poster

Něco z Alenky

 • anglický

  Alice

Animovaný / Fantasy

Československo / Švýcarsko / Velká Británie / Západní Německo, 1988, 86 min

Režie:

Jan Švankmajer

Předloha:

Lewis Carroll (kniha)

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý
 • JohnDick
  ***

  Jan Švankmajer se zhostil zpracováním slavného příběhu od Lewise Carrolla dosti svérázným způsobem. Divák je doslova zaplavený obrovskou představivostí autora vloženého do fantasií malé Alenky. Surrealistické ztvárnění sálá z každého snímku a podle mě graduje ve scéně s Kloboučníkem a zajícem Březňákem. Ačkoliv musím vzdát hold výtvarnému provedení filmu, styl vyprávění a hlavně neustálý komentář Alenky o tom, kdo zrovna mluví, mi šel ke konci už na nervy. Jsem rád, že jsem snímek zhlédl, ale znovu ho už asi vidět nemusím. A ještě jeden komentář nakonec, ačkoliv Alenka na začátku říká, že uvidíme film pro děti, já bych tedy na to své, ani žádné jiné děti nevzal.(21.9.2011)

 • anura
  *****

  Snímek vznikl pro švýcarský Condor Film Zurich a byl Švankmajerovo prvním celovečerním. Jako i v předchozích krátkých filmech ani zde Švankmajer školácky neanimuje do písmene podle literární předlohy. Prolíná realitu s nadreálnem, pokouší se ji neustále zaměňovat za sen. Film dobře funguje i bez pevného příběhu, respektive podklad spisovatele Lewise Carrola stal se mlhavou konstrukcí v převaze jednotlivých animovaných epizod. Vždyť i Monty Pythonům se podařilo vyjmout z knihy Alenka v říši divů útržek básně a na něm postavit celý film Žvahlav. Literatura nonsensu slouží Švankmajerovi jako pojítko, můstek a zároveň rušivý prvek pro své animované sekvence, pro divadélko pofiderních kreatur. K stylotvorným prvkům určitě patří výborný nápad dívčích úst ve velkém detailu, odříkávající bezobsažné věty, prokladané nenucenými klavírními variacemi. Švankmajer přinesl NĚCO o podivnostech na základě klasické pohádky. Toto filmové zpracování je ve své originalitě skutečně vydařené, autorské a stejně tak divné, jako je kniha sama, chceme- li o ní trvdit, že je určena pouze dětem.(23.3.2008)

 • PKD
  *****

  Tento artový bonbónek,jsem sháněl marně 16 let. No,už je to 3roky doma. Za mě plný počet. P.s.jen jedna věc mi vadí,časté prostřihy na ústa Alenky. Ale to je jen drobný pupínek,na jinak dokonalé tváři.P.p.s. dostává mě,že sami britové,tuto dosti svéráznou verzi (díky ti Švankmajere!),znají a líbí se jim.(20.5.2017)

 • Aleee89
  ****

  Švankmajer je ve světě československé kinematografie bezesporu pojem a člověk by měl alespoň něco nakoukat. Já to napravuji svou jmenovkyní Alenkou. Knížku jsem nečetla, ale disneyovku z 50. let jsem viděla. Ta se mi líbila, byla zábavná, roztomilá. Tato Alenka je úplně jiná a přitom úplně stejná. Depresivní, drsná, už ne tak úplně pro děti. Ale taky dost dobrá. Švankmajerova hravost, představivost jen vyráží dech. Co on měl v tomto filmu nápadů a jak umně je přetransformoval do filmové podoby!(15.6.2013)

 • J.Connor
  *****

  Alice měla svátek a já poprvé shlídl tento kousek. Musím před J.Š. opět smeknout, byť jsem byl zpočátku poněkud na rozpacích, pramenících ze znalosti většiny mistrových děl a tím pádem jisté unavenosti nad užitou technikou, principy, vtipy. Podobně jako např. u Jodorowskyho Svaté hory, nečekaje, že bych vydržel čirý surreál na tak velké ploše, byl jsem příjemně překvapen jeho populárně naučnou zábavnou formou, která mi ve finále právě naopak i díky velké ploše umožnila do díla se ponořit a o to víc si ho vychutnat. Neškodilo si také po mnoha letech (když vynechám rytinu Thomase Otta) znovu připomenout Alenčin příběh, neboť v dospělých očích získává samozřejmě trochu jiné kontury.(16.1.2009)

 • - Dojem snovosti byl umocněn animační technikou tzv. pixilace, z jednotlivě pořízených fotografií bylo použito 12 nebo 25 na každou vteřinu. (hippyman)

 • - Film byl točen načerno v pekárně U klíče v Nerudově ulici. Dnes je tam pizzerie. (Xeelee)

 • - Alenka neměla vepředu jeden zub, takže točila s přilepeným. Ten se musel v průběhu natáčení několikrát vyměnit, jak ho vytlačoval nový dorůstající. (Xeelee)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace