O Vánocích roku 1800 je v ulicích Paříže na Napoleona spáchán atentát. Ministr vnitra Fouché ve své ostražitosti zklamal. Vše nasvědčuje tomu, že atentát připravili royalisté, měl to být první krok k návratu Bourbonů na trůn. Napoleon vyvázl ve zdraví, nicméně příště by nemusel mít takové štěstí. Pod záminkou atentátu nechá Napoleon popravit vévodu d’Enghien, jednoho z možných nástupců Bourbonů. Napoleonova matka naléhá na Josefínu, aby dala jejímu synovi potomka. Napoleon je neustále obklopen svými ministry Talleyrandem a Fouchém. Rozhodne se, že se nechá korunovat za císaře Francie, a 2. prosince 1804 „klidným gestem uchopil korunu na oltáři a symbolicky si ji sám posadil na hlavu“. Po jeho boku byla Josefína. Ale brzy na to mu v Polsku učarovala krásná hraběnka Marie Walewská. (Česká televize)

fabecc1222

Napoleon jakožto vynikající vojevůdce, to je mi známá věc, ale Napoleon jako zdatný politik, to jsou pro mne spíš novinky. Klasické politické machinace, které probíhají na pozadí Napoleona tažení, a i po návratu si s nimi dokáže v mžiku poradit. Líbilo se mi i ukázání různých taktických manévrů té doby, poslání hořící loďky na provizorní most je paráda. ()