Pták Ohnivák

Firebird, The

Pohádka

Česko / Německo, 1997, 86 min

• Elenor

Propánakrále, jak hluboko mistr Vorlíček klesl! Ani nevím za co dávám tu hvězdičku. Necharismatický princ, šílený scénář, scény v jeskyních jsou tak temné, že z nich nevidíte nic a celé je to tak HROZNĚ NAZVUČENÉ (stejně jako Kouzelný měšec), že dost možná ani nic neuslyšíte (což je možná vaše štěstí). A když už se to jmenuje Pták Ohnivák, tak by ten magický opeřenec mohl taky za něco stát! Vycpanina, která se za celou pohádku NEPOHNE. S láskou vzpomínám na svou oblíbenou televizní pohádku O ptáku ohniváku (1980, r. L. Koutná) a na roztomilou loutku Iva Houfa... PS: Ta * je za věčného záporáka Karla Rodena, Horsta Buchholze (-když já si vždycky vzpomenu na to staré ,,Řekl mi: "Tleskni!" :-)), Jiřinu Bohdalovou, a za půvabnou (i když ne nějak zvlášť dobře hrající) Tinu Ruland coby princeznu.(16.10.2007)

• Phobia

A další z hnojové kupky porevolučních pohádek, se kterými si výpravné totalitní s přehledem mohou vytřít konečník... Německé ksichty + české ksichty = podprůměrná, sterilní pohádka s efekty bídnými tak, že snad i v dobách "Pyšné princezny" by filmaři zvládli udělat lepší. Třeba by uštrikovali maňásky z fuseklí, to by na trumfnutí "Ptáka Ohníváka" úplně stačilo. A proč se Rodenův černokněžník musí chovat jako dement, to mi zůstane věčnou záhadou. Chce dědice, ale místo toho, aby unesenou princeznu ošustil a devět měsíců počkal, co z ní vypadne, tak za ní furt trapně leze s požadavky na svatbu, vyžvaní jí svá nejsoukromější tajemství a vědom si blížících se zachránců, nepodnikne proti nim radši vůbec nic a přenechá roli hlavního záporáka lstivému princi Langmajerovi. Opruz! 40%(1.5.2011)

To je tak, když vás coby sedmileté nevinné dítě posadí se školou do kina a nechají vás přilepit se do sedadla v čirém úděsu nad temným plátnem, smrtí kladných postav a hrůzostrašnýma krvavýma Rodenovýma očima. Myslím, že ty svoje jsem místy zavírala, uši zacpávala a pochybuju, že se kdy (teď už dospělá) budu u nějakého hororu bát víc než u téhle "pohádky":)(4.3.2012)

• Finskej

Neuvěřitelné. Zjištění, že to natočil Vorlíček, mě málem porazilo. No, každý si někdy sáhne na dno a tady je špatné snad úplně všechno: jméno ústředního záporáka si scénárista snad musel nechat poradit, protože to by sám nevymyslel, princ Afron vypadá – jak to říct diplomaticky? – jako puberťák s přičesanými chlupy mužnosti pod nosem, jeho bratr je pro změnu Spiderman, celkově splácaný děj je slaboduchý a princezna se tváří jako naštvaná kremrole. Zbytky zachraňuje snad jen ústřední záporák, jen člověk neví, proč se motá kolem té naštvané kremrole, když by někde měl vést Sarumanovu úderku. Achjojo ojvajoj.(1.4.2013)

• FAxPR

1* za to, že je to pohádka, a ty mají dětem dělat radost a dospělí je prostě musí přetrpět. jinak to je hrozně hrozný. a mohl by to zachránít roden, ale toho tady táhne ke dnu jeho rtěnka a černokněžnickej outfit. jinak, že zbytek herců je sympatický jako tubera uvidí každý sám. nerad nadávám na legendy jako je Vorlíček, ale tak tohle prostě nejde!(1.5.2011)

• - Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)