V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Vesecký odpad!

Snůška polopravd a lží. Anebo jsme každý ty časy prožívali jinak. Prostě trojka Šabach - Hřebejk - Jarkovský. Co jsem mohl čekat, tenhle film jsem si mohl opravdu ušetřit. ()

nonick1 odpad!

Hmmm...Hřebejkův vztah k rudým (hnědým) prasatům je dostatečně známý, ale po pravdě řečeno, touhle filmovou rádoby moralitou o pevnosti postojů se střelil do vlastní nohy, přestože ji podpořil - kromě své osvědčené herecké ekipy - také umělými pětkami Velmy Cibulkové, jakož i příležitostnou pornoherečkou Nikolou Peškovou. Hlavním hrdinou je politicky nespolehlivý umělec - sochař, ovíněný bonviván s přezíravým postojem k režimu - tedy něco jako, ehm, disident... Budiž, ale jakpak to, že realizuje v totalitním režimu pro soudruhy zakázky typu rozměrné mozaiky do veřejné architektury a k tomu navíc ještě monumentální sochu sovětského generála? Celý Bedřich Mára by s tou svou "rovnou páteří" ocejchovanou bronzovým panákem pro pražské komunisty měl dneska asi zaděláno na slušnej problém: stačilo by vystrčit nos na jakékoliv kandidátce. Šmarjápano, ještěže tehdy místo Rybalka nesplácal Koněva! :-) ()

petikacka

Hnusné 80.-ky ukázány s vtipem. Naprosto přesně to ťuká prstem na hřebíčkovu hlavičku. Něco z toho jsem si zažila a k moři jsme mohli jet pouze díky tomu, že byl otec havíř a navíc ve straně. ANO v té zkurvené straně, kam se přihlásil jenom proto, abych mohla studovat. A taky vo tom ta doba byla. A o mnoha dalších kompromisech až se v tom generace našich rodičů ztratila. Já teda ne, já jsem to nenáviděla a nesnáším dodnes. Za mě 100% ()

Rumcajs

Scéna po poslechu Hlasu Ameriky je - nebojím se to říct ;-) -'trestí" života v ČSSR v oněch osmdesátých letech minulého století. ()

Denver

Pro mě nejlepší Hřebejkův film a možná nejlepší český film za posledních deset let. Trpká komedie z poloviny 80. let, která si na nic nehraje a která skvěle vykresluje tehdejší zatuchlou dobu. ()

Grafito

Recept ze kterýho bylo uklohněný Pupendo: Vzít jedny Pelíšky, opláchnout v čerstvé vodě.. vhodit do vroucí vody a vyvařovat a vyvařovat a vyvařovat.. potom scedit a máme Pupendo.. Vtip se nám varem odpařil a zůstala jen sedlina, která sice zasytí, ale chutově je naprosto nevýrazná.. ()

mh.mail

50% - Po Pelíšcích jednoznačně zklamání (aspoň pro mě). A nezachránila to ani nahá scéna s Vilmou Cibulkovou, která mi mimochodem přišla značně samoúčelná a nesmyslná (ta scéna, samozřejmě). Zatímco Pelíšky jsou hravé, Pupendo na mě působí trochu křečovitým dojmem. ()

jasanka

Jsou horší české filmy; z tohohle si ale pamatuji jen trapné scény, proto „si schvaluji“ své staré hodnocení – tedy 1*. ()

mul.berry

Omluva mistr Forman, omluva mistr Menzel, ale tohle je pro mě NEJLEPŠÍ český film vůbec. Žehnejme demokracii za svobodu projevu! ...a neskutečně krásně citlivému výběru hudby. ()

edie sedgwic odpad!

