• Beastmaster4

Absolutně nechápu povyk kolem tohoto snímku. Pár pěkných obrazů, na české poměry zajímavá a pěkná hudba neudělají z této jinak nudné podívané nic víc. Nerozumím některým splašeným scénám, nerozumím divnému dabingu s ozvěnami a nelíbí se mi ani poetika s jakou byl film kompletně pojatý. Působí to na mne stísněně, celkem morbidně a tak nějak divně vůbec. Uznávám hodně dobré herecké výkony, zejména Josefa Kemra, Vladimíra Menšíka a Magdy Vašáryové. Naprosto vražedná je pak délka 162 minut. Nechápu také vysoká hodnocení lidí, kteří dokáží naklábosit o podprůměrném snímku dost jen proto, že je obecně označován za kulturně přínosný . Nehodlám se mezi podobné zařadit, nevynáším soudy dle smýšlení několika rádoby kritiků a znalců, ale dle svého vlastního přesvědčení. Sama Magda Vašáryová v roce 2011 na festivalu v Karlových Varech přiznala, že v ní film i po 44 letech zanechal mnoho deprese. Vzhledem ke stylu natáčení se ani nedivím, ve mě je, jako v diváku zanechal též.(7.1.2012)

• Tsuki

3 hodiny táhlých nudných scén. Pokud chcete u filmu umírat a modlit se, ať už skončí, podívejte se na Markétu Lazarovou. Dokonce i četba Vančurovy knihy je snesitelnější než film. Vážně nechápu to vynikající hodnocení, které tomu všichni ostatní dávají, já osobně dávám jednu hvězdičku jen za pokus o umění, který se ale jinak vůbec nezdařil. Bez jakéhokoliv studu můžu říct, že na jakýkoliv jiný hrozný film (klidně i na film, kterému jsem dala hodnocení "odpad") bych se raději podívala znovu než na Markéta Lazarovou. Už nikdy víc! ~(0,5)~(16.1.2009)

První setkání s Vláčilem a novou vlnou v kině plném ukecaných adolescentů. A já byla velmi příjemně překvapená, ačkoli 162 minut je pro mě vražedná délka, navíc při absenci nosného děje. Pořád je však na co koukat. *** Naprosté vítězství formy nad obsahem, vynikající a zajímavá kamera, hudba a výprava. Herci jsou výrazní, ať už Josef Kemr či mladičká Magda Vašáryová... *** Celkový dojem kazí snad jen hodně podivné postsynchrony...(5.5.2008)

Konečne som sa dostal k sledovaniu presláveného diela. Aj keď som bol odpočinutý, sledovanie ma dosť vyčerpalo. Je to náročný film, vyžadujúci si spoluprácu diváka. Ale je to aj rýdzi film, žiaden obvyklý prepis literárnej predlohy. Divák je vtiahnutý do iného, neznámeho sveta, ktorý je uveriteľne znázornený. Nie som schopný napísať niečo vzletné, čo ešte nebolo napísané. Preto iba heslovito najväčšie klady: hudba, kamera, výprava, Kemr.(8.9.2013)

Klasické veledílo československé kinematografie blahých let šedesátých .... Vančura, z nebe žehnající citlivým rukám svých dovršitelů. Filmová řeč, která dále rozvíjí nenapodobitelný, požitkářský a přitom hladivý jazyk zbraslavského lékaře. Lidská plnost všech postav, pravděpodobných předků tohoto plebejce se šlechtickým rodokmenem (vladycký rod Vančurů z Řehnic). V těchto glosách lze donekonečna pokračovat, aniž by touto cestou bylo možné vyčerpat bohatství obsahu i formy přístupů obsažených v díle skvělého českého režiséra a jeho týmu. Z hereckých kreací v mé tehdejší stále polodětské paměti zůstává dívčí krása mladičké, talentem fascinující Magdy Vášáryové a neobyčejný Menšíkův potulný mnich. Vrcholné dílo, vrcholný zážitek, klasická hodnota. Co dodat?(25.8.2007)

• - Film měl původně 4kanálový zvuk, dochoval se však pouze mono záznam. (Flexaret)

• - Scény z kláštera byly natáčeny v třebíčské bazilice svatého Prokopa, památce význačné svým unikátním stavebním slohem a členstvím na seznamu UNESCO. (kiddo)

• - Film se skládá ze dvou částí: Straba a Beránek boží a byl natočen v letech 1965 až 1967. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)