Muž je žárlivý, když miluje. Pošetilá láska k dívce lehkých mravů dožene chorobného žárlivce k plánu, že se v přestrojení za anglického lorda stane jejím jediným klientem... Příběh vášně, touhy a krveprolití ve městě, které nikdy nespí. Tak vypravěč s nadsázkou líčí děj bláznivé komedie Sladká Irma nazvané podle hlavní hrdinky. Tou je neodolatelná dívka se zvláštní oblibou v zelené barvě, která se živí tím nejstarším řemeslem ve vyhlášené pařížské čtvrti červených luceren. Jako jedna velká šťastná rodina tu žijí svorně nejrůznější postavičky pařížského podsvětí, nevěstky i jejich kuplíři. Dokud se zde neobjeví poněkud naivní a horlivý strážník Nestor Patou, který má za úkol dohlížet na dodržování mravnosti. Po drzé policejní razii ve vyhlášeném místu neřesti ale skončí definitivně mimo službu a s ostudou se vrací na místo činu. V místním bistru se znovu setká s Irmou, do níž se bláznivě zamiluje. Z pošetilé lásky se stane dokonce jejím kuplířem, jenže nesnese pomyšlení, že by se jí mohl dotýkat někdo jiný. Vymyslí proto mazaný plán, že se stane jejím jediným klientem v převleku za bohatého anglického lorda X. Jenže vést dvojí život může být pořádně nákladná záležitost a hlavně člověka připravit o zdravý rozum... Znamenitou romantickou veselohru založenou na vztahových karambolech a bláznivých situacích natočil klasik hollywoodského filmu Billy Wilder. Ten napsal scénář spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem podle stejnojmenného francouzského muzikálu s lechtivou tematikou z 50. let. V hlavních rolích zazářila osvědčená herecká dvojice z filmu Byt (1960) ve složení Jack Lemmon a Shirley MacLaineová. (Česká televize)

pollstro

Od prvotního okamžiku jednoduchá a otevřená oslava života, kterou Wilder originálním stylem zasazuje do atraktivní pouliční Paříže, která ve svých tajných zákoutí odkrývá ulici v obležení lehkých žen, jejich pasáků a všudy přítomné prostituce, a která zároveň nabízí dojemně zábavný příběh o lásce, která je reprezentována bláznivou chtíči, neustupující touhou, pošetilostí a žárlivostí. V mnoha morálních podkresech lehce naivní, nepřirozené a svojí velmi dlouhou stopáží nesnesitelně zdlouhavé a nezáživné. V dialogových a groteskních scénách těžce nejisté, což platí i pro charakterizaci hlavní mužské postavy Jacka Lemmona, kterému lze jeho proměnu těžko uvěřit. Absence veškeré sofistikovanosti, kterou byl Wilder vždy schopen vložit do svých dosavadních filmů, zcela zamrzí a především nemile překvapí. Rozvleklá, necelistvá a rozpačitá romance. ()

Leonisa

Zatím nejslabší dílo Billyho Wildera, které jsem doposud viděla. Velmi se nabízí strovnání s Bytem, kde ústřední dvojici hrají ti samí herci a je to také Wilderovo dílo. A tím u mně film Sladká Irma ztrácí body. Kdyby byl alespoň film kratší, byla bych asi smířlivější, ale takto pro mne za dvě hvězdy. ()

MrKrahujec

No, chvílemi (téměř pořád) je to sice lehce (těžce) přestřelené, ale když já toho Lemmona prostě žeru! A Billy Wilder, to je jednou Billy Wilder, s tím se holt nedá už nic dělat... ()

PTuranyi

Príjemná romantická komédia v podstate s prefláknutou zápletkou keď sa muž zaľúbi do prostitútky. Na rozdiel od Pretty woman, Nestor Patou nie je bohatý obchodník, ale obyčajný policajt. Na to, aby ju zabezpečil musí vyvinúť veľké úsilie a zároveň však nechce aby o tom Irma vedela. To so sebou prináša komické situácie. Komickou figúrou číslo 1 tu však je barman Kníráč, ktorý je zábavný svojimi bonmotmi o svojich znalostiach. Humor je však nenútený ani bláznivý, takže nevyvoláva salvy smiechu, ale len pousmiatie. Produkcia je výborná a Jack Lemmon je zárukou výborného hereckého výkonu. Šarmantná Shirley MacLaine za ním nezaostáva a chémia medzi nimi funguje. Veď už sa herecky stretli vo filme Byt. ()

McGuffin

Scenáristé I.A.L. Diamond a Billy Wilder namlouvají publiku, že Sladká Irma, Irma la Douce, je mladé pařížské lehké děvče. S kterým si padne do oka mladý muž, snaživší se ji od této práce s pomocí peněz, které ještě nemá, takže poněkud kostrbatě, odvést. Pokud si už představujete konec, v podstatě nemůžete udělat chybu. P.S. To je zpráva o jalovém příběhu, ne o filmu z něj. ()

simpanz

Příjemná Wilderovka, která navzdory nafouknuté stopáži nenudí. Ústřední dvojici to klapalo už v Bytu (1960), takže i zde nešlo rozhodně o krok vedle. Shirley MacLaineová má zvláštní půvab, Lemmon svou potrhlou roli zvládá s grácií. První probuzení Irmy a Tygra je absolutně geniální, všemu každopádně vévodí Kníráč! Já se touhle dekadentní ztřeštělostí celkem bavil. 85 % ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan