Tragickým hrdinou příběhu je mladý biolog dr. Petr Gabriel, čestný, pracovitý a slušný vědec, který obětoval veškerý svůj čas výzkumu léku proti infekční žloutence. Cestou na svou chatu se seznámí s pohlednou stopařkou Olgou, ale společně strávený večer zcela nečekaně končí tragicky. Když se totiž podnapilý Petr vrací na chatu poté, co svou novou milenku vezl do Kladna, srazí autem malého chlapce. Odváží ho do nemocnice, ale když zjistí, že chlapec cestou zemřel, zpanikaří a s vidinou ztráty práce, kariéry i dosavadního života ukryje tělo v malé jeskyni. Vzápětí vše ještě zhorší, když se pokusí svalit vinu na dvojici nevinných mladíků, kteří se v době tragické nehody vloupali do jeho chaty. Zpočátku vypadá jeho verze událostí nejen pravděpodobná, ale také podložená řadou důkazů i svědectví. Nejen Olga však záhy pochopí, že chlapce zabil on, i když neúmyslně. Také vyšetřovatel major Válek z pražské kriminálky má pochybnosti a dr. Petr Gabriel začíná chybovat. (oficiální text distributora)

Colonist

Tento film jsem poprvé viděl někdy v dětství a pamatuji si, že mě zaujal. Asi ve mně opravdu zanechal dojem, protože zápletku (někdo srazí autem kluka a chce to ututlat) a drobné střípky jsem nezapomněl. Bohužel jsem zapomněl, jak se film jmenuje a kdo tam hraje. Až před nedávnem jsem náhodou na tento film narazil a po přečtení synopse jsem poznal, že je to ono. Tak jsem tedy po cca 15 letech film zhlédl znovu a musím konstatovat, že to, co jsem si po dlouhá léta z letmých vzpomínek sestavoval v hlavě, bylo lepší než film samotný. Příliš velká šance má totiž poměrně dlouhý a pomalý rozjezd. Kluka Kanyza srazí až po 20 minutách, kdy zbývá už jen něco málo přes hodinu do konce filmu. Pak už to není špatné, líbil se mi psychologický rozměr filmu a postupný rozklad Kanyzovy postavy. Jeho herecký výkon je ostatně nejlepší stránkou filmu. Konec je bohužel předvídatelný. A představoval bych si více interakcí mezi Kanyzou a policejním vyšetřovatelem (něco ve stylu Columba). Škoda, mohlo to být lepší. Pro mě spíš Příliš promarněná šance. P. S. Hapkova italská píseň je úděsná. Nechápu, že ji jsem si z dětství nepamatoval :) ()

dyfur

.......aj kedysi a po čase - rovnaký názor :slabá detektívka, nesympatickí predstavitelia i postavy....podpriemer.....zaujímalo by mňa aká by to bola detektívka ak by to režíroval autor  scenára P.SCH. ()

Martin741

Podpriemerny a slaboduchy normalizacny film o tom, jaxa vinnik nehody snazi zotriet vinu a zrejme aj stopy ...... od Otakara Fuku som videl Pumpari od Zlate Podkovy 1978, a to bol asi jeden jediny film, ktory sa mi od neho pacil. Herecke vykony slabe, dialogy o nicom ... navyse hnusne kulisy. 30 % ()

honajz2

Hele, ono by to bylo i na těch 5*, protože vedený je ten film naprosto dokonale, ale to by to nesmělo být tak utahané. Tohle se totiž Fukovi (myslím Otakara, ne Františka - hahaha pokus o vtip) překvapivě fakt povedlo. Vedené je to opravdu perfektně, vyvíjí se to, jak má, psychologické je to dost (i když já osobně bych přitvrdil, třeba nějakými nočními můrami, pak by to podle mě mělo atmosféru jak sviňa), kameru to má skvělou a herecké výkony jsou taky dost dobré, navíc některé scény dokáží zapůsobit, třeba ta, ve které hledá tělo toho kluka. Ale i tak se to prostě táhne. Začátek je kromě těch road movie záběrů strašně utahaný a i když se to od chvíle, kdy se to konečně rozjede, zlepší, i tak mi to připadalo poněkud vleklé. Jinak ale nemám co vytknout. 4* ()

zette

Velmi dobre drama o vine jednoho biologa. Jan Kanyza predvedl asi nejlepsi herecky vykon, co jsem s nim videl. Film ma dobrou atmosferu, slusne postavy a dobre tempo. ()

HorrFi

Na to že jsem starý český kriminálky nikdy moc nevyhledával to bylo docela dobrý. Je zajímavý co všechno se může stát když člověk vleze ožralej za volant.. ()

HonzaBez

"Mít ohledy se nevyplácí...." Biolog Petr Gabriel dostal hned dvojnásobnou "velkou šanci," (svést na jiné svoji vinu a současně dokončit vědecký výzkum za jiného), tak proč by bral na někoho ohled. Proč by bral jakýkoliv ohled na dva mladíky, kteří jej přepadli, proč by bral ohled  na rodinu dítěte, které předtím sám autem  porazil/usmrtil a proč by koneckonců bral příliš ohledu na stopařku Olgu, která se do něho zakoukala? Velmi zajímavá psychologická sonda do jedné vyhrocené situace, která přitom vůbec nemusela nastat... Detektivky, kde znáte dopředu pachatele, mít v sobě tento psychologický rozměr musí, pokud mají udržet divákovi pozornost. V tomto případě se to autorům tohoto snímku poměrně povedlo.  Stejně jako se Petru Hapkovi a Zoře Ully Kesslerové povedl jeden chytlavý italský song. ()

Svata

Jenda Kanyza, krycím jménem v archivu STB  " Honza " je velice vtipný herec. Ale jak on sám tvrdí, " Já cthěl jen od STB sehnat byt, jinak nic ". ()

Master19

Žigulík, startky, obrovské brýle... typická 80. léta doplněná ne uplně dokonalým příběhem, který ale může prožít téměř každý. Celkově jde o průměrnou detektivku bez výraznějšího prvku, který by divákovi zůstal v paměti. ()

ghatos

Kriminálka z opačné strany barikády. Důraz na psychologii hlavní postavy se docela povedl. Okolní linie (práce, rodina) také dávali smysl. Závěr se lacině odbyl (chápu proč), přitom (ne)spravedlivý konec by tomu slušel daleko více. Určitě lepší jako psychologický obraz, než kriminálka. 60%. ()

Bernhardiner

"Bez těch brejlí Vám to sluší daleko víc" - tak to je pravda, Julie Jurištová je krásná. Ale bez brýlí a cigaret, které její krásu neúprosně bortí. A tomuhle filmu by to slušelo daleko víc i bez Hapkova vypitého a vykouřeného hlasu chrochtajícího nějakou italskou sentimentální píseň. Jinak se filmu nedá vytknout celkem nic. Kanyza v roli člověka, který zabloudil do slepé uličky, z níž není cesty zpět, je výborný, z hlediska psychologie dokázal tuto postavu zahrát naprosto s přehledem. 90% ()

core.2

Nečekaně povedený film. Dle mého názoru, dokonalé zpracování klasické detektivky, dobře obsazené herci, kteří uměli hrát. ()

Jiří K.

Kdo je vrah se dozvíme už v průběhu filmu, jeho osudy s ním přímo prožíváme, přesto na napínavosti nic neztrácí. Naopak. Výtečný Jan Kanyza. Toto krimi beru také jako zamyšlení na tím, jak bychom se sami zachovali ve zkratové situaci. Může se to stát každému z nás, automobilistů. ()

klukluka

Dobrý, promyšlený, slušně zrežírovaný, zahraný...jo, rozhodně se na to dalo koukat a řekl bych, že i víc než to. Komunistický vyšetřovatel ztvárněný Lukavským byl jistě na vkus pamětníků té doby nepřijatelně noblesní, ale taky tady jednal s vědeckou kapacitou, která byla navíc po celou dobu v pozici poškozeného, takže tím se to do jisté míry vysvětluje. Jestli mi něco nesedělo, tak ta pastička, do které se doktor Kanyza/ Gabriel chytil. V reálu by byla dost průhledná. Ale těžko říct, třeba bych si šel taky pro brejle. Bylo by ovšem kam jít. V takové situaci (vezu kluka do nemocnice, po cestě mi umře) bych se nerozhodl jinak, nebylo mu pomoci a za ty panáky by každýho šoféra pověsili za koule. Takže tahle konstrukce pro mě byla naprosto věrohodná. ()