Něco z Alenky

Předloha:

Lewis Carroll (kniha)

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Příšerná pohádka od režiséra, kterého nejspíš nikdy nepochopím. Ale ve vší té obrovské nepříjemnosti plynoucí z pocitů člověka při sledování tohoto děsného filmu musím uznat, že je svým způsobem naprosto úžasný, i když ve svém konečném důsledku je to neskutečně otřesný film, který už nechci v životě vidět.(12.1.2010)

Možná ne nejlepší (neodvažuji se tvrdit, viděl jsem jen asi čtyři), ale rozhodně nejosobitější a nejoriginálnější verze klasického Carrollova příběhu. Nedávno jsem viděl Burtonovu Alenku a aťsi ho mám rád sebevíc, v tomhle boji prostě vyhráli Češi. A jsem na to patřičně hrdý. Zajímalo by mě, jestli Burton Švankmajerovu verzi viděl a případně co na ni říkal. Jediné, co mě trochu zamrzelo, byla absence kočky Šklíby, Želvy, Tidliduma a Tidlitita a dalších skvělých postav. Na jejich podání jsem se těšil. Tak snad příště.(27.5.2010)

Esenciální surrealismus v podobě zpracování Alenky v říši divů. Jednoznačně nejlepší Švankmajerův celovečerák, u nás prakticky nedoceněný, což je veliká škoda. Po prvním zhlédnutí jsem nestačil žasnout nad tvůrcovou imaginací, tak neskutečně hravou, tak moc přibližující nám právě tu dětskou fantazii, které jsme bohužel (nebo snad bohudík) už odrostli. Dechberoucí...100%. Jsem moc zvědavý s čím přijde Tim Burton a jeho Alenka...(11.11.2008)

• Erinien

Tenhle film je natolik umělecký a zároveň děsivý, že se neodvážím ho hodnotit. Je jasně vidět, že tvůrci si celý film užívali a tak je to pěkná, originálně geniální a chvílemi i strašidelná podívaná, která mě ovšem nebavila a byla zdlouhavá. Ale o děj u uměleckých filmů přeci nejde. Dětem bych to před spaním nepouštěla, nebo je budou honit králíci s děsivými zuby a holé lebky mrtvých zvířátek.(28.7.2012)

Podle mě vůbec nejlepší ztvárnění Alenky. Burtona mám rád, ale se svou Alenkou ať se jde zahrabat. Tohle je naprosto úžasné šílenství, které podle mého naprosto odpovídá knize. Už od mala totiž tvrdím, že Alenka rozhodně není pro děti a jsem Švankmajerovy vděčný, že mě podpořil touto naprosto nevyvratitelnou, psychózní a pohádkovou cosi.(18.3.2013)

• - Dojem snovosti byl umocněn animační technikou tzv. pixilace, z jednotlivě pořízených fotografií bylo použito 12 nebo 25 na každou vteřinu. (hippyman)

• - Při hledání hlavní představitelky Eva Švankmajerová jezdila po školách s fotografem. Jan Švankmajer si pak vybral holčičky podle fotografií a pozval je na konkurz. (Xeelee)

• - Alenka neměla vepředu jeden zub, takže točila s přilepeným. Ten se musel v průběhu natáčení několikrát vyměnit, jak ho vytlačoval nový dorůstající. (Xeelee)