Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Pavlo

Spielberg sa snáď narodil už s kamerou v ruke, čoho je Duel taktiež dôkazom. Tak skromne vyzerajúci film skrýva v sebe všetko, čo by si dnešná väčšina blockbusterov želala – neklesajúca napínavosť počas celého filmu, perfektná práca s kamerou, skvelé herecké výkony a pri tom tak skromný dej...... ()

Agnostik

Velmi dobrý sedmdesátkový road movie-thriller,o jednom obchodně působícím cestujícím který jede se svým vozem na pracovní schůzku uprostřed amerických pouštních prérií,když po nějaké době poklidné jízdy se zjeví cisternový kamion jehož neznámý a šílený řidič usiluje o jeho život..Jednoduchá filmová zápletka v sobě velmi bravúrně a mistrovský promíchává napětí,a pocit beznaděje v boji o život v pustině z neznámým šílencem. ()

intheend

Napínavej a velmi dobrej film, u kterýho jsem váhal, jestli 3 nebo 4 hvězdy. Nakonec jsem dal tři, protože kdyby chtěl, tak se tý cisterny dávno zbavil. Hlavně v druhé půlce filmu říkal, že už schůzku stejně nestihne, tak proč to sakra neotočil a nejel domů nebo proč nezahnul na nějakou vedlejší silnici? Proč na přejezdu, když ho tlačil pod vlak nevyběhl z auta a nešel za tim řidičem? ()

Filatov

Oproti Autu balzám na duši. Takhle nějak by se to mělo dělat, aby režisér člověk vzbudil v divákovi emoce. To se zde povedlo, ale opět ty nelogičnosti! Ach bože, kolika filmům už jsem kvůli tomu srazil hodnocení a budu to dělat zas a zas. Jinak hudba výborná, atmosféra parádní, jenom jsem měl problém s hlavním hrdinou, který mi nebyl sympatický, ale náhledy do jeho myšlenkových pochodů byly dobré. Za volantem kamionu seděl asi dobrej magor, kterej červenýmu Plymouthu řádně zatápěl a že jsem se nedozvěděl PROČ, s tím se tedy muset smířit a vyložit si celou motivaci tak nějak po svém. A příště než předjedu kamion, tak se asi hodně rozmyslím :-) ()

fricek12

Wow skvělý námět a kamera, velmi sugestivní a na konci, když ten velký truck pomalu umírá v bolestech, než nadobro skončí v křemíkovém nebi. Hlavně, když si představím, že tohle všechno dokázal Spielberg už před téměř 50 lety, tak smekám. ()

RoyBatty444

Zaujímavo rozohraný psychologický súboj Dávida s psychicky narušeným Goliášom na Americkej okreske. Herecky nevábne atmosféra na denný čas slabá napätie pokrivkávalo tiež. Strihovo celkom dobré ako aj kamera a kaskadérčina až na otvorené dvere nákladiaku. ()

willebut

Proč prostě z toho auta nevystoupí a neuteče? Proč se toho řidiče náklaďáku nepokusí vyhodit z auta nebo na něj nevymyslí nějakou lest? Protože pan Mann je obyčejný člověk, který má strach. Zároveň je však svým způsobem statečný a chce přijmout výzvu. Ve finále tu tedy máme osobu, ve které ta bojácnost soupeří stejně, jako auto a náklaďák na obrazovce. A Spielberg to zachytil skvěle! Jak tu již někde zaznělo, člověk by nečekal co se dá vytřískat z obyčejné automobilové honičky. Inu... V tomhle případě právě odpadá to slovíčko "obyčejné". Skvěle sem se bavil! ()

Bohdy67

Je to padesát let staré a je to jen o tom, že se cisterna snaží vytlačit osobák...A snaží se o to hodinu a půl... 35% ()

Zabriskie

Minimalistický, ale velmi působivý thriller o muži, kterého na opuštěných silnicích pronásleduje rychlý kamion. Tím, že nikdy neodhalíme podobu ani motiv jednání toho šíleného řidiče, je film navzdory nulovému ději, ve kterém se stále jen obměňují stejné situace, až mysteriózně tajemný. ()

BONOBON

Navzdory Indymu (80. léta), Schindlerově seznamu (90. léta) nebo Minority Report (současnost) zastávám názor, že úplně nejsilnější byl Spielberg v 70. letech - Čelisti, Blízká setkání, Duel.. Právě Duel byl jeho vůbec prvním (původně televizním) a hned po Čelistech nejlepším filmem. Jde v podstatě o honičku obyčejného osobáku a obrovského naftového monstra, jehož řidič (stejně jako důvod jeho terorizování vyhlídnuté oběti) zůstává divákovi utajen.. Film má závratné tempo, je mistrovsky natočen, sestříhán a v některých scénách je až neuvěřitelně napínavý (např. scéna na železničním přejezdu..) Prostě paráda! ()

svendo

Pre mňa absolutne neznámi herci,Spielberg za mlada.....,začal som to pozerať viacmenej z nudy,ale atmosféra a napatie ma neodtrhli od telky.Štyri hviezdičky viac ako zaslúžené ()

Appleby

Nenapadá mě žádný jiný režisér, který by z tohohle námětu, dokázal udělat napínavý 90-ti minutový film... ()

-rooney-

Tak takhle nějak má vypadat dobře natočený thriller. Pamatuji se,že tento snímek jsme shlédnul v jedno parné odpoledne v sobotu. Je vážně precizně natočený !!! Skvělý hudební doprovod tomuto filmu dodává ještě napínavější nádech, s žil jsem se s hlavním hrdinou natolik že jsem měl neskutečnou radost kdy ten (parchant) v náklaďáku skončil v tom kaňonu. Co víc říct snad jen že Spielberg je opravdu mistr ve svém oboru. S tak malým rozpočtem a za tak krátký čas natočí takový snímek. ()

Malignus

Úžasný film. Originální námět, skvělá kamera, střih i výkon hlavního hrdiny Dennise Weavera. První film Spielbergův film ukázal nejen, že Steven opravdu umí točit vynikající filmy, ale že se dá za málo peněz vytvořit mnoho skvělé muziky. Navíc, náklaďák je fakt fantastickej. :-) ()

old_school

Někdo k natočení thilleru potřebuje zničit tuny plechových krámů s motory, spálit stovky litrů benzínu a urvat desítky končetin. Steven Spielberg předvedl, že akční podívanou dokáže Mistr natočit s dvěma auťáky a osmi herci. Základní film! ()

Ywec

Super věc, ukázka ryzího režisérského umění - neumím si představit, že by někdo natočil na toto téma lepší film. Opravdu zajímavé;) Kdo se může pochlubit takovým debutem? Čtyři hvězdičky jen proto, že závěr byl takový... řekněme nevýrazný. ()

defender110

Překvapuje mě , že jsem tento snímek neokomentoval už dřív. Jeden z nejlepších Spilbergových kousků. Dennis hraje skvěle. Je zajímavé co se dá udělat s jedním hercem, jedním Dodgem a rezavým otřískaným Peterbiltem. Téměř opuštěná nekonečná americká silnice , skvělý nápad, výborná atmosféra a jde se na to. A výsledek je tu. Toto umí jen géniové jako Spilberg. Prostě supr. A to to točil jako cucák mladší než mnoho z nás. Klobouk dolu. Ovšm čekáte li mrtvoly a vraždění..tak to rychle vypněte. Za mě 90%. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii