Doktor Živago (TV film)

Doktor Schiwago

Doktor Živago

Drama / Romantický

Velká Británie / Německo / USA, 2002, 226 min

Asi nejsem schopna posoudit, jakým způsobem je zachován duch klasiky, protože ducha klasiky hodně často neuznávám. Můžu však říct, že ve mně tahle adaptace vibruje na nějakých zvláštních vlnách, nejspíš takových, jaké tvůrci sami ani nezamýšleli. Specifická kombinace křehkostí herců, které mám z osobních důvodů ráda, a asociací, které si s sebou přinášejí, na mně funguje. A konec, konec je krutý.(24.2.2013)

Já a Doktor Živago? Na Živaga mám v životě prostě štěstí. Viděl jsem tuhle novodobou verzi s Keirou Knightley, která mě svým příběhem naprosto okouzlila. I díky tomuhle filmu jsem si přečetl knihu od Borise Pasternaka (hodně tlustá kniha). Příběh znám velmi podrobně a měl jsem na něj štěstí i u maturity, takže než jsem vše odvykládal, uplynulo spoustu minut, což mi velmi pomohlo. Tenhle film je pro mě prostě srdcová záležitost. Takovéhle romantické drama z ruských dějin mě fascinuje a tohle klidně můžu, zvlášť takhle dobře natočený. Kdykoliv se na něj rád podívám znova. Podotýkám, že jsem zatím neviděl Živaga od Davida Leana, takže nemůžu srovnávat. Budu se snažit co nejdříve napravit tenhle malý nedostatek, ale i tenhle novodobý Živago je skvěle natočen se skvělými hereckými výkony. Moje hodnocení: 85%(28.7.2007)

Povedená adaptace knihy, která se sice nemůže měřit s původním filmem ze 60. let, ale i tak jsem jí nemohl moc vytknout. Na filmu je ale příliš poznat, že se natáčel u nás a na Slovensku, podle budov, ulic, každý kdo někdy viděl alespoň na fotografiích ulice ruských měst jako je Moskva nebude na pochybách, že tohle není to pravé pirohové. Původní doktor Živago se Sharifem se sice natáčel někde ve Španělsku s umělým sněhem, ale ta ruská atmosféra tam byla silnější než zde. Dobrým důvodem proč tuto adaptaci vidět je pětihvězdičkový herecký výkon Sama Neilla coby odpudivého Komarovského.(24.11.2011)

Je možné prežiť skutočné šťastie v prostredí tragédií a na úkor niekoho iného? Odpoveďou je prepletenec niekoľkých pohnutých životov odvíjajúci sa na pozadí revolučných rokov v Rusku. Ľudia sa milovali, nenávideli, zabíjaliale všetci sa snažili prežiť – po svojom, jako najlepšie vedeli. Tento príbeh sa nedá prerozprávať a nenadarmo si vyslúžil Nobelovu cenu. Je nádherný, päťhviezdičkový. Nikdy som nevidela staršie spracovanie a nečítala som knihu /istotne to ale napravím/. Napriek tomu si myslím, že by si zaslúžil klasickejšie stvárnenie, bez moderných efektov a prekombinovanej snahy zvýšiť dramatično. To všetko má totiž príbeh samotný. Páči sa mi Keira, ale Laru som si predstavovala inak, rovnako jako mnoho iných detailov spracovania. Kto sa mimoriadne trafil do mojej predstavy bol Antipov. A keď o doktoroch – nezabudnem na úlohu Štepána Šafránka :). Spolu je to 3 a pol *. Čo pre príbeh zatiaľ zaokrúhlim hore a znovu zhodnotím po konfrontácii s iným spracovaním.(10.11.2005)

Jedeme hodně rychle? Myslím, že ano! Nebo my stojíme a svět kolem nás uhání. Ani nevím, která verze se mi líbí víc. Jako první jsem viděla tu starší s charismatickým Omarem Sharifem a přenádhernou hudbou a jemnou Julií Christie. Ale i tato verze má hodně do sebe, jsem vděčná za obě. Vsadila bych se, že jsem viděla pražské nádraží, aspoň podle fotek to sedí.(28.2.2014)

• - Poprvé film uvedla koncem roku 2002 britská televizní stanice ITV1. (Lynette)

• - Když herec Hans Matheson (Jury Živago) získal hlavní roli, navštívil v Oxfordu neteř Borise Pasternaka, podle jehož románové předlohy vznikl tento film, aby se dozvěděl více informací jak o tomto příběhu, tak o samotném autorovi pro lepší pochopení role Juryho. (Lynette)

• - Keira Knightley si zaimprovizovala ve scéně, kdy Lara myje Juryho ve svém domě ve vaně. Keira si v této scéně vleze k Jurymu až do vany, což v původním scénáři nebylo. (Lynette)