Po sedmadvacetiletém zimním spánku se probudí čarodějnice Bludimíra a rozhodne se uloupit králi kouzelný měšec, z něhož se sype tolik zlata, kolik panovník potřebuje. Zálusk na něj má i princ Velemír z Dolního království. Přijíždí požádat krále o ruku jeho dcery, princezny Blanky. S pomocí Ohnivce, který zabrání Meluzíně, aby prozradila králi chystanou loupež, se Bludimíře podaří měšec uloupit dřív, než ho získá Velemír. Po návratu však zjistí, že k němu potřebuje ještě králův kouzelný prsten. Promění se v krasavici a jede zpátky na zámek, odkud právě odjíždí Velemír, který o princeznu ztratil zájem, když zjistil, že měšec zmizel. Král slíbí ruku princezny tomu, kdo ho najde. Začnou po něm pátrat nejen zlodějíčci Chytrouš a Bystrouš, v šatech, které ukradli Velemírovi, ale také princ Petr z Horního království, který se naopak převlékne za kominíka. Při pronásledování Ohnivce se dostane do komnat princezny. Mladý kominík se jí zalíbí. Přestože osvobodí Meluzínu a dozví se od ní, kde hledat měšec, zdaleka nemá vyhráno. Nejprve se ocitne ve vězení a pak ho Bludimíra promění v kus ledu. Naštěstí je tu všemocná láska, která dokáže zlomit každé kouzlo. (TV Nova)

triatlet

Scénáristka Jarka Kovaříková spolupracovala rok před Kouzelným měšcem i na dalším Vorlíčkově počinu. Pohádka jako vystřižená z Říše pohádek (nejen tou kouzelnou sklěněnou koulí). Spolupráce Václava Vorlíčka a Miloše Macourka navozuje pohádkovost. Bludimíra (skvělá Mahulena Bočanová namluvená Simonou Stašovou) představuje správné zlo, Huhla odpovídajícího sluhu - bambulu. Jednoduchá zápletka podána opravdu kouzelně. Maximálně využit kominík (Stanislav Zindulka) proměněný v hrábě: "Praštil jsem každého, kdo si to zasloužil," říká králi. A princ v podání Saši Rašilova? "Skromný badatel a šlechtic každým coulem." Exteriéry: Telč, Náměšť nad Oslavou, Okoř, Průhonice, Kokořín. ()

cariada

Určitě nejlepší Vorlíčkova porevoluční filmová pohádka. Má to spoustu vtipu a dobrých herců, viz Hrušínský, Nárožný apod. Příběh je taky celkem slušný o království co má kouzelný měšec a jednoho dne jim ho někdo ukradne. A tak je třeba ho najít a od toho je tu princ Petr co se v přestrojený za kominíka rozhodne vypátrat zloděje. Německá produkce je tady znát , ale vůbec nevadí.(když se u nás nikdo nenašel kdo by to financoval) ()

Armin82

Mě se tahle pohádka docela líbila. S naší pohádkovou elitou let mnohem dřívějších než vznikla tato,se to dá těžko srovnávat,ale rozhodně je to jedna z těch lepších. Pohledná němka Tina Ruland rozhodně měla(má)něco do sebe a vůbec nebyla špatnou volbou. Sice se na pohádce podíleli němci,ale je vidět,že ten nejzákladnější základ tvořili vynikající režisér Václav Vorlíček a spousta kvalitních českých herců--->70% ()

Tsuki003

Je tady 57%... Nevidím jediný důvod, proč bych tomuto dílku měla dát tak nízké hodnocení. Pohádka mi přišla nadmíru originální, pamatuju si ji ještě z dětství a vždycky se mi líbila. Bočanová je vynikající pro roli popletené čarodějnice a Huhla je krásná netradiční změna ve stálých pohádkových kolejích. Možná tvůrci sáhli do různých zdrojů, aby tohle stvořili, ale výsledná "překombinovanost" je vynikající guláš s chlebem. P.S.: Odjakživa mi přišlo naprosto geniální, že někdo chodí celý film s boulí na hlavě :D ()

Jirkacek

Pohádka Kouzelný měšec nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším a vzhledem k tomu, že byla natočena roku 1996, tak jsem ji ani tolikrát neviděl jako jiné klasické, ale notně starší české díla. Nijak mne prostě nelákala a i kdy se na obrazovkách různých televizí objevovala poměrně často, paradoxně jsem ji nikdy neviděl celou. Často jsem totiž zmeškal začátek, nebo ji viděl od půlky a to mi stačilo, abych si ji zařadil mezi průměrné pohádky. Dříve jsem v ní totiž nevnímal jemný humor, který se v této pohádce sem tam objevil. Šlo hlavně o vtipné hlášky, lidové moudra a jisté slovíčkaření, které mne docela pobavilo. Ovšem spíše jsem vnímal uřvané dialogy, zejména čarodějnice Bludimíry, kterou sice hrála Mahulena Bočanová, ale dabovala ji Simona Stašová a také mi vadila přítomnost německých herců, kteří mi do děje zrovna nezapadali. V pozdějších letech se mi naopak velmi líbila Tina Ruland, která se zde zahrála blonďatou princeznu a do výčtu sympatických postav bych zařadil i Sašu Rašilova nejmladšího v roli prince či krásné bíle kotě, co se tak rádo toulalo po zámeckých střechách. Ještě bych si dovolil poznamenat jeden smutný fakt, že Kouzelný měšec byl posledním filmem slavného českého herce Miloše Kopeckého, který v době natáčení pohádky nebyl už v dobrém stavu jak fyzickém tak psychickém. Pohádka začala probuzením čarodějnice Bludimíry (Mahulena Bočanová) po 27 letech spánku na svém hradě Okoř a její sluha Huhla (Rudolf Hrušínský) jí řekl, že jí obydlí mezitím poničila Meluzína (Monika Kobrová). Bludimíra chtěla svůj hrad opravit s pomocí knihy kouzel, ale když ji otevřela, zjistila že ji za ty roky sežrali myši. Aby získala peníze, proměnila se v půvabnou šlechtičnu a spolu se svým služebníkem se vydala do království krále Jana (Kurt Weinzierl s hlasem Jana Vinkláře), kde chtěla získat kouzelný měšec, který byl bezedný. Král zrovna hledal pro svou dceru princeznu Blanku (Tina Ruland s hlasem Evy Černé) ženicha a budoucího krále. Zájem o ni měl princ Velemír (Ondřej Vetchý), který díky plesům, honům a zábavě zchudl a potřeboval najít bohatou nevěstu. Zajel si proto do sousedního království, kde moudře vládl král (Miloš Kopecký), aby si od něj půjčil klenoty, jimiž chtěl ohromit princeznu Blanku. Po příjezdu do království ale zjistil, že byl uloupen kouzelný měšec a tak pro něj princezna náhle ztratila cenu. Měšec totiž mezitím ukradla čarodějnice Bludimíra a odnesla jej na svůj hrad, ale aby váček dával peníze, potřebovala k němu ještě kouzelný prsten. Musela se tak vrátit na zámek a čekat na svou příležitost, přičemž proměnila zámeckého kominíka (Stanislav Zindulka) v hrábě a královského doktora (Petr Nárožný) v husu a ještě s pomocí Ohnivce zavřela nenáviděnou Meluzínu do komína. Následně se o ztrátě měšce a problémech sousedního království se dozvěděl princ Petr (Saša Rašilov), který začal na zámku sloužit jako nový kominík a hledal měšec. Mimochodem zachránil ze střechy několikrát princeznina pěkného kocoura, svedl úspěšný souboj s ohnivým mužem (Miroslav Táborský), kterého nalákal do koupelny a polil vodou a rovněž z komína osvobodil Meluzínu, která mu za to slíbila pomoc, až ji bude potřebovat. Po měšci patrala i Bludimíra, která si získala přízeň krále a zloději Chytrouš (Uwe Ochsenknecht) a Bystrouš (Max Tidof), kteří se také dostali do hradu. Postupem času se princezna Blanka a princ Petr se do sebe zamilovali a s pomocí čarodějčina sluhy Huhly, který jí již nechtěl nadále sloužit, odhalili Bludimíru. A právě za jeho pomoci byl měšec je nalezen, Bludimíra poražena a Blanka a Petr se vzali, takže všechno dobře dopadlo jako v pravé české pohádce. Z dalších rolí bych ještě jmenoval princezninu služku Betku (Eva Spoustová), trhovkyni (Stella Zázvorková), jenž prodala na zámek kouzelné houby a pomohla tak odhalit zloděje a prokázat nevinu prince Petra či trpaslíka Prskoše (Jiří Krytinář), který sloužil nafoukanému princi Velemírovi. Když jsem tedy konečně o vánocích viděl pohádku celou, uvědomil jsem si, že až tak špatná nebyla, jak by mohlo napovídat podprůměrné hodnocení zde na ČSFD a rozhodně bych ji dnes zařadil do české klasiky. I když na čertovské pohádky kvalitu nemá, rozhodně bych ji nijak nezatracoval a z těch porevolučních podle mne patří mezi ty mírně lepší. Suma sumárum, Kouzelný měšec ode mne získal tři kouzelné hvězdičky ***. () (méně) (více)

• Natáčení probíhalo i na nádvořích zámku Náměšť nad Oslavou a v jeho zahradě. (ČSFD)
  • Pohádka byla 39. nejnavštěvovanější film v českých kinech za rok 1996. Celkem 54 048 divaků (tržby: 1 255 722 Kč) stačilo na to, aby se snímek stal 3. nejnavštěvovanějších českým filmem roku. (cinema_cz)
  • Poslední film Miloše Kopeckého. (MTHRFCKR)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka