Balada pro banditu

• angličtina Ballad for a Bandit
všechny plakáty
TV spot

Filmová verze muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná... Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě... Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh. (oficiální text distributora)

neyto

Na tenhle film jsem se těšil zejména kvůli tomu, jakými historkami jej opředl Miroslav Donutil. Musím ale říci, že jsem naivně čekal více humoru. Ta 4 hvězda je jen za to, jak jsem se smál, když jsem spatřil scénu s hrobníkem. Né že by na té scéně bylo něco vyloženě směšného, ale mně osobně se vybavilo (právě z Donutilova vyprávění), jak režisér Sís procedil mezi zuby: "vy jste mě zkazili celej film"... ()

The Count

Moc jsem o filmu dopředu nevěděl, jen jsem o něm pořád někde slyšel. :) Zkrátka jsem nevěděl co čekat a bylo to velké překvapení. Milé překvapení. Řekl bych skoro až geniálně převedené divadelní představení do filmu. Z divadla si to vzalo "formu" řekněme a rozvedlo jí před kamerou v krásném exteriéru. K tomu výborný Peca, navíc tak ,jak jsem ho ještě neviděl, Polívka, Donutil a Iva Bittová, stejně jako ostatní v menších rolích. Hezká hudba a příběh, i když ne převratný, nebo složitý, vyprávěný poutavě a zajímavě. ()

LEOM

Asi proto, že miluju Donutilovo historky, kde mimo jiné velebí tenhle film, tak mě po shlédnutí naprosto zklamal. Jde o to že jsem to asi nepochopil, takže tři hvězdy jsou za mladé herce polívku, pechu, donutila a další ()

Herbert007

Neotřelé zpracování klasické legendy. Brněnské Divadlo na Provázku v nejlepší formě včetně svých tehdejších es jako Donutil, Polívka, Pecha, ...Písničky jsou klasika dodneška. ()

Bila_pani

Donutila mám docela ráda, ale v tommhle snímku mi opravdu hodně neseděl. Bittová mi připadala tak nemastná, neslaná. První polovina filmu mi připomínala spíš frašku (asi ze mě nikdy nebude fanoušek muzikálů), u druhé už jsem vinou únavy téměř usla, ale myslím, že si ji pouštět znova nebudu. Pro mě velice průměrný počin, který stačí vidět jednou - a když ho nezhlédnete, taky se nic nestane. Co se mi na filmu líbilo snad nejvíc, byl mladý Bolek Polívka, který byl fakt sekáč, než začal chlastat jak duha (nebo spíš než se to na něm začalo náležitě projevovat). ()

JPMT

Vždycky u všeho hodně záleží na úhlu pohledu. Když bych ten film neznal, bylo by mi o 20 let míň a díval se na něj dnešníma očima, asi bych se tomu smál a měl z toho osypky. Ale v době natáčení mi bylo 15 let, začínal jsem jezdit s kamarády "na vandry" (někteří se i natáčení zúčastnili), učil se hrát na kytaru, Miroslav Donutil se ještě nechoval jako nabubřelý Pan Umělec, i ostatní lidé z brněnské scény byli originální , tvůrčí a neokoukaní atd. Takže ve své době a ve srovnání s jinými tehdejšími výtvory československého filmu a televize (v čele s majorem Zemanem) zrovna tenhle film působil jako zjevení. A některé písničky z té doby se dodnes hrají podobně jako třeba ty ze Starců na chmelu. A mezi námi, kterému ze současných českých filmů se tohle povede? Tak proto ty 4 hvězdičky.. ()

Paolo123

Prakticky neznámí Polívka, Donutil,Bittová či Pecha poprvé ukázali celému národu, co dávno vědělo ,,jen" celé Brno. Že je tady nevšední divadelní scéna zdařile proplouvající divočinou a marasmem husákovského režimu. Pikantní je s odstupem času i fakt , že byl před cenzory utajen nejen skutečný autor divadelní hry, tedy M.Uhde, ale že se jako patrně jediný umlčený autor dostal i na plátna kin, jejichž diváci o něm již nikdy neměli slyšet. Zaujala mne i hudba, píseň : ,,Zabili, zabili, chlapa z Koločavy..." měla slušně našlápnuto ke zlidovění a když to přeženu, mohl se v Šuhajovi vidět každý mladý muž, jenž měl tak či onak problém s tehdejším režimem. Mohl se lépe identifikovat s dějem než s TV adaptací z přibližně téže doby. Kytara místo pušky, to zase vyloženě odkaz ke květinové generaci. ()

Drslw

Hm, keď som uvážil rok vzniku, musel som hviezdičku pridať... Inaxie, zaujímavé, ako chlapsky tu ešte pôsobí Miroslav Donutil, ten slizký advokát z Kurvahošigutntág, ktorý sa akosi z tej role potom už nikde nevyzliekol... ()

juanpera

Pro mne historicky genialni zpracovani Nikoly Suhaje. Tohle navic vychazi z Provazku a je protkano pisnickama, ktere jsou proste i po letech super. Ne kazdemu toto zpracovani sedne, ale je moc dobre, ze se to dostalo do filmove podoby, protoze jinak by to asi zustalo uchovane pouze ve vzpominkach akteru, hercu. Coz je dalsi vec, ktera je na tom super, skvele provazkovske obsazeni! Vsichni kdo do toho provazku do "Prna" sem tam zavitali, tak pro ne jsou v tom filmu proste zaznamenany postavy a doba! LIBI 100!!! ()

Bránolog

Když jsme na tom byli na gymplu v kině (kupodivu v první půlce osmdesátejch) tak se třída rozdělila na dva tábory: nadšenci a odmítači. Patřil jsem k těm prvním a i když to postupným opakováním trochu kouzla ztratilo, za to zkultovnění dávám plnou. ()

Anubiska

Viděno znovu po mnoha letech a pocit stále stejný. Ano, filmové zpracování má mnoho nedostatků, pěvecké výkony jsou z valné části amatérské, režijně to má much jak na mrtvole, ale stejně jsem zas okouzleně hleděla a poslouchala. Polívka herecky vysoko převyšuje ostatní. ()

Fuego

Pět hvězd jednoznačně. Ne pro nějakou pochybnou filmovou kvalitu, ale pro pocit, nostalgii a vzpomínky. První hvězda je za netradiční, komponovaný formát někde mezi filmem a divadlem v přírodě, které mám moc rád. Za využití divadelního náznaku, nadsázky, rekvizit a vůbec dalších divadelních prostředků. Další hvězda je za herce, kdy pan Miroslav Donutil (Nikola Šuhaj) ještě vypadal jako chlap, bo nosil vousy, se kterými mu to slušelo výrazně víc, než bez nich, stejně tak kdy pan Jiří "Peca" Pecha (velitel četnictva) taky ještě vypadal jako chlap a ne jako homelesák, bo naopak nenosil vousy, respektive svůj typický nosil megaplnovouvous á la Krakonoš, ale normální vousy". Za pana Pavla Nového (četník rotmistr Pavel Kubeš), kterého mám moc rád odjakživa. Za skvělého Mageryho pana Boleslava Polívky, za pány Pavla Zatloukala (Derbak) a Vladimíra Hausera (Danko) a za další herecké bardy. Bohužel Iva Bittová se mi prostě nelíbí a "Eržiku bych dal iné babě", konkrétně Blance Rudové (zde v roli Morany), ale holt pan režisér Sís měl jiný názor. Co už nic není dokonalé. Druhá hvězda je za pány Frantu Kocourka, známého brněnského baviče, siláka, galdiátora a showmnana a Rudu Kovandu, "lokenlolového zpěváka " a "skorozlatého Slavíka", Jaromíra "Barina" Tichého, Jiřího "Frettiho" Pfeifera a za další úžasné postavičky tehdejšího "štatlu" tedy Brněnské Bohémy. Třetí je za Greenhorns - Zelenáče, mou milovanou country a trampskou skupinu, čtvrtá za čundrácký kompars a čundrácké rekvizity a vůbec look a pátá samozřejmě za skvělou muziku (pánové Miloš Štědroň a Vlastimil Hála) a písničky, které nikdy nezestárnou. Vím, že ne pro každého může tento opus mít stejný význam a přinášet mu stejné pocity jako mě/mně, ale já si nemůžu pomoct, je to prostě film mého mládí, mého skororodného Brna a Brňáků, jedinečný divadelní počin a hlavně - má tu hanebně málo procent, na to oč jde a co si zaslouží! takže plný kilo a bez keců! ()

lenoch

Jako dítě mě děsně štvaly ty výstupy z reality příběhu - voda z prádla, diváci... Asi to tak měli v tom divadelním představení a chtěli to zachytit. Kromě jiných předností (geniální Polívka) originální hudba, inspirovaná lidovkami. Pokud někomu tenhle žánr sedí, tak je to hit za hitem. ()

Redyx1

Podprůměrná fraška o ničem,kdy si rádoby umělci udělali dílko,které propadlo jak v kinech tak v TV.Jediný co je zajímavé,že o tom furt mluvil Donutil,jaká to byla pecka a taky, že tam dali mentála Rudyho Kovandu.... ()

Dr.Marek

Hodně jsem se do tohohle filmu musel nutit. Ač jsem se na něj na základě všech těch Donutilových historek těšil, navíc v komparzu byl kamarád. Sledování filmu do konce ale nezachránila ani jablka Ivy Bittové. Největší hereckou práci tam odvedl Polívka, o kterým se kupodivu ve svých historkách ve spojení s Baladou pro b. Donutil nikdy nezmínil. A Donutilovi coby Šuhajovi nevěřím ani slovo, i ten zpěv je naprosto strašnej. To, že mu sluší fousy bohužel nestačí.Věřím, že kdyby se hlavní postavy ujal někdo jiný, kdokoliv z vedlejších postav, byl by výsledek úplně jiný. Kdysi jsem u někoho v komentářích "Sluha dvou pánů" četl, že Donutil "kurví" divadlo. Nemůžu než souhlasit. Za jeho největší životní výkon považuju vypravěče v seriálu Báječná léta. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka