Nejslavnější muzikál všech dob, oceněný deseti Oscary, s hudbou Leonarda Bernsteina. Příběh Romea a Julie přenesený do ulic New Yorku. Strhující filmová verze slavného muzikálu skladatele, dirigenta a klavíristy Leonarda Bernsteina vznikla v roce 1961, zatímco divadelní inscenace muzikálu měla premiéru už v roce 1957. Autoři scénáře čerpali svůj námět ze Shakespearova dramatu Romeo a Julie a vytvořili parafrázi na nejslavnější milostný příběh světa. Původní Montekové a Kapuleti zde byli nahrazeni bělošskými a portorikánskými partami, žijícími v západní části New Yorku poblíž Harlemu. Výjimečné filmové dílo získalo celkem 10 Oscarů: za nejlepší film, režii (Robert Wise) vedlejší role (tanečníci George Chakiris a Rita Morenoová), výpravu, střih, hudbu, Jerome Robbins, který je zároveň spolurežisérem filmu, získal speciálního Oscara za choreografii. U nás byl film poprvé promítán v roce 1973, mezitím už slavil obrovský úspěch u diváků celého světa. V hlavní roli Marii, k níž se váže nejslavnější píseň z muzikálu, uvidíme Natalii Woodovou, v postavě Tonyho Richarda Beymera. (Česká televize)

vancho

Fenomenálny muzikál s nádhernými piesňami a tanečnými scénami. Romeo a Júlia prenesení do dnešného New Yorku so všetkou láskou aj nenávisťou. ()

Bruce_cz

Pro mě nejlepší tanec, hudba, herci, příběh... no stručně nejlepší muzikál, který jsem zatím viděl. Tečka. ()

Vosje

V první řadě je třeba si uvědomit, že formu filmu určuje předloha. Je to zfilmovaný muzikál, nikoliv příběh podaný filmaři jako muzikál. Ve své době byl tento film naprostou bombou, protože z hlediska muziky, kostýmů a choreografie přinášel to nejmodernější. Samotné herecké výkony poněkud pokulhávají a dnes působí přímo směšně. Ale to mi nevadilo, na to jsem byla zvyklá z divadla, že ve zpěvoherním souboru byli protagonisté spíš zpěváky než herci (dnešní všestranná průprava muzikálových herců nebyla tehdy zdaleka samozřejmostí). Důvod, proč ten film mám mezi svými srdcovkami, je jednoznačný - geniální Bernsteinova hudba. Když to vezmu kolem a kolem, tak ty hvězdičky vlastně patří jen Panu skladateli a při znalosti děje by mi stačil soundtrack. Ale své dělá i fakt, že film přišel v době, kdy zase těch muzikálů tolik nebylo a často na něj koukám z čiré nostalgie. ()

RF

hudba a písničky super - to mě bavilo asi nejvíc. Pěkně udělaná scéna a kulisy, zbytek mě moc nezaujal. Něco na způsob Romeo a Julie v NYC. ()

Lukys

Z velkého očekávání vzešlo ještě větší zklamání. Postupem času mě film každou minutou utvrzoval, že to není taková pecka a že promarňuje svůj nemalý potenciál. Základní story je jednoduchá a dostatečná, ale ohromně dlouhá a šla by zkrátit na krásné dvě hodiny a vůbec nic by se nestalo. Ovšem to není největší problém. Problém spočívá v tom, že se jedná o muzikál, který je ale ve svém žánru velmi slabým článkem. Hudba, která je tu přeci jenom příjemná na poslech a sedí k tanečním číslům, je k obrovské smůle totálně nenápaditá, slabá a zapomenutelná. Ani teď tři minuty po shlédnutí si sakra nemůžu na nic vzpomenout! A stejné je to i s tancem. Ten je tu sice hezký na pohled a je mi jedno, kolik hodin to muselo zabrat nazkoušet, ale až na otvírací scénu nepřináší nic, co by mě ohromilo. A teď mi dovolte ještě jedno poslední drápnutí. Postavy. Ach ty postavy! S machrujícími frajery, co si účty vyřizují tancem, chovají se slušně a kdo je naštve, toho bací novinami, ty mi byli prostě pro smích a s jejich existencí se budu ještě dlouho smiřovat. Nemluvě o jejich divadelních přednesech, které se do "realistického" filmu prostě vůbec nehodí a jejich přehrávání bylo dosti otravné. Mám něco pochválit? Hezký barevně sladěný vizuál. A to je asi všechno. Zlatý La la land! ()

nettopyrek

Konečně viděno na velkém plátně. Parádní barvy a luskání prsty, úžasná muzika a choreografie a další luskání prsty. Perfektní kamera, zpěv a pak spojení písní v jeden mírně kakofonicky celek, aby se zdůraznila dramatizace událostí. Ach ta hravost a ty koule. Tohle je prostě klasika a jeden z nejlepších muzikálů vůbec. Ještě dnes mi v hlavě zní všechny hudební motivy. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 10/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 8/10. Nejlepší scéna = "America". ()

PTuranyi

Vynikajúce spracovanie brodwayského muzikálu s archetypálnym príbehom lásky a nenávisti. Na produkcii cítiť jemnú patinu doby, ale napriek tomu je skvelá, piesne sú emotívne a napriek tomu, že z hercov dnes hádam niekomu niečo hovorí len Natalie Woodová sú herecké výkony výborné. 85% ()

tribys

Po celou dobu poměrně dost velká nula. Věřím tomu, že spoustě lidem se film líbil, ale je to nevá generace, kterou film těžko zaujme. ()

RoyBatty444

Bernsteinová klasika ktorá nezomiera a jej príbeh žije a nadchýna ďalšie generácie. Aj keď zasadené do´60 tych rokov a americkej strednej triedy v podaní dospievajúcich jedincov zaujme príbeh určite všetky vekové kategórie. Film má jednoducho všetko hudbu, príbeh, herecké výkony a k ním prislúchajúce ocenenia. Variácie na Shakespearove dielo Rómeo a Júlia neprestane spisovateľov inšpirovať pokiaľ budeme cítiť niečo ako lásku. ()

Delthrien

Přesně tohle je ten důvod, proč nemám ráda muzikály. Na tomhle filmu jsem byla se školou a doslovně jsem trpěla hned z několika důvodů. Né, že by to bylo nekoukatelné, i když přiznávám, že můj šálek kávy to opravdu nebyl, ale jeden z hlavních důvodů bylo, že jsem se mírně nechala strhnout více rozjívenou částí publika a chvílemi jsem se i smála až přehnaně romantickým scénám, alá "Och Romeo, proč si jen Romeo?" a možná taky tím, že kamarádka vedle mě buďto hrála něco na mobilu, nebo mě prostě rozesmívala. Nebo taky problém vězí v desetiminutovém lesu zápalek s přeblikávajícím pozadím hned na začátku a nebo to na mě prostě už bylo moc klišé. Na tehdejší dobu možná skvělé, ale z mého dnešního pohledu přehnané herecké výkony, neustálá nekončící romantika zbytečně natažená jako dobře rozžvýkaná žvýkačka... Jediné co mohu udělat je to, že pochválím docela hezkou hudbu a možná, až se vytratí ta příšerná vzpomínka na dvě a půl hodiny v kině s nesnesitelně tvrdými sedačkami a vším tím okolo si to pustím v klidu doma znovu. ()

Sacrex

Farbená, tanečná, hudobná story o Romeovi a Julii z dvoch proti sebe bojujúcich rodín. Chytlavá melódia, luskánie prstov a hra zo svetlom nápadito dotvárajú tanečné kreacíjie. Pesníčky veľmi výrazne zobrazujú pocity postáv, dotvárajú duchaplnosť. Očakával by som, ale sviženejší príbeh, ktorý ma začal po čase trochu nudiť a toho nepätia tam mohlo byť viac. Povedzme, že ma to veľmi do deja nevtiahlo, tak ako by som si želal. 80% ()

lusota

Moje celoživotní muzikálová láska. Svého času jsem byla nadšenec tohoto žánru a celkem slušný znalec muzikálů filmových i divadelních, známých i u nás nehraných a dle mě je Westka prostě jedním slovem geniální. Dokonale vystavěná taneční čísla a nádherná Bernsteinova hudba mě vždycky dostanou do kolen a já na malinkou chvíli zalituji,že jsem kdysi nedotáhla svůj muzikálový sen do konce. ()

Mr.Hackels

Romeo a Julie v jiném čase a v jiném prostředí. Má to kouzlo a nezapomenutelnou hudbu, ale obávám se, že z mého pohledu tomu zub času ubral na velkoleposti. Nicméně první hodina mě bavila na maximum, potom mi přišlo, že to upadá do průměru. A předvídatelnost závěru tomu nepomohla. Nicméně stálo za to tuhle klasiku vidět. 70% ()

Vahadlo

Můj názor na film prostřednictvím časového rozvrhu: 1 minuta: Trošku dlouhý záběr z výšky na to město? To bude tak na tři hvězdičky... 30 minuta: Hm, ta písnička s tancem je nějaká dobrá... 60 minuta: Tahle je ještě lepší... No dobře, tak na čtyři hvězdičky. 90 minuta: Ti blbci se navzájem pozabíjeli! No, ale stejně to nemůže skončit tak abych se rozbrečel. 140 minuta: Aha, tak může... Výsledek: Kam se hrabe Fantom opery! ()

the_weaver

To sa tak tlupa metrosexuálnych tajtrlíkov vybrala na prechádzku po uličkách Manhattanu a začala si do rytmu lúskať prstami. Netrvalo dlho a už si svorne spievali. Stále však mali veľa nevybúrenej energie, veď si aj vraveli Tryskáči. Keďže basketbal ich už nebavil, a futbal v tej dobe USA nepoznali, tak sa aspoň na prechádzkach dali do tanca. Po tej štvrti sa však prechádzali aj Portorikánci združení v spolku Žraloci. Tancujúci šarvanci ich tak ohromili, že začali robiť to, čo je predsa snom všetkých prisťahovalcov - asimilovať sa. Lenže domorodí Tryskáči si kreácie naplavených Žralokov vysvetlili nesprávne ako pokus o ich zosmiešnenie. Nemali totiž zrkadlo a nevideli tak, že Žraloci sa natriasajú rovnako ako oni. Žralokov zase štvalo, že Tryskáči sa na nich pozerajú skrz prsty. Keďže si oba spolky na tanci veľmi zakladali, tak sa dohodli, že Manhattan bude patriť iba lepšie tancujúcemu spolku. Ale ako posúdiť, kto je lepší? Bežných občanov žiaľ tanec príliš nebral, takže sa za porotcov nehodili. Ideálne by bolo rozdať si to v America's Got Talent, ale nechcelo sa im čakať až do roku 2006. A tak mal rozhodnúť súboj ich umeleckých vedúcich vo voľnom štýle (ale tom olympijskom). Spoiler: Doň však tragicky vstúpil emeritný predseda Tryskáčov čerstvo zaľúbený do sestry vedúceho Žralokov. Nešťastnou náhodou nechal prebodnúť vedúceho Tryskáčov a potom sám prepichol vedúceho Žralokov.↵  ↵  Ak máte pocit, že táto soap opera nemôže skončiť dobre, tak sa nemýlite. To by sám o sebe ale nebol problém. Lenže tento príbeh bol sfilmovaný ako muzikál! Ako veľmi presladený muzikál, ktorý sa berie hrozne vážne! To si ozaj tvorcovia mysleli, že muzikálové publikum bude brať vážne šarvátky chlapcov z ulice?↵  Navyše každá jeho scéna trvá ako sviežosť žuvačiek Winterfresh. Neraz som sa prichytil ako spolu s protagonistami z plných úst ... zívam. Ku koncu tempo síce zrýchli, ale to už je neskoro na to, aby záverečná scéna, hoci veľmi tragická, mohla poriadne zafungovať.↵  Ako podarené tak môžem označiť len pár piesní, v ktorých nefigurovali mladí rozhnevaní tancujúci muži, a medzi nimi jasne vedie Maria so svojou I feel pretty. ()

Mistr119

Už jsem West Side Story nějakou dobu neviděl...a musím říct, že mě to teda naprosto dostalo!! Hudba nadčasová a příběh taky... tohle by se v Americe teď (2020) mělo hrát denně, aby si všichni rasisti uvědomili, co dělají..!! ()

kotrlak

Filmy stárnou rychlejc než lidi. A protože jsem tenhle flick viděl poprvé někdy v prvohorách, tak mu dávám dobový hodnocení. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Pátý Indiana Jones se zpozdí

Pátý Indiana Jones se zpozdí

29.06.2018

Dlouho to vypadalo, že pátý Indiana Jones bude skutečně Spielbergovým (Most špiónů, Ready Player One: Hra začíná) příštím filmem. To se teď ale mění, snímek čerstvě nabral nového scenáristu, Jonathan… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

27.01.2018

Už skoro rok víme, že pátý Indiana Jones dorazí 9. července 2020. Harrison Ford pár dní po premiéře oslaví 78. narozeniny, moc tedy nepočítejte s tím, že by se s filmem ještě nějak hýbalo. Podle… (více)