Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Aywes

Příšerně přeceňovaná nuda.Čekal jsem daleko lepší film od Spielberga než jen rezavý truck, který si to umí rozkotlit na 90 a je naprosto v klidu.On si dokonce ještě zatroubí! Akce příšerná.Buď se jelo a za doprovodu dramatické hudby se předjížděl rezavý truck s docela fešným Plymouthem a nebo byl klid a slyšeli jsme vystrašené promlouvání k sám sobě od hl.hrdiny.Honička?Ani ne prostě se jen střídali v předjíždějí a truck si zatroubil to je vše.Pár zadýchaných zvuků hl.hrdiny a to je vše.Jediná dobrá scéna byla, když se hl.hrdina snažil identifikovat řidiče trucku.Ta byla napínavá a získala si mou unavenou pozornost.A ostatní?Hrůza.Já mám Spielberga hodně rád, ale pokud nemáte opravdu jakoukoliv lepší zábavu (klidně i čištěn kanalizací) tak tento film vynechte! ()

VanBradley89

Spielbergův televizní napínák. Kde si vystačí jen z autem, kamionem a nekonečnou dálnicí. Hold, když máte talent nepotřebujete mnoho, pro kvalitní podívanou. ()

Bilky

Výnimočný film. Autowester o 1 hercovi a dvoch autách + pár komparzistoch... Steven tam dostal toľko napätia ako Hitchcock. 85% ()

glaedrr

Chvíle geniality střídají místa naprosté nudy,kdy jsem neměl daleko k vypnutí...co zaujme od první minuty je neotřelá kamera stejně jako hudba na které je bohužel znát stáří snímku...Weaver podal slušný výkon, ale podle mě v některých scénách dost přehrává a zvlášt konec, kdy se směje nad mrtvým člověkem mi přišel trochu přitažený. Vyhrál, možná vyhrál i svůj život, ale je to až příliš velká změna z naprosto racionálně myslícího člověka a já tomu prostě nevěřil. 45% ()

Kada80

Nejsem zrovna velkej fanda Spielberga až na pár vyjímek (Schindlerův seznam,Indiana Jonese a Čelisti),ale tohle mě chytlo. Prostě někdy je opravdu nejlepší nic neočekávat a ejhle ono to přijde.Souboj mezi řidičem osobáku a tajemným řidičem cisterny někde v poušti a bez dialogů. Ano to je vše,ale film se odehrává v takovém napětí,že jsem chvílema snad ani nedýchal a normálně jsem to hltal. Nenudil jsem se ani na chvilku,ale každýho to nedostane. NEZAPOMENUTELNÉ: Duel !!! 80% ()

jiricek86

Profesionální práce! Húúú! výborný scénář a režie. a kamera! senzace. Dobrý film se pozná podle toho, že nevíš, jak se příběh bude vyvíjet a že tě nepřekvapí žádný filmový klišé. Tady mě potěšilo hodně neočekávaných zvratů v ději a parádní udržování napětí po celou dobu 90 minutovýho filmu..no to se jen tak nevidí. a ta montáž a tajemství kamionu. Veliká pochvala směrem k panu Spielbergovi a Richardu Mathesonovi.. ()

ondrach

Nemohu se vyhnout srovnání s mým oblíbeným filmem Auto (1977). Narozdíl od něj postrádá Duel nějaký hlubší příběh, což ale neberu jako mínus. Naopak, tato jednodenní událost je dostatečně zajímavá a napínavá. Jestli je však tím, že člověk v podobné situaci jedná nelogicky, nebo hlavní hrdina záměrně jednal tak špatně, to jsem opravdu nepochopil. Kolem jezdily auta ke kterým se mohl hlavní hrdina přidat a jet s nimi, ale on si řekl, že nebude od nikoho žádat pomoc, pojede po silnici opuštěně a vyřídí si to s cisternou sám. Konec je až neuvěřitelně podobný konci Auta, až na ten výbuch. Mohlo to být delší se scénou příjezdu sanitky a policie a odhalením toho hajzla za volantem cisterny. Celkově pohodový film, který svými nelogičnostmi bohužel nemůže Autu konkurovat. Edit 7. 5.: tak jsem o filmu ještě chvíli přemýšlel a zvyšuji hodnocení na 4*. ()

H3LLraiser

Dost jsem nepobral zasadni otazku na kterou se sem tam zepta i hlavni hrdina... PROČ?! Nic moc a nechapu mistni (nad)hodnoceni, jen proto ze to natocil Špilas... ()

BoKo_CzT

Nie, že by to bolo úplne nepozerateľné. Proste 90 minút viac-menej nudy. Filmu chýba napätie a scénar mohol mať veru väčší rozsah, než jednu A4. Keď to porovnám napr. s "Všichni prezidentovi muži" z toho istého obdobia, tak fráza "nebe a dudy" maberá nový význam. Nebyť Spielberga, tak by som dal po pravde hviezdu iba jednu. ()

HolyKeeper

Před shlédnutím tohoto kousku jsem měl tak trošku obavy. Proč? Protože se prakticky úplně celý film odehrává za volantem amerického krasavce, kdy řidič Mann uniká naštvanému psychopatovi ve velkém tahači. A tím to hasne.. Nic víc tam není. Žádné přestřelky, romantická vsuvka, utrhané končetiny, pěkné ženské. Nic, prostě nic! Bude to vůbec zábavné? Jistěže! Už od raných režisérských začátků, mimo jiné i v tomto dílku, Spielberg jasně ukazuje, že když se v patnácti rozhodoval co dál dělat, filmařina byla jasná volba. A správná volba. Film má až nečekaný spád a uteče jako voda. Skvělá kamera a asi maximálně využitý potenciál námětu. Škoda, že snad i patnáctiletý frajírek za volantem tátovy oktávky by řídil líp, než náš hlavní představitel. ()

petr.al

Jen stěží Vás zaujme ,,Duel" dvou soupeřů, ve kterém vetchý pro sebe si otravně mrmlající outsider, jenž navíc postrádá jakékoliv sympatie publika, nastupuje proti zdánlivě nepřemožitelnému protivníkovi, jehož jedinou bojovou taktikou je hrubá síla. Režisér Spielberg však předvedl, že je zdatný promotér. Zorganizovat silniční zápas dvou rozdílných váhových kategorií tak, aby se diváci nenudili a vydrželi více jak jedno kolo byl bez pochyby nelehký úkol. Steven však do něj vložil veškerý svůj potenciál a z tuctového matche vytěžil maxi maximum. Velkým pomocníkem v pořádání motorového souboje byl bezesporu také pan kameraman, který celý ,,Duel" snímal. 5*. P.S. Prosím pravidelné čtenáře odborné motoristické literatury, aby si odpustili připomínky (hnidy) k technickým parametrům staré rezavé čoudící herky. ()

Lukys

Skvěle vymyšlený námět, Speilbergova špičková režie, nápadité záběrování a příraz na napětí dělá z tohoto nenápadného díla jednu velkou adrenalinovou jízdu. ()

Gregor_Samsa

Dnes vpravdě ikonická záležitost, kterou trochu sráží rozpočet a doba vzniku. Zajímavý nápad, dobrá gradace... jen mi přišlo, že chybí odpověď na otázku - proč? [60%; 2015 Home sweet home] ()

Ronkar

Námět ok, ale aby to fungovalo celý film? No a ono více méně funguje. Je to sice hrozně primitivní, ale to prostředí, tajemný řidič cisterny a celkové napětí šlape na 100%. V jiných rukou by to byla děsná krávovina. Spilbergovi se podařilo natočit napínavou jednohubku, která pobaví. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii