Pták Ohnivák

Vták Ohnivák

Firebird, The

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

Hodnocení možná trochu "nadhodnocené", ale za tu výpravu si to zaslouží. Jinak se víceméně ztotožňuji s tím, co bylo řečeno již níže. Koprodukce s Němci tuto pohádku potopila. Množství temných scének, stejně jako snaha vytvořit z pohádky téměř akční hororovou podívanou na úkor té "milé české pohádkovosti" se příliš nepovedlo. Krásné scénky s babičkou Jadwigou (proč jen zvolili tato jména?!) u její chaloupky s pasoucí se srnkou či vesnické divadlo s cirkusáky jsou vzácné. Většinou jsou nahrazeny tmavými scénami se Skeletonem (Karel Roden jako více než "uvěřitelný zloduch", v dětských pohádkách však trochu přehnané pojetí zla) a boji se zákeřnými potvorami (mezi něž patří i duo Langmajer-Zounar:)). Na druhou stranu je kladem příběhu volba princezny, okouzlující Tina Ruland si mohla střihnout více pohádkových rolí. Škoda jen, že ji nedoprovodil český herec, když se jedná o česko-německou pohádku... Také hudba se povedla, Ondřej Soukup se jako správný švec drží svého kopyta. V malé roli se mi také líbila Mahulena Bočanová, mohla dostat v pohádce větší prostor. Replika ptáka Ohniváka však byla otřesná, to přímo bilo do očí. Ani dítě snad neuvěří, že by to zvíře mohlo být živé... I tak ale hodnotím 50-60% za určitý díl pohádkovosti, kterou si i přes všechny zápory "Pták Ohnivák" udržel.(17.1.2008)

• Karlos80

To jsou ty moderní pohádky většinou jako v tomto případě bez patřičné atmosféry která vás vtáhne do děje, kouzla a vkusu a hlavně také kolikrát absolutní snaha pohádkového a především dětského režiséra za každou cenu natočit pohádku, ať to stojí co to stojí. U nás jen neúspěch, v sousedním Německu o něco lepší. Horší film ve Vorlíčkově filmografii už jen stěží najdeme, a to i přesto že se na něm podílel společně se zkušeným matadorem Milošem Macourkem (námět), když tedy pominu jeho režijní začátky a seriálové excesy typu On je žena! Jen tedy za 1,5/5*, ta titulní písnička v podání Lucie Bílé, mě totálně dodělala.(26.6.2007)

• baroko16857

Je skoro nepochopitelné, že toto "dílo" pochází z dílny pánů Macourka a Vorlíčka. V pohádce je sice pár zajímavých momentů (hudba, Roden, přírodní scenérie), jsou ale zasazeny do fádního, až trapně kýčového rámce. Princezna na mě působí, že právě zdrhla od doc. Chocholouška z Bohnic. A ty - místy až dementní - dialogy? O tricích "kocourkovské" kvality a inteligence raději ani nemluvě. Takže ta papundeklová vycpanina, jménem Pták Ohnivák, už mě ani nepřekvapuje. Je to vlastně takový výstižný symbol tohoto filmu: "strnulá ptákovina". Škoda, že Macourek a Vorlíček, neboli zkušení pohádkáři, dokázali po předchozích úspěších zabřednout do tak diletantské (pod)úrovně. Ještě taková zajímavost (pro pisatele komentáře, který uvedl, že Roden je obklopen rotvajlery): pozor - jedná se o dobrmany!(6.4.2013)

• rodo

Velké zklamání, které bych od režiséra takových kvalit nečekal. Je to ale opravdu jen důkaz, že od určitého zlomového bodu stojí Vorlíčkovy projekty za starou belu. Pohádka je opravdu nudná, ponurá a nehorázně odfláknutý zastřený zvuk celý snímek absolutně pohřbívá. A přítomnost zahraničních herců je spíš ke škodě. Ach jo, kde jsou Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny a ostatní pohádky s nadhledem, vtipem a opravdovým šarmem :-((2.5.2008)

• Jezinka.Jezinka

Je to dost horor, myslím provedení. Vlastně je to i dost horor, co do děje. Člověk je skoro překvapen, že to nedopadne úplně špatně, ale osobně jsou mi bližší pohádky, kde když už musí někdo umřít, není to řečeno explicitně a nevyvolá to ve mně pochybnosti o tom, že ty postavy mají aspoň nějakou naději. Mám tím na mysli, že u pohádky nesmí vzniknout v divákovi dojem, že by bylo přirozené, kdyby kouzelný pták zemřel po úvodních titulcích na ptačí chřipku.(12.9.2010)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)