Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

pursulus

Skandály.¬         Tomuto snímku bych chtěl věnovati pouze tolik času a síly, nakolik si jej cením. Odpustím si pro to svá obvyklá blafání a omáčky, zde se jich zříkám a přenechávám je obdivovatelům či ctitelům folklóru, do kteréžto kategorie tento snímek řadím. (Ha — už zase blafu. Z mého předsevzetí tedy nebude nic. Hihi.)¬                 Jestliže některé dílo vyvolá tak řečený skandál, o jeho vnějších nebo vnitřních hodnotách to nevypovídá nijak. Hitlerova Mein Kampf není rozhodně dílem literárně nebo myslitelsky na výši, a jaký poprask způsobila, a jak dodnes působí. Milenec lady Chatterleyové D. H. Lawrenceho není rozhodně uměleckým literárním skvostem, a jakou bouři ve (vyšší) společnosti vyvolala, a kde že loňské sněhy jsou. Odysseus J. Joyce způsobil nevoli a soudní zákazy, při čemž jde o dílo výjimečné jak obsahem tak formou, a je takto hodnoceno dosud — stejně je hodnotili v době jeho vzniku jeho "objevitelé". Já sám jsem činitelem několika pěkných menších skandálů, a ani pes po tom neštěkne. Vidíte tedy, že skandál sám neopravňuje vůbec k ničemu; záleží na okolnostech, osobě, náhodě.¬                 Pro jiné než jeho obdivovatele je M. Scorsese postavou zajímavou, v rozumné míře provokující, stejnou měrou nadprůměrnou, která však má do umělecké geniality tak daleko jako řadový výzkumný pracovník k Eisteinovi nebo Bohrovi. O snímku "Poslední pokušení Krista" dá se říci totéž, co o jeho režisérovi; můj zlý jazyk navíc tvrdí, že měl ještě štěstí na kvalitního scénáristu.¬                 Poznámka: Já sám jsem předlohu snímku, kterou je román N. Kazantzakise, nečetl; doporučuji pro to komentář do díla zasvěceného, uživatele Isherwooda. — (A eště chci dodat, že původně sem chtěl napsat komentář ouplně stejnej jako uživatel kingik. Hi-hi.) ()

hroubek

Vím, že jsem viděl velmi kvalitní film, který je skvěle natočený, zahraný, a je v něm všechno, co by mě mělo sednout, ale to se bohužel nestalo. Prostě mi to nesedlo, tak jak jsem si přál a dost mě to štve. Scorseseho režie je přesná, herecké výkony Dafoea a Keitela výrazné, kamera krásná, hudba intenzivní a má to mnoho silných scén. Škoda, ale jednou to zkusím znovu a snad mi to sedne lépe. ()

Spock

Obsahově velmi bohatý film, který se zaobírá podstatou lidského života na zemi, kterou dešifruje skrze osudy Ježíše Krista. Ten je ve filmu vykreslen v netradičním světle, z počátku se podobá „ lidské nicce“bez důstojnosti, která kolaboruje v Římany, aby se ovšem na konce celého příběhu dospěl ke své pravé podstatě a vyslyšel volání svého otce. Nikoliv ovšem jako direktivní rozkaz z „hůry“, ale jako zvnitřněnou představu, ke které došel na své cestě životem, skrze své poznání a paradoxně i skrze pomoc svých učedníků. Zde bych asi uvedl zejména Jidáše, jehož role se ve filmu vymyká tradičnímu pojetí velmi mnoho. Je to silný vitální člověk, který si z počátku udržuje no Krista odstup a přemýšlí nad jeho činy skutky i údělem. Nakonec se mu podle mě stane nejbližším přítelem a učedníkem. Zároveň podstoupí velkou oběť své lásky k němu, když Krista na jeho vlastní přání zradí. Jaké jsou tedy nakonec moje pocity z filmu? Mělo by to být nejenom uspokojení nad dobře natočeným filmem, ale i víru v to, že pokud je naše tělo arénou své fyzické a duchovní podstaty, lze v tomto zápasu nalézt kompromis a dojít smíření obou dvou podstat. ()

