Max Cady opouští vězení, kam byl před čtrnácti lety odsouzen za znásilnění. Je odhodlán pomstít se svému tehdejšímu obhájci Samu Bowdenovi, který ve snaze potrestat zločin, zatajil soudu důležitý důkaz svědčící v Maxův prospěch. Jeho plán je nelítostný a promyšlený. Nejprve Samovi, jeho ženě Leigh a patnáctileté dceři Danielle znepříjemní návštěvu kina, potom za ně zaplatí v cukrárně a teprve na druhý den Sama osloví a připomene mu minulost. S každým dalším Maxovým objevením atmosféra nejistoty stále více přerůstá v napětí a strach. Sam sice nechá Maxe zatknout, protože jim otrávil psa, policejní komisař však nemá důvod držet muže ve vazbě a propustí jej. A Max pokračuje v naplánované pomstě, zraní Samovu milenku Lori a začne svádět Danielle. Samem najaté násilníky zmlátí a pak si zaplatí nejlepšího právníka ve městě a obžaluje Sama za ublížení na zdraví. Jeho útoky se stupňují. Když vnikne do Samova domu, kde zabije služebnou a soukromého detektiva Kerseka, kterého si Sam najal, uprchne rodina z města a na své obytné lodi se vydá na Cape Fear. Max je však pronásleduje i sem, odhodlán znásilnit Samovi ženu i dceru a jeho samotného zabít. (Nova Cinema)

DHDV

Film je to dobrý, ale nějak mi nepadl do stylu, možná bude potřeba více zhlédnutí. Nebo mrknout na TV předlohu. Ale De niro je originální, to se musí uznat. ()

mala_kea

Příběh spíše pro Manna než Scorseseho, ale dobrá. Atmosféra vynikající a hudba jí notně podporuje. Kamera nám dává jasně najevo, že koukáme na klasiku. Nolte si svého chlápka, co bojuje za sebe i za svou rodinu uhrál a Robert nás bude ještě dlouho strašit. Mitchum a Peck své odkazy na předlohu střihli bez problémů a ostatní to nekazí. Jen chudinky ženské to mají těžké, Juliette očividně ještě moc hrát neuměla a Jessica má roli napsanou tak, že je spíš otravná než uvěřitelná. Opravdu škoda, že to netočil někdo, kdo má ten žánr víc v ruce. Martinovi to nesedí a film by byl naléhavější, kdy by byl tak o 20 minut kratší. Přesto v rámci žánru silný nadprůměr... 80% ()

Andronikos

Napätie sa dá takmer počas celého filmu takpovediac krájať (konkrétne do momentu, v ktorom začína záverečná konfrontácia; tá už takú skvelú atmosféru bohužiaľ nemá a je sotva niečím iným ako povinným rozuzlením). Je to úžasný thriller, ktorý si zaslúži najvyšie hodnotenie. - Pár vedľajších kritických poznámok, ktoré na tomto hodnotení mnoho nezmenia: Otázka, či Nolte urobil svojho času "správnu vec", keď konal ako sudca a nie náležito ako obhajca, po čase ustupuje do pozadia, pričom plnej naliehavosti sa vlastne nikdy, ani spočiatku, nedočkala. Vlastne všetky psychologicky zaujímavé momenty, ktorých je tu vcelku slušná kôpka, sú len "naťuknuté". Napr. určitá fascinácia dcéry nekonvenčným "učiteľom drámy" (a možným vrahom chlpatých domácich miláčikov) či podozrenie Nolteho manželky, že je po čase zase obeťou nevery, predovšetkým ale fascinujúca scéna, keď Nolte už už stojí zoči voči De Nirovi, ktorého chcel nechať celkom neprávnicky zmlátiť - a De Niro sotva pochopiteľne nervydrásajúcu scénu ukončí: "Kašlu na to!" Je možné, že toto panoptikum nedotiahnutých momentov je autorským zámerom, a nedá sa povedať, že by bolo napriek svojej opakovanej otvorenosti neuspokojúce. - To, s čím mám väčší problém, je skutočnosť, že "záporák" De Niro nie je úplne realistická postava, všetko jej až neuveriteľne vychádza, je to akýsi podivný Superman. A navyše: väčšinu filmu sa napriek tomu, že miestami sa dopúšťa nepekných vecí (psík, súdna asistentka-tenistka), drží istého akoby dokonalého plánu a vyhýba sa konfliktu so zákonom a je svojím spôsobom i šarmantný. To, že si potom náhle chladnokrvne dovolí dvojnásobnú vraždu, ktorá ani, zdá sa mi, nemá nejaký jasne daný a realizovateľný cieľ, do tohto obrazu podľa mňa celkom dobre nezapadá. ()

Majkak

Skvěle rozehrané psycho, Robert de Niro si užívá roli psychopata posedlého pomstou, a je dokonalý. Jo, byly tam polehčující okolnosti, ale že by byl beztrestný, jen proto, že ta holka, co ji znásilnil, nebyla neviňátko. Zřejmě by si jen odseděl míň let. Je fakt, že obhajoba není součástí obžaloby, a povinností advokáta je hájit klienta, a ne ho potopit. Je to celé výborné až na ten konec. Tam se toho snaží Scorsese naprat co nejvíc, a jak už to bývá, na škodu věci. Cady začíná být nesmrtelný, a to až tak, že se z toho stává trochu nuda. Maskéři to také trochu odflákli. Užíváme si, jak pěkně Cadymu hoří hlava, a když posléze vyplave, má jen lehce ohořelou košili. ()

Adm.Nelson

Komentár so SPOILERMI. Film má toľko dier v logike, že ho nemôžem hodnotiť inak, hoci to točil veľký Marty. Tak len namatkovo - Sam by skutočne nepovedal dcére, o ktorú sa tak bojí, ako vyzerá Max Cady? Tej tiež nie je podozrivé, že jej cudzí muž volá neskoro v noci, dohadzuje si s ňou "vyučovanie", a že učiteľ to asi nebude? Max znásilní Samovu milenku a on to nechá len tak, nepodá žiaden podnet na začatie trestného stíhania, pričom samotná žena nemá záujem ísť svedčiť? Btw jej dôvody zneli veľmi nepresvedčivo, a to, ako to Sam nechal len tak plávať, bolo nepresvedčivé ešte viac. Celkovo sa Sam správa celý čas ako idiot, takto by skúsený právnik vzniknutú situáciu určite neriešil. Ďalej - Cady sa do domu Bowdenovcov dostáva podozrivo často a podozrivo ľahko, dokonca aj vtedy, keď sú všetci v strehu - pri jeho poslednej návšteve fakt nechápem, aký rýchly musel byť, že stihol potichu zabiť Gracielu a ešte sa prezliecť do jej šiat, zatiaľ čo Kersek po "signále" prezeral miestnosti v dome. Takisto to zabezpečenie domu museli riešiť macíkom a povrazom? Čo takto skúsiť to so senzormi pohybu, zabezpečením okien, viacerými strážcami pri každom vchode, kamerami, alebo psami? Cadyho cesta na podvozku auta je snáď zlý vtip, okrem iného tá černoška, ktorá ho videla - tej to neprišlo vôbec podozrivé? Brutálne zdĺhavé finále s nezničiteľným padouchom je asi ten najklasickejší hollywoodsky záver v zlom slova zmysle. Množstvo obkecávačiek, Cady prežije všetko, dopláve za silnej búrky naspäť na loď, vyšplhá sa hore po povraze, na ktorý samozrejme všetci zabudli, a nechá prebehnúť patetické súkromné súdne pojednávanie. Ako tak pozerám, tak vidím, že komentár je dlhší, ako si tento film zaslúži, takže dodám, že ide o Martyho suverénne najhorší film, ktorý som radšej nemal vidieť. Status jedného z najlepších režisérov na svete mu to ale samozrejme nezoberie, a inak konečne viem, kde sa inšpiroval Ľavák Bob. 2/10 ()

Hapretor

Až na závěrečnou potyčku, kde je De Niro v roli "terminátora", což už mi přišlo zbytečně natahované, opravdu výživný thriller. Hezky se tady brnká na nervy. V popředí jsou také herecké výkony oné čtveřice. ()

helloween93

Terorizování cizí rodiny nebylo nikdy děsivější a mrazivější. De Niro je opravdu totální cvok, který má svojí pomstu pečlivě připravenou, Nolte je takovej poctivej slušňák a film má pořádně hutnou atmosféru. Jen ten závěr byl značně natahovaný, to je taky jediná vada na kráse, proto dávám 4*. ()

sadlokan

Nesmrtelný psychopat,možná Lucifer(Louise Cyphre)?Pro mě nejvíc uklouznutí v louži rudé tekutiny,to je realita jako prase. ()

owwidius

Mohol som si vybrat, ktoru verziu si pozriem ako prvu (z 1962 alebo tuto, z 1991) a mozno som spravil zle. De Niro je vyborny, ale hrozne mi vadila neuveritelnost, ci uz celeho pribehu ako celku, ako aj jednotlivych scen a konani postav. Stale mi to pripominalo Hitchcock-a, akurat vo farbe. Mozno neviem ocenit, ako dokonale ho dokazal napodobnit, ale vobec to na mna nezaposobilo, skor opacne. A vobec, u mna su filmy od Scorsese-ho ako na hojdacke, zopar vybornych, ale inym vobec nepridem na chut. [#66/2014] ()

BOURQUE

Thriller a dráma na vysokej úrovni! Herecky fantasticky zahraný príbeh, R. De Niro opäť ukázal niečo z jeho nevyčerpateľného hereckého repertoáru. Ďalšia trojica (N. Nolte, J. Lange, J. Lewis) bezchybne asistuje. M. Scorsesovi sa to podarilo natočiť tak, aby neustále podržal pozornosť diváka. Zaslúžené nominácie na Oscara! Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

GOREGASM

Žánrová delikatesa, která by měla být biblí pro všechny dramatiky, kteří chtějí v divákovi zanechat chladnokrevnou hrůzu a to ve velkém stylu. Scorsese s úctou pomrkává na Hitche a obecně thrillery té hodně staré školy a zároveň do nich vkládá své umění a dokonalou práci s herci. Bob DeNiro je démoničtější a charismatičtější než kdy jindy, je-li to vůbec ještě možné, Nick Noltííí a Jessica Lange jsou oba zralí na sošku a samostatnou kapitolou je Juliette Lewis, která ve svém mládí předvádí úžasné herectví a bezesporu šlo o největší talent své generace. Hutnou a místy až hrůznou náladu navozuje i Hermannův zlověstný motiv, který dodává Cape Fear doslova epický rozměr. Na papíře to zní jako tuctový thriller o pomstychtivém sociopatovi, na plátně jde o brilantní a v každém ohledu vybroušený klenot z dílny mistra Scorseseho. 100% ()

Evander

Cape Fear je po mě zklamáním. Robert De Niro v roli násilníka byl sice fantastický, ale film jako takový mi moc nesednul. Zejména hudba byla místy až nesnesitelně otravná. A co by filmu rozhodně prospělo, je kratší stopáž. Mnoho scén je zbytečně natáhnutých a některé jsou vyloženě nic neříkající výplní. 68% ()

MickeyStuma

Příběh o tom, kterak se propuštěný odsouzenec po výkonu trestu mstil svému advokátovi. Příběh natočený již v roce 1962 pod stejným názvem, tudíž je jasné, že se jedná o remake. Roberta Mitchuma v roli ukřivděného mstitele vystřídal velice zdatně Robert De Niro a Gregoryho Packa v roli advokáta taktéž velice dobře Nick Nolte. Gregory Pack se kupodivu i zde objeví a to v malé roličce obhájce onoho mstitele. Docela dobrý tah. Režie se chopil dnes uznávaný Martin Scorsese, který námět sice pojal po svém, ale od originálu se zase nějak moc neliší. Snímek je tedy založen spíše na původním filmu než na knižní předloze. Každopádně se jedná o efektní kousek filmového zpracování plné nenávisti, brutality a opovržení. Svým způsobem to ve svém vyobrazení a atmosférou krapet přesahuje dané požadavky pro thriller, ale takový už Scorsese prostě je. Remake je vizuálně stylovější a přitažlivější. Robert De Niro působí ve své roli hodně děsivě. Děj se vyvíjí plynule a zásadově a to až do nutného finále, který předčí očekávání. Někdo říká, že se již snímek lehce dotýká hororového žánru, ale to záleží na úhlu pohledu. Každopádně má divák na výběr podle svého vkusu. Buď původní film, nebo tento. Každý má ve svém jádru své. ()

Folky

Neřekl bych, že thriller s takhle obyčejnou zápletkou, bude tak poutavý. Zapoměl jsem na De Nira, který je tu víc ďábelský než Al Pacino v Ďáblovu advokátovi, a mistra Scorseseho, v jehož rukou se promění v poklad většina filmů. Nejlepší výkon tu samozřejmě předvádí De Niro, ale každý z rodiny je nejen skvěle zahraný, ale má i charakter a zajímavou psychologii. Dostal jsem desetkrát víc než jsem čekal. ()

Rathalos

Demonicky Robert De Niro ako Max Cady,ktory je prepusteny z vazenia po strnastich rokoch,aby sa pomstil svojmu byvalemu advokatovi Nickovi Noltemu,zacina psycho-teror,z ktoreho mrazi,atmosfera hustne,strach nabera na sile,do toho hra genialna hudba,no jednoducho thriller,na ktory urcite nezabudnete,jeden z najlepsich filmov v tomto zanri,bravooooo...:-) ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

30.09.2009

Romány Johna MacDonalda patří do zlatého fondu detektivky a thrilleru – podle jedné z jeho knížek byl natočen třeba slavný Mys hrůzy. Vypadá to, že se adaptace dočká i MacDonaldova nejslavnější série… (více)