Max Cady opouští vězení, kam byl před čtrnácti lety odsouzen za znásilnění. Je odhodlán pomstít se svému tehdejšímu obhájci Samu Bowdenovi, který ve snaze potrestat zločin, zatajil soudu důležitý důkaz svědčící v Maxův prospěch. Jeho plán je nelítostný a promyšlený. Nejprve Samovi, jeho ženě Leigh a patnáctileté dceři Danielle znepříjemní návštěvu kina, potom za ně zaplatí v cukrárně a teprve na druhý den Sama osloví a připomene mu minulost. S každým dalším Maxovým objevením atmosféra nejistoty stále více přerůstá v napětí a strach. Sam sice nechá Maxe zatknout, protože jim otrávil psa, policejní komisař však nemá důvod držet muže ve vazbě a propustí jej. A Max pokračuje v naplánované pomstě, zraní Samovu milenku Lori a začne svádět Danielle. Samem najaté násilníky zmlátí a pak si zaplatí nejlepšího právníka ve městě a obžaluje Sama za ublížení na zdraví. Jeho útoky se stupňují. Když vnikne do Samova domu, kde zabije služebnou a soukromého detektiva Kerseka, kterého si Sam najal, uprchne rodina z města a na své obytné lodi se vydá na Cape Fear. Max je však pronásleduje i sem, odhodlán znásilnit Samovi ženu i dceru a jeho samotného zabít. (Nova Cinema)

swed

Scorsese meets Hitchcock. Žánrový napínák s lehoulinkým přesahem a excelujícím Robertem "Sedm životů" De Nirem. Hvězda dolů za přepálené finále a občasnou absenci logiky. 8/10 ()

PogoJoe

Martin Scorsese rozhodně nepatří k mým oblíbeným režisérům, nicméně Cape Fear se mi líbil. A to hlavně kvůli hercům, hudbě a příběhu. ()

Aiax

Vynikající thriller dokonale vykroužený podle žánrové šablony staré školy. Hitchcock z toho přímo teče. Některé situace mi sice přišly příliš vykonstruované, na efekt, a film celkově působí velice mrazivě, drásavě a nepříjemně, takže nic pro slabé povahy, ale jinak je to nezapomenutelný zážitek. Spousta lidí vyzdvihuje výkon Roberta De Nira, ale u mně jeho kreace až třetí v řadě, za fenomenální hudbou Bernarda Herrmanna a brilantním, autentickým a naprosto odzbrojujícím výkonem Juliette Lewis. Další masterpiece Martina Scorseseho. ()

salalala

Scorseseho mám rád a tady je jasné proč. Čistá režie, naprostá jistota, hutná atmosféra, to všechno nám Scorsese předvedl. Atmosféra je fakt hodně hustá, napětí je cítit na každém kroku. Prostě je to hodně promakané. Navíc si De Niro tu roli setsakra užil a všechny o třídu přehrává. Byl úžasně slizký a odpudivý, fakt si to užil. Scorsese dokazuje, že umí, a i když to není taková pecka jako Taxikář nebo Zuřící býk, zaručeně vás dostane. Škoda jen toho překombinovaného a mírně přehnaného závěru. Navíc Juliette Lewis vypadá děsně sexy, scény mezi ní a De Nirem v divadle jsou vrcholem filmu. ()

FilmFan24

Jeden ze vzácných příkladů, kdy remake je lepší než originál. Herecké obsazení, kterému vévodí démonický De Niro, fantastická Herrmannova hudba a mistrovská Scorseseho režie jsou dostatečnou zárukou tohoto temného thrilleru, kde napětí graduje od samého začátku do závěrečných titulků. ()

Skip

Skvělé herecké výkony dvou vynikajících herců, jedinečná Scorseseho režie (i když ty "fórky" s přechodem do negativu byly zbytečný). S kvalitou stejnojmenného předchůdce z roku 1961, kde si to rozdali jiní dva skvělí herci, srovnatelný. Jeden z nejlepších thrillerů, jaké zatím byly natočeny. ()

Colonist

Sice jsem se při sledování nemohl zbavit dojmu, že něco podobného jsem už někdy viděl (a teď nemyslím tu výbornou parodii v Simpsonových :) ), ale co. Vynikající thriller s démonickým Robertem De Nirem. ()

Vědma

Thriller, který dokázal, že jsem se opravdu bála. Nemám ráda Nicka Nolteho, ale zahrál svou postavu výborně. Obhájci zločinců vždycky musí řešit dilema. Já bych tohle dělat nechtěla a zcela chápu, proč Sam Bowden zatajil informaci, která podle mě nebyla žádným polehčujícím důkazem. Důsledek, který tohle mělo, byl zmrazující. Justice jako taková je něco, čeho by se člověk měl bát zřejmě víc než psychopatů. Nebýt závěrečné neutopitelnosti a nespalitelnosti Cadyho, bylo by to jasných 5 * ()

Dont

Závěrečných dvacet minut trochu pokazilo dojem z jinak zajímavého thrilleru, kdy je bezmocný hlavní hrdina snažící se bránit sebe a svoji rodinu vlastními chybami a prohnaností protivníka zahnán až do krajních situací. Faktem je, že kromě samotného Hitchcocka jsem asi neviděl nic, co by lépe napodobovalo jeho tísnivou atmosféru a podmanivým hudebním motivem gradované napětí. Robert De Niro je úžasný psychopat, zahrál s bravurou. Nick Nolte je také prvotřídní herec, ale v téhle roli se mi moc nelíbil, jako bych mu tu roli obrýleného právníka nějak nevěřil. ()

Aleee89

Tenhle film nám ležel ještě mezi kazetami aspoň pět let a já se dlouho odhodlávala na něj podívat. Na obalu kazety jsou výroky, jako že to je nejlepší thriller všech dob a podobně. No tento film mě bavil, ale zase za nejlepší thriller bych ho nepovažovala. Herecké výkony jsou skvělé, děj dobrý, se vzrušením a napětím sledujete, co bude dál... Film se teda docela povedl, ale na nej thriller to podle mě nestačí, pro mě tam nebylo tolik napětí, co bych si představovala... ()

radektejkal

Člověk udělá chybu, která ani nemusela být chybou, kdyby nepřiznal, že to chyba byla. Dostane se pak do jakéhosi kafkovského procesu, sporu, viny, kterou přijímá, a pak vrší chybu za chybou. Na první pohled se zdá, že Max Cady je jedinec, který bojuje za svou pravdu proti společnosti, která lže. Ale úplně tak tomu není. Max je ponořen nejen do právnické vědy, ale především do Bible, odkud čerpá svoje pomocníky, biblické proroky. V závěru, když už se stal sám mstícím se bohem, stává se i téměř nesmrtelným (když mu hořela hlava, nepřišel ani o vlas) jako onen Kostěj ("Tehdy popadla chvost a vhodila ho do ohně; chvost sice shořel, ale Kostěj zůstal na živě").... Samozřejmě, mohlo to být tak, jak jsem to popsal, ale na druhé straně to nemuselo být víc než pár rozkopaných, kdysi kompaktních, vrstev, následně spojených maltou lidské slabosti pro úzkost, strach a hrůzu. ()

kajas

Já tomu staršímu Scorsesemu nějak nemůžu přijít na chuť. Nemohla jsem se naladit na pozvolně gradující atmosféru, a když se konečně začalo něco dít (čti vraždit), čekal mě přepálený hollywoodský konec. Vážně jsem byla zklamaná. ()

Fanucci

Hodně silný, drsný film. Už je to pěkně dlouho, co jsem ho viděl poprvé a tenkrát na mne neudělal příliš velký dojem. Včera jsem Mys hrůzy ovšem skouknul podruhé a musím říct, že jde - až na závěr - o moc dobrý snímek. S extrémně akčním koncem to Scorsese přehnal. Přišlo mi, že ho natočil až moc na efekt. Jinak je ale Mys hrůzy hodně působivý film s velice propracovanou psychologií postav (např. postava právníka působí dost věrohodně, není "černobílá"). Dobrými hereckými výkony se to ve snímku jen hemží. Chválit De Nira mně přijde už zbytečné, on nezklamal (až na jeden případ - Hodina pravdy) nikde. Ale kdo mne velice příjemně překvapil byl Nolte, kterého jinak nemusím, ale v roli právníka Bowdena byl vynikající. ()

kinderman

M.Scorsese originálním způsobem uchopil starou filmovou předlohu a soustředil se především na narušené rodinné vztahy, do kterých vstoupí bývalý trestanec Max se svou filozoficky zdůvodněnou pomstou. Výbornou kameramanskou práci dává tušit již úvodní záběr, který bez dlouhých řečí přesně charakterizuje, co je Max vlastně zač. Škoda, že další Scorseseho remake-oscarová Skrytá identita-zdaleka tak dobře nedopadl. ()

GILLWANDER

Skvelý Scorsese, perfektný Robert De Niro. Čo iné od týchto dvoch čakať? Zas precízne predvedený De Nirov herecký výkon a Scorseseho bezchybný režisérsky prístup. Pekne sformovaný thriller zo všetkým čo k tomu náležite patrí... ()

Martin741

Cape Fear je vyborny film z kuchyne rezisera Martina Scorseseho s perfektnym, miestami az hororovym scenarom. Z hereckeho osadenstva musim osobitne zdoraznit extra zaporaka De Nira, ktory sa zhostil svojej ulohy naozaj bravurne. A v kladnej ulohe tu mame Nicka Nolteho. Niektore sceny su nezabudnutelne, vsetko tu funguje naplno : scenar, atmosfera, strih, herecke vykony, rezia...... proste Martin Scorsese nazorne predviedol, ako sa maju robit peckove filmy : 100 % ()

MartinNDL

Existuje ještě jedna verze Mysu hrůzy s Tomášem Sokolem v hlavní roli, ale jedná se happyendový kraťas, kdy Cady je během několika hbitých právnických otoček vysekán na svobodu a vesele si znásilňuje malé holčičky i stát. Hodnotit formální zpracování Scorseseho filmů je asi tak nutné jako chutnat hovno, abych zjistil, jestli chutná jako hovno, takže to přeskočím. Řekněme si radši pěkně naostro, že jediná skutečně znásilňovaná postava je Max Cody. A víte proč ho vůbec nic nebolí a je tak moc nesmrtelný? Není totiž člověk. Ha. Jde o hnusnou, zlomenou, ublíženou a mučenou část nás všech (chápejte třeba běžných amerických občanů). Ubližuje nám nefunkční systém, pokrytecká morálka, slepá spravedlnost a tak nějak se zdá, že stejně nakonec půjdeme ke dnu. Ale film dává naději v postavě Danielle a to hlavně ve dvou momentech (a pak ještě párkrát míň) - existuje zjevná schopnost manipulace a zneužívání hlouposti a naivity při "školním drama kroužku" a nakonec zcela poslední záběr plný dědičnýho hříchu, předávání nádoru a takovýho toho upírskýho kousnutí. Takže poslouchej dobře, milí čsfd Cady. Sama nezabiješ, maximálně ho párkrát kopneš do hlavy, ale bude tě to stát dost, možná vše. Leigh asi taky jen tak nepřefikneš, můžeš se max koukat, jak šoustá Sama. Ale to vůbec nevadí, protože svět je sice pln Samů a Leighen, ale však oni maji nezletilé dcerky, které ukážou kozičky každýmu táborovýmu vedoucímu a sbormistrovi a pak je tu ještě hodně asistentek a detektivů a ty už víš co s nimi. Krátkou větou: Udělali z tebe zrůdu, trosku, tak si píchni a kopni, umři a nakaž dalšího. ()

peiton

Odsúdený väzeň a fešák v 1 DeNiro,ktorý sedí za znásilnenie,si roky pestuje vo väzení nenávisť a pomstu k svojmu vtedajšiemu advokátovi,ktorý ako vyplynie pri obhajobe zlyhal a zamlčal možno dôležité poľahčujúce okolnosti.A ked sa konečne po 14 rokoch dostane z väzenia sa ani nečudujem,že si chce posvietiť na rodinku advokáta,ktorého hrá Nick Nolte a jeho suchopárna postava právnika a ako taký aj vyzeral.Snímok,ktorý má vo mne vzbudzovať hrôzu ulakomí sa len na rozpačité pocity.Nič svetoborné to totižto nebolo,prišlo mi to ako taká opatrná,detinská naháňačka na mačku a myš a mlátenie prázdnej slamy..Záverečné silené finále na pohupujúcej sa ľodke tomu na vážnosti tiež nepridalo.Mohli to inak vymyslieť.Snímok už zaradzujúci sa do sekcie zabúdania. ()

Figu

Opravdu jsem to chtěl tlačit výš a dělal jsem pro to maximum, ale nejde to. Od začátku do konce je naprosto luxusní výkon De Nira. To je naprostá lahůdka! Kriminálník vzdělanej z knížek, tak přesvědčenej o své pravdě, připravenej na děsivou a krvelačnou pomstu, to teda klobouk dolů. A za něj dávám ty hvězdy. Ale to ostatní?. Nolte naprosto příšernej! Jeho stupidní jednání mě obracelo pajšl naruby! Lange je hrozná neherečka a její nehraní bylo jako vždycky k zblití. A k závěru, kde byla veliká loď roztříštěná o šutr jako domeček z karet, tak tam se to už završilo kompletně. Pro mě hroznej film! 40% ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

30.09.2009

Romány Johna MacDonalda patří do zlatého fondu detektivky a thrilleru – podle jedné z jeho knížek byl natočen třeba slavný Mys hrůzy. Vypadá to, že se adaptace dočká i MacDonaldova nejslavnější série… (více)