Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

Mylouch

Obraz pozdního socíku v hraničním velestylizovaném provedení ( jehož pohár již v Mazaném Filipovi přetekl ). 3-4* ()

dr.fish

Zcela nadčasová záležitost. Dneska už tento styl humoru moc neletí, ale já ho miluju. Navíc tahle vize sametové revoluce je mi dost sympatická. Arnoštek je boží a boží jsou i ostatní. Dnes mne to po letech znovu velmi potěšilo. 90% ()

Radiq

Pro neznalce je tento film známý hlavně úryvkem "Arnošt se svou diskotékou", který je sice super, ale s filmem je ještě víc super - bez filmu to prostě tak nevyzní. Hodně lidí zná Kouř hlavně kvůli tomuhle, ale pro mě je to kult kvůli všemu ostatnímu - chytlavé písničky, skvělí herci, vtipná choreografie, super scénář, atmosféra kouře a dokonalé hlášky. Ty hlášky asi nejvíc. Zmíním ty nejlepší. "Ty ses posral v kině, né?" | "Hele, vodjeď, svině, nebo pána umažeš!" | "A vyměň to za ostrý. Jsem vypitej jak brus." | "Situace je katastrofálna." | "Ale já tady nejsem sám. Já tady tak chlastám." "Ale seš sám." "Ale já tady nejsem sám. Já tady tak chlastám." | "Je plno!" | "Ty taky tančíš?" "Je to tak. Jsem jeden z nejlepších tanečníků disco." "Tak to moc nerozbaluj. Ať ty nebožáky netrapníš." | "Ale ale, co to nevidí oko mé modravé/mrdavé?" | "Nazdar buzno. No co čumíš? Včera jsem tě viděl, jak lezeš do toho jejich hnízda. Kdybys rači seděl v hospodě a chlastal." | "Na toho se vyser, je-li ti život milej." Jinak Čtvrtníček má snad v každé replice řekne slovo "pruda", chch. Tohle je prostě film, kterej se povedl a vůbec mi nevadí, že to je částečně muzikál. Tomáš Vorel zasel do českého filmu semínko kvality a originality a tím se podle mě zapsal do filmové historie. ()

Wallas

Ač sklepáky zrovna nemusím, tohle bylo opravdu nezapomenutelné dílu. Nezapomenutelný Čtvrtníček. No a pak samozřejmě taky Arnoštek. Jestli stále ještě váháte, tak vězte, že: "MÁ TO CENU! MÁ TO CENU!!!" ()

HonzaBez

"Je to fajn, fajn, fajn, je to fajnový...." No úplně fajnový mi to zas nepřišlo. Některé ty postavy, jejich chování a hlášky ("já jsem v lihu, za to klidnej", "já tady nejsem sám, já tady tak chlastám") prostě nejsou můj šálek kávy. Ale rozhodně stojí za to tento poměrně cryzy snímek vidět. "Má to cenu, "... provolává v závěru filmu stále rostoucí dav. A jako by tímto vyjadřoval podporu nejen jednou již zavrženému projektu ekologizace kouřící továrny, ale i podporu celému filmu. Myšlenku ten film rozhodně má, má v sobě absurdní humor, i chytlavou píseň "Půjdem" a má taky na plátně pěkné "Kotě" v podání Lucie Zedníčkové. A to vše dohromady není rozhodně málo. ()

chelseaman22

A přivítejte dýdžeje Arnoštka se svou diskotékou! Kultovní scéna, která hravě strčí do kapsy ostatní dějové linky filmu, které jsou naivní a neinovativní. Na stranu druhou, samotné zpracování formou muzikálu v kombinaci s recitálem je něčím, co není na poli kinematografie zrovna stádním počinem. 57% ()

Sfinkter

Není to žádný kinematografický diamant, ale hlášky typu: "Jsem vypitej jak brus" nebo "Všechno sádlo musí dolů", spolu s nesmrtelnými postavami onanujícího archiváře Bédy, dýdžeje Arnošta a topiče Václava, se zcela právem staly kultovními. ()

Mrkvič

Teda od divalda Sklep jsem čekal o dost víc. Ale zase od Vorla už radši nikdy nic nečekám. Při každé další písničce jsem si víc a víc připadal, že sleduju Vorlova Skřítka. Ty texty byly tak ubohý, že tam ani být nemusely. Vedlejší postavy jako Arnoštek nebo Vávra se Čtvrtníčkem byly v pohodě, ale nejvíc se mi líbil Fero Burda jako věčně zlitej bigbíťák. Oproti scénkám nebo jiným sklepáckým filmům tu bylo humoru pomálu. Takže se dal vážněji brát spíš jen ten příběh, který ale většinou spíše nudil. Prostě tohlke střídání vážného tématu s komedií a muzikálem se ani torchu nepovedlo. ()

capák

Pro mě osobně hodně nadhodnocený film. Jak je vidět, svérázný humor divadel Pražské pětky je i dnes hodně lidem blízký, ale mě zkrátka nic neříká. Já jsem ve filmu neviděl sklepáckou poetiku, ale pouze spoustu stupidních hlášek, přehrávající herce, několik muzikálových čísel, které jsou vyloženě k smíchu, a mnoho postav, z nichž většina v čele s Arnoštkem působí totálně úchylně. Tohle všechno spolehlivě přebilo i nikterak zajímavý příběh se socialisticko-kritickým podtextem a na druhou stranu ne tak uplně špatným koncem. Tenhle kousek bych i já doporučil opravdu jen skalním fanouškům Pražské pětky. ()

Mr.Bulanek

Videno jednou: "Hmm zajimavy film ale tak nejak zadne pocity 3* " Videno dvakrat: "Hmm ten film ma nejake kouzlo a zacinam tomu prichazet na chut 4*" Videno vicekrat "Kour je Skvely, je Bajecny, je Dokonaly, mam ho rad 5*" ">Fabriky kouri a kouri. A jak mam do chuja robit a nekourit. Ja musim robit a kourit.<" ()

farmnf

Tento film, mimo jiné natočený až v r. 1990 jsem viděl asi 5x. Neustále na něm zjišťuji úplně jiné rozměry kvality. Ano, některé písničky jsou debilní, však 60 % je moc slušných. Teprve tento měsíc jsem zjistil, že šedá eminence byl Caban. Prej se ale tak nejmenuje. Choreograf hrající Božského Arnoštka se ale osvědčil. Moje děti to nepochopí, takových Arnoštků byla plná socialistická republika. ()

uhlajz

Naprostá bomba. Kultovní český film č. 1. Viděl jsem ho asi 10 krát a hlášky jsou nezapomenutelné a mnohokrát opakovatelné:-) Takže Tomáši, pro příště to moc nerozbaluj, ať ty nebožáky neztrapníš... ()

_DAVE_

Opravdu uchylarna, od hudby, pres postavu Arnosta az po hlavniho hrdinu (ktery vypada skoro jak David Lynch).. Celkem bych rad vedel co na to rikali lide v roce vzniku. ()

Endyis

Geniální dílo ve stylu divadla sklep. Jedná o snímek režiséra, který zde byl v nejlepší formě a jehož talent se v pozdější době rozmělnil v čím dál méně stravitelných snímcích (hlavně když začal z filmu dělat rodiný podnik). Celý snímek je nádherou a originální karikaturou totality, všech typických povah, rysů, představitelů a tříd, podaný v naprosto svěžím undergroundově muzikálním duchu a zároveň výborně vykresluje i pád onoho režimu ne až tak šťasntý přechod na kapitalismus. Vyníkající podobenství, které v této době mělo konkurenci snad jen v bravurním předrevolučním, rovněž sklepáky obsazeném Kopytem sem, kopytem tam!!! paráda 95% ()

Lomy

K dalšímu českému filmu jsem přistupoval poněkud skepticky, zvlášť v současnosti, kdy jediná smysluplná věc, která se dá s tuzemskou kinematografií dělat, je lámat na ním hůl. Ale jaké bylo mé překvapení.. Film, který v době svého uvedení spíše zapadl a, teď už to mohu říci, OPRÁVNĚNÉ popularity se dočkal až v dalším století, neskutečně precizně vystihuje ducha doby, i když samozřejmě v sklepáckém ražení a okořeněné nadsázce. Příběh se odehrává v takřka apokalyptickém industriálním prostředí jakéhosi průmyslového komplexu, kde jsou vyobrazeny, patrně realitě se přibližující, figurky, bez kterých by plnění plánů průmyslové produkce nebylo na "pouhých" 120%. Velice vtipně vyobrazená je pracovní, tedy spíše nepracovní morálka jdoucí ruku v ruce s totálním nejen morálním úpadkem většiny lidí. Po předcházejícím komentáři se to asi nezdá, ale přesto se stále jedná o komediálně laděný (polo)muzikál s propracovanou výtvarnou stránkou i prostředím, v němž se děj odehrává, i když to je částečně "zásluha" doby, v kterém už průmyslový areál procházel nepřehlédnutelným rozkladem. A svázácký hybrid Micheala Jacksona a Míši Davida v podobě "neodolatelného" diskžokeje Arnoštka už jen podtrhuje marasmus doby. A Kouř je jeho velice vtipnou a ač se to možná nejeví, tak i prokreslenou výpovědí. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů