Pták Ohnivák

Vták Ohnivák

Firebird, The

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

Skeleton s namalovanými rty vypadá dostatečně úchylně a celkově se dost povedl. Nvíc hudba, když řádí, dodává tu správnou atmosféru. Efekty jsou docela fajn, jenom netuším, proč odflákli ptáka ohniváka, když i na vodní potvoře si dali tak záležet. Pták je jenom nějaká loutka nebo co bez jakéhokoli pohybu a ženský hlas jako jeho zpěv se podle mě k němu nehodil. Jinak Tina Ruland je hezká princezna.(2.1.2015)

• Jezinka.Jezinka

Je to dost horor, myslím provedení. Vlastně je to i dost horor, co do děje. Člověk je skoro překvapen, že to nedopadne úplně špatně, ale osobně jsou mi bližší pohádky, kde když už musí někdo umřít, není to řečeno explicitně a nevyvolá to ve mně pochybnosti o tom, že ty postavy mají aspoň nějakou naději. Mám tím na mysli, že u pohádky nesmí vzniknout v divákovi dojem, že by bylo přirozené, kdyby kouzelný pták zemřel po úvodních titulcích na ptačí chřipku.(12.9.2010)

Nechápu tak nízké hodnocení, ale to je asi tím, že tohle opravdu není typická "hezká česká" pohádka. Tohle má často blíž k lehčímu fantasy. Atmosféra je poměrně temná jak to mám rád, kamera malebná a triky vcelku snesitelné (rouzmbradové mi jistě poradí jak udělat čaroděje, kouzlícího blesky, aby to vypadalo realisticky). Na celém filmu je ovšem nejlepší Soukupova atmosferická hudba.(která asi drží prvenství v použití synťáků jakožto hlavního hudebního téma pro pohádkového padoucha) Celkově sympatická pohádka pro starší děti a jejich rodiče. P.S. Ano, Manou Lubowski se na prince nehodí, ale to je jen malá vada na kráse.(13.8.2008)

• Gig

Skvělý námět, velký potenciál. Ale tady to bohužel končí. Tak to je, když to vezmou do ruky producenti z Německa. Vše musí být temné. Proč ne, ale propánajána, ten scénář? Panu Macoukovi sluší komedie ala Saxana, Konec vodníků v Čechách, Jessie apd. Ale proč do všeho musí dávat mix příběhů ala dar od Gulivera, Odysea či podobně. Osobně mám mnohem radši českého ptáka Ohniváka od Erbena než toho od bratří Grimmů. A tohle mělo být něco mezi. Proto asi pro mě zůstane pohádka o ptáku, jenž unáší zlatá jablka, asi ta stará televizní O ptáku Ohniváku s Ivanem Luťanským. Liška Ryška byla sice loutka, ale pohádka měla cosi do sebe. Ale hudba a Roden byl fajn.(2.1.2013)

Jedna z pohádek natočená takovou tou "správnou kamerou", která se mi líbí. Samotné vyprávění příběhu pro mě nemá dostatečné kouzlo, takže i když je Tina Ruland pěkná princezna a na mladičkého Ondřeje Brouska alias princova bratra je radost pohledět, tak Pták ohnivák se mezi mé oblíbené pohádky neřadí.(1.5.2014)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)