• Německo

• Francie

Spy game, jeu d'espions

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo / Japonsko / Francie, 2001, 126 min

Velmi příjemné překvapení – nečekal jsem od tohoto snímku téměř nic a dostal jsem tolik. Napětí, permanentní očekávání, jak to všechno dopadne, pohled do zákulisí CIA a do světa tajných a špiónů, komplot, nějakou tu "love sekvenci" etc. Hodně mi taky seděl způsob předložení příběhu – děj běžící hned ve dvou liniích (ve vzpomínkách a v reálu) zaručoval dvojnásobnou dávku napětí. Vše dobře zahráno a natočeno. Mile překvapily různé kamerové hříčky (najíždění a "odbíhání" kamery atd.) Shrnuto a podtrženo: SPY GAME má pro mě prostě šmrnc. Příjemná zábava, která však je schopná dát i trochu víc (bez toho, aby si na to VÍC hrála). A navíc: já to těm hercům fakt věřil. Rád si tuto SPY GAME za čas zopakuji.(2.3.2004)

Řemeslně velice povedený film s dvěma velkými hereckými hvězdami, které jakoby se předháněli, která z nich hraje lépe. Většinu prostoru zde však dostal Redford, jelikož Pitta si zde užijeme většinou jen ve flashbacích, ve kterých sledujeme jeho špionážní začátky. Je sice pravda, že filmu by prospělo více akce, ale na druhou stranu si Tony Scott skvěle vystačil i bez ní.(27.4.2008)

Díky Scottově režii je Spy Game překvapivě svižný špionážní thriller,který ale nemá čím překvapit.Akce mohlo být víc,dialogů míň,ale to bych nebral jako výtku,když ty kecy pronáší skvělý Robert Redford a zdatně mu při tom sekunduje Brad Pitt.Trochu mě zklamalo,že ve filmu bylo absolutní minimum záběrů z čínského vězení,ve kterém byl Pitt,právě z toho se daly vytřískat ty emoce,které jinak filmu zoufale chybějí.Řemeslně tedy vpodstatě bezchybný snímek,který mě zabavil,nenaštval,ale na druhou stranu ani ničím výrazně nezaujal.Tony Scott natočil lepší filmy. 65 %(17.7.2010)

Tony Scott stoupá v mém osobním žebříčku stále výš a výš. Jeho Nepřítel Státu patří k mým oblíbeným thrillerům. Po Nepříteli Státu jsem shlédnul Muže v Ohni, který se mi líbil snad ještě více než příběh právníka Deana. Nedávno se mi do rukou dostalo další Scottovo dílo. Film zde patřící k elitě snímků s červeným čtverečkem. Příběh vyprávějící o zákulisí operací nadnárodních špionážních společností. Nebudu chodit okolo horké kaše, Spy Game se mi líbil. Robert Redford hrající agenta CIA v poslední den služby vypadá skutečně jako "old school" CIA tatík. Po celou dobu prakticky nevyleze z budovy (krom vzpomínek), což ale vůbec nevadí, neboť část v kancelářích je stejně důležitá/zajímavá jako ta mimo ně. Brad Pitt v roli "skautíka", naverbovaného právě Robertem Redfordem skutečně hraje, i když si občas neodpustí ty své pohledy. Nejsilnější částí, která na mě zanechala největší dojem se odehrává v Bejrůtu. Tady hrají všichni opravdu až na doraz a celá Bejrůtská část je promyšlená do největšího detailu. Chudinská část a všeobecný terorismus jen podtrhává emocionální vypětí, číšící z každého druhého záběru. Nutno podotknout, že ve vzpomínkových flashbacích jsem měl více než Redforda v olibě Brada Pitta. Ovšem v kancelářské části jsem fandil Redfordovi. --- Tony Scott prostě s filtry kamery umí. Ať už namodralé prostředí kanceláří, nazlátlý Vietnam či studené Západní Německo, které při natáčení z nemalé části nahradila Praha. Střih je jako vždy u Scottových filmů zběsilý a zároveň efektní, leč oku lahodící, což je dobře. Harry Gregson-Williams složil pro něj netradiční hudbu, ale k filmu se nebývale hodící. Soundtrack si musím sehnat. --- Proč přeci jen nedám plné hodnocení? Možná kvůli konci, který byl hodně urychlen. Možná kvůli nepříliš výrazné Catherine McCormackové. Přesto si myslím, že čtyři hvězdičky je vysoké hodnocení a Spy Game si takové zaslouží.(30.3.2006)

Svěží dílo, tak jak jsme od Tonyho Scotta zvyklý. Určitě slušná filmařina, hvězdní herci, pěkná kamera, ale scénář mě nějak nevtáhl do děje, což je velká škoda. Zajímavý námět, který je dobře natočen, ale něco tomu chybí, co by snímek udělalo zapamatovatelnější. Brad Pitt a legenda Robert Redford, kteří se představili v rolích agentů CIA, zahráli slušně a film s přehledem tahnou na svých bedrech. Lehce nadprůměrný akční snímek, ve kterém se na poměry Tonyho Scotta překvapivě více mluví než střílí.....(11.5.2008)

• - Jako malý pozdrav Kmotrovi (1972), kde přítomnost pomerančů symbolizuje blížící se nebezpečí, kupuje si postava Catherine McCormack pomeranče těsně předtím, než je unesena. (don corleone)

• - Průměrná délka záběru je 2,7 sekundy. (Othello)

• - V momentě, kdy Nathan Muir (Robert Redford) vchází do své kanceláře poté, co mu tři zaměstnanci CIA prohledávali pracovní složky, je možné spatřit na věšáku vedle dvěří červenou kšiltovku, která patří režisérovi filmu Tonymu Scottovi. (žvanimírek)