Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

Averelli

hodnocení tohohle filmu mi dalo zabrat, rve se ve mě jedna hvězdička s pěti, ale dávám 5, proč? Prostě jsem to přežila :) když tenhle film budu brát jako "moderní" konzument, budu se nudit, když ho vezmu jako přehnanou parodii na komunismus, neskutečně se bavím, scéna s Arnoštkovou diskotékou se stala legendární a světe div se, zažila jsem na to neskutečnou pařbu a to tenhle týden, takže verdikt: Schovávám do archivu, minimálně Arnoštka :) ()

Soubi

Tento "humor" je mi cizí, proto nechť si jeho milovníci přičtou k mému hodnocení dvě hvězdy, protože tohle na humoru stojí (a padá). PS: Tak jsme si zazpívali a teď jdeme chlastat :) ()

macetoma

Máme se dneska fajn je nám hej, přijel k nám pan diskžokej...tento "muzikál" není pro každého, ale každý si z něj něco zapamatuje. Některé scény, jako třeba úklid podnosu s jídlem v podání Petra Čtvrtníčka jsou nezapomenutelné. Má to cenu vidět...Dávám 4 hvězdy, hodně silné. ()

Narg

Nezapomenutelné! Chápu, že pro lidi co neznají Sklep možná spíše nekoukatelné, ale pro nás fanoušky prostě bomba :-) Ostatní zřejmě stráví dvě hodiny nechápavým čuměním a možná si budou navzájem říkat něco jako "se Vorel posral v kině, né?" ;-) ()

Hollister

Idealistický příběh z doby konečné fáze reálného socialismu, kdy se umlčené či mlčící postavy na konci filmu vzbouří a dosáhnou vítězství v boji se systémovou a stranickou mašinérií. Uričitými prvky hodně podobé a navazující dílo na Pražskou pětku. S odstupem času je zajímavé sledovat herecké obsazení, v té době mnoha ještě neznámých herců. ()

Dinsberg

Paralela doby, kterou já jsem naštěstí moc nezažil. I když mám dojem, že jsme pořád středoevropský Kocourkov. ()

Zaplo05

Kouř. Mohl tento film mít více poetický název, ale proč, když vyjadrřuje surovost a něvědomst tehdejší doby. Nebo byli višchni tak uvědomnělí, že to zpětně nechápu a směju se? Divadlo sklep se ukázalo ve formě, které se rád zasměji. Kouř je přesným odrazem toho co mám rád na tomhle tématu - směšnosti politiky socialismu. Pro mě je tento film určitě plný hlášek, které jsem našel ale až při třetím i čtvrtém promítání. Doufám, že tento film osloví generaci po mě, tak jako oslovil mě. ()

toktokmokmok

Film KULT. Niektoré filmy sú jednoducho geniálne. Tak ako je geniálny Tomáš Vorel, ktorý ako jeden z mála súčasných českých režisérov nestratil v žiadnej dobe svoju hlavu. ()

Romeroo

Abych byl upřímný nečekal jsem nějak extra valnou zábavu, před projekcí filmu jsem znal postavu Arnoštka a jeho djský setík....to co jsem viděl mě uzemnilo, nečekaně jsem se bavil a smál se...smál se jak se podařilo vykreslit dobu vlády jedné strany, doplněno o dobré herecké výkony a nezapomenutelné hlášky nejni prostě vůbec co řešit..bylo to moc fajn! ()

GordonCZ

Hodně psycho shrnutí sametové revoluce během necelé hodiny a půl. Nebýt Arnoštka s jeho diskotékou, tak ale nic moc. Jaksi to přeci jen nemá šťávu ostatních "sklepních" počinů. Holt film Kouř je asi potřeba zkouknout zkouřený, aby ho člověk mohl patřičně ocenit. Startky by mohly stačit, "jsou fakt dobrý"... ()

Avarga

Jako muzikál je to k ničemu, ale padlo zde opravdu ohromné množství doživotních hlášek a je to skoro první český film, u kterýho jsem si občas smíchem ukrupnul do gatí. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů