Duel (TV film)

Jack A. Marta

George Eckstein

Frank Morriss

Scénografie:

Sal Blydenburgh (set dekoratér)

Geniální prvotina geniálního autora, Spielberg o5 ukazuje, že brilantně vyšperkované drama se dá vytáhnout i z tak jednoduché zápletky, jakou je jízda osamoceného osobního automobilu osamoceného obchodního cestujícího, jehož terorizuje pomatený řidič tyráku s tváří divákům skrytou...konec je dokonale jednoduchý.(22.12.2006)

Mistrovsky natočený road thriller. Zatímco já dělám párky v rohlíku a nalívám fernety, mistr Spielberg si ve stejném věku střihnul televizní celovečerák. A ani se nedivím, že jej dostal později do kin. Na Duelu je dobře vidět, kde Spielberg natrénoval na Čelisti. Nezatížen vizuálními efekty a jinými necnostmi "velkých" filmů předvádí čistokrevnou filmařinu.(2.6.2003)

Spielberg sa s kamerou v ruke asi narodil. Thriller, ktorý mimoriadne a maximálne ťaží z každého možného záberu a i keď ide o obyčajný, dnes už ničím výnimočný príbeh s pointou mačky a myši, tak mi jednoducho takmer nedovolil zapochybovať, že sa pozerám na vtedy budúceho filmového mága. Kvalitný moto-súboj, skvelá hudba, nápady na ceste a zábery kamery, ktoré dodnes vídavame v nejednej autonaháňačke. 80%.(3.1.2009)

Kde: silnice arizonské pouště. Kdo: obchodní cestující v osobním voze vs. rezavá cisterna s motorem Kolocova tahače. Proč: to by mě taky zajímalo.. V budování napětí je Spielberg mistrem a zde si vystačí s minimem prostředků. Za volantem té cisterny seděl John Ryder, nicméně dravý styl jízdy ho připravil o řidičské oprávnění a byl tak donucen jezdit stopem. Ale to už je jiný příběh..(1.9.2008)

Poprvý jsem to viděl snad někdy ještě na základce, moc se mi to líbilo a teď - 43 let od natočení - jsem si to zopakoval. A bylo to vynikající. Pracuje to sice s minimálním rozpočtem, ale vytřískaný je z toho maximum. Je to napínavý, chvilkama mysteriózní a z mýho pohledu nejlepší road movie, co byla kdy natočená.(15.6.2014)

• - Carey Loftin, v titulcích uveden jako Cary, měl na starost koordinaci kaskadérů. (Robbi)

• - Když vyjede David Mann (Dennis Weaver) po své první zastávce u čerpací stanice, ukazuje tachometr jeho vozu 4 764 ujetých mil. Po úvodní honičce, která dle jeho vlastních slov trvala asi 25 minut (ve filmu tento úsek uplyne za cca 6 minut), ukáže záběr na palubní desku číslice 5 129 mil. Je opravdu nemožné, aby během této doby oba vozy ujely 365 mil. (Robbi)

• - Přestože byl snímek určený pro televizní vysílání, byl nominován na Zlatý glóbus. [Zdroj : Cinema] (Terva)