Podle námětu Jacka Londona vznikl - po povídkovém triptychu Kaňon samé zlato - další pokus o westernovou podívanou o dospívajícím chlapci, jenž po otcově smrti živoří ve zlatokopeckém městečku. Dokonce se stane svědkem krutého zápolení dvou kovbojů o údajný poklad. (oficiální text distributora)

Martin741

Plany Western, ktory nema sancu nielen oproti talianskym spaghetti westernom, a v porovnani s US kvalitnymi westernami neobstoji. Toto skor patri do easternu a tam planoba prevazovala uz dlhodobo : 25 % ()

dr.fish

Čekal jsem křeč a on to byl docela obyčejný příběh o tom, jak parta chlápků honí jednoho dědu s truhličkou domnělého zlata. Zlato plodí Zlo, to je celá myšlenka. Mladičký Jiří Strach a drsný pistolník Jiří Schmitzer. Myslím, že atmosféru Yukonu se povedlo docela vytvořit, jak jsem vyčetl z titulků, točeno na Altaji, kamera výtečná, příroda též.70% ()

honz

Zdařilý český western o osudech dospívajícího chlapce mezi zlatokopy. Nádherné exteriéry se povětšinou natáčely v Pamíru. ()

herr_carter

Když to hodně přeženu, tak se mi to jako western líbilo asi nejvíc hned po 7 statečných a Tenkrát na západě, na česko-slovenský poměry fakt vysoký nadstandard...a netuším teda,jestli se natáčelo v Tatrách, nebo kdesi v Jugošce, ale exteriéry berou dech, moc pěkné a napínavé...............moje hodnocení = 8 z 10. ()

xaver

Díla Jacka Londona byla oblíbeným námětem československé televize. Dílem povedené filmy a seriály, dílem méně povedené. Tehle patří k těm méně povedeným, ale přesto dávám 3, protože zase až tak špatný není. ()

Kovaja

Moc pěkná česká westernovka které nechybí napětí a kolťáky proklatě nízko hlavně v podání neohroženého kovboje Chetta v podání výborného Schmitzera.Supr zahrál i mladíka J.Strach a Podhůrskému to taky seklo. ()

patrikus

Výhrou tohohle filmu je, že si to nehraje na velkolepý western ve stylu italských mistrů. Komorní příběhy Jacka Londona jsou vděčné na zpracování, což už pan Sirový dokázal v předchozích povídkách. Sandhaus, Schmitzer i malý Strach hráli skvěle, obrazově to bylo dokonalé, ostatně i Soukupova hudba byla velmi slušná. Potěšila mě i přítomnost Petra Čepka. Scénář to chtělo možná trochu napumpovat a zrychlit, ale i tak je to nadprůměrný film a v československé kinematografii zvlášť vážený !!! ()

Hanys_

Ten příběh by možná byl zajímavější, kdyby byl celý vyprávěný z pohledu malého Stracha. Takhle to prostě nebylo úplně ono. Schmitzerův cizinec nic moc, jediný kdo to v druhé půlce držel nad vodou byl parádní padouch Zdenda Podhůrský. Někde mezi 2-3, ale protože jsem pro tenhle film měl v dětství dost slabost, jdu výš. ()

bohemia_regent

Nejlepší domácí hudební vykradač Ondřej Soukup si tentokrát docela zdařile zahrál na Ennia Morriconeho. Okopírování hlavního motivu z filmu Hodný, zlý a ošklivý je do uší bijící. Škoda, že se jeho práce nenesla radši v duchu velmi dobré původní (a teď myslím skutečně původní - nejen tím, že je pod ní Soukup podepsaný) písně v podání Zuzany Michnové pod závěrečnými titulky - neodvozenost hudby mohla být plusem navíc. ()

mira007

Po Limonádovém Joey asi jediný trochu uvěřitelný žánr westernu natočený v českých podmínkách - jako malej jsem to teda hodně žral, ale to už je dávno. ()

ArthasKarfa

Moc pěkně zpracovaný film, v českém prostředí docela nevídaný formát. Moc hezké jsou scény z Velké Ameriky a celé je to natočené jako pěkný příběh o zlaté horečce. "Nebezpečné sezení v hodpodě" ()

Yarwen

Překvapivě velmi povedený snímek, ve kterém se československý film úspěšně pokusil o western. Vydařené herecké výkony jak padouchů, tak Schmitzera nebo Přeučila, scenérie si nijak nezadají se zahraničními snímky. Jen ten kluk, jakkoli se snaží, mi přišel příliš líbezný na drsné zlatokopecké prostředí. Ke konci trochu více náhod, než by pravděpodobnosti bylo milé, ale i tak výrazně nad průměrem. (65%) ()

#47

Na tomto rádoby westernu jsem byl kdysi dávno v kině se školou, zažil jsem po projekci navíc ještě i debatu s představitelem hlavní role Jiřím Strachem, ale už tenkrát mě to dost nebavilo a jediné co mně z filmu i debaty utkvělo v paměti je fakt, že v tomhle snímku nehraje ani jedna žena...ale v rámci žánru to zas přece jen taková zajímavost není. ()

Ezis

Jako western tenhle film moc nefunguje, všude je cítit sever a východ, ne Divoký Západ. Nechtělo se mně věřit, že jde o český film, protože ze všech filmů, které jsem zatím viděla, se mu scenériemi, atmosférou i tempem podobaly jen lotyšské dokumenty o Sibiři. Ale přesto, že Cesta na jihozápad nepasuje do žánru, který chce reprezentovat, se mně moc líbila. Její tempo mně přesně vyhovovalo, a navíc má silný příběh s netradičně mladým hrdinou, úžasnou atmosféru a syrově krásné přírodní kulisy. Tedy více než jen kulisy, protože příroda tu dominuje každému obrazu. Je to film točený v krajích, kde je příroda všudypřítomná a mnohem mocnější než u nás, a je to na něm hodně vidět. Přístup k přírodě se mně tu vůbec dost líbil - ani tu nesloužila jako krásné kulisy, ani nedemonstrovala kraj, který film ukazuje, ani s ní hrdinové nemuseli tvrdě bojovat - prostě tam byla a bylo jí hodně. V tomhle ohledu myslím film dobře zobrazil život zálesáků, kteří byli s přírodou srostlí. P.S. Teď jsem se dověděla, že předloha od Jacka Londona se odehrává na Aljašce, takže ten sever je naprosto v pořádku. ()

MickeyStuma

Povídky Jacka Londona mají ohromný romanticko-dobrodružný přínos pro čtenáře pro představu, jak to v dobách, tzv. zlaté horečky vypadalo.  Případný moralizační aspekt je už jen přínosem hlavně v paradoxech osudů daných postav. Příkladem byla již krátkometrážní povídková trilogie z počátku sedmdesátých let ´Kaňon samé zlato´(1970), ´Claim na Hluchém potoku´ (1971) a ´Poslední výstřel Davida Sandela´ (1971) ukazující, co se také může stát v touze po zlatě. Režisér Zdenek Sirový se scénáristou Jiřím Křížanem se do westernové tvorby na konci let osmdesátých vrátili a natočili již snímek celovečerní, ve kterém je středem pozornosti dospívající chlapec. Tak, jako u předchozích povídek, se vsadilo na jednoduchost a minimalizaci a opět se to na české poměry překvapivě povedlo. Příběh byl sepsán na základě dvou povídek, což je znát,, takže jakoby byl rozdělen na dvě poloviny. První o hazardní hře za účelem vyhrát svobodu chlapce zneužívaného na těžké práce a druhá o honbě za pokladem mající být ukrytý v malé truhle. Snímek může připadat poněkud nudnější, ale na české poměry  a možnosti režisérovi Zdenkovi Sirovému opět povedl filmový majstrštyk, na který už nikdo nenaváže. Stejně jako předchozí povídky, ani tento, na českou kinematografii, neobvyklý filmový počin dnes v ničem neskomírá. ()

Kakho-oto

Velmi zajímavý film, když víte, že jde o český pokus o western. Podle mě nedopadl film špatně, já mu dávám slušné tři hvězdičky. Podhůrský si zde zahrál jako dodnes v žádném jiném filmu. Karmine, film byl natočen především v asijské části Ruska (viz. titulky), a v žádném případě není film Poklad na stříbrném jezeře levný western (je to navíc spíše dobrodružný film), vystupuje tam spousta herců, koní a je to dost akční. Navíc stál Poklad přes 3 miliony západoněm. marek - na tu dobu (1962) velice slušné prachy. S Cestou na jihozápad to srovnávat opravdu nelze. ()

Ozzy2

Miluju westerny s Johnem Waynem a Clintem Eastwoodem.Češi by se do takových žánrů neměli vůbec pouštět,vše skvělé a kvalitní už bylo natočeno . ()

Karmin

Ideální pro milovníky starých levných westernů typu Poklad na Stříbrném jezeře. Děj sice není nijak úchvatný, ale celek působí poměrně zajímavě, protože tvůrci dokázali najít Divoký západ v českých exteriérech a čeští herci v rolích drsných pistolníků se také nevidí každý den. Přestřelky, jízda na kánoi po divoké řece, zlatokopecké městečko dýchající marností z hledání zlata, hrdina, co není až tak moc hrdinou a nějaké to morální poučení na konec. ()