V době normalizace se někteří filmaři odhodlali dokonce oslavit boj Bezpečnosti s ničemnými odpůrci kolektivizace, kteří dokonce chystají diverzantské akce... Na schémata dobrodružného příběhu, kde nechybí pronásledování ani přestřelky, jsou naroubovány až nesnesitelně ideologické vycpávky. V málo životné podobě byl tak oživen žánr příznačný hlavně pro 50. léta - tehdy se ostatně tento film také odehrává. (oficiální text distributora)

waits

Předem jsem se obrnil, takže při dobrotivých výsleších podporučíka STB jsem nehýkal, při vykreslování diverzantů jako zlodějů a obecně lumpů jsem popíjel Plzen a při útrpných vtípcích agentů jsem se prostě drbal na hlavě. Film jsem ale vydržel, i když jde o pekelnou agitku, která navíc občas vypadá, jako kdyby ji střihač ještě úplně nesestříhal, záběry jsou podivně dlouhé a divně končí. Udržel mě jakýs takýs dramatický náboj a neotřelý bradpitovský šarm Jana Kanyzy - vidět tehle film Angelina Jolie, bude mít vykulená očka ještě víc než je má. ()

Vesecký

Český napůl Belmondo a napůl kapitán Klos jde bojovat do týlu nepřítele... Je nezranitelný, je neodhalitelný, je prostě ten nej, na něhož naši nepřátelé neměli fištróna. Slabší tři hvězdičky. Pochopitelně, že padesátá léta přinášela podobné příběhy a boj za zachování lidové demokracie nebyl jednoduchý. Jenže tohle bylo příliš vykonstruované. Pár záškodníků, kteří zavraždili několik lidí v kolektivizující se vesnici a pak ještě podpálili kravín... Ono těch stájí a stohů bohužel hořelo hodně, ale kulomety ani přepadávání náhodných aut k tomu nebylo třeba. Trošku mi to připadalo, že to bylo natočeno pro školní mládež včetně výchovného řečnického prologu a stejného epilogu. Ne, že by nebyl pravdivý, žel, ukázalo se, že pravda byla jinde. ()

mh.mail

20% - Z jedné strany má film překvapivě docela dobrodružný a do určité míry i napínavý děj. Z druhé strany se jedná o neskutečnou komunistickou agitku a ideologie trčí ze všech koutů. A z třetí strany je to neuvěřitelně naivní a prostoduché. Hlavní postava estébáka, který se sice nedrží úplně striktně zákonů, ale řeší případy tak trochu „po svém“, se evidentně inspirovala v nějakém představiteli západní drsné školy detektivů. Naprosto nevěrohodné je „obrácení Ferdyše Pištory“ a ten jeho důvod! Ovšem závěrečná finta se vzkazem se mi líbila, ta je opravdu dobrá. Bohužel hned vzápětí následovala akce, kterou bychom uvěřili tak maximálně Limonádovému Joemu. ()

MickeyStuma

Z dnešního žánrového hlediska se jedná o akční thriller zasazený do 50. let minulého století, který je na tom po kritické stránce naprosto stejně jako později natočený kriminalistický seriál "30 případů majora Zemana“ (1974–1979). Technicky i atmosférou je film velmi podobný francouzským nebo italským akčním kriminálním filmům. Obsahuje spoustu akčních scén, přestřelek a napětí. Režisér Ivo Toman se podle scénáře, který vycházel ze stejnojmenné knihy Ivana Garyše, snažil vytvořit divácky atraktivní film, který by zároveň oslovil hrdinstvím příslušníků StB. A převážně se na tom nepřekvapivě podílel i tehdejší tiskový odbor Ministerstva vnitra. A tak vznikl další film o protistátní skupině, která se snažila zmařit komunistické ideály, jako byla kolektivizace zemědělství a založení JZD, jen je právě mnohem akčnější než námětově podobné filmy. Že je zápletka přitažená za vlasy, není třeba připomínat, ale každopádně není od věci přiznat, že stejně jako výše zmíněný seriál je celý tento projekt, právě po filmařské stránce, docela dobře zvládnutý. Bohužel, když se jedná o cílenou propagandu, o čemž svědčí mimo jiné v jedné scéně i reklama na jiný propagandistický film, je sledování filmu chtě nechtě o to nepříjemnější. Ať tak či onak, dnes je film především zajímavou ukázkou stylu filmové propagandy tehdejšího komunistického režimu. ()

offlineman

Boj proti tlupě vrahů a zlodějů, která to maskuje jako třetí odboj! Zajímavá role Jana Kanyzy a Karla Hlušičky. První, kdyby si nenechal narůst plnovous to mohl, myslím, dotáhnout mnohem dál. Karel Hlušička je zase v naší kinematografii skoro nevyužitý. Tohle, Zbraně pro Prahu a Drsná Planina je, bohužel, trošku málo! Jinak mi to celé připomínalo hodně film Kohout plaší smrt, jen s tím rozdílem, že hlavní hrdina přežije! ()

Prubner

Kdyby celý film vypadal jako jeho druhá půlka, šlo by o řemeslně slušný napínavý příběh (samozřejmě s nezbytnou ideologií) o hrdinovi, který se infiltruje mezi teroristy/záškodníky. Jenže než se k tomu tvůrci dostanou, zbytečně se nimrají v nepodstatných podrobnostech a odbočkách, které úvod příliš natahují a berou filmu spád. ()

carl.oesch odpad!

Jsou filmy z padesátých let, které jsou zajímavé svojí debilitou, zábavné svým mimoňstvím nebo třeba pozoruhodné svým zpracováním (Král Šumavy). Ale tady není nic. Absolutně. nemám ve zvyku "urychlovat" film, ale tady jsem se tomu nevyhnul. Hlušička ty zkušený komouše měl tak zažitý, že jsme ho snad neviděli hrát ani nic jiného. Zlatej Zeman, ten byl aspoň zábavnej...i když asi jinak, než si soudruzi mysleli a přáli. ()

Nerajohn

Politický odpad posouvají do vyšších sfér dvě věci. Hudba Jiřího Šusta a druhá polovina, která chtě nepostrádá napínavost. V první půlce se dá ale zorientoval jen s maximálním úsilím. Scéna střídá scénu, kolikrát je v každé z nich hromada lidí, načež najednou někdo něco řekne, střih a jsme někde úplně jinde. Překvapil i Jan Kanyza. Zdálo se mi to, nebo vypadal opravdu trochu jako Brad Pitt? ()

rigby

Další propagandistický film. Na rozdíl od filmů z padesátých let ale tento není tak přímočarý a jde za svým cílem poněkud rafinovanějším způsobem. Drsní muži, přestřelky, Amerika. Pěkně se na to dívá. Škoda toho poselství. ()

Saxos odpad!

Ivan Gariš, na základě rozhovoru s podnapilým Serjožou, který léta páně '68, hrdinně vjel s tankem na Václavské náměstí, sepsal scénář. Bohužel žádné nominace na filmové ceny nezískal. Závěr: nedoporučuji. ()

giacobbe

Téměř každý máme nějaký film, který jsme neviděli dvacet pětadvacet let, ale pamatujeme si z něj repliky slovo od slova. I z toho co si pamatujete z děje tušíte, že to byla ideologicky nerušená blbost, ale chcete to za každou cenu znovu vidět. Tím mým byly právě Cesty Mužů. .... Moje hodnocení tudíž neberte za objektivní. ()

Dr.Kongo

Scénáristicky i režijně hodně odfláknuté, ideologii nehodnotím. Účelový film, prezentující jen loajalitu k nastupujícím normalizátorům. ()

milos.bradik odpad!

Hlušička jako socialistický James Bond, který se zamyká v kanceláři, ale i tak likviduje zloduchy. Nejlepší byl ten konec jak téměř všechny, které zatkli propustí, to bylo opravdu jak z komunistické čítanky a věří tomu asi jen voliči komančů, kteří věří všemu, co jim řekne jejich propaganda. ()