Odpad sme tu uz dlho nemali teda. Ti, co tomu dali 5* dufam len srandovali. Toto dvojhodinove nic sa neda nazvat inak ako vrecom zbytocnych a nudnych blabolov. Take slabe herecke vykony az som sa obcas musela chytat za hlavu, otrepane a nezaujimave hlasky a proste som to zhruba po hodine a dvadsiatich minutach vzdala lebo to sa jednoducho NEDALO. Lutujem cas, ktory som zabila pozeranim tohto filmoveho fiaska. ()

Saur.us

Hřebejk/Jarchovský a další Šabach a další úspěch. Je znát, že Šabach (po Šakalích létech a Pelíškách) tomuto tvůrčímu duu velmi svědčí. Škoda, že později už se k němu nevrátili... ()

jandula00

Vinikající záležitost, která je výjimečná hlavně díky bezchybným hereckým vykonům hlavních představitelů. Dušek, Holubová, Cibulková - válí prostě všichni. K tomu příjemná zápletka z období, na které se teď už vzpomíná s určitou nadsázkou a ironií (jen aby to tak zůstalo!). Celkově jeden z nejlepších českých filmů poslední doby, který si vždy ráda připomenu. Jo! A má to parfektní soundtrack... ()

Brtniik

Film jsem s potěšením viděl minimálně druhý krát a nabyl jsem přesvědčení, že je nejspíš nejlepší ze všech, které se snaží tuto dobu popsat těm, kteří ji nezažili, či byli malí. O filmu nelze napsat víc či lépe, než učinili lidé, které mám v oblíbených. Snad jen: také jsem poslouchal raději Hlas Ameriky i když, jak mi vše docházelo, stále častěji jsem ladil i RSE. Mé moudření začalo právě včas, proto jsem zachytil (a nahrál) info o dění na Národní a zařídil se podle toho... Zpět k filmu. Tvůrci mne velmi mile překvapili angažováním mé oblíbené charismatické paní Soni Červené, která se role „dámy ze západu“ dokonale zhostila, protože jí bezesporu je. Pobavil mne zmatený překladatel, který ji automaticky začal překládat z ČJ do N. Paní Červená si podržela svoji image, ostatní herci však naštěstí poodstoupili ze svých parket a hráli jinak (Bolek, Peca). Nechápu distributory, jak mohou na krabičku DVD nacpat obr. p. Duška trčícího z „moře“ jako bílá velryba v říji, nota bene z posledních minut filmu, které nejsou nic moc. Obr. rozhodně nijak neilustruje ducha filmu (byly by i jiné obrázky, které by se na obalu jistě vyjímaly více (myslím V.Cibulkovou), ale filmu neznalé diváky by pak film mohl zklamat). Stejná výhrada k názvu. Film má báječnou atmosféru, dokonalou dobovou hudbu a rozhodně se naň zase rád podívám. Jo, přidal jsem hvězdu na max.--- Kvůli neutěšené situaci se schvalováním a propouštěním Zajímavostí (https://www.csfd.cz/diskuze/555753-ne-zajimave-zajimavosti) uvádím i zde, 4.2.2019: Jako předloha ke scénáři posloužila Petru Jarchovskému novela Petra Šabacha Opilé banány, ale jen jako inspirace – nadupaný děj byl úplně jiný a stal se námětem i několika dalších filmů. Edit: Tato moje zajímavost se do Zajímavostí dostala. Jupí a protentokrát beru zpět. ()

sirien odpad!

Další české pitvání ve vlastní melancholii stavějící na tom, jak to tenkrát bylo všechno hrozně špatný... ale vlastně nebylo... plus hromada trapného humoru. Možná, že to někomu něco říká (možná někomu, kdo tu dobu pamatuje), ale pro mě byl ten film spíš utrpení. ()

Richie24

Neprávem ve stínu Pelíšků! Normalizace jako na talíři, podaná trefně, vkusně, vtipně, s noblesou a grácií. Diamant mezi novodobými českými filmy. Nefalšovaných 5 *****. ()

zdeny99

Krásný film podle geniální předlohy Petra Šabacha. Jedná se o kvalitní tragikomedii z poloviny 80. let minulého století, kdy se muselo, nesmělo, muselo, nesmělo... no prostě žádná svoboda nebyla... [35045. hodnocení, 573. komentář, 74%, 751. nejoblíbenější film] ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha