Něco z Alenky

Animovaný / Fantasy

Československo / Švýcarsko / Velká Británie / Západní Německo, 1988, 86 min

Jan Švankmajer

Předloha:

Charles Lutwidge Dodgson (kniha)

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Překrásný kouzelný surrealistický svět Jana Švankmajera! To je prostě uhrančivá fantazie, kde se dávají do pohybu všemožné věci, které jsem znal z dětství. Do toho obžívají různé kostry živočichů nebo loutek, občas zabalené do hororového hávu, jak jsme kolikrát u mistra Švankmajera zvyklí. Něco z Alenky je jeho prvním celovečerním filmem a jako jediný z celé mistrovi tvorby jsem ho ještě neměl možnost shlédnou, až nyní, o to jsem si ho mohl více vychutnávat. Jan Švankmajer je naše obrovitánská osobnost, která je mnohem známější po celém světě, podobně jako mistr Karel Zeman. Pro mě jsou to naše nejvýznamější osobnosti ve výtvarném filmu!(26.12.2012)

Švankmajerův surrealismem pokřivený pohled na klasické dílo Lewise Carrola se ukázal jako ten nejlepší z možných. Geniální dokonalost po všech stránkách, která u nás zůstane pravděpodobně již navždy hrubě nedoceněna, zatímco za hranicemi, a obvzláště v Japonsku, ji div že do nebes nevyzdvihují. Vyzdvihovali by ji tam však zcela právem, jelikož tohle je nejlepší Švankmajerův počin. Pět * již jen za nezapomenutelného králíka.(1.8.2007)

Po navyknutí na Švankmajerův styl je to o řád snesitelnější, ač pro mě Alenka navždy zůstane především filmem, který mě od tohoto zajímavého režiséra málem odradil. Především Švankmajerovi prostě nesluší celovečerní stopáž (o tom, jak bezvýhradně to platí, se ještě přesvědčím). Aby ji obhájil, musel by nabídnou víc než jen dlóuhý sled pro sebe typických výjevů.(12.1.2014)

Režisér nás vtáhne do svého světa a téměř geniálním způsobem, tak máme šanci sledovat Alenčiny trampoty napříč neznámou a těžko uvěřitelnou krajinou. V určitých pasážích jsem se však neskutečně nudil a když jsem neustále slyšel "říká bílý králík" začal jsem být na tuto postavu přímo alergický. Po vizuální stránce, hudebním doprovodu a kameře nemám toho moc co bych mohl vytknout, ale tempo příběhu bylo místy opravdu hodně pomalé až jsem málem usnul a unudil se k smrti.(20.4.2011)

Jako celku si Alenky cením. Že to tehdy bylo vůbec 'vzniknutelné', říkám si ještě teď. Některé scény s vodou či zvětšováním/zmenšováním (a z toho plynoucí důsledky) jsou někdy až téměř úplně dokonalé. Co však brání pěti hvězdám je zdlouhavost. Ne že by se příběhu chyběl děj či tak něco, ale asi můj nezvyk na podobný typ filmu + opakování motivů a podobnost scén (u těch dvou aspektů si ovšem nejsem tak úplně jistý, jestli tomu tak opravdu je) způsobil, že těch 86 minut se mi zdálo nekonečnými...(31.3.2009)

• - Při hledání hlavní představitelky Eva Švankmajerová jezdila po školách s fotografem. Jan Švankmajer si pak vybral holčičky podle fotografií a pozval je na konkurz. (Xeelee)

• - Alenka neměla vepředu jeden zub, takže točila s přilepeným. Ten se musel v průběhu natáčení několikrát vyměnit, jak ho vytlačoval nový dorůstající. (Xeelee)

• - Film byl točen načerno v pekárně U klíče v Nerudově ulici. Dnes je tam pizzerie. (Xeelee)