Tragickým hrdinou příběhu je mladý biolog dr. Petr Gabriel, čestný, pracovitý a slušný vědec, který obětoval veškerý svůj čas výzkumu léku proti infekční žloutence. Cestou na svou chatu se seznámí s pohlednou stopařkou Olgou, ale společně strávený večer zcela nečekaně končí tragicky. Když se totiž podnapilý Petr vrací na chatu poté, co svou novou milenku vezl do Kladna, srazí autem malého chlapce. Odváží ho do nemocnice, ale když zjistí, že chlapec cestou zemřel, zpanikaří a s vidinou ztráty práce, kariéry i dosavadního života ukryje tělo v malé jeskyni. Vzápětí vše ještě zhorší, když se pokusí svalit vinu na dvojici nevinných mladíků, kteří se v době tragické nehody vloupali do jeho chaty. Zpočátku vypadá jeho verze událostí nejen pravděpodobná, ale také podložená řadou důkazů i svědectví. Nejen Olga však záhy pochopí, že chlapce zabil on, i když neúmyslně. Také vyšetřovatel major Válek z pražské kriminálky má pochybnosti a dr. Petr Gabriel začíná chybovat. (oficiální text distributora)

Slimak

Tak tenhle mám taky rád...studená socialistická kriminálka která má spád a dopad..."Sakra vloupali se mi do chaty,chtěli mi ukrást auťák a málem mě zabili tak ať taky dokážou že nezabili toho kluka!" ()

Paity

Vcelku podprůměrná kriminálka, kterých se před rokem 1989 natočilo požehnaně. Jan Kanyza už také zahrál lepší role, ale to je samozřejmě otázka osobního vkusu. ()

Lefty86

Při koukání na podobné české filmy této doby, ať už kriminální nebo komedie, je mi smutno, dnes nejsme schopný natočit nic normálního z čehož můžu být jen otrávený a je to škoda. ()

Garch

Jan Kanyza v psychologické detektivce od Petra Schulhoffa. Autonehoda, kombinace, kličky a falešné stopy. Až nakonec překombinoval. ()

Haniczka

Otakar Fuka snad nenatočil jediný skvělý film, ale i na těch pár průměrných se dá koukat. A Příliš velká šance je z nich nejlepší. Umím si představit Hollywoodský remake. Biolog Jan Brad Pitt Kanyza, vyšetřovatel Radovan Morgan Freeman Lukavský...no nemuselo by to dopadnout špatně. Dávám oběma verzím 4 hvězdičky. ()

Vesecký

Kriminálka ne zrovna psychologicky dotažená, ale dalo se na ni koukat; schulhofovská klasika, typická česká detektivka, žádný hloupý thriller, ani avizovanou akčnost jsem tam nepostřehl, prostě tenkrát se i tyhle filmy točily tak, aby si je divák mohl současně promýšlet. Sice jsem přemýšlel spíš o průměrných třech hvězdičkách, ale ten chyták s otisky prstů na brýlích byl velice šikovný, i když v okamžiku, kdy se Kanyza přehrabával v roští, už bylo zřejmé, že bude sejmut. Mladičký Vlastimil Zavřel i Bára Štěpánová. Jurištová a Bartošová se nějak z českého filmy vytratily... ()

mh.mail

30% — Oblíbený styl režiséra Otakara Fuky. Ve skutečnosti je to spíše psychologický film než kriminálka, takže moc napětí si neužijeme. Zato morálního apelu určitě. ()

kkarx

Parádní psycho-krimi, které mi jako jedno z mála utkvělo v hlavě i po letech. Výborný výkon Jana Kanyzy v roli psychicky zdeptaného viníka autonehody... Je to takový remake klasiky z roku '48 Svědomí, ovšem s řadou odchylek a současně asi jediné krimi 80. let, které stojí za řeč.... ()

Schlierkamp

Československý psychologický kriminální film, v němž nešťastnou náhodou vedoucí výzkumného oddělení P. Gabriel srazí autem desetiletého chlapce. Pachatel, jehož ztvárnil J. Kanyza, nedokáže unést vlastní vinu, ukryje tedy nebohou oběť v lese, pokouší se zahladit stopy a své provinění se snaží hodit na dvojici trampů, které přistihl, když se mu vloupali do chaty. Nepříjemnou komplikaci pro Gabriela představuje stopařka Olga (J. Jurištová), která inkriminovanou noc strávila s Kanyzou a postřehla nepatrný detail, díky němuž pochopila, že pachatelem je právě její milenec. Snímek je vyprávěn způsobem, kdy je pachatel ponechám svým výčitkám a zoufalství a práce kriminalistů je skryta v pozadí, navenek vychází pouze výsledky pátrání, jež jsou konfrontovány s pachatelem. Rameno spravedlnosti zde představuje pouze major Válek v podání R. Lukavského, jenž svým navenek milým jednáním s Gabrielem uměle potlačuje podezření a snižuje tak jeho neklid, ovšem pouze do té doby, než ho psychologicky dotlačí k tomu, aby se sám usvědčil. Právě díky upozaděné práci kriminalistů, má tak film silný psychologický charakter a ukazuje vnitřní myšlenkové pochody pachatele. Ve vedlejších rolích se objevili V. Zavřel a T. Juřička v rolích trampů, S. Bartošová jako Gabrielova bývalá žena. Snímek s patřičným napětím podle scénáře všestranného P. Schulhoffa natočil O. Fuka a zabývá se psychologií pachatele trestného činu, který se marně snaží zmást kriminalisty, s ohledem na obsazení mého oblíbeného J. Kanyzy a zajímavý a poutavý příběh hodnotí nadprůměrně. ()

BigBang

Detektivka lehce columbovského ražení, kde sledujeme pachatele, který zakrývá zločin. Výborný p. Kanyza, prakticky nemizí z obrazovky. Film má spoustu exteriérů; Unhošť, Kyšice, údolí Kačáku. Nedaleko jsem bydlel, hledal jsem známá místa. Filmu bych vytknul jen toho desetiletého chlapce; není nic dojemnějšího než desetiltý chlapec. To mi trochu rvalo srdce. ()

rivah

Film trochu těžkopádně rozvíjející zápletku a trpící tím, že Kanyza byl jednostrunný herec. Ale psychologicky dobře postavené. 50%. 22.11.19 ()

Ex_Machina

„Na okuliaroch obete môžu byť odtlačky vraha.“ Osobná tragédia slušného muža, ktorý je ako vedec mimoriadne prínosný pre spoločnosť, ale ktorému sa nešťastnou náhodou obráti život naruby. Jeho  rozhodnutie ako sa postaví k tomuto problému a následné kroky ktoré podnikne ho privedú do situácie z ktorej niet východiska. Najväčším nepriateľom je však svedomie, ktoré určí jeho ďalší osud. ()

Pitryx

Velmi dobrý film. Skoro thriller. Pobaví, zaujme, ale přitom není ničím zvláštní. Pro mne malinko nadprůměrný snímek. ()

honzic

Celkem vydařený krimi film, který sice není klasickou vraždičkou, ale i tak nezklame a to ani s Kanyzou, tato role mu dobře sedla. Hodnocení: 60 % ()