Jindřich V.

Henry V

Henrich V.

Historický / Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 1989, 137 min

A znovu do té průrvy, přátelé! Další skvost velkého klasika v podání velkého klasika. Kenneth opět nejen režíruje, ale opět hraje i hlavní roli. A opět nesmírně zručně, kvalitně a s obrovskou úctou k Wildovi. Naprostý top to sice není, ale i tak je to strašlivě silná, působivá a kvalitní historická velkopodívaná. Je tam sice dost míst, které by tam být nemuseli (ale to není Kennethova vina), a tempo není úplně nejrychlejší (to taky není Kennethova vina), ale zase je to lepší, než to jen číst a obzvlášť bitevní scény jsou zatraceně super a naprosto výborně natočené. A po herecké stránce je to samozřejmě naprostá dokonalost, i díky tomu je radost Jindru sledovat (Derek Jacobi vládne). Jenom mi přišlo, že je to místy až moc doslovné (ale co si stěžuju) a jako DEBUT je Jindřich V. Opravdu nesmírně parádní záležitostí. Kvalitní adaptace, kterou by si žádný fanoušek Wildy (a britské kinematografie, historických filmů a kvalitní kinematografie obecně) neměl nechat ujít. Skvost, síla a jeden z nejlepších filmových Shakespearů. 85%.(9.6.2017)

Jakmile padla první replika nadabovaného Kennetha Branagha a jeho hlas zněl jako by byl vykleštěný, TV jsem vypnula a jala se shánět dílo v PŮVODNÍM ZNĚNÍ. Trvalo to, ale rozhodně se vyplatilo. Dále je ku prospěchu mít Shakespearova Jindřicha přečteného, lépe se orientujete v ději a víte k čemu se vlastně vrací ve svých vzpomínkách. Bouřlivé pijácké výboje Jindry a důvod jeho proměny, jsou zde mlhavě popsány, přestože je to jedna z věcí stěžejních. Jinak je zde celé dílo uchopeno zkušenou rukou, což je ostatně zmíněno v ostatních komentářích. Nejvíc mě vzala brilantně natočená scéna samotné bitvy, měla jsem pocit až fyzické přítomnosti. Rozhodně je to pro všechny, kteří mají rádi historické filmy, nebo samotného Shakespeara.(24.11.2013)

Neviem, či sa mi páči viac Kenneth-režisér alebo Kenneth-herec ,už v tomto filme však dokázal, že by mohol byť trebárs aj anglickým panovníkom.S hlavnou postavou má spoločné nie len sugestívny prejav,všestrannosť a nadšenie, ale i zmysel pre humor a cit.Naviac cit pre Shakespeara, pre reálne vykreslenie doby i postáv,pre výber hercov a hudby.Plný počet nedám len preto, lebo verím, že pred rokmi vysoko postavenú latku ešte dokáže posunúť. Veľmi sa na to teším.(17.9.2011)

Shakespearovské adaptace mají oproti historickému standardu nespornou výhodu v jazykové vytříbenosti. Od první pronesené věty cítíte, že monumentální monology stejně jako rozhovory mezi vojáky působí jako balzám na duši. Dostávají také docela jiný rozměr. Řeklo by se, že daleko přirozeněji vyzní zcela lidová mluva, která by odpovídala dobovým reáliím, jenže zaryje se taky tak hluboko do srdce? Působivý hudební doprovod pak dotvoří mozaiku mimořádného filmového zážitku. Na Branagha si budu muset dát pozor :)(3.5.2011)

Jedna z nejlepších shakespearovských adaptací. K.Branagh se obklopil anglickou hereckou špičkou, D.Jacobimu přisoudil roli moderního chóru a sám se s jistotou zhostil nejen režie, ale taky titulní role. Nezapomenutelná je v jeho podání především motivační řeč k armádě (Crispin´s day speech), ze které dodnes čerpá většina autorů historických velkofilmů, syrová inscenace bitvy u Agincourtu a čtyřminutový nepřerušovaný záběr, v němž nese přes bitevní pole jednoho z mrtvých vozatajů (Non Nobis, Domine-úžasný hudební doprovod P.Doyla). Tak tedy "once more unto the breach, dear friends, once more!"(31.1.2007)

• - Derek Jacobi, který je vypravěčem filmu, byl Branaghovým velkým vzorem od studentských let. Později se objevil ještě v Znovu po smrti (1991) a Hamletovi (1996), dalších dvou filmech, které Branagh režíroval a zároveň v nich ztvárnil hlavní postavu. (StarsFan)

• - Celý film byl natočen chronologicky podle děje. (StarsFan)

• - Film obsahuje dva flashbacky do jiného díla Williama Shakespeara - Jindřicha IV. Jedná se o moment, kde Bardolph (Richard Briers) radí Jindřichu V. (Kenneth Branagh), aby po korunování králem nikdy nevěšel zloděje, a scénu, kde Falstaff (Robbie Coltrane) z legrace princii a pozdějšímu králi Jindřichovi V. říká, že se jako král může zřeknout všech svých přátel krom Falstaffa samotného. (StarsFan)