Balada pro banditu

• angličtina Ballad for a Bandit
všechny plakáty
TV spot

Filmová verze muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná... Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě... Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh. (oficiální text distributora)

Grunt

Nemám rád takovéty "umělecké" filmy a tohle je něco v tom smyslu, se spoustou zpěvu, který mi nic neříká, a taky trochou tance. No prostě to šlo mimo mě a hrozně jsem se nudil.Bylo zajímavé vidět mladé Donutila, Polívku, Bittovou či Pechu. ()

offlineman

Díval sem se na to kvůli jedné jediné scéně, tolik proklamované Donutilem. Když sem se jí konečně dočkal, tak nebyla ani zdaleka taková, jak ji vyprávěl!!!! Možná, že bez těch "hippíesáků" to mohl být dobrý film, takhle mám dost rozporuplný pocity!!! Pokud tohle měla být opravdu odpověď na JCHS, tak nevím, nevím..... Zajímavý (střízlivý :-) ) Jiří Pecha! ()

wylda

Osobitá inscenace Divadlo Husa na provázku převedená na filmové plátno. Můžeme vidět řadu mladých hereckých tváří dnešních filmových hvězd. Pro některé herce to byl na dlouhou dobu ojedinělý filmový výstup. Film má na dobu vzniku velmi odvážně jakousi hippie atmosféru. ()

Pitryx odpad!

Kdysi jsem utekl od promítání. Tak jsem to po letech zkusil znovu a pořád totéž. Všichni hodnotí vysoko a pro mne to bylo utrpení. Vlastně jsem si to pustil jen proto, že jsem poslouchal vyprávění pana Donutila o tomto filmu. Rudy je tam pár sekund, tak nevím proč kolem toho takové orgie. Písničky jsou hezké, ale nesedlo mi jejich opakování. On je to film pro mne prostě asi nevhodný a to jsem sám hodně čundroval. Nevím, asi mi nesedí to spojení s čundrákama, nebo nevím no. Takže pro mne je ten film naprostá pitomost. A to mám rád brněnské herce. ()

AgnesDee

Hudba je skvělá, herecké výkony jakž takž. Jelikož jsem ale o tomto filmu z vyprávění pana Donutila slyšela nespočetněkrát, očekávala jsem asi trochu něco jiného. Nemám nic proti poetickým filmům, jen mi přišly některé věci strašně rychlé, ne úplně vysvětlené a matoucí. Asi bych raději viděla tento příběh rozpracovaný trochu podrobněji a hlavně v jiném prostředí. Prostředí obecně je koncipováno hodně s ohledem na původní text divadla na provázku, tedy s ohledem na to, že se jedná o divadelní inscenaci, ale do filmu to prostě nesedí. Přeci jen, ve filmu je spousta jiných, otevřenějších možností. ()

ostravak30

Je to opravdu netradiční forma ztvárnění tohoto příběhu. Na zřícenině mezi diváky a s kytarami a jako doplněk pro filmu skutečné reálie. Obojí dohromady působilo...přinejmenším i pro mě trochu zvláštně. Na druhé straně to obsazení a písně jsou už dnes legendární. ()

Předseda

Pokud se povede původní divadelní zpěvohra s vynikajícím ansámblem, je povinností tvůrců tuto konstalaci zaznamenat na filmové médium. Takhle má vypadat zakonzervovaná divadelní legenda. ()

Florentyna

Dala bych i hvězdičky čtyři, to kvůli spojení předlohy a výpravy, ztvárnění, hudby ... na české poměry výborné autorské dílo. Ale i když vezmu v potaz, že film je zkrátka dílem své doby, bez níž ho nelze nahlížet, nemůžu se prostě přenést přes Zelenáče a trampskou scénografii. JInak výborný výkon Bolka Polívky. ()

blanic

Toto dílko je zřejmě potřeba vidět vícekrát, aby se mu přišlo na chuť. Polívka s Pechou ovšem nezklamali už na první pokus. ()

swinevenca

I s mizerným zpěvákem Donutilem se dá natočit zajímavej a dobrej muzikál, když je mu to za léta ušitý na míru. To přenesení divadelní hry do polofilmu je myslim tak akorát, chytlavý písničky tvořící baladickej příběh, vlezlej Polívka coby šedá eminence, dobrá oddychovka. ()

Gig

Původní muzikálové nastudování je legendární a i to rozhlasové, které se dochovalo se stejnou partou okolo je fenomenální. Tohle filmové má k tomu původnímu daleko, ale jsem rád, že vzniklo se stejnou partou. Donutil a Bittová byli a budou pro mě Nikola a Eržika. Byl zajímavý pokus vyprávět či prezentovat příběh Nikoly ve filmové verzi podobným stylem jako filmový Jesus Christ Superstar - jen místo lešení a písku tu máme hradby zříceniny, rybařské sítě a lavičky. Kytary představují flinty (tady mi to zase připomnělo Klarinety a samopaly). Zelenáči tomu dodali tu správnou trampskou podobu. I když vždy si vzpomenu na vyprávění Mirka Donutila, když režisér je napomínal (nadsázka), vy nevíte, jak má vypadat western? Jo nesmíme zapomenout, že hrobníka si zahrál Kovanda (kdo ví, ten ví). Tak tedy, kamarádi moji, tu mě nenechejte, pod javor zelený, tam mě pochvejte.... ()

miza

Průkopnické tažení divadla Na provázku do podvědomí všech filmových diváků. Docela rád bych si užil natáčení tohoto filmového díla. Musela to být krasná práce. ()

DonFrolimo

On to v podstatě není dobrý film, snad proto, že to není film. Takže dobré. A Bittovka mmm... To byl kus (a je teda furt na svůj věk) Kus hlasu samosebou. No, i když nejen. ()

rigby

Originální nadčasové ztvárnění výjimečného a rovněž nadčasového muzikálu slavného Divadla na provázku. Nádherné jednoduché písničky s krásnými zpěvnými texty, výborné herecké výkony dnes již populárních herců, nadčasový příběh o chlapovi z Koločavy. To vše si mě získalo už před mnoha lety a stále se k tomu vracím rád. Příjemné pohlazení duše, ať už ve filmové podobě, nebo v rozhlasovém ztvárnění (také vřele doporučuji). ()

Kozlowski8

Filmové zpracování slavného muzikálu divadla Husa na provázku z 70.let minulého století. Režisér Vladimír Sís pojal dílo svérázným způsobem, který mne příliš nezaujal. Hlavním stavebním kamenem muzikálu jsou však písně a kvůli nim jsem v hodnocení milosrdný. 50%. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka