Film Wonka je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa. Ale v tomto velkolepém, i když nelítostném městě se Willyho skromné peníze rychle utratí a zavedou ho na cestu strádání a otroctví v nedaleké prádelně. Ačkoli se zdá, že Willyho vyhlídky jsou zmařeny, jeho naděje nikoli, přestože podnikání ve výrobě čokolády je mnohem těžší, než se zdá, a Willyho genialita není vítána cukrářským kartelem, který se nezastaví před ničím, aby si udržel svou klientelu pro sebe. Nicméně díky své osobité značce geniálního vynálezu, troše neotřelého myšlení a pomoci několika nejlepších přátel- zejména bystré mladé dívky jménem Noodle - se Willy stane odhodlanějším než kdy jindy a využije svého talentu a houževnatosti k tomu, aby si splnil svůj sen. Během následujícího kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj... stačí jen nepřestávat snít. (Vertical Entertainment)

Trailer 15

tron

Spoilery. Už by to konečne niekto mal povedať otvorene: Timothée Chalamet má pred sebou závratnú kariéru. Stane sa minimálne hviezdou desaťročia. Je tu nákazlivo optimistický. Ako celý film. Kuriózne nie je to, že máme dočinenia s feel good filmom. Kuriózne je, že je to feel good film o sirotách, nútenej práci, likvidácii bábätiek, chudobe, tyranii, obmedzovaní osobnej slobody, únosoch, vydieraní a korupcii na najvyšších miestach. Občas pár vecí nesedí (Wonka má morálny problém ukradnúť fľašu mlieka, ale desiatky balónov nie... ale OK, máte pravdu, nešlo mu o kravské, lež o žirafie mlieko). Inokedy snímka pôsobí dojmom drastického prestrihávania (som jediný, kto sa tešil sa na finálny megasúboj s desiatkami mníchov a kung-fu zabijačkou?), v iných momentoch si režisér zvolil také jednoduché riešenie, až to musel byť asi zrejme nejaký extra rafinovaný vtip (objavenie úkrytu s účtovnou knihou). Rovnako mi nedáva logiku, ako mohli ak som to správne pochopil denne miznúť na celé hodiny a nikto si to nevšimol. A ako mohli urobiť také gigantické slávnostné otvorenie s TONAMI čokolády, keď pár scén predtým Wonka explicitne povie, že mu Umpa Lumpa vzal posledné zásoby čokolády. Scenár je jedno obrovské klišé. Ale. Wonka ako postava je skvelý, detto jeho herecký predstaviteľ. Atmosféra je jedným slovom úžasná a vizuál podmanivý. Scenár, hoc plný predvídateľných okamihov, je zároveň plný báječných nápadov (neskutočne chytľavý Hugh Grant). Na môj vkus je tu prekvapivo veľké množstvo tzv. konenčníkových momentov. Prvú polovicu by som zhodnotil ako fantastickú. V druhej sa to pokazí (kto sa bude taktiež tešiť na namakaný čoko-heist movie, bude sklamaný, je tomu venovaných len cca posledných 15 minút a aj tých je dosť slabých). Našťastie, napriek tomu máme dočinenia so skvelým prequelom plným rozkošného humoru, milých postáv, hravých dialógov, pekných muzikálových vystúpení a dojemných, silných, kúzelných momentov (mama). ()

Streeper

Nebudu lhát, trošku jsem se toho bála, ale nakonec jsem moc mile překvapená. Timothée umí skvěle zpívat, což mě taky překvapilo, protože jsem to nečekala. Ty písně vyloženě nejsou nijak lehce zapamatovatelně, možná až na dvě, ale poslouchají se dobře. Vizuálně je to naprosto kouzelné a Timothée je tak skvělý herec, že jsem mu věřila všechno. Myslím si, že se jedná o krásně natočenou poctu původnímu Wonkovi, je to kouzelné, zábavné a veselé. Moc jsem od toho nečekala, ale nakonec jsem příjemně překvapená. ()

Spiker01

Asi jako většina lidí z Česka jsem nikdy neviděl původního Wonku, ovšem ten Burtonův u nás doma frčel hodně často. Přesto to však evidentně nepřineslo nějakou větší lásku k předloze, spíše jen k filmu samotnému, protože od nového Wonky jsem nečekal vůbec nic a nijak mě nelákal do kina. A to si přitom myslím, že Paul King je výborný režisér, který natočil oba skvělé Paddingtony a Chalamet jeden z největších talentů své generace. Jen zkrátka ten motiv mně osobně nepřijde tolik zajímavý a když jsem těsně před premiérou zjistil, že půjde o muzikál (což marketingové oddělení z dobrých důvodů tajilo jak jen mohlo), mé očekávání ochablo úplně. Celkově se však rozhodně jedná o feel good snímek, který si užije celá rodina a většině to může úplně v klidu sednout a budou si to chtít pouštět každý rok, u mě tentokrát ta odlehčená a pohádková nálada nezaklapla a v druhé polovině jsem se začal docela už dost nudit. Takže za mě nakonec slabší subjektivní tři hvězdičky, i tak bych se ale Willyho nebál komukoliv doporučit. ()

marhoul

Tim Burton je Tim Burton- o parník dál, Timotheé je ale skvělý, UmpaLumpa taky fajn, výprava pěkná, ovšem další obsazení je slabé, Olivia Colman sice trefná je, jako vždy, jinak se to násilně zavděčuje aktuálním obsazovacím trendům, zkrátka ošklivá dívka s knírkem byla děsná a je mi fuk, jaké barvy je, no a zbylý casting představil plejádu nezajímavých tváří, do jednoho zanikli ve všudypřítomné čokoládě. Na to, kam se posunuly za ty roky trikové možnosti, strčil Burton Kinga do kapsy levou zadní. Děti to bavit bude, u dospělých si nejsem nadšením jistá. Scénář totiž není nic moc. Laskavost a poetika z Karlíka nehrozí ani omylem. ()

UhLee

(7,5/10). Když bylo oznámeno, že bude mít legendární Karlík a továrna na čokoládu prequel, tak se určitě všem milovníkům čokolády rozšířily zorničky. Slušelo se však vztyčit výstražný ukazováček, protože tady již byly adaptace, které oplývají početnou fanouškovskou základnou. Tou nejznámější a nejpopulárnější je bezesporu adaptace od Tima Burtona. Paul King  - režisér hřejivých filmů měl před sebou tedy nelehký úkol. Stal se menší zázrak a ono to vážně klaplo. Wonka je takovým vánočním zázrakem a netušil jsem, že jej vlastně tak žalostně potřebuju. Sice jsem byl ze začátku vyděšený, protože jsem vůbec netušil, že to má být film s prvky muzikálu. Hlavně hned od prvních minut začnou všichni zpívat. Ale naštěstí to bylo krásně namixované, takže byly ty písně pouhým zpestřením jinak kvalitního filmu. Malinko mě mrzí, že tady nebyla žádná píseň, která by se mi instantně zakořenila do paměti. Ale po konci filmu se nejčastěji vracím k "Pure Imagination". Velký respekt určitě putuje k hlavnímu představiteli. Protože pro Timothéeho to musela být bezesporu velká výzva. Tato role je na jeho poměry velmi odlišná a lidi si jej spojují s jinými žánry. Nejsem si jistý, jestli si jej teď lidé začnou spojovat právě s Wonkou. Spíš si myslím, že zůstane navždy Paulem s Duny nebo klukem, který prstil broskev. Ale i tak se role zhostil s grácií a byl příjemným filmovým průvodcem. Nejstarší adaptaci této klasiky jsem neviděl, ale v porovnání s Johnny Deppem jde určitě o jiné pojetí Willyho Wonky - méně psychopatické. Největším kouzelníkem je dle mého názoru však samotný režisér. To, co se Paulovi Kingovi podařilo je totiž pořádný husarský kousek. Už se svými rodinnými Paddingtony sklidil nadšené reakce a dlouhou dobu měl druhý díl neuvěřitelných 100% na Rotten Tomatoes. Momentálně je tam o procento méně. Takže jde vidět, že to Warner Bros. dali cíleně člověku nejpovolanějšímu. Některá velká studia by se tím možná mohla začít inspirovat. Posledním človíčkem, kterého bych tady rád vyzdvihnul je Hugh Grant. Tento britský gentleman se v poslední době objevoval na můj vkus v opravdu hodně projektech. Naposledy si vybavím jeho roli ve výborných Dungeons & Dragons. Tam hrál velmi zaměnitelného padoucha. Bylo to jedno z mála negativ, které jsem na tom filmu našel. Tady se však chopil role postavičky, která je s filmy o Willy Wonkovi neodmyslitelně spjatá. Každá scéna, kde se Oompa Loompa objevil, byla diváckým svátkem. Ke konci bych se rád vrátil k tomu, proč jsem vlastně tento film potřeboval. Letošní Vánoce nenapravitelně poznamenala tragédie, která se odehrála na Filozofické fakultě. Tato událost mne velice zasáhla a zanechala v srdci hlubokou ránu. Wonka mě však dokázal na 2 hodiny přenést mimo realitu a prožívat jeho sen s ním. Myslím si, že o tomto mají filmy být  - útěk od bolestí a starostí plus ve výjimečných případech také lidi spojuje. Musím konstatovat, že tak příjemnou atmosféru jsem v kině dlouho nezažil a to nás tam bylo opravdu pár. I tak se podařilo tvůrcům vykouzlit úsměv na tváři všem divákům v této nelehké době. Věřím tomu, že se z Wonky stane film, který zažene všechny chmury nejenom na Vánoce a televizní stanice jej budou často servírovat. "I'm making chocolate, of course. How do you like it? Dark? White? Nutty? Absolutely insane?" () (méně) (více)

• Timothée Chalametovi (Willy Wonka) se během natáčení několikrát udělalo špatně kvůli množství čokolády a sladkostí, které musel sníst. (Claw)
  • Natáčení probíhalo v Anglii ve městech Watford, Oxfordshire, Londýn, Dorset, Bath, St. Albans a East Sussex. Štáb také cestoval po Paříži. (SONY_)

Související novinky

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)