Neviditelný muž

The Invisible Man

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1933, 71 min

Opravdu skvělá podívaná, která za těch 76 let ani nijak moc nezestárla. Hned na začatku vás tvůrci vhodí přímo do centra dění, nekonají se tedy žádné klasické žánrové scény typu: vědec vnalézá preparát, vyskouší ho na sobě a... Ne. Do děje se dostáváme když už je Griffin neviditelný a snaží se nalézt lék. Triky jsou opravdu na tu dobu úžasné. Avšak ta hlaví věc kromě skvělých triků je Claude Rains. Ten člověk je fakt ďábel. Celý film pracuje prakticky jenom s hlasem, ale výsledek je ohromující. Už jenom ten absolutně šílený smích! Scény kdy se Neviditelný muž utrhne ze řetězu opravdu stojí za to. Z klasických universalovských hororů, které jsem doposud viděl rozhodně nejlepší. Jediná věc co mi vadila byla ta baba v hospodě (tu bych sejmul jako první). Z toho jejího řevu mě fakt už bolela hlava. 9/10(31.10.2009)

Neviditeľného muža mám od Whale ešte radšej, ako známejšieho a legendárnejšieho Frankensteina, pretože má medzi dobrom a zlom sa viac zmietaného šialeného vedca, väčšiu a zlovestnejšiu hrozbu - tak pre ľudstvo, ako aj pre asistenta Kimpa - v neposlednom rade aj z môjho subjektívneho hľadiska krajšiu herečku a naozaj výbornú výpravu a réžiu. a sám neviditeľný muž síce maskérsky nemá na frankensteina, ale ten kostým je podľa mňa ešte desivejší, pretože zahaľuje a neukazuje - a to ľudí desí viac.(27.8.2011)

Už jste někdy viděli film, kde byste hlavního hrdinu viděli až v posledních deseti vteřinách filmu? Pak jste jistě neviděli Neviditelného muže. Film, který je na svou dobu technicky velmi ohromující. Snímek není dlouhý, ale zato hutný, nezabývá se zbytečnostmi a je nabitý na události, takže divák je ve stálém napětí. Příjemné překvapení.(10.5.2009)

Minimalistická stopáž by občas mohla inšpirovať aj súčastných tvorcov. Skok priamo do deja, žiadne zdĺhavé vysvetľovanie, mrazivá atmosféra nočnej snehovej búrky navodená úžasne a Whale ju dokáže udržať počas celého filmu. Trikom nie je čo vytknúť, stačí sa pozrieť na rok vzniku filmu a porovnať s niektorými súčastnými CGI srandičkami. Výborný film, ktorý sa drží rovnako kvalitnej predlohy.(21.2.2012)

Každý z nás chtěl alespoň jednou v životě býti neviditelným. A kdo tvrdí že ne, touží po tom dodnes. A nebo alespoň do zhlédnutí tohoto filmu, tak jako já. Šílenost je holt jev, který jde vždy a všude ruku v ruce s genialitou a vůbec nikdo na tom nic nezmění. A stejně tak platí, že jisté sféry poznání nebyly člověku doposud určeny a měly by proto zůstat neodkryty. Neviditelný muž je nicméně zřejmě nejzdařilejśí a nejvěrnější pocta Wellsovi a to předvším díky své hutné atmosféře, skvělým hereckým kreacím a nepochybně také díky originální a bezchybné trikové práci a to všechno z doby precomputerové.(10.1.2006)

• - Studio chtělo původně, aby neviditelného muže hrál Boris Karloff, ale James Whale chtělo někoho s "duchovnějším" hlasem. Claude Rains byl režisérova první volba. (Kulmon)

• - Ačkoli je hlavní postava na obrazovce 95% času, ve skutečnosti je vidět až v poslední moment filmu. (Kulmon)

• - Claude Rains se šel po letech podívat do kina na tento film, když požádal o lístky, obsluha ho hned poznala po hlase a mohl jít na představení zdarma. (Kulmon)