ganz

Výborný film, velmi zajímavě pojatý,místy se trochu táhne, ale příběh je jiný a tím pádem i mnohem více zajímavý. Být věřící asi tento film rád nemám, ale ubohá báchorka církve o Ježíšovi vypadá v porovnání s tímto jen jako fraška. Poslední pokušení bylo výborné a konec dokonalý. nemohu jinak než 5* ()

svobik

Po zhlédnutí filmu mám pocit, že Kazantzakisova předloha bude nejspíš knihou mého života, s mnohými názory autora ohledně křesťanství se totiž ztotožňuji. Přesto mám ale pocit, že se Scorsesemu tentokrát podařilo "jen" dobře zadaptovat danou látku, snímek se mnou totiž (vyjma závěrečného zvratu) nijak výrazně nezacloumal. Myšlenkové podhoubí je každopádně jedinečné a skvěle ukazuje, proč je Gibsonovo Umučení pěknou sračkou. Vidět tohle moje matka, podřeže si žíly. ()

Ravi

Toto ztvárnění života a smrti Ježíše je velmi opojné, zajímavé a skvěle natočené. Oba hlavní aktéři vynikající, jejich vztah je klíčem k celému filmu i k pojetí příběhu samotného. Jde tak trochu o umělecký zážitek na hraně psané předlohy a známého novozákonního příběhu. Samozřejmě jakožto film funguje skvěle, jako samotný příběh také a zrovnatak jako slepenec scén i vztahu postav. Hluboký film pro každého diváka, bez ohledu na vyznání nebo vkus. No a samozřejmě skvělá hudba, která tu dělá také mnoho práce. Jasných 100% = 5/5 ode mě. ()

Kali4

Po zhlédnutí filmu mi vytanulo na mysli, že to byl vlastně snímek o nalezení smyslu existence. „Hmm, tak to jsi to moc nepobral, to můžeš plácnout o čemkoli,“ říkáte si a možná máte pravdu. Jenže mně připadá, že pro tento film to platí jako pro málokterý: Ježíš začíná jako nula a i JE nula, chová se mechanicky jako nějaký robot a s Bohem hovoří otráveně a jako s rovnocenným partnerem. „Bůh řekne ‚jdi tam‘, tak jdu tam.“ Dějí se zázraky. Kdo by to byl řekl? Je to jako s dětmi na létajícím koberci ve Sto rocích samoty, prostě běžná, naprosto všední záležitost, nic převratného, máma je jen napomene, aby byly opatrné (zde apoštol pouze vyvalí kukadla), a jde se dál. Takhle se Ježíš propotácí půlkou filmu, neví, kam povedou jeho další kroky, Jidáš je z něj na prášky, apoštolové za ním jako stádo ovcí pobíhají sem a tam, a v další moment se hlavní hrdina konečně ocitá na kříži. Když tu se náhle zděsí: „Co já tady, proboha, vlastně vůbec dělám? Vždyť já takhle vůbec nechci zemřít!“ No, je fakt, že mesiáš s takovýmhle přístupem není zrovna ideálním vzorem vykupitele lidstva. Chybí mu pochopení a taková ta citová zainteresovanost, proto právě v okamžiku, kdy je přibitý na kříži, přichází nečekaný citový impuls a jedeme opět od začátku. A, světe, div se, Ježíš, který nyní stojí před námi, je takový nějaký jiný. A dál už neřeknu ani fň. Film vlastně vypráví dva příběhy té samé osoby, přičemž to nejsou příběhy z evangelií, nýbrž z románu, oba jsou naprosto jiné a perfektně se doplňují. Tento neobvyklý Ježíš ze Scorseseho filmu funguje jako adaptace románové postavy geniálně, lépe než kterýkoli jiný filmový Ježíš, jakého jsem kdy viděl. Film je dlouhý, což mi ale kupodivu vůbec nevadilo, protože každá scéna je zcela logická a má ve filmu své místo. Ve výsledku pak Poslední pokušení působí jako naprosto geniální film, který se sice poměrně obtížně sleduje, ale zároveň představuje neskutečné žrádlo. Btw, muzika je perfektní a dvojice Dafoe / Keitel se skvěle doplňuje (ač mi Keitel přišel ještě o fous lepší). ()

šerminator

Na filmy s touto tématikou se musí opatrně, poněvadž život Ježíše znají miliardy lidí po celém světě. Martin Scorsese to zvládnul vcelku dobře. Hodně mě ale průběh filmu jako takový zarazil. Čekal jsem něco úplně jiného, jak bylo naznačeno v úvodních titulcích. 2/3 filmu jsem sledoval klasický průběh dle evangelií (spíše takové záchytné body) a až poté se dostavilo samotné pokušení. On ten film zas není něco nad čím budu hloubat a přemýšlet. Pro mě samotného to je prostě jiná verze onoho příběhu. Vyzvednout musím skvělé herecké výkony - zejména Jidáš Harveyho Keitela, pěkná výprava a zajímavá hudba. Celý příběh je podaný tak lidsky, až jsem si říkal že tak nějak to zrovna mohlo být a to mě na tom zaujalo nejvíce. Ale do plných nejdu protože mi to nepřijde jako něco fakt mimořádně filozofického a rozporuplného. Možná že kniha je, ale film mi tak nepříšel. ()

Dr.Okamura

Ježíš jako obyčejný, duševně rozpolcený člověk nechtějící být mesiášem, který nenávidí a miluje Boha zároveň, který má strach ze smrti na kříži. Jako člověk, který není neomylný a dělá chyby. Silně náboženský snímek, jenž nepochopitelně vedl k tisícihlavým protestům a vypálení kina ze strany radikálních křesťanů. Působivý film plný úchvatných obrazů a myšlenek, který je však až na závěrečnou hodinu místy příliš natahovaný, proto "pouze" za 4* ()

JohnSmith

Co na tom filmu všichni tak obdivujete? Jediné co lze ohodnotit pozitivně je technická stránka filmu, jinak je to neskutečnej hnůj. ()

Jaro.Krafcik

Veľký piatok, pre nás kresťanov veľký sviatok. William Dafoe zahral skvelo, no viac sa mi asi pozdával výkon Jamesa Caviezela. V umučení Krista. Ale toto bolo velkolepé a asi aj lepšie. Narozdiel od Gibsonovho trháku tu nebola aramejština ani toľko krvi. A na dnešný deň sa nedal vybrať lepší film. Jednoznačne, plný počet, toto treba vidieť. 5* ()

Pecival

Film vynikající svojí hypnoticky, magickou atmosférou, na které mají podíl, geniální Scorseseho režije, Williem Dafoe ve své životní roli a v neposlední řadě úžasný soundtrack. ()

venca163

Nejdůležitější věc bych řek hned na začátek, když už to někdo pořád srovnává: toto je mnohem podstatnější a důležitější dílo než sračkovitej paskvil Mela Gibsona. Druhá věc, nejde tady vůbec o převyprávění bible, ale o pohled na Ježíše jako člověka a o jeho vnitřní zápas, což nám režisér naštěstí prozradí hned na úvod abychom o tom nemuseli pochybovat (díky). Film se nedrží "faktů", nebo obecně známých pravd, jde si svojí cestou (patrně v souladu s knihou, kterou jsem nečet, ale není to handicap). Ježíš je člověk, pochybuje a hledá. Film povětšinou nabízí "zlidčtěnou" verzi křesťanství, zabývejte se tím důležitým, žijte svoje životy. Jak je toto kontroverzní? Ve své podstatě by to vlastně mělo vyhovovat i samotným křesťanům. Film se dá asi interpretovat různě, já bych v tom nejradši viděl toto "lidské" poselství. W. Dafoe se opravdu předvedl, to samé musím říct i o svém oblíbenci jménem Harvey Keitel. Plný počet nedávám hlavně za přepálenou stopáž, která v tomto případě trochu zážitku ubrala. (85%) ()

milancecil

"Musíš přerušit ten řetěz zla. A čím? Láskou" určitě bych nechtěl být nikdy spojován s jakoukoliv institucionalizovanou vírou, nikdy, vždyť ta přece funguje na principech, které právě tu víru jako volnou, svobodnou duchovní sílu potlačuje, právě proto budu až ve ztvárnění Willema Dafoea spatřovat toho skutečného, pravého posla víry, až on dodal postavě Krista tu potřebnou přesvědčivost, až on mi připadá se svým tak mimořádně působivým, silným charisma osobností dostatečně věrohodnou a mocnou tak, že právě jen jeho bych mohl bez odporu následovat, kráčet s ním na jeho pouti a snažit se až s nenasytnou lačností zachytit každé jím vyslovované slovo, každou tak zvláštně posilující větu, jako by měla být už ta úplně poslední, co od něj za jeho krátícího se života zaslechnu, ano, právě s takovým zaujetím jsem jeho smyšlený příběh sledoval, jako jeden z jeho věrných, pozorně naslouchající souputník, jakoby se zaujetím nadšeného žáka, který následuje svého oblíbeného učitele, s takovou povznášející radostí a odhodláním, neúnavně, přes hlad, žízeň, přes strádání, abych pro sebe, pro svůj vlastní, další život získal co nejvíce z jeho pozoruhodné moudrosti, z jeho tak hlubokých myšlenek, ano, je to jistě mimořádný příběh a vůbec přitom nezáleží na jeho pravdivosti, to není přece důležité, tu skutečnou váhu má jen to, co jeho osoba způsobila, jen to co přetrvává věky v srdcích a následných činech jeho souvěrců, jen v jejich činech pokračuje mezi lidmi dál ta mimořádná, tak očistná a osvobozující síla lásky a milosrdenství, bravo !!! ()

solskjaer

Willem Defoe exceluje , stejně tak Harvey Keitel. Oba by si zasluhovali nějaké ocenění. Defoe předvedl dvůj životní výkon a musím uznat , že role Ježíše mu byla napsána na tělo. ()

Mr.Jackass

Hodně netradiční pojetí života Ježíše Krista a hodně netradiční pohled na Jidáše. Jako ateista jsem čekal 3 hodiny nudy, ale film mě skutečně mile překvapil a zaslouží si 5*. Dokonalé herectví Williema Dafoea. ()

mohamedsfinger

Přiznávám, že nevím, jak tento film zhodnotit a rozhodnu se až po dopsání tohoto komentáře. Po technické stránce není Scoresemu co vytknout, to on si už umí zařídit (zvláště bych vyzdvihl kameru). Zvláštní hudební stránka nemusí každému vyhovovat, mě však sedla opravdu parádně a stejnětak se podařily herecké výkony, které předvedli pánové Dafoe a Keitl. Ale mám pocit, že film je poněkud dlouhý, i když vím že to bylo nezbytné a bez těch nednějších pasáží by smysl prostě nedával (a o ten tu jde hlavně). A teď k samotné myšlence, o které mnozí tvrdí, že je kontroverzní, ale to já si nemyslím. Vždyť to, že někdo ukáže Ježíše z lidské stránky, mělo přijít už mnohem dříve než 1955 let po jeho smrti. A tento příběh je tak silný a (nemám rád to slovo) hluboký, že ty slabší pasáže přejdu a těch pět hvězd udělím. ()

Sdoom

To je tak, když člověk usedá k filmu už s nějakými přehnaně velkými očekáváními, že může být výsledkem zklamán více než by byl, pokud by k filmu used, aniž by o něm cokoli věděl. V tomto případě je to zřejmě příčinou mého "pouze" 4hvězdičkového hodnocení. Po formální stránce není co vytknout, fantastický Willem Dafoe, úžasná hudba, kulisy...prostě bezchybné. Jen obsahově jsem čekal ještě nejakou větší bombu. Ano, Ježíš tam ve snu souloží a má děti, ano vzpírá se Bohu a svému posání, jak to jen jde, ano podléhá Satanovu pokušení, ale vzhledem k jeho nepopiratelné lidské postatě a faktu, že jsem ateista, mi to přijde celkem v pořádku - chybovat a pochybovat je přece lidské. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie