Tichá noc

• Velká Británie Silent Night (více)

Britský pár Nell (Keira Knightleyová) a Simon (Matthew Goode) má vše, o čem mohl snít: dvě děti, krásné sídlo daleko od rušného městského života a věrné přátele. Přesně s takovými chtějí strávit příští Vánoce. Pod rouškou štěstí a zábavy se však skrývají temná tajemství. Rychle se ukáže, že přežít setkání nebude tak snadné. A to doslova! (Bontonfilm)

Morholt

Námět originální a výborný. Dalo se to natočit jako thriller, horor, psychologické drama a nakonec i jako komedie. Výběr byl fakt velký. Jenže bohužej se to dalo natočit i nijakým nedomrlým způsobem a přesně touhle cestou se režisérka vydala. Jediné, co se opravdu povedlo, byl casting se skvěle přehrávající afektovanou Annabelle Wallis na čele. Jenže až na výjimky mě vůbec nezajímalo, co herci dělají a říkají. Mít k dispozici takový materiál a zvorat ho i s takovým obsazením, to by se mělo skoro trestat. 30% ()

JohnCZ

Příjemná sváteční rodinná komedie s neuvěřitelně feel-good atmosférou, laskavým britským humorem a krásnými re-imaginacemi známých vánočních koled, jako dělaná na štědrovečerní poklidné sledování s poklimbávající rodinou v měkoučkých křeslech u praskajícího krbu a poblikávajících světélek vánočního stromku. :) ()

Kosmik

Film s tím nejčernějším britským humorem, jak jenom černý může být. V Covidové době hodně ale hodně odvážný počin a někteří diváci možná budou mít problém současnou realitu od filmové fikce oddělit. Tipují, že se film začal připravovat ještě před pandemií Covidu a letopočet 2020 u závěrečného copyrightu napovídá, že premiéra byla zřejmě o rok odložena. Patrně kvůli pandemii Covidu. ()

honajz2

Mám pocit, že tu ten závěr, tu rozporuplnou poslední vteřinu, málokdo pochopil. Nezlobte se na mě, ale hledat v tom přesahy na tehdejší covidovou situaci je prostě pitomost a člověk se nad tím dualistickým smyšlením a s tím spojenými toxickými útoky na "druhý tábor" jedině tak vysmát. SPOILER Vždyť je to celé o tom, že se člověk nikdy nemá vzdávat, nemá házet flintu do žita a uvědomit si, že žít se nějak dá vždycky. Sice někdy značně blbě, sice s nejasnou budoucností, ale dokud tu jsme, vždycky je naděje. Jestli je tenhle film něco anti-, tak antisebevražedný. KONEC SPOILERU Myslím si, že o to šlo Camille Griffin především, že je to z toho dost znát a že si do toho někteří uživatelé reflektují svoje frustrace a "přednasranost" je jen a jen jejich problém. FlyGun to v závěru svého komentáře velmi pěkně shrnul. Nicméně i když mě ten závěr hodně potěšil a mé dosavadní dojmy zvedl dost nahoru, stejně to na moc vysoké hodnocení nevidím. Dlouhou dobu je to celkem nudné, bez zajímavějších a sympatičtějších postav a většího počtu vtipných scén (které se tam objevují na začátku a hlavně na konci (ty zdařilé), ale zbytek filmu je buď postrádá nebo působí nevtipně), navíc to i zbytečně pomalu graduje a znova bych si to fakt nepustil. Nějaký silnější dojem mi v tom prostě dost chybí, no. Jinak s hororem to podle mě společného nemá nic (taky proto už tu ten žánr napsaný není), ale rozhodně je to sci-fi. Slabé 3* ()

M.i.k.e

do Silent Night sem šel bez toho abych jen minimálně tušil o co půjde a prvotně sem se nechal nachytat očekáváním vánoční komedie.A ono to jako otravně trapná vánoční komedie začíná.Postupem času se ale všechny ty falešné úsměvy změní v drama a jednu velkou nekonečnou depresi,která mě překvapila a přesto mi nedovolila přestat koukat a zajímat se o to co se ještě stane.No a pak přijde - zde tolikrát zmiňovaný - úplný závěr,který je nejednoznačný,vyložit se dá hned několika způsoby a po hříchu je z celého filmu nejméně překvapivý...60% ()

dubinak

Bleh, to byl ale hnusnej film. A hnusnej myslím ve smyslu, že se tu ty postavy chovají otravně, divně a jsou naprosto nepřirozené a schválně napsané jakože "originálně". Mě tady ale sral snad každý jedinec, co se tu objevil. Když se pak postupem času zjistí, oč běží, možná se tím jejich chování dá lehce ospravedlnit, každopádně to nemění fakt, že je ten námět takový moc povrchní a řeší se jen tak letmo a spíš se to právě soustředí na ty postavy, se kterými jsem nesoucítila ani vteřinu. Nevím, celkově mi to prostě ničím nesedlo. Přišlo mi to jako nevhodně smíchaný humor s depresí. Na Británii to tentokrát nějak moc smrdělo. ()

Martrix

Aniž bych to tak zamýšlel, tak se mi v hlavě sešly dva nedávno zhlédnuté filmy, které toho mají společného víc, než by se zdálo. Přestože se víc nabízí srovnání s Trierovou Melancholií, tak mám na mysli nedávno uvedenou katastrofikomedii K zemi hleď!. Mimo jiné, jsem v její recenzi jako výtku napsal: Tento film ale není dostatečně ostrý, ani satirický, vlastně ani nenastavuje zrcadlo ovcím, nebo lhářům...prostě jen trochu poťouchle konstatuje. Na to luxusní obsazení a honosnou výpravu, mi to příjde zoufale málo. Chtělo to zkrátit a být mnohem drzejší a tvrdší. S lidmi je potřeba pořádně zatřepat, aby jim došlo, že záchranu, řešení, změnu...nelze odkládat donekonečna. Mohl to být šťouchanec do žeber diváka....ale je to jen další film. Nu a hleďme. Část z toho co mi chybělo, jsem o pár dní později dostal v Silent Night. Griffin otevřela stejně závažné téma a za mě se jí podařilo divákem zatřepat o dost víc. To nejzajímavější je pronášeno ústy kluka, který se nechce smířit s...pro ostatní nevyhnutelným. Pokládá otázky, je skeptický vůči postoji, že...politici, vědci...někdo chytřejší říká, že to tak je. Vmete rodičům a jejich přátelům svou frustraci do tváří a vy přestože jste dospělí a měli by jste s nimi sympatizovat víte, že má pravdu. Velkou výhodou u sledování tohoto filmu bude, pokud si o něm nic nepřečtete (kvituji s povděkem jak je tady napsaný obsah). Trailer jsem neviděl, ale nedoporučuji se na něj raději dívat. Začátek filmu vám tak možná příjde divný, ale vše se seskládá jak má. Jednoznačně nejlepší je střední část filmu...je tam toho vcelku dost k úvahám a navíc už jste v obraze oč jde. Nu a co se týče závěru...ano, i podle mě by bylo mnohem lepší, kdyby film skončil o pár vteřin dříve. A je to jeden z důvodů, proč dám 4* bez velkého přemýšlení. Ještě v osmdesáté minutě jsem totiž uvažoval o plném počtu. ()

rasttea

Rozmýšlela jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale po přečtení několika komentářů tady jsem se rozhodla pro nejvyšší skóre. Za prvé mě uráží to obouvání se do "antivaxerů" - jděte se bodnout. Za druhé - osobně jsem viděla na place Keiru, Matthewa i Romana a už proto vím, co za tím vším je práce. Velice ráda vidím, že Roman herecky roste - o něm ještě hodně uslyšíme. Matthew u nás už natáčel jednou, podruhé si stříhnul roli Zikmunda lišky ryšavé, a na to se hodně těším. Ale zpět k filmu - náladu střihem, kamerou i hudbou velmi dobře režisérka zhoustla. Po pár vtipných konverzačních výměnách už jsem začala tušit, že mi úsměv ztuhne na rtech. Po poslední sekundě mě mrazilo asi stejně, jako při závěrečné scéně Mlhy. Neskutečně skvělé! A když si navíc ještě člověk uvědomí, že jelikož se námět tvořil daleko před tím, než pseudochřipkovir, který byl schopen zfuckupovat a zdevastovat totálně mentalitu celého společenství, vykoukl na světlo "boží" - měla by nám dojít ta synchronicita, souvislosti, pohled, kterým paní režisérka/scénáristka a máma hlavních aktérů v jedné osobě nastavila skvěle společnosti zrcadlo...... a je to krásně vidět na většině bezduchých komentářů tady..... eat your hearts out... PS: a mimochodem - soundtrack - TOP!!! ()

Avathar

Áno, ten úplný záver to, žiaľ, dosť pokašľal. Keďže sa film začal nakrúcať pred pandémiou, tak to evidentne nebol zámer a hlavne sa mala, zrejme, tematizovať klimatická kríza. Ale dnes je skrátka nemožné nevnímať Silent Night v kontexte súčasnej situácie. A ten film tak naozaj pôsobí ako mimoriadne nezodpovedné poklonkovanie sa pavedeckým antivaxerským hlupákom. Veľká škoda. Herci skvelí, nápad zaujímavý. ()

VasaX

Jako byl jsem váhavý, jak tohle hodnotit, ale ono je to vlastně dobré. Vyvaroval jsem se spoilerů a mohl si tak užít přerod z jakési rodinné drama-komedie přes existenciálně-černé komedie do existenciálního dramatu. A chápu pro někoho to musel být šok. Celé je to ale zinscenováno moc dobře, výkony se pohybují max na hranici mírného přehrávání a obecně to je celé dobře zahrané. Nenápadná a rozhodně zajímavá věc. ()

blackkocour odpad!

Další hřebíček do rakve vánočním filmům, které obzvlášť nemusím a nenávidím. Všem pětkařům vzkázám blahobyt a pokoj v duši, protože něco vás muselo v životě dost ztraumatizovat, že máte dostatečné koule jít výš než odpad. ()

sedm.1

Silent Night disponuje opravdu zatraceně výrazným, nevšedním a vlastně i dost originální námětem, který dokáže v podstatě nepřipraveného diváka až šokovat a je skutečně důležité si dopředu o tomto filmu vůbec nic nezjišťovat, jelikož pak se onen potencionální divák dočká vážně nečekané zápletky, která MOHLA přinést skutečně parádní filmový zážitek a emoční pecku. Nicméně já musím zdůraznit výraz MOHLA, a to z jednoduchého důvodu, jelikož díky celkovému zpracování dané látky a kvůli prapodivnému tvůrčímu přístupu nakonec film nic z toho nepřináší a je to obrovská škoda, protože něco tak neobvyklého a zajímavého se nevidí každý den a já tak ve výsledku nemohu Silent Night označit za nic jiného, než za promarněnou šanci na nezapomenutelnou podívanou. Každopádně začátek působí jako taková spíš až matoucí dramédie, kdy divák tápe a vlastně ani příliš nechápe, o co se bude vlastně po celou dobu jednat. Podstata toho filmu tak vyplouvá na povrch vážně pomalu, o to větší překvapení pak ale přináší. Jenže i po tomto šokujícím odhalení to celé i nadále působí jako ta již zmiňovaná dramédie, ačkoliv vzhledem k obsahu a onomu tématu se to vůbec už nehodilo a kdy se především jednotlivé postavy chovají skutečně nepřesvědčivě podivně, k čemuž ovšem výrazným způsobem přispívají i silně přehrávající herci, což mě upřímně zklamalo, jelikož obsazení tohoto filmu je vážně silné a mělo celé té podívané dominovat. V závěrečné třetině pak sice film nabere podobu, která mě bavila již daleko více, která mě vlastně i docela dost uzemnila, celkový dojem ale bohužel už nezachránila, a já tak jen musím zopakovat, že za pozornost Silent Night sice určitě stojí, nicméně z mnoha důvodů to na víc než na průměr nemá. ()

borec999

Až sa mi nechce veriť koľko relatívne známych tvárí (Keira Knightley, Annabelle Wallis, dcéra Johnnyho Deppa, malý Roman Griffin Davis z Jojo Rabbita) sa dalo nahovoriť na takýto netradičný mix žánrov s apokalyptickým námetom (nesúrodá rodinka zažíva svoje naozaj Last Christmas pred príchodom otráveného vzduchu ktorý každého zabije). Silent Night je slušne natočený, má výborný soundtrack, zaujímavé typy sympatických, menej sympatických aj úplne nesympatických postáv(typická situácia u každého v rodine) ktoré sú navyše aj dobre zahrané (Anabelle Wallis je krásne odporná a mladá "kamarátka" Kitty ma svojim neustálym odporom voči všetkému vytáčali do nepríčetna presne tak ako asi podľa scenára mali). Chvályhodné tiež, je že režisérke sa takýto mix žánrov(z úvodu typický vianočný film,občas čierna komédia a v závere čistá melanchólia) podarilo udržať pokope a zaistiť, aby ste s pribúdajúcimi minútami postupne pri všetkom cítili viac a viac tú ťaživú, depresívnu atmosféru blížiaceho sa konca. Práve preto ako netradičný a kvalitný Silent Night dovtedy bol, ma podobne ako u JASM veľmi vytočil záver, ktorý mi všetky dovtedy pozitívne pocity z filmu zobral a spôsobil že po pár týždňoch si spomeniem iba na to negatívne. Premárnený potenciál- mám pocit, že sme prišli o budúcu vianočnú klasiku... 55% ()

Milky.

Asi dobově nejrelevantnější film za poslední roky. Spoustu komentářů tady píše, že jim film zkazila poslední sekunda. Věřím, že to jsou (a ano, budu politický a budu předsudečný) lidi očkovaní, důvěřující politikům a vystrašení. A bojí se, že někdo, komu důvěřovali (vláda) by je mohl zklamat a mohli by se dojebat na tom, co na sobě nechali udělat. Ale upřímně, vy všichni, kteří takto přemýšlíte, kdyby došlo do tohoto extrému a pan premiér (Andrej) a pan ministr zdravotnictví (zoufalec Vojtěch) by Vám nabídli sebevražednou pilulku s tím, že "Věřte nám, je to jediná možnost, uděláme tečku za utrpením", věřili byste jim? Vzali byste si ji? Je extrém a extrém, ale jak daleko jsme s důvěrou ve veřejné činitele? Nebo spíš naivitou. A co se týče hodnocení bez politiky, za mně naprosto skvěle budovaný a perfektně zahraný film. Divný pocit, že něco je v nepořádku byl ve filmu prakticky už od první minuty, pak člověk už jen sledoval kdo je z nich ten největší psychouš a doufal, že někdo umlátí Kitty paličkou na maso. Za mně jako film naprosto dokonale budované i natočené drama. Postavy zpracované skvěle a uvěřitelně. Jediné mínus je, že si neumím představit (SPOILER ALERT), že si sám zvolím, že své poslední vánoce strávím zrovna s těmito lidmi a tímto způsobem. ()

Kacitr

Husí kůže! Stísněná atmosféra, napadaný sníh a ve vzduchu cosi tíživého. Proč spousta komentujících Silent Night přirovnává k současné situaci fakt netuším, stačí se podívat na produkci. Poslední klapka padla dávno před prvním lockdownem...nějak takhle by mohl skončit svět. Jo. Větší pecka by tedy byla, kdyby Sophia jednala na základě svého prvotního rozhodnutí. Jinak nervák...! A že posledních několik vteřin zkazilo celkový dojem? Ale kdeže!! ()