Pták Ohnivák

Vták Ohnivák

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

• Elibu

V case vanocnim jsem vzdy dobre naladena na pohadky, ovsem Ptak Ohnivak mi moji naladu skoro zkazil. Joo nemecka koprodukce mozna budiz, ale ty celkove efekty nezachranil ani Roden. I v Ceste do Praveku to vizuelne zvladli mnohem lip. Pulka filmu navic byla tak tmava, ze stejne bylo prd videt. Tohle se opravdu nepovedlo.(9.2.2014)

To je tak, když vás coby sedmileté nevinné dítě posadí se školou do kina a nechají vás přilepit se do sedadla v čirém úděsu nad temným plátnem, smrtí kladných postav a hrůzostrašnýma krvavýma Rodenovýma očima. Myslím, že ty svoje jsem místy zavírala, uši zacpávala a pochybuju, že se kdy (teď už dospělá) budu u nějakého hororu bát víc než u téhle "pohádky":)(4.3.2012)

Pro koprodukční pohádky mám slabost a tato není výjimkou. Vorlíčkův Pták Ohnivák je ideální adventurou, kde se honba za plněním úkolů mísí se syrovou atmosférou a místy velice zdařilými hereckými výkony. Výprava odpovídá středověkému nádechu, triky upomínají na klasická loutková řešení let minulých a zároveň přidávají cosi nového. Barrandovské kostýmy jsou standardně dobré, Soukupova hudba a spolupráce s Lucií Bílou je milým překvapením. Příští Jezerní královna už měla možnost oslnit také leskem podmořského světa, zde ještě zdaleka největší hvězdou byl Horst Buchholz, spolupracující s mezinárodním pohádkovým týmem už na 4. Fantaghiró.(2.11.2011)

• Jakira

Pohádka, která neurazí ani nenadchne. Slabý průměr, který bych ale rozhodně nepouštěla malým dětem. Na mě je místy až příliš ponurá a děsivá, ale když se jedná o bratry Grimmy nijak mě to nepřekvapuje. Líbí se mi propojení českých, a pro mě známých herců, s těmi, které jsem viděla poprvé. A taky tlesám skvělé hudbě a písním dvojice Osvaldová-Soukup, ti prostě nikdy nezklamou. Ale jinak je to dost bída...(2.10.2011)

Václav Vorlíček v devadesátých letech podepsal s Němci kontrakt na tři pohádky a Pták Ohnivák je jednou z nich. Němci si nakladli řadu podmínek, mimo jiné, že značná část herců v hlavních rolích budou Němci. Tahle je podle mě nejméně zdařilá a to hlavně z toho důvodů, že děj je zbytečně zamotaný. I tak jde podle mého názoru o příjemnou záležitost a pták Ohnivák zpívá úchvatným hlasem, který mu propůjčila Lucie Bílá.(12.9.2010)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)