Pták Ohnivák

Firebird, The

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

• Tsuki003

Ale fuj. Kdyby mě přišel vysvobodit takový ošklivý princ, radši bych skočila Skeletonovi rovnou do náruče. Kór když ho tak bezvadně zahrál Karel Roden - jen měl velmi krátký čas na umírání a nemohl to pořádně zahrát. A taky Bohdalka byla skvělá. Ale jinak? Nuda, nuda, nuda. Pohádka byla trochu jinak, ale to se dá v rámci originality scénářů odpustit. Co se odpustit v žádném případě nedá, je Pták Ohnivák, který doopravdy vypadal jako ohnívák, protože byl při natáčení minimálně už deset let po smrti a taky to podle toho vypadalo. Div na něm nevybujel nějakej mech. A smrt prince v pohádce? Pohřební až děsivá písnička v závěrečných titulkách? Nic proti pěveckému nadání Lucie Bílé, ale sem se dramatický žánr prostě nějak nehodí, nemyslíte?(7.3.2013)

Václav Vorlíček v devadesátých letech podepsal s Němci kontrakt na tři pohádky a Pták Ohnivák je jednou z nich. Němci si nakladli řadu podmínek, mimo jiné, že značná část herců v hlavních rolích budou Němci. Tahle je podle mě nejméně zdařilá a to hlavně z toho důvodů, že děj je zbytečně zamotaný. I tak jde podle mého názoru o příjemnou záležitost a pták Ohnivák zpívá úchvatným hlasem, který mu propůjčila Lucie Bílá.(12.9.2010)

Jedna z pohádek natočená takovou tou "správnou kamerou", která se mi líbí. Samotné vyprávění příběhu pro mě nemá dostatečné kouzlo, takže i když je Tina Ruland pěkná princezna a na mladičkého Ondřeje Brouska alias princova bratra je radost pohledět, tak Pták ohnivák se mezi mé oblíbené pohádky neřadí.(1.5.2014)

Pro koprodukční pohádky mám slabost a tato není výjimkou. Vorlíčkův Pták Ohnivák je ideální adventurou, kde se honba za plněním úkolů mísí se syrovou atmosférou a místy velice zdařilými hereckými výkony. Výprava odpovídá středověkému nádechu, triky upomínají na klasická loutková řešení let minulých a zároveň přidávají cosi nového. Barrandovské kostýmy jsou standardně dobré, Soukupova hudba a spolupráce s Lucií Bílou je milým překvapením. Příští Jezerní královna už měla možnost oslnit také leskem podmořského světa, zde ještě zdaleka největší hvězdou byl Horst Buchholz, spolupracující s mezinárodním pohádkovým týmem už na 4. Fantaghiró.(2.11.2011)

Na koprodukční pohádku je vcelku povedená. Onoho inkriminovaného ptáka každý zná hlavně v knižní podobě. Karel roden svým hereckým umem opravdu září. Jinak ostatní se spíš jen tak blesknou a někteří se jen objeví a hned zmizí. Nevím zda bude vhodné pohádku dětem pouštět asi až velkým.jako jsem já. :)(27.12.2014)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)