Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Květula

Všichni už jsme si zvykli, že se u sledování filmu nemusíme o nic snažit, nic si představovat, že máme všechno pěkně naservírované a stačí se prostě dívat. Z tohoto důvodu první minuty Dogville asi každého trochu rozhodí... Angreštový keř jako nápis na zemi? Doufam, že je to jen nějakej extravagantní úvod! Ale není. Takhle to bude vypadat celý dvě hodiny... A to je ta chvíle, kdy se diváci rozdělí na dvě poloviny. Jedna znechuceně popadne popcorn a půjde se dívat na nějaký NORMÁLNÍ film a druhá? Druhá se nadšeně promění ve spisovatele, který si musí všechno představovat a domýšlet... Tolik k formě. Co se týče obsahu... nemám slov. Za těch 140 minut se ve mně vystřídaly snad všechny emoce, od strachu přes dojetí až po nenávist. Už dlouho mě něco takhle nedostalo. ()

keddy79

Nestačí mi hvězdičky. Jedno z nejlepších dramat, co jsem kdy viděla. Moc se se mi líbil nápad ulice a domů kreslených křídou. Děj se rozjíždí pomalu ale rychle dostává na obrátkách. Přiznám se, že jen opravdu málokterý filmem se nechám pohltit tak, že chci vyskočit z křesla a sama do děje zasáhnout. ()

LINKIN

Dogville je v podstatě skoro jako naše Meziměstí. Taky se tu všichni známe, každý je tu svým způsobem svině, navzájem mezi sebou šukáme, pomlouváme se a přesto to tady miluju. Akorát se teda nechováme takhle hnusně k hostům, problémy řešíme výhradně ručně a hlavně mnohem, ale mnohem víc chlastáme. Koneckonců, kdyby ta bába z Dogville pěstovala místo angreštových keřů marihuanu, hodně věcí by se taky nemuselo toliko řešit. Whatever. ()

baribal

rozhodně jeden z nejzajímavějších filmů jaký jsem viděl. první polovina hezká a příjemná, ta druhá mrazivá až děsivá. a vše vede k velmi nečekanému konci. ()

selfesteem

Tento komentář může obsahovat spoilery. Tenhle film mě donutil hodně přemýšlet, ale co povídám, vlastně mě ani nenutil. To nešlo o tom nepřemýšlet, to se prostě nabízelo samo. Jakoby některé situace v mojí realitě pak kolem mě znovu a znovu navozovaly ty stavy, které jsem prožívala, když se Grace snažila stále tolerovat a omlouvat chování obyvatel Dogvillu. Pravda v tom všem je veliká, čím víc se rozdáváte, tím hůř. Ocení to jen někdo, komu na Vás skutečně záleží, možná tak rodiče. Troufám si říct, že se většině lidí po sledování takového naivního, ochotného a svým způsobem tou temnou stránkou světa nedotčeného člověka otevře v mozku záklopka "využívání" a tomu naivnímu člověku se okamžitě rozsvítí nad hlavou nápis "hodnej blbeček", a půjde už těžko se vrátit někam zpátky. Oběma stranám. Dogville mě tolik vyděsil, protože vzhledem k mé neustálé neschopnosti objevit v sobě občas sílu některému nepříjemnému chování druhých vůči mně prostě vzdorovat, bych opravdu nerada skončila se zvonečkem a kolečkem, i když tu úctu k sobě jsem už rozhodně objevila, díkybohu. Co se týká konce filmu, tak k tomu mohu akorát říct, že to byl kurňa náářez! ()

Krissty

To nejzásadnější na tomto filmu je bezpochyby jeho forma. To, jak je celý film natočen je fantastické. Díky domům nakresleným jen křídou na zemi a minimu rekvizit naplno vyzní to poselství, které se nám tím autor snaží dát.. Líbí se mi, jak Lars von Trier zachází do extrémů.. Ví, že ve skutečnosti by se to všechno stalo jen stěží, ale tím, jak na diváka naléhá a všechno zveličuje, dělá film mnohem zajímavějším a pro mě i depresivnějším.. Zpočátku se to sice zdálo být trochu jako pohádka (především asi díky tomu lehce divadelnímu způsobu ztvárnění), ale postupem času se děj vyhrotil a Nicole Kidman mi mohla opět dokázat, jak úžasná je to herečka! Opravdu excelentní výkon! I ostatní obyvatelé městečka byli fantastičtí, každý hrál přesně tu svou roli a nijak se neodchyloval.. Tento film je prostě úžasný! Zbožňuji to otevírání a zavírání dveří, okopávaní neexistujících keříků, ruční kameru i neexistující hudbu.. Vůbec mi nevadilo, že tam té hudby bylo tak málo a to si na ni většinou potrpím! Závěr filmu byl fantastický a jen stěží jsem se ubránila slzám.. Trier prostě umí! ()

