Duel

(TV film)
Trailer

VOD (1)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Trailer

3DD!3

Řídíte? Auto? Pak tohle je film pro vás. Seňor Spielbergo za pár šupů a týdnů natočil silniční thriller a někteří se snaží napodobit jeho atmosféru dodnes. Bezejmený náklaďák terorizující červené autíčko má v sobě tolik režisérského umu až se tomu nechce věřit. Kamera někdy drncá pomalu z pod kol nestvůrného stroje a zsinalý výraz ve tváři našeho řidiče, jako by ani nebyl hraný. Nádherný a postaru natočený závěr je pak třešničkou na tomhle prachem pokrytém dortu. Paul Dougerty dokáže zatroubit písničku na pumpičku od kola, stepovat s vidličkou na kuchyňském stole, ale ještě brilantně hraje na trubku od vysavače. Umíte něco lepšího? ()

ClintEastwood

Volný pád, až na dno čistého šílenství. Vyprahlá Arizona, kterou vede rozpálený asfalt. A na něm se odehrává strhující, precizně natočený a sestříhaný souboj nervů. Spielberg, tehdy ve svých teprve pětadvaceti letech, ukazuje světu své filmové nadání a natáčí napínavý televizní snímek, který se po letech dočkal i uvedení v kinech a může tak být považován za regulérní Stevenův debut. Nejvíc se mi líbí (krom senzačních kamerových vychytávek) scéna v bistru, kde hlavní hrdina vede vnitřní monolog a snaží se odhalit pachatele, jenž mu dělá ze života peklo. Pokud vám nevadí se přes hodinu dívat, jak se na dálnici zběsile předjíždí dvě auta, bude se vám Duel líbit. Mě okouzlil i na čtvrtý pokus. Skvělý atmosférický počin s vynikající columbovskou hudbou Billyho Goldenberga. Velmi originální dílo. ()

genetique

Spielberg sa s kamerou v ruke asi narodil. Thriller, ktorý mimoriadne a maximálne ťaží z každého možného záberu a i keď ide o obyčajný, dnes už ničím výnimočný príbeh s pointou mačky a myši, tak mi jednoducho takmer nedovolil zapochybovať, že sa pozerám na vtedy budúceho filmového mága. Kvalitný moto-súboj, skvelá hudba, nápady na ceste a zábery kamery, ktoré dodnes vídavame v nejednej autonaháňačke. 80%. ()

Niktorius

Trochu jsem se bál, že mě miláček Spielberg svým debutem zklame. Přeci jen mají jeho starší filmy slabší dynamiku, jsou mnohdy docela natahovány a zápletka Duelu (jakkoli je zajímavá) zrovna nevypadá, že by byla roztažitelná do devadesátiminutové stopáže. Obavy, že zastihnu mistra Stevena v začátečnických dobách režisérské neohrabanosti se začaly otřásat v základech už po prvních minutách a přibližně v půlce filmu se po nich jen zaprášilo a do krve se mi naopak vlila dávka adrenalinu. Vždyť on ten Steven byl skvělý režisér už od začátku! Již při tvorbě duelu věděl jak zrežírovat scénu tak aby byla co nejsugestivnější a hnula s divákovými emocemi, věděl kam šoupnout kameru a věděl jak pracovat se zvukem. Díky vám, mistře. Pozvedl jste titěrný a skromný projekt podle nijak oslnivého scénáře na napínavou jízdu a, z dnešního pohledu, zajímavou sondu ke kořenům vlastního filmařského stylu. ()

Lavran

Po vydařeném mikrofilmu Amblin' další snímek "na cestách", tentokráte na téma "honěná na kočku a myš by car/truck" (neboli rychlokurz autoškoly drilem). Napětí při zběsilých kontaktních honičkách by se dalo krájet, nasnímání a celková stylizace je na televizní poměry vskutku nevídaná a hlavně je zde onen geniální nápad s tajemnou identitou řidiče tiráku. Duel je zkrátka perfektní ukázkou Spielbergovy režisérské virtuozity, která ani po letech neztratráci nic ze svého hrůzostrašného kouzla. Zajímavým detailem je zábavné rozhlasové vysílání ze začátku filmu, které by všem hráčům herní série GTA jistě přišlo velmi povědomé. Tak a já si můžu v klidu odbýt další zářez za splněný divácký sen... ()

• Cisterny byly celkem tři, dvě Peterbilt 281 (1956 a 1960) a jedna Peterbilt 351 (1964). Jeden 281 byl zničen v závěrečné scéně filmu. 351 byl vyřazen a sešrotován několik let po dokončení filmu. Druhý 281 byl nějakou dobu normálně v provozu, objevil se pak i v několika videoklipech a ve filmu Torque: Ohnivá kola. Většinu času ale chátral opuštěný a zapomenutý. V roce 2005 ho koupil nadšenec a uvedl ho do stavu, v jakém se objevil ve filmu Duel s tím, že veškerá rez je umně provedená lakovaná imitace a auto se těší výbornému stavu. (Stejšn)

Související novinky

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (více)