Pták Ohnivák

Vták Ohnivák

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

• rakovnik

Tak jako se mi nelíbí německé pohádky, tak se mi nelíbí ani koprodukční díla s německou účastí. Pana Vorlíčka uznávám jako mimořádného "pohádkáře", ale filmy s cizí tematikou a cizími herci se mi prostě nelíbí ani od něj. Tato pohádka je opravdu temná, smutná, ale navíc vlekoucí se, nezáživná, nezajímavá, a to asi ani pro herce, kteří jsou zde trochu jako mluvící panáci bez emocí. Skeleton, Afron a Elena? U mě prosím ne! Nezáchrání ji ani PAN režisér, ani čestí herci v mnoha rolích.(27.12.2015)

• Phobia

A další z hnojové kupky porevolučních pohádek, se kterými si výpravné totalitní s přehledem mohou vytřít konečník... Německé ksichty + české ksichty = podprůměrná, sterilní pohádka s efekty bídnými tak, že snad i v dobách "Pyšné princezny" by filmaři zvládli udělat lepší. Třeba by uštrikovali maňásky z fuseklí, to by na trumfnutí "Ptáka Ohníváka" úplně stačilo. A proč se Rodenův černokněžník musí chovat jako dement, to mi zůstane věčnou záhadou. Chce dědice, ale místo toho, aby unesenou princeznu ošustil a devět měsíců počkal, co z ní vypadne, tak za ní furt trapně leze s požadavky na svatbu, vyžvaní jí svá nejsoukromější tajemství a vědom si blížících se zachránců, nepodnikne proti nim radši vůbec nic a přenechá roli hlavního záporáka lstivému princi Langmajerovi. Opruz! 40%(1.5.2011)

Pohádka spíše pro dospělé, pro děti je to místy docela drsné. Hodně scén ve tmě předurčují spíše k večernímu sledování, místy opravdu není nic vidět. Trikově to není marné, dějově poměrně zajímavé, Roden špičkový, některé dialogy poněkud nesmyslné, ale to už tak někdy v koprodukcích bývá. Sice temnější pohádka, než na které jsme zvyklí, ale to není ke škodě. Kritika mnohých uživatelů zbytečná, existují daleko horší pohádky viz např. letošní (2015) vánoce.(29.12.2015)

• Orlau32

Tohle měla být pohádka podle Boženy Němcové, i když dosti nešťastně panem Macourkem upravena ? No podle mě to je horror ! Já být malé dítě, tak mě chytne vřed ! Nechce se mi věřit, že tohle udělal v r.1997 tentýž režisér, který udělal pohádku (prý nejkrásnější) "Tři oříšky pro Popelku" v r.1973. To těch 24 let tolik změnilo dětské chápání a dětskou duši, že musí mít na obrazovce většinou tmu a triky levné a pitomé, zřejmě, aby nebylo vidět jak je to celé dílko odfláknuté? ! Je mi jedno kolik natočení takové pohádky stojí ! Jistě to nejsou malé peníze.... ale jestliže nechceme nebo neumíme už natočit krásnou českou klasickou pohádku, tak to nedělejme vůbec, aby se naši slavní pohádkaři Němcová s Erbenem nezačínali v hrobě obráceti.(4.1.2008)

Hodnocení možná trochu "nadhodnocené", ale za tu výpravu si to zaslouží. Jinak se víceméně ztotožňuji s tím, co bylo řečeno již níže. Koprodukce s Němci tuto pohádku potopila. Množství temných scének, stejně jako snaha vytvořit z pohádky téměř akční hororovou podívanou na úkor té "milé české pohádkovosti" se příliš nepovedlo. Krásné scénky s babičkou Jadwigou (proč jen zvolili tato jména?!) u její chaloupky s pasoucí se srnkou či vesnické divadlo s cirkusáky jsou vzácné. Většinou jsou nahrazeny tmavými scénami se Skeletonem (Karel Roden jako více než "uvěřitelný zloduch", v dětských pohádkách však trochu přehnané pojetí zla) a boji se zákeřnými potvorami (mezi něž patří i duo Langmajer-Zounar:)). Na druhou stranu je kladem příběhu volba princezny, okouzlující Tina Ruland si mohla střihnout více pohádkových rolí. Škoda jen, že ji nedoprovodil český herec, když se jedná o česko-německou pohádku... Také hudba se povedla, Ondřej Soukup se jako správný švec drží svého kopyta. V malé roli se mi také líbila Mahulena Bočanová, mohla dostat v pohádce větší prostor. Replika ptáka Ohniváka však byla otřesná, to přímo bilo do očí. Ani dítě snad neuvěří, že by to zvíře mohlo být živé... I tak ale hodnotím 50-60% za určitý díl pohádkovosti, kterou si i přes všechny zápory "Pták Ohnivák" udržel.(17.1.2008)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)