Turiec

Do mestečka/dediny s príznačným názvom Dogville prichádza šarmantná pôvabná a milosrdná Grace. Potrebuje sa ukryť pred nebezpečenstvom a miestni obyvatelia ju prichýlia. Hoci je dej filmu pomerne jednoduchý, kladie vysoké nároky na divákovu pozornosť. Treba si zvyknúť na zvláštnosť kulís aj snímanie kamerami z ruky. Množstvo striedania detailov a preostrovania robí snímku mierne chaotickou. K zložitosti prispievajú aj dialógy a čítaný komentár. V živote som nepočul toľko zložitých a dlhých vetných konštrukcií za sebou. Divák ale skoro pristúpi na túto hru. Veď práve kamera spolu so zmenami nasvietenia scény vytvárajú atmosféru filmu a aj napriek divadelne pojatým kulisám vťahujú do deja. Najväčšiu zásluhu však treba priznať hercom, predovšetkým Nicole Kidman, hlavnej predstaviteľke. Miestni obyvatelia sú tými, ktorých zvykneme nazývať slušní ľudia. Práve voľnosť a scéna bez kulís naznačujú ich otvorenosť. Akoby jeden pred druhým nič neskrývali. Opak je však pravdou. Dedinčania rovnako ako mnohí z nás majú vo svojom vnútri, vo svojom "dome" špinu a hnus i napriek navonok milému a láskavému správaniu. Lars von Trier však divákovi umožnil vidieť cez steny až úplne do vnútra. A tak zatiaľ čo sa doma hrajú deti, vo vedľajšom dome môže niekto znásilňovať ženu. Veľmi pôsobivé... Dogvillčania ako obraz súčasného ľudstva si myslia, že dovnútra im nevidno a môžu zneužívať svoje postavenie beztrestne. Ale čo ak jedného dňa trest predsa len príde... Miestami až nelogicky poddajnú a bezbrannú Grace zrejme nemožno chápať doslova. Na správaní sa k nej tvorcovia ukazujú pravú tvár súčasného ľudstva bez moralizovania so všetkým pokrytectvom, lžou, falšou a zlobou. Samotný šokujúci záver, netreba chápať samoúčelne. Núti zamyslieť sa nad pár vecami. A to je dobre. ()

Rosana

Teda lidi, nejprve mě vyděsil pomalý spád, nulové kulisy a přes dvě hodiny filmu, kde se prakticky nic neděje a jenom se mluví... Ale skutečně děj ubíhal, bylo to napínavé a situace se natolik vyhorcovala, že takový závěr bych ani náhodou nečekala! HOlt lidksá povaha je taková, lidi jsou svině a když můžou, tak se prostě na někom doslova vozí! ()

TomX2

Bolo natočených už veľa filmov, ktoré upozorňovali na to, aké je ľudstvo zlo a čo všetko sú ľudia schopní urobiť len aby potešili sami seba. Existuje však len málo filmov, ktoré sú po všetkých stránkach tak silné a znamenité, ako práve tento nezvyčajný film. Snímok "Dogville" nás šokuje, prekvapuje aj znechucuje a núti diváka pokladať si otázky o živote. To všetko pomocou inteligentných dialógov, výborných hercov, úchvatnej atmosféry a v neposlednej rade chladnej režisérskej ruky. Lars von Trier opäť dokazuje, že nezáleží ani tak na forme, ako na obsahu a zároveň potvrdzuje, aký skvelý filmár to je. Chýba len málo k tomu, aby som tomuto dielu udelil plný hodnotiaci počet. Nemôžem tak uskutočniť kvôli tomu, že miestami film balansuje na hrane nižšieho hodnotenia a neudržiava si to isté tempo, prečo aj určité momenty nepôsobia tak, akoby mali. To bude zrejme príčinou dĺžky filmu v režisérskej verzii, ktorú som videl. Beriem však na vedomie to, že je veľmi obtiažne natočiť film trvajúci tri hodiny a ešte za takých podmienok, aké si ustanovil práve "Dogville". Sklamala ma ešte jedna vec, koniec. Ten nie je vôbec zlý - naopak, film je zakončený tak, ako sa vopred očakávalo, číže dôstojne a výborne. Chýbalo mi však zakončenie, ktoré sa nekompromisne k postavám postaví tak, ako by si aj zaslúžili (na druhej strane ale chápem, že to by bolo protiľahlé vzhľadom k forme). Aj napriek tomu sa však jedná o naozaj silný zážitok, na ktorý budem ešte dlho spomínať, zaslúžene. ()

Tayen

Důkaz, že nepotřebujete super digitální efekty k tomu abyste natočili "pecku" - stačí jen větší jeviště, křída a výrazné postavy ztvárněné výtečnými herci. Heslo, že každý dobrý skutek musí být spravedlivě potrestán, zde platí na 110%, stejně jako to, že vaši dobří a prostí sousedé, které od jakživa znáte, mohou být chamtivé bestie, stejně jako vy samotní. Tento film, ve kterém se nic nezaobaluje a hlavní hrdinka pochopí, že hodné holky skončí v životě nejhůř, mě dostal a je jedním z nejlepších, jaké jsem v poslední době (ne-li letech) viděla. ()

havLord

Film s fantasticky vybudovanou atmosférou. Velmi silnej příběh jedný velmi silný ženy, která zjišťuje, že ne všichni obyvatelé Dogville, kde se skrývá před svým skutečnym životem, jsou takoví, jak se tváří. Herecký výkony jsou 100% uvěřitelný, zároveň je těžko představitelný, co bychom dělali, kdybychom se sami dostali do takový situace. ovulace ve stoje .) ()

Džejkop

Prostředí je jedna velká maketa, přesto to příběhu jenom přidává. Vizuální dojem naprosto originální a to kulisové městečko dodává filmu jedinečný nazapomenutelný ráz. A dá se říci, že tam kde se ubralo na finančních prostředcích, tak tam se přidalo na scénáři a dějové linii, která je hlubokým psychologickým rozborem lidské mysli. Z každého člověka se za určitých okolností může stát bezcitná lidská bytost, tak jako z obyvatel Dogville. A když tam přijeli mafiáni v nablýskaných autech s tomíky a brokovnicemi v ruce, tak jsem obyvatele té malé vesnice vůbec nelitoval. ()

nirvanafan

Sledovala jsem to v lehčí depce a kupodivu mi to dost zvedlo náladu. S přibývajícími minutami jsem se bavila, čím dál tím víc a stejně napjatě jsem i očekávala i závěrečné "co z toho nakonec vyleze" a rozhodnutí hlavní hrdinky naprosto chápu. Po všem tom ponižování, vydírání a využívání se pomsta jevila snad jako jediné možné řešení. Výborný od začátku do konce. Ty fotky během závěrečných titulků byly taky skvělou volbou. ()

UncleG

Von Trier nás přesvědčuje, že lidi jsou zrůdy...aby nám v závěru ukázal, že nejsme jiní. Ačkoli je Dogville značně experimentální, asi nepovede světovou kinematografii k posunu. Není to revoluční ani převratný snímek. Zato dokáže člověka nadzdvihnout ze židle, rozpálit do ruda a zároveň emocionálně vyždímat. Na konci filmu jsem si připadal jako mokrej hadr, kterým někdo tři hodiny mlátil o betonovou zeď. Jako kdyby mě nahýho zabalili do skelný vaty a pustili ze schodů v osumdesátým patře. Zcela neočekávaný nápor na psychiku, syrové zpracování a závěr, který nutí diváka zamyslet se sám nad sebou. Co víc si přát? Nic. 100% ()

GodComplex

Zatim jednoznacne nejhorsi a hlavne nejnudnejsi Trier. Muze za to to divadlo a prilis okata snaha o originalitu, ktera usti pouze v trapnost. Ze stejneho duvodu jsem blil u ceske prisernosti Karamazovi, tohle je sice Trier, je zde skvela Nicole Kidman a ma to xkrat zajimavejsi story s kvalitnim koncem, takze se to dohrablo na 2*, ale na tom, ze jsem se u toho malem unudil k smrti to nic nemeni. 3/10 ()

PKD

Mistrovské dílo! Komu ovšem nesedí Trier,ruce pryč. Čekal by vás totiž šok. I když ne takový,jako v jiných mistrových počinech. 1 zásadní poznámka-až do tohoto filmu,jsem byl přesvědčen,že Kidmanová je jen průměrná herečka. Taková ta pěkná tvářička a nic víc. Viděl jsem s ní několik filmů před tímto,ale žádný z nich se nemůže rovnat jejímu výkonu v Dogville. Teprve tam,mě přesvědčila,že je paní herečka. Ovšem jen se správným vedením. Bravo Nicole!!! Škoda,že nemohla být v pokr. ()

numi

Tenhle film jsem si půjčil na DVD a majitel půjčovny mi říkal, že se na to ani nedokoukal, protože je to tak ujeté, že to prostě nešlo. S tím jsem ho vložil do přehrávače a ponořil se do toho prazvláštního světa, který divákovi Lars von Trier předkládá. O tři hodiny později (šlo o DC verzi) film skončil a já zjistil dvě věci. Že Nicole Kidman je naprosto geniální herečka a dokázala to ve filmu, kde neměla možnost schovávat se za krásné exteriéry či bohaté kulisy, a pak že na film jako je Dogville, jsem čekal od Shyamalanova snímku Znamení. Pět hvězdiček jak vyšitých a nejlepší snímek roku 2003. Alespoň pro mě. [červenec 2005] ()

Wolodja

Klasicky Von Trier, dalo by se na prvni pohled rici.. Ale chyba lavky!! Jina je jednak formalni stylizace dila, stejne tak vyvrcholeni filmu, ktere je tim nejmene ocekavanym, jakeho jsem se u Larse kdy dockal... ()

Makky

Prostredie a forma, akou bol tento snímok vytvorený je zvláštny a chvíľu mi trvalo, kým som sa s tým stotožnil. Príbeh mapujúci temné kúty ľudských duší a pitvajúci rôzne formy ľudskej krutosti a nevyspytateľnosti. Tento film som nevidel naposledy. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall