Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (více)

Epizody(8)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

helrohir

Tak trocha prekvapenie, ale táto ruská mini séria o jednej z najznámejších dosiaľ nevyriešených záhad minulého storočia, je na pomery vzniku vynikajúco spracovaná. Nechýba jej mrazivá atmosféra, poriadna dávka mysterióznosti a hlavne silný príbeh. Herci sú tiež sympatickí, a nápad spracovať príbeh prostredníctvom dvoch  rozličných časových rovín je v konečnom dôsledku jeden z najefektnejších prvkov. Čo sa týka vyústenia príbehu, niekto môže byť aj sklamaný, ale podľa môjho názoru sa z nastolenej dejovej linky tvorcovia vyvliekli so cťou, a neostalo to na pôde prostých konšpiračných teórií.  Záver série taktiež prináša aj množstvo emócií. Občas mi vadili len tie vojnové retrospektívy, nakoľko pre konečnú pointu neboli až tak dôležité. 90%. ()

MartinTerran

Zajímavý počin, vhodný zejména pro lidi co o tématu nic neví, ale není to ztráta času ani pro lidi co už mají dost načtené/shlédnuté. Je zde vše, jak vyšetřování, tak i retrospektivně celý průběh cesty - někdy logicky domnělý. Nechápu proč zde dali prostřihy z války a zatáhli do toho mysteriózno (prsten, chodící mrtvoly), k ničemu to nepomáhá ani nic nevysvětluje. Že se některé postavy znali z války mohlo být řečeno napřímo. Milostná zápletka byla také zde navíc. Osmý díl již je čirá spekulace sice založená na důkazech/nálezech, ale pořád spekulace i když podařená a věrohodná, ale je naprosto jasné, že zakončení zde musí být. Herci příjemní a uvěřitelní. Prostředí krásné, ale mrazivé tak jsem rád, že jsem tam nebyl. Takže jako že dobré, ale dalo se to pojmout jinak a vytěžit víc. Hodnocení: 57/100. ()

Pete

Ďábel na horách - o té výpravě jsem předtím nevěděl zhola nic, a to bylo pro udržení napětí dobře. Toto však není žádný dokument, ale hraná zdramatizovaná verze událostí, což je poctivá filmařina, a mě tak trochu spadla čelist - klobouk dolů před mně dosud neznámými tvůrci, už velmi dlouho jsem tak rád neslyšel ruštinu, a přitom zároveň nebyl tak rád v teple svého obýváku ve střední Evropě. Sudé části se v černobílém retro formátu 4:3 věnují samotné výpravě v lednu 1959, jejím přípravám, vztahům mezi členy a nešťastnému průběhu, kdy tajemné nebezpečí číhá za každým stromem. Liché díly pak v barevném širokoúhlém provedení 16mm filmu mapují neméně zajímavé a napínavé vyšetřování, které dobově těsně navazovalo, a divák opět trne, co všechno tam ten ruský Colin Farrell nenajde ukryté hluboko pod sněhem. Do velké ruské duše se vešlo překvapivě i dost citlivých a romantických momentů. Navíc se vším prolínají vzpomínky některých postav na absurdní hrůzy WW2, a to je tedy teprve zážitek! Je tu krapet příliš mrtvol, a hlavně náhod, jakoby se snad všichni Rusové dříve potkali na frontě před Berlínem, je to celé trochu natahované, ale i tak se pro mě jedná o seriál roku, a velmi silné 4 hvězdy na nočním nebi nad mrazivým Uralem. ALE POZOR: Aby to nebylo jednoduché, na Prima Zoom běží série “Dyatlov Pass: Hunters for the truth” od stejných producentů se stejným českým názvem, která má také 8 epizod, ale je skutečně klasickým dokumentem, kombinujícím záběry rekonstrukcí událostí (ty stejné) s mluvícími hlavami. Ty hlavy se zdají trochu pomatené, vrství konspirační teorie jednu na druhou, vypadá to na 2*, ale viděl jsem jen první díl, tak toto nechci hodnotit. ()

sodomex

V prvním síle jsem měl velký strach, jelikož se objevovalo mnoho nadpřirozených prvků, ale hned druhý díl mě parádně vtáhl do děje. Vyšetřovací linka pro mě bohužel nudná. Celkově ale musím naopak pochválit, že se autoři drželi faktů a deníků skoro na 100 %. Postava Zolotarjova naprosto super. Finální epizoda o průběhu mě potěšila. I když nejsem zastáncem této hypotézy jejich konce, tak se mi líbilo, že to vzali z realistického konce, ne UFO a podobné nesmysly. ()

Mamutol

Ruská produkce opět překvapila stejně jako předloni se seriálem Černobyl (2019). O zániku Ďatlovovy výpravy jsem měl už dávno naštudováno všechno, dokonce jsem viděl i trapný film Záhada Hory mrtvých (2013). Tento seriál mě ovšem naprosto odrovnal. Neskutečně nádherná kamera zvlášť záběry přírody a černobílé flashbacky ve formátu 4:3 stupňují celkovou atmosféru a ponurý osud výpravy. Další již barevné flashbacky z války, kde se postupně dozvídáme o minulosti hlavního vyšetřovatele, pouze umocňují celkový pocit z tohoto díla. Dostaneme i trochu dávky tajemna, ale vše se vysvětlí a udrží v poctivých mantinelech logiky a uvěřitelnosti. Pochválit musím i výbornou dramaturgii, to už se dneska moc nevidí. PS: Na konci 7.dílu jsem ukápl slzu, což se mi stává zcela výjimečně. Dávám 10 hvězd, čili každá z těch pěti je dvojitá. ()

Mikecat

Bratia - bravúrne! geniálne! Proste scenár, réžia, kamera, herci, príbeh 100%. Výborný nápad: 16:9 color párne časti (vyšetrovanie) vs. 4:3 čiernobielo nepárne (dobové - výprava), takisto prestrihy do čias 2.svetovej vojny oživili a dokreslili dej. Preludy zmrznutých mŕtvol a duchovný odkaz eskimákov žijúcich v divočine iba s prírodou a bohmi poukazuje aj na spiritualistickú stránku prežívania postáv. Táto skutočná tragédia nebola nikdy objasnená, tu sa im podarilo podľa všetkých dostupných informácii načrtnúť aspoň najpravdepodobnejšiu zhodu udalostí, ktoré viedli k zahynutiu celej výpravy. Odporúčam pozrieť aj film o filme z nakrúcania, kde režiséri aj ostatný zo štábu vysvetľujú úskalia a radosti z natáčania. ws ()

VendaCiki

Mají to zajímavě zpracované, jen mě teda děsí, že tam museli nacpat veškeré konspirační teorie a vznikla tím mazanice se skoky v čase. Čekala jsem seriál o zahynulých studentech a jejich příběh a ne o druhé světové válce a romantice vyšetřovatele. Pro mě by to bylo zajímavější bez těchto odboček. ()

meda2016

E1: Počátek - Obraz vymazlený v ruském stylu, kamera až zbytečně nápaditá - Připomíná Sin City a australský psychohoror i herní grafiku. Zakomponované scény z 2. světové propojují blouznivě minulost a současnost. Jak je zvykem, Rusové utajováním a mašinérií silových složek zašmodrchávají skutečnost do klubka informačního vakua až bezsmyslnosti. ... Sledovat jejich hru je poučné a tíživě beznadějné. ... Postupně se všechny zákruty a odbočky stanou smysluplnými. ... Filmařsky - Vytáhli se. ..... Po E7; kdy už je skoro vymalováno, jsem velmi spokojený. Pátrání po pravdě analytické, dokreslení dobových epizod potvrzuje fungování soukromě-mocenského státu, jizvy po citových útrapách z války nevyléčitelné. ... E8: Jsme jen hosté v jednom zákoutí přírody a v nevelkém domově s šancí k přežití. ()

hony23

Mladí komsomolci se rozhodnou posílit tělo a zocelit ducha a vyrazí do hor na lyžařskou túru. Zde dostane termín ZIMA JAK V RUSKÉM FILMU nový rozměr a když se najdou jejich zmrzlá těla, vyšle KGB svého důstojníka, aby vyšetřil záhadná úmrtí celé výpravy. Musím ocenit, že ačkoliv tvůrci předloží divákovi i varianty typu mimozemšťani, prokletá hora a zlá bohyně, nakonec se dočkáme celkem uvěřitelného rozuzlení. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, sudé díly seriálu ukazují průběh samotné výpravy, zatímco liché vyšetřování oné tragédie. Pominuli tradiční ruskou propagandu, kdy jsou prakticky všichni Rusové ztvárněni jako charakterní, udatní a stateční hrdinové, jedná se o skvěle natočené drama ()

Emperor1

Rusové velmi mile překvapili, tato série směle konkuruje nejlepším dílům z produkce Netflixu či HBO. Scénář, kamera, herci - vše to skvěle šlape a odsýpá. ()

WUTEN

Skoro v každém dílů se vracejí zpátky vzpomínkami na nějaké nacistické duchy, padlé vojáky, to přece nemělo nic společného z výpravou a nedalo to žádný faktický význam. Občas se postrašilo duchy aby se divák už tak neunudil tak tam plácnou nazi zombie aby si divák cvrknul do kalhot. Dalo se to klidné zkrátit o polovinu kdyby se drželi alespoň té oficiální verze než když tam dát od každé neoficiální verze něco trochu. Ten agent co tam kecal do všeho byl jak lejno na podrážce. Smyšlená postava agenta který to myslí dobře, tam se tutově dostávali jenom dobráci. Ohleduplný, empatický, ochotný, tak tohle se vidí jenom ve filmu. Čím blíž byl konec, tím to bylo i napínavější i když už jsem věděl jak to skončí, čím méně toho balastu z války, tím lepší díl. ()

halberdier

O zániku Dyatlovy výpravy jsem toho četl spoustu (mohu hlavně doporučit skvělý rozbor Patrika Kořenáře https://www.youtube.com/watch?v=qeJXn8KFRdQ) a jako spoustu lidí i mě tato záhada fascinuje. Renny Harlin v 2013 natočil poměrně trapný film The Dyatlov Pass Incident, který nemá s ralitou téměř nic společného. Teď Rusové přichází se svoji verzí ve formě 8 dílného seriálu. Jelikož se tato stopáž mohla pro toto téma jevit celkem dlouhá, je seriál rozdělený do dvou linii - jedna sleduje pátrání po zmizelé výpravě a druhá vlastní putování oné výpravy. Pátrací část není špatná a kromě nejčastějších teorii přídává pár dalších prvků mysteriozna, které však trochu vyšumí do ztracena. Zato druhá černobilá část popisují všechny kroky Dyatlovy výpravy je opravdu dobrá, je napínavá a dojemná, herci jsou přesně obsazení a poslední část je opravdu strhující. Při její sledování si totiž člověk uvědomí, že se trochu přes všechny záhady, co zánik Dyatlovy výpravy obklopuje, zapomíná na prostý fakt, jaké utrpení museli jednotliví členové výpravy těsně před smrtí zažívat a psoléze i jejich rodiny a příbuzní při pátrání po pravdě. V tomto aspektu seriál kraluje - vzdává holt celé výpravě a celou nešťastnou událost polidšťuje. Divák sleduje poslední chvilky každého člena výpravy a fandí jim, aby přežili, přestože ví, jaký bude nakonec výsledek. Pátrací epizody (7/10), epizody výpravy (9/10). ()

Ace.A.T.L.

Hoooodně zajímavě udělanej seriálek. Temnej, mysteriózní, dobovej a ač nerad, vysvětlení, který na konci ukázali tvůrci, je pro mě dost přijatelnej, ikdyž bych radši na plno to nadpřirozeno. Tohle se lidem z Ruska fakt povedlo a člověk se perfektně vžije do děje i doby. Tenhle příběh jsem dost sledoval a jsem moc rád, že někoho na padlo to zfilmovat a že se to takhle parádně vydařilo. Za mě 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

VLADEK

První tři díly velmi velmi slušné, ale pak každý díl horší a horší, a končil jsem s prstem na převíjení vpřed. A to prosím neřeším, že se nikomu v té zimě nekouří od pusy, že prostor uvnitř stanu se tváří jako šapitó apod. Přitom herecky obecně opravdu velmi dobré. ()

Slack

Veľmi kvitujem systém : 1 časť vyšetrovanie tragédie, 2 časť priebeh tragédie. O tejto expedícii som počul prvý krát až keď som začal pozerať tento seriál. Čo sa týka informácií na webe - aká doba, také konšpiračné teórie. Proste existujú ľudia, ktorí uveria existencii akéhokoľvek nadprirodzena ale to, že zem je guľatá nedokážu vstrebať nikdy. Emočne veľmi dobre zvládnutá posledná (racionálna) časť. ()

RavenSpector

Výborné téma zmršené dokonale nevhodným formátem vyprávění. Po druhém díle jsem u dalších pravidelně usínal a někde za polovinou mě to přestalo bavit úplně. Na film látky bohatě, na 8 hodin minisérie příliš málo. Škoda, vypadalo to ze začátku hodně slibně.  Flashbacky u Otortenu mě nebavili ani trochu, naopak ty z druhé světové byli parádní. Každý to má holt jinak. Takovému Černobylu to nesahá ani po omrzlé kotníky ()

Hombre8

Dobrá výprava, velmi dobrá kamera (teda většinou), zajímavé zkombinování s oblíbeným ruským tématem hrdinství v 2WW. Oceňuji, že příčinou zániku určili tu nejreálnější variantu. (Ještě byly ve hře specifické větry té oblasti, jakási sériová tornáda tvořená profilem horstva). Naopak to (u mne) naprosto posrali idiotskou mystikou kolem Chanti-Mansijského dědka (a SS prstenu), čímž solidní příběh sklouzává k Večeram na chutore bliz Dikaňky. O zeměpisných nesmyslech (Wawelsberg v Braniborsku) ani nemluvě. Nebýt toho a i poměrně častých nudných pasáží, byl jsem původně odhodlán k plnému počtu. ()