušiť a jej je to jedno. Film ako thriller ale funguje parádne a dáva zabudnúť na mdlé obdobie Scorseseho, aké sa s ním ťahalo prakticky celé 80te roky. Otázkou už len zostáva odkiaľ mi je tá hudba povedomá. ()

Darth Maul

Znepokojivé. Martin Scorsese v tomto priamočiarom a temnom thrilleri pracuje so všadeprítomným neviditeľným zlom, rušivou hudbou, zaujímavou výtvarnou stránkou (meniaca sa obloha, zábery na oči, nájazdy kamery) a chaotickou symbolikou (tetovanie, citácie z Biblie, Rasputinov syndróm spásy, zvádzania a nesmrteľnosti). Istým spôsobom ide o úchylnú a cynickú hru s divákom, ktorému Scorsese predkladá na výber dve strany - sčítaného psychopata Cadyho a pokryteckého právnika Bowdena. Nepríjemná voľba... ()

Rozjimatel

Výborne vykreslená atmosféra strachu, skvelý De Niro, ktorého postava je desivá až démonická, ale pritom veľmi charizmatická. Je to taká pocta Hitchcokovi. Zápletka je ale dosť naivná a nerealistická. V Amerike by s takým típkom zatočili veľmi rýchlo, argument, že sa dokáže šikovne pohybovať mimo nezákonnosti je dosť úsmevný. ()

conery1

Starý známy tandem Scorsese - De Niro = filmový zážitok. Pre očividne neschopných " bitkárov " a hlavne, pokazenému koncu to nestačilo na 5- ku. Na druhej strane Cadyho vyučovanie drámy stálo za to. ()

lareinna

Na 90 roky fajn krimi thriller, dobré herecké obsadenie. Má to ale negatívum, a to zbytočné naťahovanie celého príbehu, záverečná scéna typicky rozťahaná, hudba vtieravá, čo mi šlo už po chvíli na nervy. ()

geimz

Cape Fear by ma bez De Nira nijak zvlášť nezaujal, každopádne jeho herecký výkon vyniesol tento film do priam nadpozemských výšin. Nestíhal som sa čudovať, ako jednu chvíľu dokáže presvedčiť postavy (a divákov) o svojej nevinnosti a očariť ich svojou charizmou a v druhej sa zmeniť na šialeného psychopata. A asi už nikdy nezabudnem na jeho pohľad vo vode. ()

aLPaC

Tak to bylo teda maso. Robert De Niro EXCELUJE a jeho zjev nemá chybu. Sakra už jen ta samotná proměna si zaslouží nominaci na oscara. Padouchy zvládá dobře, o tom už mnohokrát přesvědčil, co ale předvádí tady, to až bere dech (hlavně závěrečná scéna na lodi, ta byla jak by řekl Barney Stinson Legénnnnnndární). Nesmím ale opomenout ani Juliette Lewis, která je lolitovsky krásná a na svůj věk předvedla, že už v 18 můžete být velmi kvalitní herečkou (škoda, že se v dospělosti už nedokázala tolik prosadit, herecky na to měla). Nolte taky dobrý, ale osobně ho nemám rád a fandil jsem De Nirovi :D PS. Scorsese byl, je a bude bůh. PPS. Vsadím se, že Robert Mitchum v originále nesahal De Nirovi ani po kotník. ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

30.09.2009

Romány Johna MacDonalda patří do zlatého fondu detektivky a thrilleru – podle jedné z jeho knížek byl natočen třeba slavný Mys hrůzy. Vypadá to, že se adaptace dočká i MacDonaldova nejslavnější série… (více)