Balada pro banditu

• angličtina Ballad for a Bandit
všechny plakáty
TV spot

Filmová verze muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná... Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě... Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh. (oficiální text distributora)

Lapacka

Film u kterého je dobré přistoupit na určitou hru. Kupříkladu látka, za socialismu preferovaný autor, zde inscenovaný jakousi tlupou na jakési zřícenině, mimochodem území na východ od Karlových Varů a na západ od Plzně má do dnešní svoji silnou atmosféru. Tak vlastně vznikl film jaksi vnitřně svobodný, film jako určitá hra, která říká, že si autoři nemusí na nic oficiálního hrát, ale že mohou napsat písničky a natočit film svými silami, jakoby pro pár kamarádů, což právě v době vzniku toho filmu bylo velice silné gesto. Což dneska samozřejmě už jenom málokdo chápe. Na film tohoto typu nelze hledět jako na nějaký spektákl typu Star Wars nebo něco podobného. ()

JanKukulín

Jeden z našich nejlepších divadelních muzikálů převedený do filmu. Skvěle zahraný a odzpívaný Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou. Co však tento muzikál u mě pozvedává nejvíc je nádherná hudba Miloše Štědroně ()

Denny

Mně se tohle pojetí Olbrachta moc nelíbilo, je tam ale docela pěkná hudba,zvláště jedna písnička v podání Donutila, kterou můžeme slyšet i v pořadech výše jmenovaného. ()

Jeand´Boa

Tak toto je umění a talent!!! ... nic víc o tom říci nemohu a ani nechci - nač se skrývat za mnoho slov, když i jednoduše se to dá vystihnout...? ()

horovska

Od začátku jsem od filmového zpracování tohoto muzikálu moc neočekávala. Vlastně mne docela příjemně překvapil především atmosférou, kterou navozují jak známé písničky, tak především nápadité obrazové ztvárnění. Prolínání představení a děje mne docela bavilo, plynulo vcelku samozřejmě. Žádný zázrak to není, ale vcelku příjemná podívaná. Donutil zpívá lépe, než Iva Bittová, která je v intonaci silně nejistá. Ale jak je krásná...! ()

bjukenenen

Příjemný film, i když muzikály nejsou můj šálek čaje, tady to zpívání tak nějak pasovalo a film hezky ubíhal. Mladý Donutil vypadal dobře a já mu toho banditu žral i s flintou i s kytarou. Bittová bývala parádní kost a i Polívkův žid byl fakt príma. ()

frbulka

Na tento kus musíte být naladěni, ne v každém rozpoložení ho budete vnímat stejně. Jako u většiny zdejších diváků i u mě filmové vyjádření hodně zaostávalo za tím hudebním, ale po nějaké době jsem začala více vychutnávat krásné písničky a zbytek vnímala jako takové divadlo pod širým nebem. Ve dvaceti bych to asi neocenila, prostě stárnu a ta hudba mě "dostala":-). Drsný loupežník Miroslav Donutil a jemná Eržika Iva Bittová jako dvojice zářili. Zabili, zabili chlapa z Koločavy... ()

tranquill

Folkový, spíše trampský, muzikál pojatý nefilmově jako představení v přírodním amfiteátru krásné zříceniny Andělská hora. Teď už vím, proč na hradě v létě probíhá promítání filmů... Některé písně jsou hezké, ale jako zapřísáhlý rocker jsem byl po nějaké době znuděn. Takže jednou stačí. ()

FireTight

"Zabili, zabili... chlápá z Koločavy..." aneb česká komornější variace na Jesus Christ Superstar aneb sentimentální vzpomínka na kultovní představení Brněnského divadla Husa na provázku. Vzpomínám si, že když jsem film viděl poprvé (kvůli maturitě), vůbec jsem některé scény nechápal, prolínání "trampského hraní" a skutečných scén jsem nepobíral a vůbec si tak nějak říkal, jak to sakra ten Olbracht původně myslel. Ale po pár měsících jsem už snímek viděl jinak. Viděl jsem jej jako takovou hezkou a melancholickou vzpomínku na jednu dobu, ať už Koločavy nebo Husy na provázku. :) Nádherné písničky, hezký příběh, smutné rozuzlení, to všechno je Balada pro banditu. ()

kratina

Střelba z kytar, místo z pušek, to musí potěšit srdce každého trampa! Jedno uhození do stun a prásk!, psanci či žandárovi zasviští kulka kolem hlavy. „Zabili, zabili, chlapa z Koločavy...“ „Ani tak nehoří svíčka farářovi, jako se bělají...“ Miluju ty písničky a nesčetněkrát jsme si je zpívali u táborových ohňů. Mám rád tenhle zvláštní, outdoor-divadelní film a jeho těžkou romantiku, drsnou jak život zbojníků v horách a lesích. Těžkou i jako život četníka, vysvětlujícího nadřízeným, proč už dávno toho Šuhaje nechytil. Z knížky Ivana Olbrachta jsem si sice Nikolu Šuhaje loupežníka představoval úplně jinak, než jako Mirka Donutila, ale poťouchlý Bolek Polívka jako protřelý obchodník Mageri nemá chybu a Iva Bitová jako samička z hor Eržika, ta je prostě k pomilování! „Koho s kým jsi podvedla, Eržiko?“ „Nikoho, mám je ráda oba! ... Nikola, to je svátek a ten je jen párkrát do roka. A Pavel, ten je všechno ostatní.“ „Takhle mluvit je hřích, Eržiko!“ „Proč? Pánbůh stvořil všední dny i neděle!“ Sympatický výklad božího přikázání Nesesmilníš! :-) ()

josieaddms

Jak to že Balada není v červených číslech? Sice jsem původně chtěla dát jen čtyři hvězdy, ale chci jim zvednou hodnocení! Takových dobrých a zajímavých filmů v ČR moc není. Vtipné, zajímavé, zábavné. Pohybově velmi dobře vymyšlené, zajímavé a dobře zazpívané písně. Donutil kterého normálně nemusím tady dost obdivuju. Velmi vydařené obsazení. Rozhodně to chce zvýšit hodnocení. ()

Hellierer

Vynikající, experimentální, vtahující, hudebně nesmrtelné a celkově nadčasové. Tenhle projekt je naprostou srdeční záležitostí. Neochvějnou a zlatou. Nebude po chuti každému, ale každý by ji měl minimálně vyzkoušet. ()

Šňůra

Zajímavým způsobem pojaté filmové zpracování divadelního muzikálu, kdy i ve filmu jde vlastně o divadlo provedené v přírodním amfiteátru. "Provázek" v době tuhé normalizace byl tehdy pojmem jak repertoárem, tak i hereckým obsazením. Pojmem se pak stala i Balada pro banditu a písničky z tohoto muzikálu jsou ještě i teď velmi oblíbené. ()

PaRi

Tenhle film byl v době svého vzniku legendou. Viděli jsme v něm jistou avangadrnost a vystrčené růžky proti bolševické šedé nudě a zasmrádlému stavu tehdejší kultury. Kolik dnes existuje muzikálů, ale žádný nevzbuzuje chuť k převedení na plátno. Režisér Sís byl navíc jeden z mála režisérů, který dovedl divadlo zfilmovat, aniž by původní divadelní látce ublížil. Jako pamětník budu proto nekritický a přidám jednu hvězdičku na víc z nostalgie. ()

Celebrian

některé části geniálně vymyšlené, jednoduché, vtipné, kdy stačí pouhý maskáč a prasátka ze zrcátek k naznačení řeky, kytary jako zbraně, bosé holky jako klusající kobyly...moc hezké ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka