Drama z památných květnových dnů roku 1945 líčené na pozadí příběhů několika holešovických občanů. Tito občané se aktivně zapojili do posledních bojů II. světové války v Praze. Zorganizovali odpor proti tankové divizi blížící se k Praze - vybudovali barikády na Trojském mostě. Německá vojska se snaží urychleně opustit město, a to si rychle přivyká pocitu divize, která se chystá k poslednímu zoufalému úderu. Obrana stála velké úsilí... Film věnovaný hrdinům Pražského povstání 1945. (oficiální text distributora)

pl4nt

Zcela jistě to tak nemělo vyznít (už jenom z námětu filmu), ale prostě když jsme se na to dívali ve škole, tak starej Hošek působil skutečně komicky, ale jak říkám, bylo to ovlivněné prostředím :) Jinak celkem povedenej film vzhledem k době natočení ()

Scaevola

Až nečekaně snesitelný válečný film reagující relativně aktuálně na dobové dění a vyjadřující tehdejší většinový úhel pohledu. Archetypální postavičky ("polepšený" prvorebublikový policista, hrdinní mladíci, vězeňkyně z transportu...) bojují proti zcela démonizovaným Němcům a odsuzují netřídní chování a zbabělost. ()

SNCF

Je ideologie a ideologie... Zde je pouze živelné nadšení lidí, kteří 6 let žili pod "ochranou" Němců. Povedený popis květnových dnů roku 1945. ()

haack

Lehce nadprůměrný válečný (poválečný) film, který dokumentuje dobu, ale myslím si, že by si tato historická událost zasloužila lepší a věrohodnější filmové zpracování, které se bude odehrávat nejlépe na autentických místech, což už by dnes šlo asi jen digitálně, protože Praha se hodně změnila (hlavně okraje, kde probíhaly boje na barikádách)... Mrzí trochu utahané tempo a některé střihy, které působí vytrženě a nesouvisle. Každopádně důležitý snímek, ze kterého se dá do budoucna vycházet... Věřím, že ještě něco vznikne a doufám, že brzy... 6/10 ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

BLStryker

I po tak dlouhé době od vzniku stále koukatelný a napínavý snímek, což už samo o sobě vypovídá o kvalitě. Ty různé prokomunistické plky typu: „Proč ty američani nejdou? - Protože se jim asi nechce. - A kde jsou teda rusové? - V Berlíně... a na Moravě. Museji se rvát vo každej kilometr“ tvůrcům odpouštím, asi to bez nich tenkrát už nešlo. Z poslední (hodně dávné) projekce jsem si pamatoval už jen kluka s pancéřovkou a tak mě překvapila šíře záběru celého filmu. Tedy ne pouhé soustředění se na barikády, ale další drobné epizody typu přepadení nádraží, hledání odstřelovače atd. I přesto vše působí kompaktně, bez hluchých míst, technicky zvládnuté - natáčení měl na starosti evidentně nějaký zkušený režisér ;-) K hereckým výkonům nemám výhrady, v malé roli nelítostného esesáka mě pobavil Radovan Lukavský. Myslím si, že Němá barikáda je stále jedno z našich nejlepších válečných dramat. ()

corax8

Čilá agitka, která převrací skutečnost jak se dá. Je jenom z podivem, že to bylo natočený tři roky po váslece a lidi si ještě museli pamatovat na skutečný stav. Tak by mne zajímalo, jak to přijal tehdejší lid. Jinak se na České poměry jedná celkem o velkofilm. Ale přijde mi trochu zbrkle natočený. ()

Accacia

Vždy si kladu otázku, zda by se dnes národ tak svorně radoval, jak je to tady ukázáno... Zajímavé: - oslava osvobození (mám si nechat trikolóru když vidím policajta nebo ne) - nejsmutnější je umřít pár chvil před svobodou (smrt ženy v tramvaji) - německá rodinka (doktor a jeho mamá) - most Legií v době filmu a dnes - doslova hollywoodsky krásná polská herečka Otázka: - při obraně rozhlasu se zámečník nemohl zůčastnit proto "příkaz stany je jasný" - že by tak rychle byl? Organizace strany ve zmatku? Narušující: - bratrské dělení o cigarety a soudružské kecy zvedající žaludek - líbání dorazivší dívky (proč jí jeden držel na poprsí? Proč ji vlastně líbali?) - patetické kecy o revoluci pracujícího lidu … A rudá armáda přijela jako princ na bílém koni (a přitom nevěděli kde jsou a že teče voda z kohoutku...) … Aspoň jsem zjistila, co je „no pasaran“. Nicméně jakkoliv, jsem ráda, že ať už „po soudružsku " nebo jinak jsem svobodu nemusela vybojovávat já s nimi. Jen proto, že je to ukázka historie dávám 4*. ()

Kosir

Člověk by neměl podléhat jakékoli ideologi a falešnému patosu, ale na druhé straně by neměl odmítat to, co ho v konkrétní době učinilo na chvíli šťastným a trochu mu vymylo mozek. Taková už byla doba, ať si vzpomeneme na kterékoli období života. Když je řeč o "Němé barikádě," tak pro mě to jde ruku v ruce se "Vzpourou hraček." Taková už to byla doba. Něco jako doba OF po roce 1989. ()

Dinbu

Film je už bohužel hodně ovlivněn komunistickou propagandou. Jinak vyprávěný děj má spád. Je zajímavé vidět dobové exteriéry Prahy. Jo a Marvane, dělaly se všelijaké blbosti. ()

Maskati

Pan Vávra byl perfekcionista, ale ta vězenkyně z koncentráku mu moc nevyšla. Ještě bych mu odpustil, že překypovala zdravím a silou..., ale ty bujné kadeře, to by v žádném lágru neměla...A kulka se zastavila v chlebu, leda tak od vzduchovky...Holt v každé době se dělaly kraviny.. ()

milos.bradik

Vím, že je to v podstatě komunistická propaganda, ale je to velmi profesionálně natočené a herci také hrají dobře. Navíc, nikdo nedokázal natočit lepší film o tomto období našich dějin. ()