Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

Ondr0n

Popravdě muzikály moc nemusím, avšak zdejší muzikální čísla jsou natolik podivná, že zabaví ať chcete nebo ne. A to by nebyl Kouř kdyby byla podivná jen hudba, resp. je tam divné úplně všechno od hereckých výkonů, přes vizuál až po výslednou atmosféru. A verdikt? Je to fajn! ()

krokodlak

Rozhodně nejlepší komediální reflexe normalizace, která staví do velmi nelichotivého světla pozdější slavnější filmy Hřebejka a spol, neboť místo nostalgismu a důrazu na herce přináší strhující temné prostředí, které odráží dobovou absurditu. Film je plný vtipných hlášek a poťouchlostí, takže jeho humor opravdu nestojí jen na proslulém DJ Arnoštkovi. Záměrně podivné herectví zde na rozdíl od pozdějších Vorlových filmů funguje perfektně, přičemž Duškova postava byla posléze několikrát recyklována právě Hřebejkem. Lumír Tuček zde byl na vrcholu sil, jeho písňové texty jsou plné originálních slovních hříček, o to je smutnější pozdější značný úpadek jeho humoru. ()

maeb

Zajímavý nápad, pár slušných hlášek, ale slabé zpracování, naprosto zbytečné hudební vložky (snad až na "Je to fajn, fajn, fajn, je to fajn, fajnovy...") a na parodii malá vtipnost sráž tento kousek do průměru. Divadlo Sklep mám docela rád, ale tohle se fakt nepovedlo. ()

OL@F

Sklep je úžasný!Tady bych dokonce souhlasil i s pojmem Lynchovska atmosfera...Ale Mlyny se mi libily vice. ()

Marat

skvělé divadlo sklep. Sice po čase film začne jemně nudit, ale i tak tento film mám rád. Lucka Zedníčkova je tady prostě k sežrání, barman Vávra je svýmy "diskopohyby" za barem doslova sladkej a DJ Arnošt je prostě skvělej:-)) Hlavně jeho písnička, hotový diskohit:-)))) ()

Dzun

Tenhle filmík je prostě "fajn, fajn, fajn...fajnový":) A to nejenom, když to roztáčí Arnoštek se svojí diskotééékou ()

Boulderman

Každý sám, všichni spolu, je to fajn... No jo, je to fajn. Královsky jsem se bavil, některé záchvaty smíchu jsem ani nebyl schopný potlačit. Přemýšlím, kdy jsem se tak nasmál. "Inža" Čáp, Arnoštek, Šmíd, Křížek... Při každém dalším shlédnutí jsem sledoval osudy jiné postavy, všechny byly dobře zahrané, všechny mají svoje hlody. Dávám 95%. ()

Plastík

Vo co ti de? Jestli vo to, koukni na to. "Tenhle klub jsme si dali dohromady sami a nikdo nám do toho nemluví. Je to náš klub a jde prostě o to, aby se každý z nás nějak zapojil do práce. Prostě co ho baví." ...... tak to tu moc nerozbaluj, ať ty ubožáky neztrapníš. Tak dem na to. ()

nooly

Na mě tento film skutečně hluboce zapůsobil. Střídá nálady, pochmurné prostředí zůstává. Mimo dobré myšlenky dokáže rozesmát. Gratuluji panu Vorlovi a ostatním, kdo se podíleli na tomto filmu, bezesporu jde o velmi pozoruhodnou záležitost s mnoha obdivovateli i odpůrci (jak už to u kultových filmů bývá). ()

mr.cartman

Teď, když už konečně můžu komentovat, tak musim říct, že nic "odpudivějšího a strašlivějšího" neznám! Hrozně moc bych si přál originální soundtrack. ()

.DukE.

Tak to je fakt underground. Dobrý pohled do naší jak obrazně tak doslova (ta fabrika je fakt typická) šedé minulosti. To vše se stylovým humorem. ()

RAFEKT

To už věta z čítanky pro základní školy „Máma mele maso“ obsahuje mnohem víc informací než většina písniček, které zazněly v tomto podle mě naprosto geniálním filmu… ()

monty.cl

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů-skvělé hlášky, výtečné skladby a parádní divadlo Sklep-co si víc můžu přát? 100% ()

jprmusic

Sklepácký humor je sice jen pro zvané, Ti si to ale zase na druhou stranu parádně užijou. Pátá hvězdička je individuální pro Šimona Cabana :-). ()

zly.dvojce

Nejlepší český muzikál. Nenápadný kultovní filmeček. Výborná čtvrtníčkova intermezza -"Heil Hitler" -"Jaktože nezdravíte vojáku??". Geniálně zachycena atmosféra šílené doby. Otázka pro znalce: -Kdo ví, co se v továrně vlastně vyrábí? :-) ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů