poster

Duel (TV film)

 • USA

  Duel

 • slovenský

  Duel

Thriller / Drama / Mysteriózní / Road movie

USA, 1971, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • 3DD!3
  *****

  Řídíte? Auto? Pak tohle je film pro vás. Seňor Spielbergo za pár šupů a týdnů natočil silniční thriller a někteří se snaží napodobit jeho atmosféru dodnes. Bezejmený náklaďák terorizující červené autíčko má v sobě tolik režisérského umu až se tomu nechce věřit. Kamera někdy drncá pomalu z pod kol nestvůrného stroje a zsinalý výraz ve tváři našeho řidiče, jako by ani nebyl hraný. Nádherný a postaru natočený závěr je pak třešničkou na tomhle prachem pokrytém dortu. Paul Dougerty dokáže zatroubit písničku na pumpičku od kola, stepovat s vidličkou na kuchyňském stole, ale ještě brilantně hraje na trubku od vysavače. Umíte něco lepšího?(16.1.2011)

 • LiVentura
  *****

  Geniální prvotina geniálního autora, Spielberg o5 ukazuje, že brilantně vyšperkované drama se dá vytáhnout i z tak jednoduché zápletky, jakou je jízda osamoceného osobního automobilu osamoceného obchodního cestujícího, jehož terorizuje pomatený řidič tyráku s tváří divákům skrytou...konec je dokonale jednoduchý.(22.12.2006)

 • InJo
  *****

  Spielbergův první film je bravůrní, místy skoro až nesnesitelně napínavý akční psychothriller, který Mistr natočil za pár šupů a i přesto, že se jedná pouze o tv film, se nakonec dostal do kin a tím se v podstatě rozjela neskutečná kariéra tohoto génia světové kinematografie! Jeho Duel je vlastně jen jedna velká honička, u které si ale ještě víc než oněch naháněcích scén vážím psychologicky skvěle vyhrocených a vygradovaných pasáží mezi nimi (Weaverovy vnitřní monology v motorestu a následná konfrontace s domnělým řidičem, uvízlý školní autobus). Pro mě osobně takřka kultovní záležitost. 90 %(25.5.2003)

 • tron
  ****

  „Človek nevie. Človek nikdy nevie. Proste si žije svoj život a predpokladá, že niektoré veci sú dané. Napríklad ísť po ceste a myslieť si, že vás na nej nikto nezabije“ Steven Spielberg viackrát určil smer konkrétneho filmového žánru. ČEĽUSTE odštartovali záplavu drsných ekologických zvieracích hororov, po BLÍZKYCH STRETNUTÍ TRETIEHO DRUHU a E.T. – MIMOZEMŠTANOVI chcel zrazu každý divák (a producent) svojho priateľského ufóna, POLTERGEISTOM odštartoval nový záujem o „ghost house“ - a DUEL stvoril podžáner „cestného trileru“. Po ňom prišli zručné kópie STOPÁR (Rutger Hauer), ÚNOS (Kurt Russell), STOPÁR (Sean Bean) a JAZDA DO PEKIEL (Paul Walker). DUEL je o mužovi, ktorý cestuje autom krajinou kvôli práci, tu mu však situáciu skomplikuje tajomný šofér cisternového vozidla. To, čo na začiatku vyzerá ako nevinné meranie dvoch nadurdených mužov kto ho má dlhšieho, sa časom, v exteriéroch strašidelne prázdnych ciest, mení na čoraz vyhrotenejší psychologický až fyzický súboj áut, pováh a života a smrti. Minimalistické, no čertovsky pôsobivé.(6.9.2008)

 • misterz
  ****

  Jednoduchá, no pritom sympatická záležitosť. Celý čas sa tu drží solídna miera napätia s neodbytnou otázkou v pozadí, že ako to len s tým chudáčiskom obchodným cestujúcim dopadne. Na druhú stranu ma ale pri konci trochu začalo hnevať jeho pre mňa nepochopiteľné správanie. Ja na jeho mieste (keď uvážime, že už nemal čo stratiť, a že na ceste si nemohli byť rovnocenní súperi) by som v zúfalstve toho kamionistu vytiahol z kabíny a vysporiadal sa s ním ručne-stručne (príležitosť mal, keď ho ten týpek púšťal pred seba). Keď uvážime, koľko adrenalínu musel mať v sebe, tak sa mu to aj kľudne mohlo podariť a tomu pačmagovi v kamióne ten frňák s prehľadom gentlemana mohol rozmlátiť. 70/100(27.10.2016)

 • - V českom jazyku bol príbeh vydaný v zbierke poviedok s témou áut Smrt má kola, ktorú zostavil Peter Haining. Obsahuje i príbehy, podľa ktorých vznikli ďalšie filmy ako napríklad poviedka Stephena Kinga Kamióny, ktorá sa stala predlohou pre film Vzbura strojov alebo text Ibna Melchiora Jazdec, ktorý bol predlohou pre film Cesta gladiátorů 2000. (toi-toi)

 • - Při natáčení pádu kamiónu z útesu se porouchalo zařízení, které mělo náklaďák udržet v rovině, řidič proto zůstal do poslední chvíle v kabině a vyskočil před pádem. V záběru můžete vidět otevřené dveře. (HellFire)

 • - Autor pôvodnej poviedky Richard Matheson napísal i scenár pre Spielbergov film. (toi-toi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace