Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

tomtomtoma

Zajímavý film o životě a ukřižování Ježíše se špetkou lidských pochybností. Ač je to dlouhotrvající film, tak mi určitá a přesto důležitá místa přišla ukázána pouze povrchně. Ježíš (dobrý Willem Dafoe) má lidské chování, plno pochybností a přesto se vydává vstříc svému osudu. Kolísá, povstává, šíří lásku, metá ohně, hrozí pěstí, vzpírá se, podřizuje se, očekává zadostiučinění, podlehá ďáblově pokušení a touze po normálním životě, aby pak s plnou odpovědností přijal svoji předem určenou úlohu a stal se vykupitelem lidstva a zároveň jejich obětním beránkem (což osobně považuji za neuvěřitelnou lidskou zvrhlost). Velmi zajímavou postavou je Jidáš (skvělý Harvey Keitel), pochybující o Jěžíšově cestě, ale zároveň si uvědomující jeho vyvolenosti. Nakonec je mu nejoddanějším stoupencem a zároveň nejhorlivějším karatelem jeho posledního odklonění z jeho cesty, když sám svojí roli do puntíku splní. Výraznou rolí je také Marie Magdalena (Barbara Hershey), prostitutka ze zklamání odmítnutí Ježíšovi lásky, která ho provází na jeho pouti za nehynoucí slávou. Z dalších rolí je nutno zmínit nešťastnou Ježíšovu matku Marii (Verna Bloom), horlivého apoštola Petra (Victor Argo), výstředního Jana Křtitele (André Gregory), Lazarovi sestry Marii (Randy Danson) a Martu (Peggy Gormley), se kterými Ježíš žil při svém posledním pokušení, inteligentního Piláta Pontského (David Bowie), vědoucího o Ježíšově nebezpečnosti Říši, a ďábelského anděla-dívku (Juliette Caton). Je to velmi zajímavé dílo. Vhodný příjemný hudební doprovod. A touha přečíst si knižní předlohu od zajímavého spisovatele Nikose Kazantzakise. ()

C0r0ner odpad!

Chápu, co se na tom lidem líbí. Pro mě to byla subjektivně tak ta Nuda k posrání, tedy 1-3 bídné hvězdičky, ale ještě subjektivněji jdu níž, protože takovou neuvěřitelnou zamrdanou píčovinu jsem tedy neviděl, ani nepamatuji. Neskutečná nuda, neskutečná sračka. Mám moc rád jakýkoli fuck off církve, ale tohle s tím snad nemělo nic společného. Za mě šlo jenom o bezduchou a nesmyslnou šaškárnu bez děje a jakékoli nosné informace. Na Antikrista to sice nemá, ale dost se mu to blíží. 0% ()

Wormboy

Netradicny a pre krestanskych veriacich zrejme aj sokujuci film, ktory ma vsak podstatne vacsiu vypovednu hodnotu, ako ktorykolkvek iny film o "pravej viere" a pri tom natoceny fantastickym sposobom. 4,5/5 ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Barbara Hershey, Nejlepší hudba - Peter Gabriel ()

campix

Nepovažuji se úplně za burana, ale prostě Poslední pokušení Krista jde absolutně mimo mě. Určitě s tím má co dělat, že jsem ateista, ale i tak jsem prostě hodně zapáleným filmovým fanouškem, a o filmy se obecně zajímám. A tento Scorseseho počin mě prostě nijak nezaujal, ba naopak. Mohu říci, že mě silně nebavil a silně štval. Je to čistě subjektivní pocit, ale bohužel to takto mám. Třeba někdy příště pane Scorsese. ()

pakobylka

Kontroverzní ? Jistě. Znevažující ? Zcela určitě. Pobuřujicí ? Ovšem. Svatokrádežné ? Snad. Licoměrné ? Dle mého soudu ANO. Neetické ? V každém případě. Nehodlám oslavovat režiséra jenom proto, že nanejvýš citlivé téma uchopí po svém a ne jenom cynicky rozboří, ale přímo humpolácky rozšlape svatostánek, budovaný po tisíce let. Nečekala jsem to - ne v takové míře ... ne zrovna od Martina Scorseseho. To není o zlidštění a přiblížení Krista a jeho života ... ani o jeho slabosti, která se paradoxně stává i jeho silnou stránkou. Netvrdím, že se zpracování nepřibližuje možné realitě víc nežli tradiční vyobrazení na zdech kostelů. Ale nepokládám za odvážný ani za šťastný počin vykreslit první křesťany - nebo alespoň některé z nich - jako příslušníky radikální, víceméně fanatické sekty ... a do toho přivést na plátno Ježíše, který vyhlíží jako schizofrenik a projevuje se jako schizofrenik. Nemluvě o jeho matce, která vzhledem ani chováním nikterak nepřipomíná notoricky známou podobu Panny Marie. Myslím, že existují náměty, k nimž bychom měli přistupovat s určitou úctou - a v tomhle případě i s ohledem na víru svých spoluobčanů. Protože TOHLE je něco jako posprejovat kostel ... nebo zporážet náhrobky na hřbitově. Proč ? Pro vlastní exhibici ? Děkuju, nechci ... 2,5* P.S.: Jediné, co mě zaujalo a čemu jsem mohla být nakloněna, byla pozměněná úloha Jidáše. ()

zette

Posledni pokuseni Krista na me moc nefunguje ani o Vanocich. Prilis zdlouhave, herecke vykony teatralni. Opet jsem se presvedcil, ze Scorseseho filmy me malokdy dokazou zaujmout. ()

Juto

Posledné pokušenie Krista je silné, strašidelné a miestami veľmi dojímavé, predstavuje svoj príbeh o udalostiach a konfliktoch Kristovho života s hĺbkou dramatizovaného pocitu a motivácie, ktoré ich robia sviežimi a presvedčivými. 10/10 ()

forsythia

Lidský Ježíš, který se rve se svým vlastním přesvědčením, rozhodně působí daleko přesvědčivěji než jeho umělohmotná ortodoxní ztvárnění. Zvláště oceňuji postavu Jidáše, která nastiňuje jiný a vlastně zásadní úhel pohledu. Myšlenky, obrazy, detaily.... a samozřejmě Gabrielova excelentní hudba. ()

blitzer

The Last Temptation of Christ je pro mě celkem překvapením. Ne tím, že by bych byl "příjemně překvapen" (věřil jsem, že to bude dobrý film), ale tím, že jsem čekal větší kontroverzi. Pravda, v průběhu filmu se často vyskytovaly různé heretické momenty, ale nic z toho mi nepřišlo až tak zásadní. To nastalo až v závěru, kdy jsem pochopil, proč je film křesťany tak nenávíděn... jenže v tom přišel další spin-off a vše se zas vrátilo do starých, dobrých biblických kolejí. Kdepak, na tomhle díle nevidím nic kacířského (nikoli z pohledu katolické církve a jejích dogmat); naopak musím říct, že je mi tahle lidštější verze sympatická. Kromě samotného rozpolcení a pochybování hlavní postavy, mě hodně zaujalo odlišné pojetí postavy Jidáše. 1* strhávám za trochu roztahaný děj ke konci (který, pravda, jak se ukázalo v posledních pár minutách, měl své opodstatnění). ()

WolfR

Kontroverzní, chytrý, ale vlastně jednoduchý. Avšak celkově velmi věrohodné vykreslení osudu Ježíše Krista a hlavně jeho lidství. Willem Dafoe v roli výborný. Už jen za to, že si vůbec troufl Krista zahrát mu patří můj obdiv. Dále musím pochválit úchvatnou výpravu, to prostředí před dvěma tisící lety působí tak realisticky. A nakonec taky epický soundtrack. Dlouho jsem dumal s hodnocením, nakonec se ale miska vah přiklonila k 5 hvězdám. Byl to hodně silný film. ()

majo25

Atypický (fiktívny) biblický príbeh, v ktorom treba trochu času, aby sa v ňom divák trochu zorientoval. Mená ako Scorsese a Dafoe sú lákadlom, ktoré splnia to, čo sľubujú. Akurát zbytočne naťahovaná stopáž a chudobnejšie až 'sparťanské' kulisy a kostýmy sú to, čo by som vytkol tomuto, povedzme že experimentálnemu, snímku. ()

TomPrusik1

Vzhledem k tomu, co Martin Scorsese natočil, je Poslední pokušení Krista poměrně netypický film. ,,životopisný film" nejslavnějšího muže na planetě. Sám nejsem věřící a příběh Ježíše neznám do detailů, až na nějaké zásadní notoriety (proměnění vody ve víno, Lazar, poslední večeře atd.) Nemám tedy vůbec srovnání, jak se liší Ježíš z bible a jaký je Ježíš od Kazantakisého knihy. Každopádně s filmu na mě působil především jako trochu pomatený člověk, který neví, čeho chce v životě dosáhnout a jaké je jeho poslání. Vím, zjistit, že jste synem božím a máte promlouvat k lidu a dělat zázraky není vůbec jednoduchá věc. Scorsese vypráví celkem epický příběh, o kterém snad každý ví, jak dopadne. Zpracování mi ale přišlo poněkud nezajímavé a u 2,5 hodinového filmu jsem se celkem nudil. Poslouchat celou tu dobu nějaké náboženské rozumy, úvahy o životě, k tomu se občas podívat na nějaký zázrak nebo náboženský symbol není pro každého. Celou tu dobu jsem koukal, jak si Ježíš o něčem nedůležitém povídá, pak mluví k lidu, kteří ho moc neposlouchají, nechápou nebo jen rozhořčeně mávou rukama. O filmu se říká, že je poměrně kontroverzní a náboženská obec ho zrovna vřele nepřijala. Sám jsem ale nenašel něco, co by ve mě, jako potencionálním křesťanovi vyvolalo nějaké rozhořčení. Spíš asi jen to, že film je táhlý jako med a měl jsem problém, abych u něj neusnul. 5/10 ()

Flyer

Zobrazení alternativního osudu Ježíše Krista je nepochybně zajímavé, ale film jako takový mě příliš nezaujal. Na můj vkus je zpracován příliš nezábavnou formou a svojí výpravou na mě působil spíše jako televizní film. Výkon Willema Dafoea je fantastický, uznání si také zaslouží Scorsese za realizaci vskutku kontroverzního tématu. Výsledek sice stojí za zhlédnutí a následné zamyšlení, ovšem strhující podívaná to opravdu moc není. ()

Radiq

Ježiši Kriste! Z filmů o Ježíši asi to nejlepší, protože to nevomílá tu dva tisíce let starou báchorku, ale přichází s něčím novým. Život Briana je ale přece jen ještě originálnější. ()

danliofer

Apokryfická filmová záležitost nejvyššího kalibru. Není totiž nikdy vše takové, jaké se to zdá. A pochybovat je lidské. Absolutní výkon Willema Dafoe, originální scénář a neskutečná hudba Petera Gabriela činí pro mě tento film jedním z nejsilnějších filmových zážitků, k nimž se jeden rád vrací. ()

SeanLSD

Iba náboženskí pokrytci si môžu myslieť, že viera je niečo samozrejmé a bezproblémové. V skutočnosti to môže byť rovnako dobre nikdy neupokojené bojisko medzi bezpodmienečným oddaním sa a neustálmi mučivými pochybnosťami. A ak je to prítomné u bežných veriacich, ktorí iba nasledujú, prípadne rozhodujú sa pre nejakú dogmu, aké zložité a ťažké to musí byť pre tých, čo ju vytvárajú! O tom je kniha Nikosa Kazantzakisa. Náboženstvo sa rodí v trýzni, extáze, krvi a bolesti, a telesné útrapy sú nezriedka tým menším zlom. Ale pre mňa ten vnútorný zápas nebol stvárnený dosť presvedčivo. Na takú veľkú tému nestačí ani filmár ako Scorsese, ktorý bol vždy ďaleko viac svetským, než spirituálnym tvorcom. ()

StanislachKo

Keby sa dalo, dám aj 10... ! Odhliadnuc od toho ako je to geniálne natočené, zahrané (čo je v tomto prípade u mňa na druhej koľaji) sa mi stalo niečo obdobné ako pri Wellsovom Kane-ovi. Tento film mi skutočne niečo dával počas jeho sledovania. Napríklad odosobnenie sa od názorovej csfd rakoviny. Ani na chvíľu mi nezišlo na um kto to režíroval, hral, hudobne podfarboval atď... Necítil som potrebu. Bol to čistý zážitok z príbehu o jednej veľkej osobnosti, z ktorej svatuškári spravili jednu veľkú PRÁZDNU dogmu. Všetci pred ňou padajú na kolená, ale keď vzhliadnu film, v ktorom je Ježíš obyčajný smrteľník, so svojimi démonmi a túžbami, neostáva im nič iné ako proti takémuto nechcenému otváraniu očí protestovať, podpalovať kiná a robiť vlastne to isté, čo rimania ježíšovi (tá irónia je fakt zarážajúca). Cirkev svätá... Vďaka samotnému faktu, že Pokušenie vôbec uzrelo svetlo sveta cítim malú nádej, že ako civilizácia nie sme ešte úplne v prdeli a že zarytí kresťankovia nemajú totálny monopol na "pravdu". ()

dr.fish

Kazantzakisův román je bezesporu nejzajímavější dílo o Kristovi, které jsem četl. Scorsese si z něho vybral to použitelné, sesumíroval to do jakžtakž fungující dějové linky a natočil. I tak je to kino náročného diváka a není jednoduché to celé strávit. Na svou dobu vzniklo mimořádné dílo, skandální, snažící se o rozumné vysvětlení božské a lidské podstaty Syna. Film ho zjednodušuje tak, aby to i americký divák pochopil, ale podstatné z knihy zachováno zůstalo. Snaha přiblížit Syna Božího člověku. Ecce homo. 85% ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie