Sedm královských dcer proměnila zlá Jezerní královna v sedm labutí. Jedné z nich, princezně Odettě, se podaří z podmořského zámku uprchnout. V podobě labutě je zraněna Štěpánem, přitroublým sluhou prince Viktora. Mladíci místo labutě najdou zraněnou dívku. Princ se do krásné dívky zamiluje, ale pro záchranu své lásky musí podniknout dlouhou a nebezpečnou cestu… Filmovou pohádku pro celou rodinu natočil v roce 1998 režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka. Tentokrát se tvůrci inspirovali klasickou pohádkou "Labutí jezero" i legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského. Tragický děj baletního představení však přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. (Česká televize)

Bobbles

Jako malá jsem se této pohádky strašně bála. Když jsem jí dokoukala, připadala jsem si děsně odvážná, jak kdybych koukala na ten nejbrutálnější horror. ...Jezerní královny se ale bojím dodnes =D ()

Linzi

Vzpomínám, že pohádku Jezerní královna jsem si zamiloval hned od prvního zhlédnutí. A po čase, do dneška, se na tuhle pohádku vždy rád znovu podívám. Na této pohádce mě vždy fascinovala ta pochmurná, temná atmosféra "podvodního království" a hlavně skvělý herecký výkon kruté královny v podání Ivany Chýlkové a naopak velice milé a roztomile škodolibé podání ,,paní Vodníkové", Jiřinou Bohdalovou! A úplně perfektní na této pohádce je úžasná symfonická hudba Ondřeje Soukupa na motivy Labutího Jezera od hudebního skladatele P. I. Čajkovského! Nádhera prostě! Tato pohádka je podle mě nedoceněna a zasloužila by si, vzhledem k těmto aspektům, určitě vyšší hodnocení, než má dosud! Pokud máte aspoň trochu rádi vážnou hudbu a hudební sluch, posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=3kJAacOUQ98 ;-) Doplnění: 4. února 2018 jsem byl poprvé na baletu ,,Labutí Jezero" v Národním divadle Moravskoslezském. Bylo to nádherné se vším všudy a mám nádherný zážitek do konce života! O to více si budu vážit této pohádky, protože si vždy vzpomenu na tento balet - nádhernou živou hudbu, výkony umělců, kostýmy, kulisy, atmosféru divadla a mnoho dalšího! Možná není v pohádce vše úplně dokonalé a přesné, ale stejně trvám na tom, že by si rozhodně zasloužila vyšší hodnocení, než které tady má. A vlastně, jinou pohádku na motivy Labutího Jezera ani neznám, takže pro mě je jedinečná! Navíc si všímám, že letos uplyne 20 let od jejího natočení. Tak jsem to, tím baletem, myslím, hezky oslavil a připomněl si!... ;-) ()

topi80

Tato pohádka to ze všech možných stran docela schytává, ale já musím přiznat, že jsem byl moc příjemně překvapen. Ze záplavy dalších pohádek se vymyká svou pochmurností a vyniká opravdu působivou ponurou atmosférou. Aspoň jednou vidíme, že vysvobodit princeznu není zase taková legrace, jak by se to mohlo zdát u jiných příběhů. Na další level ji povyšuje hudba Ondřeje Soukupa, na kterou ale nebyl sám, pomáhal mu s ní i mistr Petr Iljič Čajkovskij. Jitka Schneiderová jako princezna - labuť výborná, němečtí herci také nevadili, a jelikož hrál blbce, tudíž svou přirozenou polohu, tak mi sedl i Jan Hrušínský.Tři hvězdičky by byly příhodnější, přiznávám se, že trochu vyrovnávám. ()

DeaconMoss

Před deseti lety jsem byl unešen a strachy bez sebe z té obrovské piraně ( nebo co to vlastně je xD ), v době současné už jsem se toliko nebál, ale stále je to pohádka, která na mě působí hlubokým dojmem :-) takže optikum, 72,94 % ()

ostravak30

Přiznávám se bez mučení, že jsem měl proti této pohádce předsudky. A to přesto, že jsem ji dnes shlédl poprvé. Tak jako tak jsem si potvrdil alespoň část svého názoru. Za prvé je to pohádka, která je tak nudná, že dosledovat ji, byl pro mě úkol hodný mistra. Pohádka sice má děj a dokonce obsahuje i jistý spád, nicméně velká část se odehrává v temnotě, takže toho opravdu není moc vidět. Celé je to takové unylé. Nemastné, neslané. Absentuje humor a jedinou alespoň trochu zábavnou postavou je ta, kterou představuje Jan Hrušínský. Na pohádce není nic krásného. Žádná pěkná krajina, písně...nic. Ostatně hudba je také silně podprůměrná. Jistě, slyšíme náznaky Labutího jezera, ale to vážně nestačí. A tentokrát nepomáhá ani vcelku nadprůměrné herecké obsazení. Nutno dodat, že uvedená pohádka není pohádkou, ale spíše pohádkovým filmem. Jsem bytostně přesvědčen, že žádné dítě, alespoň ne bez metalových či sebevražedných sklonů nemůže pohádka zaujmout. Je tak temná, že naopak spíš vyděsí. Rozhodně bych ji žádnému dítěti nepouštěl, tím spíš večer. Film by měl být přístupný od deseti výš. Pakliže někdo tvrdí, že tohle je nejlepší porevoluční pohádka, pak mu jich tedy dost uteklo. Já se ale vrátím ke svým předsudkům. Původně jsem předpokládal, že musím dát filmu dvě hvězdy. Nakonec dávám tři, neboť to není úplně špatné, viděl jsem i horší. Spíš silně průměrné. Ale viděl jsem i lepší, dítěti tuhle pohádku rozhodně nepustím a své shlédnutí beru jako splnění nepsané povinnosti. Ale jednou mi to bohatě stačilo a už nikdy více. ()

Sasulka3

Vyborne obsazena pohadka s peknym dejem, kde nechybel humor, duvtip i zloba. Dlouho jsem se u pohadky nebala (rybicka byla opravdu nepekna :-D ). ()

cinema_cz

Režisér Vorlíček se po někdejším avizovaném hledání nových, atraktivnějších a dynamičtějších pohádkových forem nenápadně vrací k osvědčenému laskavému koktejlu trochy lásky, špetky životní filozofie a ždibce akčního jiskření. Zkrátka příjemná oáza, do níž se můžete s dětmi vydat bez obav. 80 % (Jaroslav Sedláček, Ci 03/1998, str. 84) ()

honzic

Tato pohádka je docela negativní a ponurá, velmi dobře ji zahrála jak Chýlková, tak Táborský, tak Bohdalová, jen ten scénář nebyl tak dobrý, průměrná pohádka porevoluční, hodnocení: 45 % ()

route60

Vorlíček je výborný režisér pohádek ale spolupráce s Němci v 90 létech mu jen uškodila, zbytečné kamerové filtry, škaredé kostýmy, nudný temný přiběh je jen jedno zmála co na té pohádce je k nekoukáni ta jedna hvězda je za herecké výkony a to je na pohádku žalostně málo. ()

Gig

Král s královnou se mi líbili a ač to byli Němci, tak mi to nepřišlo, stejně jako v Popelce, díky tomu, že je výborně namluvili rodiče Vaška z Veleryby :). Zlou jezerní královnu si nemohl Vorlíček líp zvolit. Hudba byla fajn, nebo-li převzatý motiv z Labutího jezera. Tak, krutí brko, proč se mi to nelíbilo? Asi nejlíp to vystihla @Jezinka.Jezinka. Jo a co ubíjí ještě tento počin jsou dialogy. Proč tu musí být takove zbytečnosti jako - dnes neulovíme ani krtka. A stačilo tak málo jako - dnes neulovíme ani veverku - hned to zní líp. A takových hovadin, co film sráží je víc. ()

ZHODNOTITEL

JEDNA Z TĚCH POSLEDNÍCH POHÁDEK, KTERÉ SE OD VORLÍČKA JEŠTĚ DALY. Německé vlivy jsou v této pohádce jistě dost znát a tak je to celé takové víc temnější a bez vtipu. Víc vážné a víc dramatické. KAŽDOPÁDNĚ JE TO ALE PĚKNÝ POHÁDKOVÝ MOTIV ()