Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

Hawaj

Byl jsem na premiéře (ještě v kině U hradeb) a byl jsem nadšen! Ba co dím, byl jsem naprosto nadšen a to nadšení za těch 23 let nikdy nevyprchalo. Bohužel český stát byl tou dobou opilý svou novou svobodou a tak film nezískal tolik pozornosti jako svého času Pražská 5. Nezapomenutelné hlášky, nezapomenutelný song a nezapomenutelné postavičky a v nich excelující Dušek, Holubová, Čtvrtníček, Šimon Caban, Burda, ()

Pitryx

Sklepácká věcička. Dá se na to dívat. Některé okamžiky jsou dosti slabé, ovšem kde ne? Takže se prostě podívejte, bavte se a nudné pasáže přejeďte. ()

kubilov

Terry Gilliam počesku skřížený s Orwellem a shnilým komunismem konce osmdesátých let a zároveň jeden z nejlepších českých / československých filmů vůbec, který potvrzuje, že právě začátek let devadesátých (eventuelně konec osmdesátých) přál filmu velice. Absurdnost na maximu. DJ Arnoštek over the top. Fero Burda, Vávra, Dušek, Holubová, Čtvrtníček a Slovák s Bártovou. To je parta co chceš mít. ()

krokodlak

Rozhodně nejlepší komediální reflexe normalizace, která staví do velmi nelichotivého světla pozdější slavnější filmy Hřebejka a spol, neboť místo nostalgismu a důrazu na herce přináší strhující temné prostředí, které odráží dobovou absurditu. Film je plný vtipných hlášek a poťouchlostí, takže jeho humor opravdu nestojí jen na proslulém DJ Arnoštkovi. Záměrně podivné herectví zde na rozdíl od pozdějších Vorlových filmů funguje perfektně, přičemž Duškova postava byla posléze několikrát recyklována právě Hřebejkem. Lumír Tuček zde byl na vrcholu sil, jeho písňové texty jsou plné originálních slovních hříček, o to je smutnější pozdější značný úpadek jeho humoru. ()

iz67

Predne nutno predeslat, ze autor komentare si mysli, ze Vorel je filmovy blb. A ze je konzistentni svym blbstvim ve vsech svych opusech, tedy i v Kouri 1) kazdy scenar k jeho filmu chce mit silnou message (ktera jeste u Petky a Koure neni uplne trivialni) bohuzel to, aby tato message byla predana, si u Vorla nasledne vynucuje spoustu trivialit v samotnem scenari 2) dialogy jsou teatralni a nezivotne, coz se dalo brat u Prazske petky a Koure jako cil, u dalších filmu jsou uz jen duvodem pro harakiri divaka 3) placatost pouzitych symbolu je k nevydrzeni 4) obtezuje neustaly svar mezi groteskni formou a potrebou dodat 'zavazny' obsah ()

JosefTomas

Divný to film, ale krásný. Ač je z něho i kult jasný. V naší zemi přesto vzácný. Proč pouhý bych dával jen komentář, když film už má tak dost svou tvář. Tak jsem ho i uchopil, kdo viděl, tak pochopil. A kdo ne, ten jistě musí, ať to aspoň chvíli zkusí. Tohle to není, jen spotřební zboží. Ten film i zdravého složí, neb Arnoštek je prostě boží. Film, co oplývá originalitou a divnost je střídána genialitou. Že se ptáte, co je to? Co to je? Jak se to jmenuje? Je to přece Kouř. ()

ostravak30

Divadlo Sklep v devadesátkách rádo kritickou satiru, viz další jejich dílo Mlýny. Každopádně Kouř není typickým muzikálem neboť v něm zazní zhruba tři celé písně, zbytek jsou spíše popěvky. Zatímco hra Mlýny kritizovala především armádu, Kouř si bere na paškál pilíře socialistické společnosti - fabriky. Vedení, kované komunisty, papaláše. Kritika všeho, co se ve fabrikách odehrávalo, jak byly i nadějné mozky zadupávány do země. Věrní fanoušci samozřejmě jsou nadšení, já si myslím, že satira mohla být ještě trefnější a údernější. Na osmdesát devět minut je to z celkového hlediska spíše průměr. ()

Binne

Rozhodně nejsem fanouškem divadla sklep primárně kvůli filozofii téhle malé skupiny. "Kdo se nenarodil do sklepa, do sklepa nepatří". Ale "Kouř" je jeden z nejvýraznějších počinů české kinematografie po revoluci. Mladý inženýr přijíždí do nové práce jako naděje celého podniku. Kromě věčné prokrastinace a vymýšlení nesmyslných teorií, které nikoho nezajímají má několik úloh. Cvičit v místní sokolovně, chodit do kantýny na nechutné obědy, pít a nikoho neobtěžovat řadou nesmyslných dotazů. Takové nátury ovšem Mirek není a tak nejen, že si proti sobě poštve několik nadřízených, seznámí se s krásným kotětem, stane se z něho nejlepší tanečník disko a zlomí jedno křehké srdce, také je to nakonec on, kdo v městě plném kouře zažehne první jiskru revoluce. Celá komedie je prostoupená originální choreografií, kterou doprovází neméně zábavné a originální písně. Celé pojetí muzikálu velmi vtipnou formou odráží (v kontextu s dobou natočení) frustraci ze všeho, co socialismus představoval. ()

radimartin

Úžasně temná pošmurná absurdní pohádka s pozadím těžké industrie a atmosféry zpocených a špinavých československých let osumdesátých plná skvělé minimalistické hudby a textů, a která se pro některé stala kultovní. "Zhasněte tu cigaretu!" ()

Rastafa

Tak přesně takhle si představuju komunismus. Mnohem vážnější než jsem čekal, ale i tak hodně vtipné. Pro mně jeden z nejlepších českých filmů ()

SenFlxr

Arnoštěk a jeho diskotéka, Béďa a jeho lahvové, generál, Mirek, kotelník, Čtvrtníček jako protekční synek... Bezvadné postavy a množství skvělých hlášek. Perfektní komedie ke které se rád vracím! ()

MartyMcFly89

Dokonalost pánové, "je to fajn fajn fajn..." A pan "následůj mé kroky" vypadá jako něco mezi Lennonem a Mišíkem, oba mám rád. Přehrávání a fakt patetické, do extrémů hrané, velmi teatrálně (divadlo je znát) repliky se mi líbí. Člověk u nich řve. Smíchy. Jen mě naštvalo "Já tu nejsem sám, já si tu tak chlastám.", potřetí jsem se zasmál, počtvrté už ale ne a přál jsem si, aby to nebylo popáté. Bylo, ksakru. ()

sa_kra

Arnoštek je prostě boží. Pustila jsem si to s přesvědčením, že půjde o hořkou komedii....a ačkoliv jsem se i párkrát zasmála, hořké to bylo mnohem víc, než se dalo čekat. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů