Duel (TV film)

• slovenský

Duel

Thriller / Drama / Mysteriózní / Road movie

USA, 1971, 90 min

Dá se s naprosto nulovým příběhem, jedním hercem a nekonečnou arizonskou dálnicí natočit skvělý film? Ano, pokud se jmenujete Steven Spielberg. Parádní road movie, která si zásluhou pečlivě budované atmosféry, vynikající kamery a minimalistické výpravy spojené s nehostinným pouštním prostředím ničím nezadá ani s několika slavnějšími spielbergovými snímky. Nízký rozpočet je jistě trochu znát, ale všechno je umně zamaskováno svižně pojatou zápletkou, jejíž intenzita od začátku téměř nepolevuje a ve vypjatých momentech tváří v tvář zlověstně vyhlížejícímu kamionu nabírá skoro až hororový nádech. To pak rád snímku odpustím i ty nemožné monology Dennise Weavera, i to, že ohromná cisterna ve 150 střihá zatáčky jako Schumacher v nejlepších letech... Byla by škoda zkazit si takovými maličkostmi dojem z tak vydařeného snímku.(9.7.2012)

Spielberg mě nepřestává překvapovat. Viděl jsem toho od něj už spoustu, ale srandovní thriller ještě ne. Co se týká nápadu, tak ten se mi líbí moc, ale jeho provedení už trošku pokulhává. Natočit automobilovou honičku ve čtyřicetikilometrové (40.mil v hodině) rychlosti moc lidí neumí. Dosyta jsem se nasmál, když se v této rychlosti předjížděli rychlostí blesku. Co se týká mysteriozního nádechu záhadného řidiče, tak tento nápad jsem přijal z velkým díky. Není potřeba ukázat divákům vždycky všechno. Jen ten herec v hlavní roli mi moc sypmatický nebyl. Největší borec byl ten stařík se svou starou.(15.1.2010)

Démonický náklaďák (Spielberg ale neměl ukázat, že má řidiče!) vs. nesympatický vyměklý hrdina, který se musí přizpůsobit zákonu džungle. Nápaditá kamera a režie házejí jeden pěkný záběr za druhým a rozehrávají nervylechtající scénky. Zdaleka nejen na televizák ze začátku 70. let výborný snímek a po zásluze nejslavnější z filmových "duelů v poušti".(19.7.2005)

Duel by dle mého názoru rozhodně neměl být opomínán. Spielberg vytěžil z minima maximum a stvořil fantastické strhující dílo, které je důkazem jeho režijního mistrovství. Napjatá atmosféra a "hororový" náklaďák jsou bezesporu nejsilnější zbraně tohoto filmu, který je zářným příkladem poctivé napínavé filmařiny. 80%(31.3.2011)

Spielberg už v úplnom zárodku svoje kariéry dokazoval, že raz sa stane hollywoodskym veľmajstrom filmového umenia. Duel je síce film prakticky "o ničom", ale Steven dokázal aj na tom najjednoduchšom námete vybudovať pútavú a napínavú vec, ktorá vďaka úchvatnej práci s kamerou graduje naozaj závratným spôsobom. A Weaverovi som toho prosťáka, zmietaného psychickým i fyzickým terorom celkom veril. Logika si síce občas odskočí, ale vzhľadom na rozpočet a rok vzniku je Duel viac než vydarený thriller. (8/10)(28.2.2012)

• - Přestože byl snímek určený pro televizní vysílání, byl nominován na Zlatý glóbus. [Zdroj : Cinema] (Terva)

• - Spoiler: Při závěrečném pádu cisterny je zvuk skřípajících plechů nahrazen řevem Tyranosaura Rexe. Spielberg tím chtěl kamion ještě víc přiblížit živé bytosti. (Crackonosc)

• - Při honičce uvidíme na krajnici stát auto s nápisem Grebleips, což je pozpátku Spielberg. (HellFire)