Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

sibskyn

Nejlepší český film. Dívá se na to krásně a zhnuseně zároveň. Krásně proto, že je to mistrovsky natočeno a zhnuseně proto, že vyobrazené, reálné lidské chování je k nevydržení. Lidé jsou naplněny touha pomoci a šílenstvím. Scéna s upalováním "čarodějnic" mě naženu husí kůži, po každé, když ji vidím. "Musela jsem se přiznat! Mučily mě 9 dní za sebou!" Tenhle film má velkou moc na vzbuzování emocí, až už těch dobrých či negativních. ()

axcris

Čarodejnica, tu. Ja, tu. Cirkev, tu. Kňaz, tu. Nespravodlivosť, tu. Empatia a emócia, nie tu. Bolo to pre mňa také ťažké sa s postavami vžiť do ich vlastnej koži, do ich celého procesu. Možno si len nedokážem predstaviť aký bol svet krutý, aký bol zlom a diablom počarovaný. A to čarodejnícke filmy baštím, ako oni pána rohatého. Zimomriavky mi na moju kožu úspešne priviedla len jedna “počarovaná“ babka a jej súcitivý pohlaď a škodo úprimný úsmev. Mladšia Zuzanka bola krajšia, ale...Chýbalo mi tam odvážnejšie gesto. Nehádam sa, je to podľa bez mozgovej skutočnej udalosti, ktorú by sme si v dnešných časoch ani len nedokázali predstaviť. Len mi v Kladivo na čarodejnice chýbala odvaha, to kvôli čomu by sa karta obrátila, strana obmenila. Herecké výkony sú čisto uveriace a úchvatné. Oni ma držali nad vodou. Možno tak, ako aj nezorientovanie sa v osobe na začiatku, ktorá má tú istú briadku a fúzy. ()

Scaevola

Silně tendenční román převedený na filmové plátno v neopakovatelné atmosféře dusné nejistoty a hrozivého očekávání, kdo přijde další, dobře předvádí historické proměny diskursivního vnímání našich dějin. Ale přes všechny formální i umělecké klady, které v díle shledávám, je mi záhadou, čím že si snímek vysloužil přízvisko antikomunistický. ()

Foogas

Skvělá dnešní doba? Zlatí komunisti? Sladkej středověk? Když na to přijde, ďábel je v každém z nás. Amen. ()

buchannon

Tak co napsat o inkvizici? Snad jen, že to byli totální idioti a totální vymaštěnci. Mohl bych na ně vyčerpat veškerou zásobu sprostých slov a stejně by to nestačilo. Udivuje mě, jak ve jménu boha mohla být páchána taková zvěrstva. Můžeme být rádi, že žijeme v současné době. Amen ()

lukasmyval

Chtěl jsem aspoň, aby inkvizitor šlápl do hovna a posral ho pták, ale ani to mi nedopřáli. Bez příkras, prostě tak jaká historie je, na hovno. ()

PeteBuck

Veľmi pekne natočený film, výborní herci, po každej stránke prepracované. Či už ide o reálie a mnohé veci. Tento námet nemám rád, pretože čo do brutality a stupidity to možno kľudne provnávať s koncentrákmi a inými temnými stránkami našej histórie. Nemôžem si pomôcť, ale prešiel som to so zaťatými zubami, ale inak sa tomu nedá nič vytknúť. Trochu postaršie, ale stále skvelé. Klasika. ()

Fender

Velmi temné dílo, které hraničí s monumentálností české kinematografie. Církev je jednou největší rakovinou lidstva historie, tento film to krásně zobrazuje. ()

Dvojirakri

Otakar Vávra potřeboval vidět jak mu pod rukama vyrostla silná a svébytná generace filmařů, aby ho to nakoplo k tomu natočit něco vskutku velkého! Tohle kladivo vás uzemní hned zkraje, údernou úvodní skladbou, za jejíž text by se nemusela stydět leckterá black metalová kapela současnosti, hned poté na vás vybafne "smrťák" Lohniský a jeho úchylné deklamace za obrazů myjících se žen. Tyto prokládají celý ten bezbožný snímek o božích vyslancích, kteří mají chránit jméno Boha od všeho, co se mu protiví! Škoda, že se další snímky nenesly v duchu stejně vysoké kvality, vyvrcholení Mistra Vávry mohlo trvati déle... ()

PTuranyi

Výborná dráma, ktorá s desivou poetikou zobrazuje príbeh monster procesu s čarodejnicami, ktorý vznikol vďaka drobnej poverčivosti, strachu, manipulácii a neobmedzenej moci inkvizičného sudcu. Produkcia je kvalitná a vďaka výborným hereckým výkonom Ela Romančíka, Vladimíra Šmerala dej nekĺže po povrchu, ale nechá nás úzkostne hľadať východisko z tejto bezvýchodiskovej situácie. ()

PavHer

Trezorový film pojednávající o inkvizici v 17. století, který vás spolehlivě zamrazí do křesla. Absolutně hutná atmosféra, která film doprovází, se jen tak nevidí (ani v těch nejlepších hororech plných drahých efektů). 100% ()

Werewolf2

To je opravdu hruza, ktera se snad nikdy nemohla stat a prece, lidsky strach a povery v te dobe udelaly sve. Uz jenom pomysleni na to, jak slusni a sporadani lide jsou muceni za neco, cemu neveril ani samotny inkvizicni soud. Lidi jako "inkvizitor" Boblig, s tou veci, ktere rikal Nacek, bylo v dejinach jiste vic. Proto me zarazi, ze se nepoucili z drivejsich chyb, ale ona to vlaste byla takova atrakce, ze to asi nikoho nezajimalo. Kniha byla vyborna, film ani nemohl dopadnout spatne, tohle tema se musi dotknout kazdeho rozumneho cloveka. ()

Wild_cz

Národní umělec Otakar Vávra nám ukazuje, že si tento titul kultirního rytíře opravdu zaslouží. Tento film by pro mne tak dojemný, že jsem na jeho konci byl na hranici mezi úžasem a depresí. Naprostá bezmoc lidí zneužitých nedokonalým "zákoníkem" uplatňovaným v té době hlavně inkvizicí ve mě zanechala opravdu hlubokou stopu. Tento film není pouze kronickým ztvárněním tehdejšího života, ale tříme v sobě opravdu nadčasovou myšlenku toho, že jakýkoli nedokonalý či nedotažený zákon je zneužitelný inkvizicí, mafií nebo i samotnými politiky ,-) 95 procent ()

Formanka

Vynikající film, ovšem téma strašný. Herci bez vyjímky skvělý. No nicméně za sebe řikám - už nikdy víc. *Sice jsem psala, že nikdy víc, ale včera jsem na to koukla znovu a...je zajímavý, kolik emocí ve mně dokáže vyvolat 40 let starej film. Mám pocit, že asi žádnej jinej film, a že jsem jich něco viděla, se mnou takhle nemával. Jo a ještě chci vyzvednout Vladimíra Šmerala, kterej stvořil velmi přesvědčivě dokonalou lidskou zrůdu. Hm a ještě mě tak napadlo, jasně je to film o lidský krutosti, nenávisti, ale zároveň JE to i obžaloba církve. Protože nebýt jejích idiotských výkladů Bible, viz "skrze ženu přichází hřích" apod., tak by možná k takovým svinstvům nedocházelo. Pokud lidi odmala, v rámci náboženský výchovy, poslouchali tyhle řeči, tak věřim, že pak muži, kteří po ženách přirozeně toužili, měli chuť se jim mstít. Ta touha se smísila s nenávistí. (Ženy jsou krásný, krása pochází od ďábla, ženy, které nás přitahují, nás mohou odmítnout, ale jsou to nečistý bytosti, tak jak si to k nám, pánům tvorstva, můžou dovolit?, jsou to čarodějnice, šup s nima na hranici. Zjednodušený, ale myslim, že to mohlo hrát svou roli.) ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu